filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΥ05 || ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ (Γ ΕΞΑΜΗΝΟ) ΧΟΙΔΑΣ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΓΥ05 || ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ (Γ ΕΞΑΜΗΝΟ) ΧΟΙΔΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 27 Οκτ 2007, 12:56

ΓΕΙΑ!!!!!!!!!ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΜΕ ΧΟΙΔΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ?ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 642? :( ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ 1Η ΦΟΡΑ? :lol:

Επεξεργασια απο filosofiki team:

Για το Φροντιστηριακο της Φωνητικης υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα viewtopic.php?p=42410#42410
Άβαταρ μέλους
labaki2

Ευχαριστώ: 0

ΠΗΓΑΜΕ...ΠΗΓΑΜΕ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theodiablo88 » 29 Οκτ 2007, 21:06

Γεια σου! Το μάθημα πλέον γίνεται στην 434 και έχω πάει και τις 2 φορές..
Ειλικρινά, έχω απογοητευτεί!!
Την πρώτη φορά, σ'εκείνη την αίθουσα ήμασταν στριμωγμένοι, αλλά ακούσαμε κάποια (γνωστά από την Γλωσσολογία) πράγματα και όλα καλά -αν και ήταν βαρετά.

Σήμερα ήταν ΕΛΕΟΣ! Δεν χρησιμοποιούσε μικρόφωνο στο μεγάλο αμφιθέατρο, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα με την 1η φορά. Επίσης, επανέλαβε τουλάχιστον 5 φορές τα ίδια και τα ίδια. Φαίνεται, είχε την αίσθηση ότι σήμερα θα μαθαίναμε όλα τα σύμβολα της φωνητικής!

Επίσης μέσα σε 5' είχε πει 16 φορές "εντάξει;"

Η άποψή μου για τον συγκεκριμένο καθηγητή δεν είναι πλέον θετική. Αυτό διότι επαναλάμβανε συνεχώς (δυστυχώς) την έκφραση "...και για τις εξετάσεις", δηλαδή: το σημαντικό ΔΕΝ είναι τι θα μάθουμε , αλλά ΠΩΣ θα γράψουμε στις εξετάσεις. Είναι, σαφώς, σημαντικές οι εξετάσεις, αλλά μην μας το λες όλη την ώρα. Προετοίμασέ μας σωστά και μετά συζητούμε και για τα θέματα!! Μην μας τα δίνεις από το πρώτο μάθημα!! Δεν είναι αυτός ο ρόλος του καθηγητή!

Θα συνεχίσω να πηγαίνω στο μάθημα, διότι πιστεύω ότι ακόμα και τον χειρότερο καθηγητή αν παρακολουθήσεις κάτι έχεις να μάθεις, αλλά... προειδοποιώ, είναι αφόρητα πληκτικός!!
|theo.
Άβαταρ μέλους
theodiablo88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 30 Οκτ 2007, 08:08

λοιπον,αυτα που λεει σε καθε μαθημα,αυτα θα συνεχισει να λεει σε ολο το εξαμηνο...και αυτα μας εβαλε και στις εξετασεις...ειναι βαρετος ναι αλλα πιστευει οτι αν τα επαναλαμβανει,τοτε ειναι σιγουρος οτι τα ξερουμε τελεια....για το καλο μας το κανει...ειναι καλος καθηγητης...μην τον παιρνετε με σταβο ματι.... :wink:
Εικόνα

οι ανθρωποι παντρευονται απο ελλειψη γνωσης,χωριζουν απο ελλειψη υπομονης και ξαναπαντρευονται απο ελλειψη μνημης....
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 30 Οκτ 2007, 08:08

λοιπον,αυτα που λεει σε καθε μαθημα,αυτα θα συνεχισει να λεει σε ολο το εξαμηνο...και αυτα μας εβαλε και στις εξετασεις...ειναι βαρετος ναι αλλα πιστευει οτι αν τα επαναλαμβανει,τοτε ειναι σιγουρος οτι τα ξερουμε τελεια....για το καλο μας το κανει...ειναι καλος καθηγητης...μην τον παιρνετε με σταβο ματι.... :wink:
Εικόνα

οι ανθρωποι παντρευονται απο ελλειψη γνωσης,χωριζουν απο ελλειψη υπομονης και ξαναπαντρευονται απο ελλειψη μνημης....
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 30 Οκτ 2007, 12:05

:lol:πηγα κι εγω χθες!θεωρω οτι ειναι παρα πολυ κατανοητος. κανονικα ειμαι στο κλιμακιο της αντωνοπουλου αλλα λογω ωρας θα το αλλαξω. η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο κουραστικος αλλα θεωρω οτι κανει καλο μαθημα.ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε! :D
Άβαταρ μέλους
labaki2

Τι κρυβει το μυστηριωδες project του Χοϊδα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 28 Νοέμ 2007, 01:20

Παιδια ο Χοϊδας μας εδωσε ενα project (το οποιο θα το ανεβασω στις σημειωσεις του αγγλικου οποτε μπορω) ωστε να γραψουμε μια εισαγωγη πανω σε καποιον ορισμο της φωνολογιας (οποιον θελουμε). Μπορουμε να του το δωσουμε οποτε θελουμε. Ωστοσο ενα πεπλο μυστηριου εχει καλυψει τους φοιτητες του κλιμακιου ( :shock: :shock: :lol: :lol: )... Σε τι θα μπορουσε να βοηθησει αυτο το project; Οσοι γνωριζετε καλα πειτε μας για να ξερρουμε κι εμεις που βαδιζουμε...
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 28 Νοέμ 2007, 06:49

τιποτα,μια βλακεια ειναι!απλα,του το δινετε την ημερα των εξετασεων και πιανει το πολυ 1 βαθμο,ετσι απλα να σας βοηθησει λιγο!βρειτε τον ορισμο στο ιντερνετ,γεμιστε μια κολλα και δωστε το του...απλο και ευκολο...μην αγχωνεστε... :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 13 Δεκ 2007, 18:21

γεια σας!επειδή αύριο δεν θα μπορέσω να είμαι στην αναπλήρωση του χοιδά ,μπορεί καποιος να ανεβάσει τις σημειώσεις του ή να μου τις στείλει με p.m.θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!
Άβαταρ μέλους
labaki2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 04 Φεβ 2008, 20:11

Συγγνωμη που εκμεταλλευομαι το thread αυτο αλλα χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια. Οποιος εχει διαθεση για βοηθεια, τις φωτοτυπιες του Χοϊδα απο τα δυο πρωτα μαθηματα και ενα σκανερ ας μου στειλει pm γιατι χρειαζομαι οπωσδηποτε τις φωτοτυπιες για την Πεμπτη που δινω. Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 06 Φεβ 2008, 02:44

Παιδακια ας ενωσουμε τις δυναμεις μας μπας και τη βγαλουμε καθαρη. Εγω δυστυχως μπορεσα να παρακολουθησω 3-4 μαθηματα του Χοϊδα. Τις τεσσερις αυτες φορες καναμε μονο πρακτικη σε φρασεις. Μηπως ξερει καποιο εστω απο παλιους τι ειναι sos απο θεωρια; Θελω να δωσω μεγαλυτερη σημασια στην πρακτικη αφου η θεωρια ειναι πολυ μεγαλη αλλα δεν βρισω ποια ειναι τα sos.
Αυτα που ξερω οτι ειναι σημαντικα ειναι:

* weak and strong forms
* allophones
* assimilation (variations of place)
* elision

Εχετε κατι αλλο κατα νου; Καθε ιδεα δεκτη.

Υ.Γ.: Αν δεν κανω λαθος ολα τα θεματα θα ειναι υποχρεωτικα. Σωστα;
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 06 Φεβ 2008, 08:13

στεργιε,κοιτα στα παλια θεματα!τα εχω γραψει εκει! :-P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 06 Φεβ 2008, 10:11

Επειδή απ' όσο είδα δεν υπάρχει χωριστή ενότητα για τη φωνητική με Αντωνοπούλου, πειράζει να γράψω εδώ τι είπε ότι θα μας βάλει? Τα θέματα θα είναι στάνταρ και παρόμοια με αυτά που μας έκανε στα past papers. Θα περιέχονται με τη σειρά οι εξής ασκήσεις:
1) Transcription κειμένου γύρω στις 8-9 σειρές.
2) Εύρεση φαινομένων assimilation, elision, lateral-nasal release, coalescent assimilation κ.λπ.
3) 1 άσκηση με intonation
4) cardinal vowel chart και τοποθέτηση κάποιων φωνηέντων από λέξεις στη σωστή θέση.
5) πλήρης αναγνώριση μερικών φωνημάτων.
Αυτά τα ολίγα και πανεύκολα! Καταλαβαίνετε, ότι δεν βγάζει τίποτα από την ύλη! :x
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 06 Φεβ 2008, 14:36

~Lenia~ εφοσον δεν υπαρχει ενοτητα για την Αντωνοπουλου μπορεις να ανοιξεις εσυ και να κανεις την αρχη!!! :D :D :D :D Καλοριζικο!
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 06 Φεβ 2008, 14:56

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Πολυ δυσκολα τα θεματα απ' ο,τι ειδα. Καλα, τα θελει ολα τα θεματα υποχρεωτικα; Ελεος ρε παιδια ειναι πολυ δυσκολα απ' ο,τι βλεπω (υπολογιζοντας το οποιο αγχος και διαβασμα εχει κανει καποιος) ...
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 20 Φεβ 2008, 23:10

:study: Απορία: το φροντιστηριακό τι ρόλο παιζει?είναι υποχρεωτικό? :?: :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
labaki2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 20 Φεβ 2008, 23:59

Δυστυχώς ναι. Πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 1 στα 2, να περάσεις δηλαδή το φροντιστηριακό, για να δώσεις και το γραπτό, που βαθμολογείται με άριστα το 8. Όσο καλά κι αν έχεις γράψει, ακόμη και 8/8, δεν μπορείς να περάσεις το μάθημα αν δεν έχεις και το 1 του φροντιστηριακού. Ωστόσο, για όσους δεν έδωσαν, ή δεν πέρασαν το 1 από τα 2, ο βαθμός από το ένα (αυτό που πέρασε κάποιος-είτε το γραπ΄το είτε το προφορικό) κρατιέται μέχρι το Σεπτέμβριο.
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 12 Απρ 2008, 17:33

επειδή δεν είχα κάνει το φροντ., με είχαν σε μια λίστα για να το δώσω το σεπτέμβρη.ωστόσο, είχε ενα 52. αυτό ήταν το γραπτό στα 100?πρέπει δηλαδή να ξαναδηλώσω το μθμ και το σεπτέμβρη να δώσω το φροντ.??????????? :so-sad: :dizzy: :mors:
Άβαταρ μέλους
labaki2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 23 Ιούλ 2008, 14:05

ρε παιδια, μηπως ξερει κανεις ποτε ακριβως θα γινουν αυτες οι εξετασεις το σεπτεμβριο???το μαθημα παντως εξεταζεται στη 1 Σεπτεμβριου
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania » 23 Ιούλ 2008, 14:36

axl δεν ξέρω αν είσαι επί πτυχίω ή όχι.Επειδή εγω το χρωστούσα από 3ο εξάμηνο το έδωσα πριν κλείσει η σχολή προφορικά.Δεν είμαι επί πτυχίω-δεν ξέρω μήπως έχουν διαφορετικές ημερομηνίες.Αν και νομίζω ότι όλοι μαζί το δίναμε τέλη Μάη με αρχές Ιούνη....
Εικόνα
"Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane."
Άβαταρ μέλους
rania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angel_G » 24 Ιούλ 2008, 11:03

Δώσε φωνητική το γραπτό που λες ότι είναι στις 1 Σεπτ.
Λογικά θα βγάλουν ανακοίνωση στη σχολή σεπτ. αλλά μπορείς να πάρεις κ την κ. Χρυσάφη (γραμματέας του Τομέα Γλωσσολογίας) στο τηλ. 2107277706
E-mail: vichry@enl.uoa.gr
Αυτή είναι υπεύθυνη για τις καταστάσεις των προφορικών
Άβαταρ μέλους
angel_G
*Notes donor*
*Notes donor*

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες