filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ladida » 14 Ιαν 2011, 18:01

Παιδιά εντάξει και πάλι θα συμφωνήσω με τη συνάδελφο από πάνω γιατί όπως και να το κάνουμε υπάρχουν και παιδιά που έρχονται από μακρυά και θέλουν να παρακολουθήσουν το μάθημα και πραγματικά ενδιαφέρονται αλλά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στο συγκεκριμένο μάθημα έμενα προσωπικά με έχει απογοητεύσει!και σας εφιστώ την προσοχή συνάδελφοι στη προσεκτική διατύπωση των απόψεων σας....διότι ας μην ξεχνάμε!!!!(και ο νοων νοείτω)......
Άβαταρ μέλους
ladida

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 14 Ιαν 2011, 18:15

Ladida θα συμφωνήσω μαζί σου. Το μόνο με το οποίο διαφωνώ είναι το: "και σας εφιστώ την προσοχή συνάδελφοι στη προσεκτική διατύπωση των απόψεων σας....διότι ας μην ξεχνάμε!!!!(και ο νοων νοείτω)......". Ο καθένας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του (όταν δε παρανομεί) άσχετα με αυτό στο οποίο εφιστάς την προσοχή. Forum φοιτητών είμαστε, ασ μην το ξεχνάμε...
Spoiler:
Συγγνώμη για το :off topic:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ladida » 16 Ιαν 2011, 21:22

Alex_sugar συμφωνώ μαζί σου!Ουπς μάλλον μπερδεύτηκες.....Αυτό ακριβώς λέω.Είναι ένα φόρουμ φοιτητών και έχουμε το δικαίωμα να εκφραζόμαστε ελεύθερα!Γιατί μας είχε πει κάποια στιγμή για ένα περιστατικό....Και δηλαδή εντάξει άλλο που δε μας είπε στην αρχή ότι είναι μαζί μας και τέτοια και μόνο αυτό δεν κάνει!!!!
Άβαταρ μέλους
ladida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 17 Ιαν 2011, 14:33

Αααα ναι τώρα κατάλαβα τι εννοούσες :lola: . Αλλά όσο δε χαρακτηρίζουμε δεν έχουμε πρόβλημα :peace2: .

Μιας και είναι και το θέμα κατάλληλο... Τη Γιαννή πώς την έχετε κόψει; Θα περάσουμε το μάθημα; :P
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Galatea » 17 Ιαν 2011, 18:26

anniekaragianni έγραψε:γλυκια μ τν προθεση να διορθωσει τ λαθος της π την ειδεσ..?
γιατι δεν πιστευω οτι διορθωθηκε κατι...

Annie, εφόσον το πρόβλημα είχε να κάνει με τις ανακοινώσεις και η ίδια μας υποσχέθηκε ότι θα τις ανεβάζει στο e-class, τότε πιστεύω ότι το λύσαμε. Τώρα, αν για οποιοδήποτε λόγο επαναληφθεί το συμβάν, τότε θα μπορούμε να ισχυριστούμε ότι είναι δικό της το φταίξιμο.
"Το ταλέντο είναι χάρισμα, ο χαρακτήρας επιλογή."
Άβαταρ μέλους
Galatea

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 27 Ιαν 2011, 21:04

Παιδια θελω τα φωτα σας, ειναι επειγον!!! Αν ειχατε να διαλεξετε αναμεσα σε ενα γλωσσολογικο της Σηφιανου και ενα λογοτεχνικο της Κουτσουδακη για προφορικη εξεταση ποια καθηγητρια θα διαλεγατε; Εχει κανεις αναλογη εμπειρια απο καποια τους; Πειραζει που τις τρεμω και τις δυο;
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 27 Ιαν 2011, 21:14

δεν πειραζει, ανθρωπινο ειναι :peace2: δεν μου εχει τυχει προφορικο για αν ξερω σιγουρα, παντως θεωρω λιγο 'καλυτερη' την Κουτσουδακη ,
Spoiler:
προσωπικη μου γνωμη
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 27 Ιαν 2011, 22:20

Θα συμφωνησω με την Katerina και την αποψη της για την Κουτσουδακη απο την αποψη οτι ειναι ναι μεν αρκετα απαιτητικη και αυτη αν την πετυχεις ομως σε καλη μερα ειναι πολυ καλη, πραγμα που δεν νομιζω να ισχυει για την Σηφιανου δλδ πιστευω οτι ειναι ολες τις ωρες απαιτητικη!!!
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 28 Ιαν 2011, 23:42

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά, αλλά για άλλο λόγο. Σε λογοτεχνικό μάθημα όλο και κάτι θα βρεις να πεις άμεσα. Στα γλωσσολογικά χρειάζεται περισσότερη σκέψη και ίσως είναι καλύτερα να το δώσεις γραπτά.
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 29 Ιαν 2011, 00:02

AliG έγραψε:Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά, αλλά για άλλο λόγο. Σε λογοτεχνικό μάθημα όλο και κάτι θα βρεις να πεις άμεσα. Στα γλωσσολογικά χρειάζεται περισσότερη σκέψη και ίσως είναι καλύτερα να το δώσεις γραπτά.

Μπορεί να μην έχει επιλογή... αν είναι π.χ. μόνο 2-3 φοιτητές που χρωστάνε ένα μάθημα, η εξέταση είναι σχεδόν ντε φάκτο ότι θα γίνει προφορικά...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 13 Φεβ 2011, 17:32

Παιδιά, καμιά γνώμη για την Άννα Χατζιδάκη που διδάσκει τη Διγλωσσική Μελέτη; :help:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Traveler » 18 Φεβ 2011, 10:37

Mιας και το α' εξάμηνο τελείωσε νομίζω ότι μπορώ να εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου για όσους καθηγητές είχα :study:

Παναγόπουλος : Εξαιρετικός! Άψογος στο μάθημα του, ευγενέστατος, συζητήσιμος! Απαιτητικός κατά τη γνώμη μου, αλλά με απίστευτες γνώσεις. Κάνει κατανοητό και ευχάριστο μάθημα. Δείχνει ότι αγαπάει πάρα πολύ το αντικείμενο του !

Πελεγρίνης: Αν και πήρα εργασία στο συγκεκριμένο μάθημα, επισκέφθηκα κάποιες φορές το μάθημα του γιατί κατάφερε να κερδίσει το ενδιαφέρον μου. Εξαιρετική χρήση της γλώσσας σε όλο το εύρος της, ευγενέστατος, πολύ κατανοητός σε αντίθεση με τον κύριο Πρωτοπαπαδάκη που αν και δείχνει να έχει γνώσεις κάποιες φορές είναι κάπως "στην τσίτα" και παρουσιάζει μία αδυναμία στο να επιβληθεί.

Νικηφορίδου: Δεν αγαπώ τη γλωσσολογία έτσι κι αλλιώς , αλλά περίμενα κάτι καλύτερο. Κατανοητή, συνεπής αλλά τίποτα παραπάνω. Ευελπιστούσα σε κάτι παραπάνω από το μέτριο. Δεν με κέρδισε. Ωστόσο βοηθάει πολύ με τα outlines που δίνει κάθε φορά.

Υφαντίδου: Λόγω της ώρας του μαθήματος δεν την παρακολούθησα πάρα πολύ. Ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ γλυκιά και ευγενική, πρόθυμη να βοηθήσει όσο μπορεί (πράγμα λίγο ακατόρθωτο στον Ακαδημαϊκό βέβαια :harhar: )

Ποσάντζη: Προσωπικά το μάθημα της μου άρεσε πολύ. Αγαπώ βέβαια πολύ τη λογοτεχνία και ίσως να μην είμαι αντικειμενική, πάντως δείχνει να αγαπάει το αντικείμενο της, λέει πολύ ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες και νομίζω ότι θέλει να είναι κοντά στους φοιτητές. Το μάθημα ακυρώθηκε πολλές φορές βέβαια αλλά όσες φορές έγινε και όσες φορες μπόρεσα κι εγώ να το παρακολουθήσω με αποζημίωσε. Επίσης στους βαθμούς νομίζω ότι είναι μια χαρά η γυναίκα, και τα θέματα της είναι πολύ βατά .

Όλα αυτά βέβαια καθαρά από τη δική μου σκοπιά ! :thxx:
" Love is rare, life is strange
nothing lasts and people change. . "
Άβαταρ μέλους
Traveler

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Samia » 18 Φεβ 2011, 19:46

Σαν νέο μελος σε αυτό το forum και έχοντας διαβασει τα περισσοτερα σχολια για τους καθηγητές του αγγλικού (μιλάμε για μια πολύ ενδιαφέρουσα "στηλη"), παρακατω γραφω και εγω την αποψη μου ξεκινώντας απο αυτούς για τους οποιους έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και συνεχιζοντας με τους πιο ουδέτερους:
Στο σημερινό μου Post λοιπόν θα ξεκινήσω με την αγαπημενη μου καθηγητρια που πραγματικά πιστευω αλλαξε τον τρόπο που σκέφτομαι και ειναι ....η Δενδρινού, η οποία όπως φαίνεται έχει αφιερώσει όλη της τη ζωή σε αυτό το Τμήμα. Μεχρι και ο καθηγητής που μου εκανε αγγλικα στο σχολειο μου την ειχε αναφέρει ως μια καθηγητρια που θυμόταν (τυχαιο?). Ανεξαρτητα απο την γνώμη του καθηγητή μου, αυτο που λοιπόν διαπίστωσα ειναι οτι ειναι εξαιρετική στην δουλεια της, Επιστήμονας (με Ε κεφαλαίο) και inspiring δινοντας κίνητρα να ασχοληθείς με κατι το διαφορετικό, ειτε αυτό ειναι ειναι θέμα εργασίας ειτε προγραμμα μεταπτυχιακού. Οι γνώσεις της και ο τρόπος που τις διαχειρίζεται με κανουν πραγματικά να τη θαυμάζω. Καταλαβαίνω και αυτούς που αναφέρουν οτι ειναι πολύ απασχολημένη, αλλα θα θέλαμε να ειχαμε καθηγητές που δεν ειναι απασχολημένοι αλλα να λειτουργούν σαν "κλασσικοί δημόσιοι υπάλληλοι"; Εγώ πάντως οχι, και ειναι πραγματικά κρίμα για το ελληνικό Πανεπιστήμιο όταν συμβαίνει αυτό. Ειναι αρκετές οι φορες που με εχει δεχτει στο γραφείο της και με εχει βοηθήσει με εργασίες και γενικότερα με εχει συμβουλεύσει σε σχεση με μεταπτυχιακα. Ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το αντικειμενό της και το μεταφέρει στους φοιτητές της για μενα ειναι προσόν, που δυστυχως οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν. Μαθηση δεν σημαινει παπαγαλία αλλα κριτική σκέψη και αυτό ειναι που ιδια προσπαθει να μας μαθει να κανουμε (κατι το οποίο φαινεται και απο τις ερωτήσεις κατα την διαρκεια του μαθήματος).
Νομίζω πως οταν φυγω απο αυτό το Τμήμα (ελπίζω σύντομα!), θαναι απο τις καθηγητριες που θα θυμαμαι (οπως συνεβει και με τον καθηγητή μου!).
Επειδη μαλλον δεν εχω αλλο χωρο (και ούτε χρόνο), σε αλλο μου Post θα αναφερθώ και στις υπολοιπες καθηγητριες που μου εχουν κανει εντυπωση. Συγνωμη για την πολυλογία μου...
Άβαταρ μέλους
Samia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 18 Φεβ 2011, 22:08

Samia έγραψε:Επειδη μαλλον δεν εχω αλλο χωρο (και ούτε χρόνο), σε αλλο μου Post θα αναφερθώ και στις υπολοιπες καθηγητριες που μου εχουν κανει εντυπωση. Συγνωμη για την πολυλογία μου...

Χώρο έχεις άπλετο, ο περιορισμός δημοσίευσης αγγίζει τους 60.000 χαρακτήρες! Μην ανησυχείς για τον χώρο!

(μιλάμε για μια πολύ ενδιαφέρουσα "στηλη")

Πες το ψέματα! Εικόνα Εικόνα Εικόνα
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Galatea » 19 Φεβ 2011, 18:31

Samia, πολύ ενδιαφέρουσα η γνώμη σου....Εγώ είμαι ακόμα πρωτοετής, αλλά θέλω τόσο πολύ να τη γνωρίσω από κοντά...Την είχα ακούσει πριν ακόμα μπω στο τμήμα, οπότε μάλλον πρόκειται για μύθο :worthy:
"Το ταλέντο είναι χάρισμα, ο χαρακτήρας επιλογή."
Άβαταρ μέλους
Galatea

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 19 Φεβ 2011, 20:19

ρε παιδια τι μυθο αφου δν παταει ποτε στο μαθημα! παντα το κανει η καραβα στη θεση της!
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 19 Φεβ 2011, 20:26

ειπα να το σχολιασω αυτο το 'μυθο' αλλα με προλαβες foititria in athens :funny:
εχω μια σχετικα ουδετερη γνωμη για τη Δενδρινου,
αφ'ενος γιατι μονο 2 φορες μας εκανε μαθημα ετσι ωστε δε καταφερα να αποκτησω ολοκληρωμενη εικονα :lola: και αφ'ετερου γιατι δεν ελεγε και κατι το συγκλονιστικο στο μαθημα που να τη διαφοροποιει απο τους αλλους καθηγητες :tease: ομως εχω ακουσει τι εχει κανει στο χωρο της παιδειας , αλλα φανταζομαι δεν θα ειναι και η μονη... απλα ειχε την τυχη να ειναι η πρωτη που εκανε αυτα που εκανε .
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 19 Φεβ 2011, 20:27

foititria in athens έγραψε:ρε παιδια τι μυθο αφου δν παταει ποτε στο μαθημα! παντα το κανει η καραβα στη θεση της!

+10

(και να 'ταν μονάχα αυτό)
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 19 Φεβ 2011, 21:01

foititria in athens έγραψε:ρε παιδια τι μυθο αφου δν παταει ποτε στο μαθημα! παντα το κανει η καραβα στη θεση της!

:funny: μα γι'αυτό είναι μύθος στο τμήμα μας! :tease: :harhar:

πέρα από την πλάκα, είχα παρακολουθήσει μια φορά το μάθημα της και δεν μου έκανε εντύπωση... Από βαθμούς δεν ξέρω τι παίζει, δεν την είχα ποτέ μου σε κάποιο μάθημα.
Πάντως, έχω ακούσει ότι έχει προσφέρει πολλά στην διδασκαλία της αγγλικής, σε βιβλία των αγγλικών και άλλα...αφού όμως δεν έχει χρόνο γιατί εξακολουθεί να παίρνει μαθήματα?
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 19 Φεβ 2011, 21:57

Εγώ την είχα στις Ευρωπαϊκές Προοπτικές της Διδασκαλίας της Αγγλικής. Μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις ως προς την κατάρτιση που έχει στη διδασκαλία της Αγγλικής, αλλά ό,τι μας έκανε στο μάθημα δεν είχε καμία σχέση με το βιβλίο. Βασικά, γενικολογούσε. :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες