filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΥ04 || ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ β΄ εξαμήνου

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulitsa preveza » 04 Μαρ 2010, 13:45

ευχαριστω πολυ αnnach...!!!!!!!!!!!!Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο αυτο με τις εργασιες γιατι περυσι που εδινα εγω ηταν διαφορετικα..
Άβαταρ μέλους
nikoulitsa preveza

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Annach » 04 Μαρ 2010, 13:56

Απ'ό,τι κατάλαβα θα μας δίνει ένα κείμενο να μεταφράσουμε(τουλάχιστον αυτό κάναμε χτες).
Άβαταρ μέλους
Annach

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jeanne18 » 04 Μαρ 2010, 15:16

ρε παιδια μηπως μπορει κανεις να μου πει εστω τα πιο σημαντικα αποσα ειπε χθες η Παπακωνσταντοπουλου στο φροντιστηριακο μαθημα 12-3??εκανα βλακεια,μπερδευτηκα κ το εχασα κ τα 'χω παιξει τελειως,εχω αγχωθει.... :confused: ακουσα οτι εδωσε κατι projects(?)..ας μου εξηγησει καποιος γτ δεν τη παλευω..
ειμαι β εξαμηνο...
Άβαταρ μέλους
Jeanne18

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικη Φιλολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pebblespebbles1989 » 18 Μαρ 2010, 18:29

Soso έγραψε:Παιδιά για Γκαμίλη θέλω να ρωτήσω.
Έχουμε κάθε δεύτερη εβδομάδα εργασία;
Εϊναι υποχρεωτική έτσι; Και απ΄οτι κατάλαβα θα δώσουμε εξετάσεις και για το φροντηστηριακό;
Παρακολούθησε κανείς το πρώτο μάθημα για κλιμάκιο Γ-Ζαχ; Έδωσε εργασία;

soso αν εχεισ παρει το reader έχει μεσα τισ εργασίες.Την πρώτη εργασία νομιζω πως πρέπει να την παραδώσουμε πριν το Πάσχα-ισως και μέσα στη βδομάδα,αλλά δεν είμαι σίγουρη και τη δεύτερη και μετα το Πάσχα.Το φφροντιστηριακό απ'όσο εμαθα δεν είνα υποχρεωτικό-εκτός και αν παραπληροφορήθηκα-και το μόνο που πρέπει να κανεις είναι να παραδώσεις εργασίεσ,όπως και στον ακαδημαικό.Παντως εαν ειναι υποχρεωτικο,ελπίζω καποιος να μας ενημερώσει! :tease: :peace2:
Time is but a memory
The bitter note unsung
Running
Tryin' to find salvation
From the sorrow that is done
Moments
Like a rainbow coloured sky
How they come and go
They come and go but why
For unknown
Is our fortune
And our fortune won't let go
Άβαταρ μέλους
pebblespebbles1989

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 18 Μαρ 2010, 19:52

οχι δν ειναι υποχρεωτικο αλλα οι εργασιες ειναι υποχρεωτικες. δηλαδη εμενα που πηγα στο γραφειο της ετσιμου ειπε.
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 18 Μαρ 2010, 23:21

Οι εργασίες υποτίθεται προσθέτουν δύο βαθμούς... Αλλοι λένε οτι δε μετράνε, απλά αμα δεν τις κάνεις μενεις να τις χρωστάς. Το σίγουρο είναι οτι αυτό που είναι βασικό για να περάσεις το μάθημα ειναι ένα τέστ που θα γίνει πριν δώσετε το μάθημα και θα είναι μια μετάφραση σαν αυτές που εχετε στα projects. Προτείνω να τις παραδίδετε... Το να παρακολουθήτε για μένα είναι λίγο περιττό...πηγαίνετε μια, δυο φορες να δείτε τι παίζει...κι όσοι μπλέξατε με Γκαμίλη...καλή δύναμη...ελεος... :thumbdown:
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 19 Μαρ 2010, 08:57

ευχαριστώ pebbles! :huglove:
εγώ πέρυσι που το παρακολουθούσα, είχε και τεστ πριν την εξεταστική τον Ιούνιο το οποίο ήταν υποχρεωτικό. Νομίζω δεν έβγαινε βαθμός χωρίς αυτό. Έχει πει τίποτα για τεστ;

Εν τω μεταξύ επειδή είμαι από 6ο Εξ νομίζω οτι δε δικαιούμαι reader όπως και τα άλλα βιβλία των παλιών εξεμήνων..... :?:

Τέλος πάντων, αν μπορέσει κάποιος να σκανάρει το θέμα της 2ης εργασίας για να κάνω τουλάχιστον αυτή.....

Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Soso

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 19 Μαρ 2010, 09:03

oceanborn έγραψε:Οι εργασίες υποτίθεται προσθέτουν δύο βαθμούς... Αλλοι λένε οτι δε μετράνε, απλά αμα δεν τις κάνεις μενεις να τις χρωστάς. Το σίγουρο είναι οτι αυτό που είναι βασικό για να περάσεις το μάθημα ειναι ένα τέστ που θα γίνει πριν δώσετε το μάθημα και θα είναι μια μετάφραση σαν αυτές που εχετε στα projects. Προτείνω να τις παραδίδετε... Το να παρακολουθήτε για μένα είναι λίγο περιττό...πηγαίνετε μια, δυο φορες να δείτε τι παίζει...κι όσοι μπλέξατε με Γκαμίλη...καλή δύναμη...ελεος... :thumbdown:

Τόσο χάλια η Γκαμίλη, ε;

όταν λες οτι μένεις να τις χρωστάς, τι εννοείς; Οτι μπορείς να τις παραδώσεις μέχρι το τέλος του εξαμήνου κι ας έχει περάσει η προθεσμία τους;
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 20 Μαρ 2010, 22:15

Κι εγω Γκαμιλη εχω στο φροντιστηριακο... να φοβαμαι?
Βασικα δεν εχω παει ακομη σε μαθημα της (το φροντιστηριακο της μεταφρασης μου φαινεται τοσο βαρετο). Παιρνετε παρουσιες στη Γκαμιλη? Δινει εργασιες? Προσωπικα, παρακολουθω μονο το κανονικο και ειμαι comple προς στιγμην. Πολυ μου αρεσει το μαθημα :flower2: με τη Σοσωνη :flower2:
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 21 Μαρ 2010, 18:30

καλησπερα! μηπως πηγε κανεις στομαθημα της αντωνοπουλου την πεμπτη? τι εκανε; ειπε τιποτα για αναπληρωση;
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Re: ΓΥ04 || ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ β΄ εξαμήνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Advocate » 19 Απρ 2010, 13:04

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι στο κλιμάκιο της Αντωνοπούλου Ελένης, δλδ Α-Ζαχ. Δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ, καθώς εργάζομαι, οπότε θα ήθελα να παρακαλέσω, αν μάθετε κτ για διανομή βιβλίων, να με ενημερώσετε, είτε εδώ, είτε με π.μ.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Look but don't touch,

touch but don't taste,

taste but don't swallow...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Advocate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 29 Απρ 2010, 08:57

Παιδιά μια παράκληση για το Reader επειδή το έχω από προηγούμενο έτος.

Στο εξώφυλλο του δικού μου γράφει:
Self Study Component
Discovering and using conventions for good writing practice
An interactive meaning-making approach

Είναι ακόμα το ίδιο;;;;;;
Please πείτε μου!!!!!!!!! :confused:
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 29 Απρ 2010, 08:58

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία;;

Άλλες είναι οι εργασίες στο μάθημα της Αντωνοπούλου και άλλες στο φροντηστηριακό της Γκαμίλη;

:confused:
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 29 Απρ 2010, 09:07

Soso έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία;;

Άλλες είναι οι εργασίες στο μάθημα της Αντωνοπούλου και άλλες στο φροντηστηριακό της Γκαμίλη;

Ναι, ειναι διαφορετικα! Οι εργασιες του φροντιστηριακου ειναι το 2/10 στον τελικο βαθμο. Αντιθετα, οι εργασιες στο μαθημα ειναι για να μην κανεις μια ερωτηση στο τελος, δηλαδη αν κανεις εργασιες απαλλασσεσαι απο μια ερωτηση στο τελικο διαγωνισμα.

Soso, εισαι στο κλιμακιο της Αντωνοπουλου? Στο κλιμακιο της Σοσωνη παντως εχουμε το βιβλιο της Mona Baker.
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 30 Απρ 2010, 08:52

Gia έγραψε:
Soso έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία;;

Ναι, ειναι διαφορετικα! Οι εργασιες του φροντιστηριακου ειναι το 2/10 στον τελικο βαθμο. Αντιθετα, οι εργασιες στο μαθημα ειναι για να μην κανεις μια ερωτηση στο τελος, δηλαδη αν κανεις εργασιες απαλλασσεσαι απο μια ερωτηση στο τελικο διαγωνισμα.

Soso, εισαι στο κλιμακιο της Αντωνοπουλου? Στο κλιμακιο της Σοσωνη παντως εχουμε το βιβλιο της Mona Baker.

Thanks, Gia.
Ναι, στην Αντωνοπούλου είμαι.
Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω εργασίες γιατί δουλεύω και χρωστάω κάποια μαθηματάκια, οπότε λέω καλύτερα να φεύγει κανένα μάθημα όπως-όπως, παρά να τα ψειρίζω και πολύ.
Ελπίζω να μη χρειάζεται άλλο reader απ' αυτό που έχω.

Και η Αντωνοπούλου της Baker δίνει.

Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulitsa preveza » 10 Μάιος 2010, 11:23

Γεια σας παιδια..ειμαι στο κλιμακιο της Σοσωνη αλλα επειδη παρακολου8ω αλλο μαθημα την ιδια ωρα δεν μπορω να το παρακολου8ω...γνωριζει καποιος που το παρακολου8ει τι στυλ θα εχουν οι ερωτησεις που θα πεσουν στην εξεταστικη?εκτος απο το βιβλιο σας εχει δωσει καποιες φωτοτυπιες και αν ναι μπορω να βρεθω με καποιον στο μαθημα της και να τις βγαλω φωτοτυπια?ειναι αναγκη..ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!! :sadbye: :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
nikoulitsa preveza

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mel » 11 Μάιος 2010, 21:18

θα θελα να ρωτησω κατι που δεν το χω καταλαβει.....εκτος απ την κανονικη εξεταση του μαθηματος της μεταφρασης στην εξεταστικη θα δωσουμε κ το φροντιστηριακο πριν την εξεταστικη....αν δν παμε να δωσουμε το φροντιστηριακο δεν μπορουμε να περασουμε το μαθημα μετα?????
Άβαταρ μέλους
mel

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 11 Μάιος 2010, 21:30

Εγω ετσι εχω καταλαβει... :confused: ειναι λιγο περιπλοκο το ολο συστημα, οποτε ρωτα καλυτερα τη καθηγητρια...
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 11 Μάιος 2010, 22:38

What :?: :jawdrop: :jawdrop:
Αλήθεια? Πρέπει να δώσουμε το φροντιστηριακό? Oh God, και στην ανακοίνωση λέει ότι η εξέταση θα γίνει 2 και 3 Μαϊου? Μάλλον λάθος έχουν κάνει... Ιουνίου.
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 12 Μάιος 2010, 08:16

Gia έγραψε:What :?: :jawdrop: :jawdrop:
Αλήθεια? Πρέπει να δώσουμε το φροντιστηριακό? Oh God, και στην ανακοίνωση λέει ότι η εξέταση θα γίνει 2 και 3 Μαϊου? Μάλλον λάθος έχουν κάνει... Ιουνίου.

Μαΐου!!!!!!!! :jawdrop:
Ορίστε? Εγώ δεν είδα τέτοια ανακοίνωση στο Internet!
Βρε παιδιά, ας μας πει κάποιος αν έχουν πει τίποτα για το τεστ του Φροντηστηριακού :?:
Άβαταρ μέλους
Soso

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες