filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anastasia1991 » 27 Ιουν 2010, 15:11

dirtbowl εγώ είμαι τώρα β' εξάμηνο στο κλιμάκιο της Τόγια γλωσσολογία...γ'αυτά που ρωτάς παρακάτω δεν ξέρω να σου πω, αλλά μπορώ να σου πω κάποια πράγματα για την Τόγια.Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι είναι καινούρια,δεν έχω δει μέσα στο forum τίποτα γραμμένο γ'αυτήν απο προηγούμενα έτη.Ανεξάρτητα απο αυτό, είναι, κατά τη γνώμη μου, πάρα πολύ καλή καθηγήτρια,η αγαπημένη μου.Είναι πολύ φιλική,πρόθυμη να εξηγήσει ξανά και ξανά μέσα στο μάθημα,ετοιμάζει πολύ καλές παρουσιάσεις,είναι πολύ κατανοητή και φαίνεται να ξέρει πολλά πάνω στο αντικείμενο. Αν βαθμολογεί όπως διδάσκει πιστεύω ότι αξίζει να την επιλέξεις αν όντως έχεις αυτή τη δυνατότητα.Δίνει γενικά την εντύπωση ότι βάζει καλούς βαθμούς.Ελπίζω να βοήθησα :up: :goodluck:
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ...

"My affections and wishes have not changed, but one word from you will silence me forever. If, however, your feelings have changed, I will have to tell you: you have bewitched me, body and soul, and I love, I love, I love you. I never wish to be parted from you from this day on.."
Άβαταρ μέλους
Anastasia1991

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vickouvic » 27 Ιουν 2010, 17:02

'Εχει επίσης ανεβάσει στην e-class σημειώσεις απο το μάθημα σε powerpoint..που είναι ενθαρρυντικό και δείχνει ενα κάποιο ενδιαφέρον. Μια φορά την έχω παρακολουθήσει μόνο, αλλα μου είχε φανεί συμπαθητική. Για τη βαθμολογία θα δούμε :cool:
the world is full of kings and queens
who blind your eyes and steal your dreams
it's heaven and hell!

cosplay cafe lian suntomws kyaa *.*
Άβαταρ μέλους
vickouvic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό moth » 27 Ιουν 2010, 20:06

Για την Τογια δε ξερω τι καθηγητρια ειναι γτ δεν την ειχα ποτε,αλλα επειδη ειμαι επι πτυχιω μπορω να σου πω το εξης:ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις κλιμακιο ετσι απλα!!Κ αυτο τσεκαρισμενο απο τη γραμματεια.Ρωτησα κ η απαντηση τους ηταν ακριβως:αλλαζετε μετα απο αιτηση για καποιο λογο κ εχουν προτεραιοτητα οι κανονικοι φοιτητες του εξαμηνου!Οποτε.........!!Αν παλι δεν εισαι επι πτυχιω οπως εσυ απλα δινεις με τον καθηγητη/τρια που κανει εκεινο το εξαμηνο στο κλιμακιο σου ανεξαρτητα με το αν εχεις διδαχτει απο αλλον.Ελπιζω να βοηθησα χωρις να σε απογοητευσα ιδιαιτερα. :confused:
Άβαταρ μέλους
moth

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ezd » 19 Ιούλ 2010, 15:28

Έχοντας πλέον τελειώσει να πω δυο λόγια για αγαπημένους καθηγητές..

Στη κορυφή βρίσκονται οι Καραβά, Τζάννε, Μαρκίδου, Γεωργιαφέντης, Δρόσσου που είναι καλοί κατ εμέ τόσο στο μάθημα όσο και να συνεννοηθείς μαζί τους.
Να αναφέρω επίσης τους Σούλτς, Σακελλίου, Μαρμαρίδου, Δεσποτοπούλου, Γιαννή, Σιδηροπούλου και Λασκαράτου.

Θα καθόμουν μακρυά από Σηφιανού, Ντόκου, Δενδρινού.

Βέβαια τα περισσότερα από όσα λέμε, υποκειμενικά είναι, δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε και να κρίνετε :cool:
Τελευταία επεξεργασία από ezd και 10 Αύγ 2010, 13:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
καθε τελος, μια νεα αρχη
Άβαταρ μέλους
ezd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 20 Ιούλ 2010, 11:00

πάντως, ανεξαρτήτως με το τί πιστευω για τους άλλους καθηγητές, έχω να πω ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερη από τη Μαρκίδου.Αυτή η γυναίκα είναι απίστευτη.Το μάθημά της είναι γεμάτο με πληροφορίες και προωθεί και τη συμμετοχή μας.Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μέρα όταν ρωτούσαν κάποια παιδιά ερωτήσεις και όλο το υπόλοιπο αμφιθέατρο χαζολογούσε, μας είχε πει ότι από τις τρεις ώρες του μαθήματος της ημέρας ήταν εκείνα τα λεπτά που οι φοιτητές έκαναν ερωτήσεις.Και το μούγκωσαν όλοι. Κρατάει κανείς άμα θέλει πολλές και καλές σημειώσεις, αναλύει τα σημαντικότερα σημεία κάθε έργου και όχι γραμμή-γραμμή και στο τέλος ξέρεις πάνω κάτω τί θα βάλει. Και στους βαθμούς εξηγήθηκε πολύ καλά!
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filosofiki16 » 01 Αύγ 2010, 21:08

Πινόκιο συμφωνούμε :clapping: Μαρκίδου rules..Ωστόσο να πω δύο λόγια: κάθε καθηγητής έχει τα δυνατά του σημεία και αυτά είναι εκείνα που πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε και να μάθουμε ότι μπορεί να μαθευτεί από αυτόν. Σίγουρα αυτό που βγάζει ο καθένας ως χαρακτήρα, ως άνθρωπος, επηρεάζει τόσο την άποψη που διαμορφώνουμε για εκείνον όσο και την επιθυμία μας να μάθουμε το οτιδήποτε από αυτόν. 'Οσοι καθηγητές βρίσκονται ψηλά στα μάτια τους, πρέπει να το ξανασκεφτούν, διότι δεν βρίσκονται πάντα ψηλά και για εμάς. Η απαιτητικότητα εκ μέρους του καθηγητή είναι ανεκτή, συχνά ωφέλιμη, αλλά όχι και η υποτιμητική ομιλία, η καχυποψία, ή ο αποκλεισμός σε βάρος οποιουδήποτε. Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, γενικά, οι καθηγητές της σχολής μας είναι πολύ καλοί τόσο σε κατάρτιση όσο και σε συμπεριφορά,(κάτι που δεν ισχύει και για την γραμματεία μας.../ξέρω παιδιά που το σκέφτονται να περάσουν από εκεί..όμως αυτό είναι άλλο θέμα για συζήτηση). Ευτυχώς που κάποιοι είναι πιο άνετοι στους βαθμούς και παίρνουμε και καμιά ανάσα.
Άβαταρ μέλους
filosofiki16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 01 Αύγ 2010, 22:11

Η Ντόκου είναι καλή; Τι πρέπει να προσέξω;
Άβαταρ μέλους
platon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό moth » 20 Αύγ 2010, 13:04

Ντοκου??Ειναι ιδιαιτερα περιεργη προσωπικοτητα!εγω στο μαθημα της εβγαζα νοημα κ κρατουσα μια χαρα σημειωσεις.Κατα εμε εχει πολλες γνωσεις τις οποιες παραθετει κατα τη διαρκεια του μαθηματος κ ας μην ειναι μεσα στην υλη αλλα βαζει πολυ δυσκολα θεματα.Αρκετα προθυμη οταν την επισκεφτεσαι στο γραφειο της(προς θεου μη της μιλησεις ελληνικα.μονο στα αγγλικα θα της απευθυνεσαι!!)αλλα τα θεματα της ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ!Εμαθα πολλα κατα τη διαρκεια των μαθηματων της αλλα με αλλον καθηγητη τα περασα τα μαθηματα τελικα.Αυτη ειναι η προσωπικη κ κατα συνεπεια υποκειμενικη γνωμη μου.Η αποφαση δικη σου.... :up:
Άβαταρ μέλους
moth

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 20 Αύγ 2010, 13:16

ειχα τη Ντοκου σε 2 μαθηματα που τελικα καταφερα να τα περασω την επομενη χρονια επειδη αλλαξε ο καθηγητης :lola: Εχει γνωσεις, εξαντλει το 3ωρο του μαθηματος αλλα αν δεν σου 'ταιριαζει' αυτο το ιδιαιτερο χιουμορ που εχει ισως να μη σου αρεσουν οι παραδοσεις της.τα θεματα της ειναι πολυ δυσκολα και θελει να γραφεις τις δικες της αποψεις ανεξαρτητα αν συμφωνεις ή οχι.Υπηρχαν παντως και φοιτητες που εγραφαν αριστα στα μαθηματα της οποτε ολα ειναι εφικτα. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό feng » 20 Αύγ 2010, 21:22

Ακριβώς αυτό ΔΕΝ ήθελε να της γράψεις: τις δικές τις απόψεις. Ήθελε να δει τη δική σου κριτική ικανότητα και άποψη αλλά τεκμηριωμένη και υποστηριγμένη από τη θεωρία του μαθήματος. Γι αυτό και τα θέματα της είναι δύσκολα και απρόβλεπτα, γιατί απαιτούν επινοητικότητα και συνδυαστική σκέψη. Αν πάντως σου τύχει στο κλιμάκειο, για μένα θα σαι τυχερή/ός γιατί θα μάθεις πολλά πράγματα....
Άβαταρ μέλους
feng

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 21 Αύγ 2010, 11:36

αν ηταν ετσι θα μας περνουσε :up:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό platon » 25 Αύγ 2010, 23:59

Ο Καλογρούλης είναι καλός;
Άβαταρ μέλους
platon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό oceanborn » 03 Σεπ 2010, 16:14

Κάνει καλές παραδόσεις απο νοηματική άποψη, αλλά αν τον έχεις ποίηση μην περιμένεις οτι θα αφιερώσει ιδιαίτερο χρόνο στην τεχνοτροπία. Στα μαθήματα δε φαίνεται αυστηρός, και περνάει ευχάριστα το μάθημά του, όμως δε βάζει καθόλου μα καθόλου εύκολα βαθμούς...
If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you...
-Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
oceanborn

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Σεπ 2010, 18:18

:?: Δεσποτοπούλου :?:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulitsa preveza » 03 Σεπ 2010, 19:38

maritsa έγραψε::?: Δεσποτοπούλου :?:

H Δεσποτοπουλου ειναι πολυ καλη καθηγητρια κατα τη γνωμη μου...σου λεει μονο αυτα που χρειαζονται και καθολου περιττα πραγματα..τα θεματα της ειναι αναμενομενα και βατα..στην βαθμολογια σου βαζει οσο ακριβως αξιζει το γραπτο σου :up:
Άβαταρ μέλους
nikoulitsa preveza

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Σεπ 2010, 22:13

:thxx: για τις πληροφορίες!!
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 03 Σεπ 2010, 23:20

feng έγραψε:Ακριβώς αυτό ΔΕΝ ήθελε να της γράψεις: τις δικές τις απόψεις. Ήθελε να δει τη δική σου κριτική ικανότητα και άποψη αλλά τεκμηριωμένη και υποστηριγμένη από τη θεωρία του μαθήματος. Γι αυτό και τα θέματα της είναι δύσκολα και απρόβλεπτα, γιατί απαιτούν επινοητικότητα και συνδυαστική σκέψη. Αν πάντως σου τύχει στο κλιμάκειο, για μένα θα σαι τυχερή/ός γιατί θα μάθεις πολλά πράγματα....

βασικά θέλει μείγμα δικών μας απόψεων και δικών της.Προσωπικά την έχω φάει με το κουτάλι,έχω καθήσει 6 φορες σε θρανίο (εν περιόδω εξεταστικής εννοώ) για πάρτη της, για πολλά μαθήματα και από ότι έχω καταλάβει θέλει
1.Να μάθουμε απέξω ό,τι μας έχει πει,συμπεριλαμβανομένων τίτλων,συγγραφέων και αντιστοιχιση τους
2.Να μπορούμε να συνδιάζουμε γνώσεις για διαφορετικούς συγγραφείς ή θεωριστές μέσω c/c (compare and contrast)
και 3. άμα λάχει να κοτσάρουμε και καμιά δική μας γνώμη.Όμως αν το γραπτο έχει 90% δικες μας γνωμες και 10% δικες της, μαλλον δεν θα τις δεχτει

προσωπικη άποψη πάντα
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 04 Σεπ 2010, 11:21

Πινοκιο έγραψε:
βασικά θέλει μείγμα δικών μας απόψεων και δικών της.Προσωπικά την έχω φάει με το κουτάλι,έχω καθήσει 6 φορες σε θρανίο (εν περιόδω εξεταστικής εννοώ) για πάρτη της, για πολλά μαθήματα και από ότι έχω καταλάβει θέλει
1.Να μάθουμε απέξω ό,τι μας έχει πει,συμπεριλαμβανομένων τίτλων,συγγραφέων και αντιστοιχιση τους
2.Να μπορούμε να συνδιάζουμε γνώσεις για διαφορετικούς συγγραφείς ή θεωριστές μέσω c/c (compare and contrast)
και 3. άμα λάχει να κοτσάρουμε και καμιά δική μας γνώμη.Όμως αν το γραπτο έχει 90% δικες μας γνωμες και 10% δικες της, μαλλον δεν θα τις δεχτει

προσωπικη άποψη πάντα

συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! θελει τα δικα της αλλα να μη φαινεται σα να παπαγαλιζεις αλλα οτι τα εχεις κατανοησει και τα γραφεις.
Προσωπικα μου αρεσει και νομιζω ότι εμαθα πολλα όταν την ειχα θεωρια πολιτισμου.
Στα συν το ότι χρησιμοποιει πολλα παραδειγματα από την «popular culture» (πχ jack bauer από το 24 όταν μας μιλαγε για τον πατριωτισμο των αμερικανων)
Στα πλην ότι μερικες φορες το στυλ της κουραζει(και προκαλει πονοκεφαλο)
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 04 Σεπ 2010, 14:39

platon έγραψε:Ο Καλογρούλης είναι καλός;

Καλός... από ποια άποψη; Μάθημα; Αντιμετώπιση φοιτητών; Βαθμοί;
Τον είχα πέρυσι εαρινό εξάμηνο Αμερικανική Ποίηση και όσο κατάφερα να τον παρακολουθήσω μου άφησε άριστες εντυπώσεις, πιστεύω ότι είναι από τους πλέον υποσχόμενους νέους καθηγητές του τμήματος. Πολύ καλός στο μάθημά του (κάνει καλή προετοιμασία), καλές γνώσεις στο αντικείμενό του-αν και έχει δρόμο ακόμα :P - και επίσης πολύ καλό ότι δεν είναι κουραστικός στην παράδοση και επιδιώκει την συζήτηση με τους φοιτητές του, άσχετα αν οι μισοί είναι στην κοσμάρα τους και κάθονται όσο πιο πίσω μπορούν. Επίσης πολύ καλό ότι στο τέλος κάθεται ευχαρίστως να μιλήσει με όποιο φοιτητή του έχει κάποια απορία ή θέλει να ζητήσει κάτι. Δεν γίνεται μπουχός σαν κάποιους άλλους...

Από βαθμολογία δεν έχω άποψη γιατί τελικά δεν έδωσα το μάθημα.

nikoulitsa preveza έγραψε:
maritsa έγραψε::?: Δεσποτοπούλου :?:

H Δεσποτοπουλου ειναι πολυ καλη καθηγητρια κατα τη γνωμη μου...σου λεει μονο αυτα που χρειαζονται και καθολου περιττα πραγματα..τα θεματα της ειναι αναμενομενα και βατα..στην βαθμολογια σου βαζει οσο ακριβως αξιζει το γραπτο σου :up:

+1
Ευτυχώς υπάρχουν και μερικές καθηγήτριες σαν την Δεσποτοπούλου, αλλιώς δεν θα την παλεύαμε...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioanna ts » 04 Σεπ 2010, 15:03

Ε δεν μπορω να κρατηθω.Θα το πω.Ο Χατζηβασιλειου ειναι απο τους χειροτερους πιστευω...Με εχει απογοητευσει πολυ.Ειχα γραψει πολυ καλα,το ηξερα και με εκοψε με 3.Οταν πηγα να τον δω δεν με αφησε να δω το γραπτο και προσπαθουσε να δικαιολογηθει...Η καλυτερη που μου εχει τυχει ειναι η Μπελλα.Αναμφισβητητα.Αλλα και η Καπλανογλου.
Άβαταρ μέλους
ioanna ts

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες