filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 18 Φεβ 2010, 22:19

Πινοκιο έγραψε:

Η Πυργερου ειναι περιεργη γυναικα,με υφακι και αναστημα.Πολυς λογος για το τιποτα δηλαδη,εγω που την εχω φετος θελω να την αλλαξω.

:jawdrop: εγώ το ακριβώς αντίθετο πιστεύω.. ίσως να φταίει και το μάθημα! τι να πω!

πάντως σωστά λες πως οι γνώμες για τους/τις καθηγητές/τριες είναι διαφορετικές από φοιτητή σε φοιτητή..βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (--> dokou) LOL
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 18 Φεβ 2010, 22:22

και για τη Ντοκου ισχυει το ιδιο!Σε πληροφορω ξερω κοσμο και κοσμακη που την ακολουθει κατα ποδας!! :confused: :funny: :lola:
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 18 Φεβ 2010, 22:24

Πινοκιο έγραψε:και για τη Ντοκου ισχυει το ιδιο!Σε πληροφορω ξερω κοσμο και κοσμακη που την ακολουθει κατα ποδας!! :confused: :funny: :lola:

ναι ξέρω και εγώ (είναι η μειοψηφία!!) :peace: τι να πω γούστα είναι :tease:

:jaugh: πέρα από την πλάκα, φυσικά αρέσει το μάθημα της αλλά αρκετοί είναι δυσαρεστημένοι με τους βαθμούς της. (εσύ μην μιλήσεις!!! πήρες 9 :P)

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 18 Φεβ 2010, 22:28

:PPPPP
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 18 Φεβ 2010, 23:36

LondonCalling έγραψε:Αγαπητοι συναδελφοι, ως control-freak του Β εξαμηνου :new: μολις πηρα στα χερια μου το προγραμμα (ευγενικη χορηγεια της metalslug) εψαξα ολη αυτη την ενοτητα για πληροφοριες για τους νεους μου καθηγητες αλλα δεν βρηκα για ολους! Λεω λοιπον τ ονοματα, μπας και τους γνωριζει κανεις: Γλωσσολογια Τογια Π.,Αμερ.Πεζογραφια φροντιστηριακο Πυργερου, Μεταφραση Παπακωσταντοπουλου, Αρχαια Αργυροπουλου-Παπαδοπουλου και Μαθησιακες Δυσκολιες Γενά. :thnks:

η καθηγητρια των αρχαιων ειναι παρα πολυ καλη!! εξαιρετικος ανθρωπος! κανει καλο μαθημα και δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικη με φοιτητες αλλων τμηματων(ειναι μαθημα απο το φιλολογικο)
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liatamv » 19 Φεβ 2010, 02:05

εγώ έχω να παραπονεθώ για κάτι που μου φάνηκε απαράδεκτο. Πήγα να δώσω αι προάλλαι το μάθημα Μαθησιακές Δυσκολίες, καθότι είμαι επί πτυχίω και είχε βγεί σχετική ανακοίνωση για εξέταση. Πηγαίνω λοιπόν σε ένα από τα αμφιθέατρα που η ανακοίνωση τόσο στο site όσο και έξω από τη γραμματεία έλεγε, κάθησα (ήταν άλλες 2 από αγγλικό κοπέλες-όλοι οι άλλοι γερμανικού η παιδαγωγικού) και έλαβα τα θέματα από επιτηρητή. Ήταν 3 ερωτήσεις από τις οποίες διάλλεγες τις 2, οι αλήθεια είναι ότι τις 2 πρώτες δεν τις ήξερα καθόλου, δεν καταλάβαινα καν σε τι αναφέρονταν αλλά την τρίτη που την ήξερα καλά, άρχισα να την αναλύω εις αναμονή της καθηγήτριας κα. Α. Γενά για περαιτέρω επεξηγήσεις. Καταυθάνοντας λοιπόν η καθηγήτρια (και αφού εγώ έχω απαντήση την 3η ερώτηση) απορεί με την ύπαρξη φοιτητών από Αγγλικό, καθότι η ανακοίνωση έλεγε σαφώς ότι η εξέταση θα γίνει προφορικώς στο γραφείο της και να πάμε να την περιμένουμε εκεί, και για το πώς απαντάμε σε αυτά τα θέματα αφού δεν είναι στην ύλη μας (έτσι εξηγείται γιατί δεν καταλάβαινα τα 2 πρώτα!). Ρωτάω τον αριθμό της κυψέλης της αφού δήλωσα ότι κοίταξα την σχετική ανακοίνωση το πρωί και δεν έλεγε κάτι τέτοιο και ευθής αναχώρησα για την πρώτη και τελευταία προφορική μου εξέταση.
Για κακή μου τύχη χάθηκα και όταν έφτασα στο γραφείο το μικρό γκρούπ των 5-6 φοιτητριών είχε ήδη μπεί μέσα να εξεταστεί, με ενημ. να περιμένω να με φωνάξει και έτσι και έκανα. Μπαίνω λοιπόν μέσα και βλέπω την κα. Γενά να εξετάζει την τελευταία κοπέλα από το γκρούπ με ερωτήσεις που έκανε από το βιβλίο, τις οποίες ήξερα... Τελειώνει με την κοπέλα (αναθαρώ και εγώ γιατι μου φάνηκε πολύ τυπική και "νορμαλ" in lack of a better word στον τρόπο εξέτασης) και με ρωτάει αν έχω διαβάσει από τις σημειώσεις και το βιβλίο. Σαστισμένη της απαντώ πως έχω διαβάσει τις σχετικές σημειώσεις που περιλαμβάνουν κεφάλαια από το βιβλίο καθότι ως επι πτυχίω δεν δικαιούμαι σύγγραμα. Με ενημερώνει λοιπόν ότι δυστυχώς δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με την εξέταση άμα δεν έχω διαβάσει τα σχετικά κεφάλαια από το βιβλίο και ότι δεν έχει νόημα να καταγράψει ότι προσήλθα να εξεταστώ. Την παροτρύνω ευγενικά "να δοκιμάσουμε" την εξέταση και εκείνη δεν δέχεται πεισματικά. Εγώ συνεχίζω να της εξηγώ ότι οι σημειώσεις που έχω περιλαμβάνουν πράγματα από το βιβλίο και πριν αυτά που ρωτούσε την κοπέλα τα έχω διαβάσει που είναι φερ'ειπήν από το βιβλίο...Εκείνη πεισματικά αρνιόταν να με εξετάσει. Τέλος την ρώτησα που βρίσκεται τέλος πάντων αυτή η ανακοίνωση για την προφορική εξέταση και μου είπε στο γραφείο της απ'έξω, εκνευρισμένη της απάντησα ότι ήλπιζα σε ενδοεπικοινωνία μεταξύ τμημάτων και ότι δεν χρειάζεται να ελέγχω όλα τα γραφεία όλων των καθηγητριών μου για να επιβεβαιώνω ανακοινώσεις-δεν την άφησα να μου απαντήσει, απλά της είπα "εις το επανειδήν λοιπόν".
Εκνευριστήκα πάρα πολύ από όλο αυτό και αν δεν αποζητούσα διακαώς αυτό το πτυχίο θα είχα κάνει θέμα καθότι δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου αρνηθεί την εξέταση μου και στο κάτω κάτω είναι αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά αυτή στην εξέταση ενός παιδαγωγικού μαθήματος...
Ουφ...
"A doodle. I do doodle. You too, you do doodle too!"
Άβαταρ μέλους
liatamv

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 19 Φεβ 2010, 10:56

καλα τωρα με φρικαρες!!! :jawdrop: :jawdrop: πω πω σε συγχαιρω για το κουραγιο σου και την υπομονη σου!
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 19 Φεβ 2010, 12:18

:jawdrop: δεν το περιμενα αυτο ποτε απο την Γενα,ποτε..
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ann@ » 19 Φεβ 2010, 12:56

Γεία παιδιά!!
Είναι κάποιος επι πτυχίω μήπως μπορέσει να με διευκολύνει..........Απο την ομάδα Α' του Η' εξαμήνου έχω να επιλέξω μεταξύ των μαθημάτων:

Πολιτικό λόγο στην λογοτεχνία του 17ου αιωνα .....με την Βελισσαρίου
Λειτουργική Προσέγγιση στη γλώσσα.....με την Λασκαράτου και
CHRISTOPHER MARLOWE .......με την Μήτση.

Απο τα 3 μαθήματα ποιο μου προτείνετε.;..Έχω μπερδευτεί γιατί δεν είναι εύκολες καθηγήτριες

Χάλια το φετινό πρόγραμμα..... :thumbdown: να δω με τους φετινούς καθηγητές ποτε θα πάρουμε πτυχίω.......?!? :study:
Άβαταρ μέλους
ann@

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 19 Φεβ 2010, 13:01

Αν θες απλά να περάσεις παίρνεις Marlowe, πολύ πιο εύκολος -υποθέτω πως θα τον έχεις διαβάσει κιόλας στο παρελθόν εκτός σχολής- και λιγότερο απαιτητικό διάβασμα, Βελισσαρίου μη διανοηθείς αν δεν σκοπεύεις να παρακολουθείς.

Καλώ πτυχίω.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Φεβ 2010, 13:14

ann@ έγραψε:Γεία παιδιά!!
Είναι κάποιος επι πτυχίω μήπως μπορέσει να με διευκολύνει..........Απο την ομάδα Α' του Η' εξαμήνου έχω να επιλέξω μεταξύ των μαθημάτων:

Πολιτικό λόγο στην λογοτεχνία του 17ου αιωνα .....με την Βελισσαρίου
Λειτουργική Προσέγγιση στη γλώσσα.....με την Λασκαράτου και
CHRISTOPHER MARLOWE .......με την Μήτση.

Απο τα 3 μαθήματα ποιο μου προτείνετε.;..Έχω μπερδευτεί γιατί δεν είναι εύκολες καθηγήτριες

Χάλια το φετινό πρόγραμμα..... :thumbdown: να δω με τους φετινούς καθηγητές ποτε θα πάρουμε πτυχίω.......?!? :study:

Για τα μαθήματα δεν μπορώ να πω κάτι. Από τις 3 αυτές καθηγήτριες θα προτιμούσα κατά σειρά: Μήτση (μακράν), Λασκαράτου (the next best thing) και Βελισσαρίου (για περιπετειώδεις καταστάσεις).
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lolbun4 » 19 Φεβ 2010, 13:24

Εγώ θεωρώ ότι η Λασκαράτου δεν είναι εύκολη κ "ασφαλής" επιλογή, αφού απ'όσο ξέρω είναι ιδιαίτερα απαιτητική. Επίσης το μάθημα μου φαίνεται ότι θα είναι ένα ακόμη ανούσιο και περίπλοκο γλωσσολογικό (θυμάμαι τη "αντιπαραβολική ανάλυση..." και συγχύζομαι! :ungry: )

Μήτση δεν είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει καλά λόγια σε γενικές γραμμές, οπότε ίσως είναι και το πιο βατό. Προσωπικά, εγώ θα πάρω Βελισσαρίου, γιατί μου αρέσει πάρα πολύ σαν καθηγήτρια και έχω ήδη πάρει άλλα 2 μαθήματα της και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται παρακολούθηση, ωστόσο, έχοντας παρακολουθήσει ανελλιπώς έχω κάνει στα μαθήματα της το λιγότερο διάβασμα ever, αφού θυμόμουν τα πάντα από τις παραδόσεις και ουσιαστικά θέλει να ξέρεις αυτά που έχει πει στην τάξη και όχι σημειώσεις από το internet... :peace2:
Can you sleep
Can you breathe
When you know
What you've done?
Tell me where will you run?

("Ghost of Love"- The Rasmus)
Άβαταρ μέλους
lolbun4
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό naty20 » 19 Φεβ 2010, 13:44

εγω ειμαι επι πτυχιω και εχω περασει το μαθημα της Μητση. και εχω περασει και μαθημα και της Βελισαριου σου λεω πως ο Μarlowe ειναι πιο ευκολος και καταναοητος σα μαθημα και η μητση ειναι πιο συζητησημη. κατα τη γνωμη μου. αλλα ειναι λιγο βαρετη οσο κανει μαθημα μιλαει πολυ χαμηλοφωνα.αλλα βαζει οσα λεει στις σημειωσεις. αυτα.
Άβαταρ μέλους
naty20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ezd » 19 Φεβ 2010, 14:29

Εγώ σκέφτομαι Μήτση να πάρω κι ας είμαι γλωσσολογία.
Τη Λασκαράτου δεν την είχα ποτε αλλά τις καθηγήτριες της γλωσσολογίας τις έχει φοβηθεί το μάτι μου...
καθε τελος, μια νεα αρχη
Άβαταρ μέλους
ezd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 19 Φεβ 2010, 14:56

βασικα η βελισσαριου ειναι πολυ καλη επιλογη αμα την παρακολουθεις και δν χανεις μαθηματα απλως το μονο που με φοβιζει (μιας κι εγω βρισκομαι στην ιδια θεση) ειναι οτι ειχε πει παλιοτερα οτι ο πολιτικος λογος ειναι δυσκολο και απαιτητικο μαθημα- στο e-class εχει και το περσινο σιλαμπους και μου φαινονται λιγο μουφα τα εργα που κανει για να πω την αληθεια.

η μητση γλυκουλα ειναι και αμα εχεις διαβασει ο,τι εχει πει στο μαθημα(ακομα κι αν εχεις παρει σημειωσεις απο συμφοιτητη και δν εχεις παρακολουθησει η ιδια) περνας.

και η λασκαρατου ειναι πολυ καλη καθηγητρια-απαιτητικη βεβαια αλλα αμα εχεις παρακολουθησει και εχεις διαβασει εισαι οκ. βεβαια το συγκεκριμενο μαθημα μου φαινεται ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΠΑΡΑ αλλα ενταξει γουστα ειναι αυτα!

παρενθεση: εχω την εντυπωση αμα τολμησεις να διαφωνησεις με τη βελισσαριου μπορει και να σε πλακωσει στα χαστουκια. ειναι αυτη και εμεις οι υπολοιποι(που πολλες φορες μας εχει αποκαλεσει κακομοιρους και κανεις δν ειναι τελειος και οτι ειμαστε ολη την ωρα μπροστα στον η/υ και δν ασχολουμαστε με τιποτα σημαντικο-βλεπε πνευματικη καλλιεργεια) ειμαστε οι υπηκοοι της :heiltheking:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 19 Φεβ 2010, 16:47

naty20 έγραψε:παιδια η τσιμπουκη ειναι πολυ καλη στουσ βαθμους της εαν παρακολουθεις τακτικα και σε βλεπει εκει δε θα σε αφησει ετσι...επισης στα θεματα της ειναι πολυ καλη και ζηταει οσα εχει πει στο μαθημα τπτ περιεργο.νομιζω πως αν σας ενδοιαφερει ο βαθμος και μπορειτε να παρακολουθητε αξιζει να διαλεξετε τα μαθηματα της. α ειναι και πολυ συνεργασημη και στο μαθημα της χρησιμοποιει και προτζεκτορα και σλαιτσ περναει ευχαριστα η ωρα.αυτα.ελπιζω να σας καληψα.

ααα....πολυ χαρηκα τωρα! Το τελευταιο μαθημα που μου εμεινε το διδασκει αυτη... Ωραια!

Ειναι καποιος να εχει ασχημη εμπειρια μαζι της?
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vickouvic » 19 Φεβ 2010, 17:04

Lara μη τη φοβάσαι! Είναι πολύ καλή η Τσιμπούκη.. συνεργάσιμη και ευγενική. Στους βαθμούς δ γνωρίζω να σου πω ακόμα, μιας και που δεν έχω πάρει αποτελέσματα, αλλα σαν άνθρωπος και σαν καθηγήτρια είναι 1 χαρά. Δοκίμασέ την άφοβα :cool:
the world is full of kings and queens
who blind your eyes and steal your dreams
it's heaven and hell!

cosplay cafe lian suntomws kyaa *.*
Άβαταρ μέλους
vickouvic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nasouli » 19 Φεβ 2010, 17:48

παιδιαααααα αντωνοπουλου σε γλωσσολογια και μεταφραση να παρω?θα χαντακωσει?γιατι η εναλλακτικη μου ειναι θεματα πραγματολογιας με μαρμαριδου και δεν μπορω να καταληξω γιατι δεν ειχα καμια απο τις 2 καθηγητριες! :tease:
Άβαταρ μέλους
nasouli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 19 Φεβ 2010, 17:56

Πως είναι η Μαρμαρίδου σε αυτό το μάθημα?

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jaguar » 19 Φεβ 2010, 18:14

Να κανω κι εγω μια ερωτηση :tongue:
Επειδη δεν εχω περασει τη μεταφραση Β' εξαμηνου, σκεφτομαι να παρακολουθω αυτο το εξαμηνο. Ποια απο τις παρακατω καθηγητριες να επιλεξω; (κανονικα ειμαι στο κλιμακιο της Σιδηροπουλου, αλλα συμπιπτει με αλλο μαθημα μου και μαλλον θα αλλαξω).
-Παπακωνσταντοπουλου
-Σιδηροπουλου
-Σοσωνη
-Αντωνοπουλου

τι λετε :?:
:bookread:
iri*cri
Άβαταρ μέλους
jaguar

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού