filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

ΓΕ12|| Θεωρία της Μετάφρασης (Ε' εξάμηνο)

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕ12|| Θεωρία της Μετάφρασης (Ε' εξάμηνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 01 Νοέμ 2010, 17:10

παιδια να ρωτησω κατι??? επειδη δυσκολευομαι πολυ να βρω ελληνικα αρθρα και τα αντιστοιχα ξενα,θα πειραζε εαν τα shifts ειναι απο το σαιτ της "Καθημερινης" οπου μπορεις να διαβασεις το ελληνικο αρθρο και μετα πατωντας "english edition" να το διαβασεις μεταφρασμενο στα Αγγλικα??
πρεπει επειγοντως να ψαξω τα κειμενα στον ξενο τυπο????
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 18 Νοέμ 2010, 13:39

^νομίζω πως θέλει μόνο άρθρα από ξένες εφημερίδες και όχι αυτό που λες.

μπορεί κάποιος που το έχει περάσει να μας πει τι είδους απάντηση πρέπει να δώσουμε στην ερώτηση που πιάνει 5 βαθμούς και είναι από το βιβλίο της? πρέπει να γράψουμε όλη την ενότητα που αντιστοιχεί στην ερώτηση, ένα summary της ενότητα ή τίποτα από τα 2?
Άβαταρ μέλους
pokerface

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 18 Νοέμ 2010, 15:21

παιδιά όταν το έδωσα εγώ (πέρσι δηλαδή) πήγαινες σε μια ελληνική εφημερίδα,στον τομέα "Κόσμος" για παράδειγμα,όπου έχουν ξένα άρθρα μεταφερμένα στα Ελληνικά. Μετά έπαιρνες δυο τρεις keywords από το άρθρο και στο google προσπαθούσες να βρεις την ξένη αυθεντική εκδοχή. Και αφού την έβρισκες, ανέλυες τις shifts.
Πες δηλαδή εγώ είμαι μια δημοσιογράφος στην Αμερική.Γράφω ένα άρθρο και ένας δημοσιογράφος στην Ελλάδα το βλέπει,του αρέσει και το μεταφράζει.Εσείς που ζείτε στην Ελλάδα δεν βλέπετε το δικό μου άρθρο,αλλά το ελληνικό-μεταφρασμένο.Το ζητούμενο λοιπόν είναι να βρείτε το αυθεντικό-δικό μου και να συγκρίνετε τα δυο κείμενα.

Όσο για την ερώτηση που αντιστοιχεί στο βιβλίο, φαντάζομαι ρωτάς για τις τελικές εξετάσεις. Αυτή η ερώτηση θα είναι απίστευτα γενική, σε σημείο που να σου δίνει τον τίτλο ενός κεφαλαίου. Μπορείς να γράψεις από περίληψη, μέχρι παπαγαλία όλο το κεφάλαιο. Αν γράψεις μια περίληψη ότι θυμάσαι από το κεφάλαιο και δείξεις ότι έχεις διαβάσει, θα περάσεις ασυζητητί.Κι ας έχεις ξεχάσει πολλά από όσα λέει το βιβλίο. Αν πηγαίνεις για βαθμό διαβάζεις άριστα το βιβλίο
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 08 Δεκ 2010, 13:35

παιδια την προηγουμενη εβδομαδα , Πεμπτη 3-12-2010 ηταν η τελευταια διορια το take-away assignment λογω ομως της καταληψης τις εργασιες δεν τις παραδωσαμε...δεν πιστευω να γινει τπτ και στο αυριανο μαθημα να μη δεχεται τις εργασιες...??
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni manis » 17 Ιαν 2011, 18:36

Παιδιά γεια και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ .
Θα παρακαλεσω οποιος μπορει να με βοηθήσει ,χρειάζομαι την ύλη καθώς και ποιά βιβλία εκανε φέτοσ η Κα Σιδηροπούλου θα παρακαλέσω ειδικά εάν έχει δώσει κάποιο reader και μπορεί κάποιος να το ανεβάσει ας το κάνει ειμαι 4ο ετοσ και δεν δικαιούμαι βιβλία ( αντικατέστησα αυτο το μαθημα με αλλο που εβγαλαν ).
μην με ξεχασετε :help: βρε παιδιά γιατι δεν μένω Αθήνα και δεν θα βρω λύση και βγηκε και το πρόγραμμα και έχω αγχωθεί. :thxx:
liberi esse possumus
Άβαταρ μέλους
eleni manis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eirini koub » 17 Ιαν 2011, 22:27

Καλησπέρα Ελένη. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Λοιπόν, το βιβλίο λέγεται ''Linguistics identities through translation'', Maria Sidiropoulou. Είναι όλο εντός ύλης αλλά ευτυχώς δεν είναι τεράστιο. Είναι 170 σελίδες και όχι ιδιαίτερα πυκνογραμμένο. Στη βιβλιοθήκη υπάρχει αλλά θα πρέπει να έρθεις Αθήνα για να το βγάλεις. Όσο για reader, μας έχει δώσει ένα πακετάκι μόλις 9 σελίδων. Τις περισσότερες πληροφορίες που έχει μέσα τις έχει ανεβάσει και στο e-class. Είναι το ''translation theory flyer'', θα το δεις. Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία, πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
Eirini koub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni manis » 17 Ιαν 2011, 23:43

Ευχαριστω πολύ πολύ !!! :thxx:
θα έρθει φίλη μου να δανειστεί το βιβλίο γιατί για να το αγοράσω δεν λέει έχει 65 ευρώ.
Καλή Επιτυχία επίσης και ελπίζω να τελειώσουμε σύντομα όσο για την Κα Σιδηροπουλου πληροφοριακά είναι πολύ καλή και βοηθά "δοκιμασμένη"
:goodluck:
liberi esse possumus
Άβαταρ μέλους
eleni manis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 20 Ιαν 2011, 20:27

Ξέρει κανείς αν έδωσε κανένα βιβλίο σήμερα η φίλτατη καθηγήτρια? 'Η ακόμα περιμένουμε?
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό soulitsa » 21 Ιαν 2011, 00:38

Πηγα σημερα να παρω το βιβλιο και μου ειπε η κ. Σιδηροπουλου οτι δεν εχει ερθει ακομα. Θα μιλησει λεει στις 28 μαζι με αυτους που θα το φερουν για να δει ποτε θα ερθει. Και μου προτεινε να το βγαλω φωτοτυπιες. Παντως οποτε ερθει το βιβλιο θα μας το δωσει λεει! Θα βγαλει ανακοινωση παντως οπως και να 'χει!
Άβαταρ μέλους
soulitsa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleni manis » 26 Ιαν 2011, 23:35

Please make sure you receive the course leaflet from the tutor’s office to be able to answer Question IV of the final test"
Γεια και πάλι βρε παιδιά τι είναι αυτό το course leaflet που πρέπει να έχουμε πάρει γιατί δεν μένω Αθήνα και δεν το έχω πάρει και κάτι ακόμη εκτός από το δικό της βιβλίο πρέπει να έχει δώσει και για άλλο γιατί βασικά στην τελική εξέταση θα ζητήσει τα λεγόμενα translation shifts που δεν υπάρχουν σε αυτό που έχουμε και που εξάντλησε την υπομονή μου μέχρι να βγάλω άκρη δηλαδή :confused: αν έβγαλα γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει :thumbdown:
Τέλος πάντων ας μην κουραζόμαστε εάν κάποιος ξέρει ας απαντήσει
:thxx:
liberi esse possumus
Άβαταρ μέλους
eleni manis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό patatosalata » 29 Ιαν 2011, 13:50

Τώρα δηλαδή που δεν έχω βιβλίο, σημειώσεις, ούτε λεφτά για να εκτυπώσω το βιβλίο, πώς υποτίθεται ότι πρέπει να διαβάσω? :thumbdown:
“Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Άβαταρ μέλους
patatosalata

Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 29 Ιαν 2011, 15:09

patatosalata έγραψε:Τώρα δηλαδή που δεν έχω βιβλίο, σημειώσεις, ούτε λεφτά για να εκτυπώσω το βιβλίο, πώς υποτίθεται ότι πρέπει να διαβάσω? :thumbdown:

Κι εγώ το ίδιο! Απλά, δε θα διαβάσουμε και δε θα το δώσουμε! :wtf:
Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική, ειλικρινά.Το βιβλίο είναι δικό της κιόλας, από τους εκδότες της το περιμένει λογικά.
Και να τα είχα τα λεφτά, δε θα το έβγαζα και πάλι φωτοτυπίες.Τα βιβλία αυτά τα έχουμε ήδη πληρωμένα.Και είναι απαράδεκτη η καθηγήτρια και μόνο που το πρότεινε. :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 29 Ιαν 2011, 19:10

Σοβαρά μιλάτε??Δεν έχετε πάρει βιβλίο και σας είπαν να το βγάλετε φωτοτυπίες?????Απαραδεκτο!!!!!Να μην τους αφήσετε να μπουν στα αμφιθέατρα,οργανώστε το όλο θέμα,είναι κρίμα να κοπείτε επειδή έτσι θέλουν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 29 Ιαν 2011, 19:18

Πινοκιο έγραψε:Σοβαρά μιλάτε??Δεν έχετε πάρει βιβλίο και σας είπαν να το βγάλετε φωτοτυπίες?????Απαραδεκτο!!!!!Να μην τους αφήσετε να μπουν στα αμφιθέατρα,οργανώστε το όλο θέμα,είναι κρίμα να κοπείτε επειδή έτσι θέλουν!

Ξέρεις τί γίνεται όμως?Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά πρέπει να γίνει οργανωμένα.Εγώ μόνη μου σίγουρα δεν μπορώ να κάνω κάτι! Δεν μπορώ να εμποδίσω τους φοιτητές που μπορούν να το δώσουν το μάθημα. Το θέμα είναι να ενωθούν από μόνοι τους μαζί μας και να μας στηρίξουν με αυτόν τον τρόπο,να καταλάβουν ότι μας αφορά όλους και μπορεί να συμβεί και σε αυτούς.
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 29 Ιαν 2011, 21:27

φυσικά και μπορεί να συμβεί σε όλους μας και δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια επειδή εμείς βολευόμαστε. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αφαιρέσει την ερώτηση που αντιστοιχεί στο βιβλίο.Τουλάχιστον να γίνει αυτό.Έτσι κι αλλιώς με τις μεταφράσεις και το φυλλάδιο περνάτε άνετα, αλλά είναι κοροϊδία να σας λένε αγοράστε το βιβλίο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 29 Ιαν 2011, 23:06

Ωραία παιδιά, όποιος παρακολουθεί το θέμα κι όποιος έχει γνωστούς,φίλους που να έχουν το ίδιο πρόβλημα ας μιλήσει, μήπως οργανωθούμε μέσω του φόρουμ και πάμε να δώσουμε το μάθημα με άλλους όρους!!
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό patatosalata » 29 Ιαν 2011, 23:38

Δε βλέπω μεγάλη συμμετοχή, μόνο εμείς οι δύο είμαστε? Εγώ αποφάσισα να της στείλω ένα email τουλάχιστον αν και δεν έχω ιδέα αν τα διαβάζει... Μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο? Εγώ δεν το παρακολούθησα πολύ το μάθημα (και με πολλή δυσκολία γιατί είναι απίστευτα βαρετό) επομένως χρειάζομαι σίγουρα βιβλίο για να διαβάσω! :confused:
“Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?”
Άβαταρ μέλους
patatosalata

Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 30 Ιαν 2011, 00:02

Δεν το συζητάμε, χρειάζεται οπωσδήποτε το βιβλίο.
Στείλε να δούμε τί θα απαντήσει και θα περιμένουμε λίγο μήπως εμφανιστεί κανείς.
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diony13 » 31 Ιαν 2011, 11:32

παιδιά είναι μεγάλη βλακεία αν δεν έχει δώσει το βιβλίο...είναι γενικά λογική κθηγήτρια και κάπως θα το φτιάξει το πράγμα.πιστέυω θα είναι πιο χαλαρή στη βαθμολογία της.αλλίως θα κάνουμε κάτι να βγάλει τη θεωρητική ερώτηση!
Έχω μια ερώτηση και ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω πελαγώσει.μπορείτε να μου εξηγήσετε
τα trends που πρέπει να γράψουμε στην τελευταία ερώτηση?είμαι επί πτυχίω και έχω χάσει τα μαθήματα και έχω τεράστιο πρόβλημα. :goodluck:
too drunk to f***!
Άβαταρ μέλους
diony13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xrysa'85 » 31 Ιαν 2011, 14:55

Παιδιά η θεωρητική ερώτηση από το βιβλίο της πιάνει 50 pts, δλδ το 5. Και οι υπόλοιπες ερωτήσεις πιάνουν τα άλλα 5. Δηλαδή ζόρικα τα πράγματα. Θα πρέπει να αναδιαρθρώσει όλο το γραπτό και δε θα μας αφήσει πολύ φοβάμαι! Γι'αυτό κανονίστε να μαζευτούμε κι άλλοι!!

Για τα trends που ρωτάτε, τα έχει στο e-class ανεβασμένα αν δεν κάνω λάθος.
http://eclass.uoa.gr/modules/document/document.php
Άβαταρ μέλους
Xrysa'85

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης