filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΛΕ71 || Αμερικανικοί Θρύλοι (Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ)

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 28 Ιαν 2010, 21:51

Φρόντισε να της στείλεις να το διορθώσει. Και να ζητήσεις στην επόμενη εξεταστική σου να πετάξουν έξω τον τυπά με το σκονάκι ε.

(Μπα, όσα είχα γράφσει ήτο καλά. Μπορείς πάντα να δοκιμάσεις βέβαια.)

"Your revolution is over mister Lebowski, the bums lost!" μου θύμισες.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 28 Ιαν 2010, 22:12

Duuhh! δεν θα πετάξουν κανέναν με σκονάκι don't worry..τόσοι κάνουν σκονάκι και δεν τους πιάνουν..δεν θα είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος of course.
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 28 Ιαν 2010, 22:21

Δεν έχω κάνει, ούτε είπα ότι θα κάνω, και το έχω περάσει το μάθημα.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό salintzer » 28 Ιαν 2010, 23:12

*διαγραφη απο συντονιστες*

Το ποστ σου, οχι μονο δεν συνεισφερε σε κατι, αλλα ειχε και βρισιες.

I'm giving you the benefit of a doubt, διαβασε τους κανονες του φορουμ και να εισαι πιο προσεκτικος/η στο μελλον.

:up:

filosofiki team
Άβαταρ μέλους
salintzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 04 Μαρ 2010, 10:58

Naty20 το πέρασες το μάθημα?

Εγώ είχα κάνει όλες τις εργασίες με καλό βαθμό, διάβασα πολύ και πήρα .... 6 !
Τελικά οι εργασίες δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο στο βαθμό.
Άβαταρ μέλους
Soso

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό naty20 » 05 Μαρ 2010, 01:02

οχι δεν το περαασα δυστηχως πηγα και τη βρηκα και τη ρωτησα γιατι και πως και μου ειπε πως ελειπε η κριτικη μου σκεψη και οτι δεν τα ειχα κανει καλα συγκρηση. αστα να πανε παλι τον ιουνιο...τουλαχιστον θα εχω σημειωσεις θα διαβασω καλυτερα και οτι γινει.σε ευχαριστω παντως εισαι θυσαυρος...
Άβαταρ μέλους
naty20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 05 Μαρ 2010, 16:33

good luck! Είναι δύσκολο μάθημα. Θα στείλω σύντομα και τις απαντήσεις μου αν θέλεις για να συγκρίνεις και να καταλάβεις καλύτερα τι θέλει.
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 09 Μαρ 2010, 14:20

Προς κάθε ενδιαφερόμενο:

επειδή οι θρύλοι είναι κομματάκι πονοκέφαλος παρόλο που είναι πολύ ωραίο μάθημα, ήθελα να δώσω κάποια βασικά σημεία από τις απαντήσεις μου.

Στο 3ο θέμα επέλεξα την εικόνα με τον Black Dracula και έγραψα για τον Stackallee (πάνω-κάτω ότι υπάρχει στις σημειώσεις μου-θα τις βρείτε στην ενότητα με τις σημειώσεις) και τον John Henry. Άλλοι έγραψαν και για το Mobby Dick και το συνδύασαν με το white flesh hunting εξαιτίας της λευκής γυναίκας που είχε η εικόνα να τη δαγκώνει ο Black Dracula.

Στο 2ο θέμα επέλεξα το Typological meaning of Pecos Bill+Joe Magarac. Έγραψα πάνω-κάτω οτι υπάρχει στις σημειώσεις για τον κάθε ένα χωρίς να κάνω ιδιαίτερη σύγκριση. Βέβαια όταν λέει Typology δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσε γιατί οι περισσότεροι απ'οτι ρώτησα συνδυάζουν το typology με αναφορές στη Βίβλο. Στις παραδόσεις όμως δεν είχε πει τίποτα ιδιαίτερο για Βίβλο στους Pecos Bill+Joe Magarac γιατί παρακολουθούσα κάθε μάθημα (εκτός κι αν έχω κάνει τόσο λάθος).

Οι εργασίες μου βαθμολογήθηκαν και οι τέσσερις 0,8-1 με άριστα το 1 (σχετικά καλό). Αλλά νομίζω οτι μου πρόσθεσαν μόνο 1 μονάδα. (6 πήρα). Επομένως δεν έχει και πολύ σημασία αν οι εργασίες είναι καλές.

Απ'οτι κατάλαβα (και είπε και η ίδια στις εξετάσεις) θέλει να βλέπει νεωτερισμούς και φαντασία βασισμένα σ'αυτά που έχει πει κι ας μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που έχει πει.

Ελπίζω να βοηθάω...Αν κάποιος έχει καμιά απορία, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Άβαταρ μέλους
Soso

Re: ΛΕ71 || Αμερικανικοί Θρύλοι (Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 28 Ιουν 2010, 22:44

ας μου στειλει καποιος σημειωσεις για το μαθημα το e-mail μου ειναι *e-mail*
Άβαταρ μέλους
platon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Soso » 29 Ιουν 2010, 13:24

platon έγραψε:ας μου στειλει καποιος σημειωσεις για το μαθημα το e-mail μου ειναι...

My friend Platon, σημειώσεις για το συγκεκριμένο μάθημα είναι ήδη ανεβασμένες στο Link των σημειώσεων.
Ψάξε πρώτα εκεί για τα μαθήματα που θέλεις, όπως σου είπε ο th@nos. Αν είναι ήδη ανεβασμένες, δε θα μπει κανείς στον κόπο να σου τις ξαναστείλει στο yahoo.

Έχεις πλάκα πάντως... :tease:
Άβαταρ μέλους
Soso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 07 Οκτ 2010, 13:50

Σήμερα πρώτο μάθημα και μια πρωτόγνωρη για μένα εμπειρία, με κάθε σωστή απάντηση ή σχόλιο από τους φοιτητές, μας πέταγε και μια καραμέλα :respect:

Εικόνα

Εγώ πήρα 2! :harhar: :woohoo: :woohoo:

Κάποιες σχετικές info... Για πρώτη μέρα ασχοληθηκε περισσότερο με definitions... Θα υπάρχουν και φέτος κάποια journal ανά μάθημα, μια σελίδα το πολύ (έδωσε μεγάλη έμφαση σε anti-plagiarism issues), που θα πιάσουν έναν ποντο καθως και optional εργασία για οποιον θέλει που θα πιάνει 2 πόντους. Μας έδωσε και τα πρώτα κείμενα που θα έχουμε για την επόμενη φορά, από NA vol 1 & 3.

ΝΑ 1:
the iroquois creation story
Winnebago, από το trickster tales

ΝΑ 3:
Wowoka

Από το ρίντερ:
The Hopi emergence
Geronimo
Odjibwa
Caster's last stand (two versions)
Black Elk

Για κάποιο από τα παραπάνω, όποιο θέλει ο καθένας, μπορεί να γράψει το journal, μια σύντομη περιγραφή δηλαδή του τι εντυπωσεις του δημιούργησε και τι κατάλαβε (το θέλει εκτυπωμένο).

Syllabus υπάρχει στην σελίδα της, είναι το ίδιο με πέρυσι, δεν έχει αλλάξει τπτ.

Αυτά προς το παρόν...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 31 Οκτ 2010, 11:38

Λοιπόν αποφάσισα να κάνω την προαιρετική εργασία... Και αναρωτιόμουν πόσες λέξεις πιστεύετε είναι καλό να έχει το thesis;
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 31 Οκτ 2010, 15:19

Το thesis statement μπορεί να έχει όσες λέξεις θέλεις.Εντάξει,μην γράψεις και παράγραφο 100 λέξεων. :jaugh: Μέχρι 3 σειρές πιστεύω καλό είναι.Ή δυο προτάσεις,η μια να επεξηγεί την άλλη.Του στυλ "Παγκοσμιοποιηση: τι μπορουμε να κανουμε" (κουλο και ακυρο το παραδειγμα,απλα για να καταλαβεις :p) Πάντως όσο πιο πολλές λέξεις έχει,τόσο πιο επεξηγηματικό είναι και αυτό σημαίνει ότι κάνεις συγκεκριμένη την έρευνά σου και δεν περιορίζεσαι σε επιφανειακές αναλύσεις.Εξάλλου, το thesis statement δεν ειναι τίτλος για να σε περιορίζει στη μορφή του.

Ελπίζω να βοήθησα!

Εγώ αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν μπορούμε να δώσουμε ένα αρχικο thesis statement τώρα και να το αλλάξουμε στην πορεία,όχι να αλλάξουμε θέμα βέβαια,αλλά να το διατυπώσουμε διαφορετικά.

Επίσης για όσους δεν το ξέρουν,στο sullabus λέει ότι έχει ώρες γραφείου ΚΑΙ τις Παρασκευές.Αυτό δεν ισχύει,έχει γίνει λάθος.
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 31 Οκτ 2010, 21:22

Κοίτα απο τη στιγμή που μάλλον είναι για να αποφευχθούν τα double bookings, αν θέλεις ν αλλάξεις και εφόσον δεν εχει επιλεχθεί απο κάποιον άλλο λογικά θα μπορείς. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Εγώ το φανταζόμουν κάτι σαν πρόλογο βασικά. Ξέρεις μια παράγραφο ή κάτι...
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 31 Οκτ 2010, 23:04

Λες,ε?Ναι,μπορεί να έχεις δίκιο.Βασικά έχω ένα συγκεκριμένο θέμα στο μυαλό μου,αλλά όχι και κάποιο ερώτημα ή κατι για να αποδείξω.Και πραγματικά δεν ξερω τι να γραψω στο thesis.Ελεγα να γραψω κατι πολυ γενικο και να το κανω πιο συγκεκριμενο στην πορεια...Εξαλλου αν δεν εχεις διαβασει τη σχετικη βιβλιογραφια,πως θα σου δημιουργηθουν ερωτηματα,και κυριως με τί γνωσεις θα τα απαντησεις?Χιχιχι,λιγο περιεργη και αγχωτικη η κατασταση,but I guess that's just the way it works,huh?
Τί θέμα σκεφτεσαι να διαλεξεις αν επιτρέπεται?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 31 Οκτ 2010, 23:35

Δεν είμαι 100% σίγουρη
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 01 Νοέμ 2010, 20:38

αχα,οκ!
Λοιπον εχω νεα.Αφενος για την εκταση,μου ειπε οτι to thesis statement μπορει να ειναι απο μια παραγραφο,ως μια σελιδα.Μέσα σε αυτό πρεπει να αναφερουμε
1. το θρυλο που θα επιλεξουμε
2. τη συγκεκριμενη version που θα αναλυσουμε
3. τί ακριβως θα προσπαθησουμε να αποδείξουμε(πχ I will try to prove that women are degraded in the society in question) και
4. την approach που θα χρησιμοποιησουμε(πχ psychoanalysis,feminism,socio-analysis,symbol analysis etc).

Δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε παραπανω απο μια approach επειδη αυτο δειχνει επιφανειακη αναλυση για μια τοσο μικρης εκτασης εργασια.
Πρεπει οπωσδηποτε να βρουμε τι θα αποδειξουμε,και στην πορεια μπορουμε να το διευρυνουμε,οχι ομως και να το αλλαξουμε!

Αυτά!Ελπίζω να βοήθησα! :cool:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 01 Νοέμ 2010, 23:06

Αν βοήθησες λέει; Αλλά ακούγεται απίστευτα δύσκολο ρε συ... Πραγματικά... 6 σελίδες πρέπει να έχει έκταση η εργασία;
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 02 Νοέμ 2010, 00:10

Ναι!Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ!Εδώ για τα journals που σχολιάζουμε ένα μικρό κειμενάκι γράφουμε μια σελίδα.Αν καθήσεις και αναλύσεις έναν θρύλο ολόκληρο,δεν θα σου φτάνουν οι 6 σελίδες!Κοίτα τί μπορείς να κάνεις.Εγώ για το θέμα μου βρήκα ένα βιβλίο και μου φάνηκε πολύ λίγο.Γι'αυτό πήγα στο γραφείο της για να τη ρωτήσω αν μπορώ να γράψω την εργασία με βιβλιογραφία μονάχα ένα βιβλίο,και μου είπε ότι δεν μπορώ,αλλά μου είπε άλλα βιβλία να ψάξω και μερικές approaches μαζί.Δηλαδή καί μου'δωσε ιδέες αλλά και πηγές.Αν πας στο γραφείο της και της πεις πχ "θελω να γράψω κάτι για τον τάδε θρύλο,αλλά δεν βρίσκω πολλές πηγές,σίγουρα θα σου πει πού ακριβώς να ψάξεις και για τί.

Να σημειώσω ότι βρήκα πολλά άρθρα απο λογοτεχνικά journals στη βιβλιοθήκη της σχολής στο JStore.
http://www.lib.uoa.gr -> βιβλιογραφικές βάσεις -> scroll down και click στο link JStor.Θα σε πάει ακόμα πιο κάτω όπου πατάς "συνδεθείτε στη βάση" και στο νέο παράθυρο που θα σου ανοίξει (ή στη νέα καρτέλα) γράφεις στην αναζήτηση τον τίτλο που θέλεις. Προσοχή,για να δεις όλο το κείμενο πρέπει να μπεις από τους υπολογιστές της βιβλιοθήκης,και μάλιστα μόνο από αυτούς που είναι στα δεξιά από τα ξύλινα τραπεζάκια. Στο σπίτι σου μπορείς να ψάξεις τίτλους,να βρεις άρθρα και να διαβάσεις τις περιλήψεις τους,αλλά για ολόκληρο το άρθρο πρέπει να πας στη σχολή.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 02 Νοέμ 2010, 12:53

You are a real treasure honey... Βρήκα το θέμα της εργασίας και θα στο στείλω με πμ. Θα γελάς για μήνες! :P :clapping: :jaugh:

Κοίτα ναι αυτό πιστεύω και γώ ότι δεν είναι πάρα πολλές 6 σελίδες...Μπορώ να πάρω τον σκληρό μου δίσκο και να τα αποθηκεύσω αυτά τα άρθρα άραγε; Θα τους ρωτήσω αύριο. :D Thank you soooo much!
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες