filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 04 Μαρ 2011, 13:29

Μήτση ή Τσιμπούκη?

Πως είναι ο Μπλατάνης?
Άβαταρ μέλους
pokerface

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 04 Μαρ 2011, 14:37

pokerface έγραψε:Μήτση ή Τσιμπούκη?

για βαθμο τσιμπουκη. για να μαθεις μητση.
Πως είναι ο Μπλατάνης

εμενα ο μπλατανης δν μου αρεσει καθολου.υπαρχουν φοιτητες που τον ακολουθουν συστηματικα αλλα εγω τον ειχα σε ενα μαθημα παλια και πιστευω οτι δν εμαθα τιποτα απο τις διαλεξεις του(εκτος ισως απο το γεγονος οτι μου δοθηκε η ευκαιρια να διαβασω ωραια εργα :tease: )
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 04 Μαρ 2011, 20:23

Εξαρτάται πώς το βλέπεις, με τι διάθεση πας στο μάθημα να παρακολουθήσεις. Και εν τέλει, γούστα είναι αυτά. Εντάξει, δεν είναι και ο πιο ζωντανός άνθρωπος του κόσμου, αλλά εγώ και άλλες συμφοιτήτριές μου που τον παρακολουθήσαμε Αμερικανική Ποίηση μείναμε ευχαριστημένες και μάθαμε και πολλά. Ακόμη αναφερόμαστε σε κάποια ποιήματα που και που...Θα έλεγα να προσπαθεί να κάθεται μπροστά όποιος θέλει να πάρει το μάθημά του. Απ'την άλλη, δεν μπορούν όλοι να κάτσουν μπροστά...it's up to you.
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 05 Μαρ 2011, 12:11

Η προφορά της Τσιμπούκη από πού προέρχεται;
'Αιτία έλομένου, θεός άναίτιος.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 05 Μαρ 2011, 14:19

Από την Οξπόρδη προφανώς.Πάντως αυτό που λένε ότι βάζει σίγουρα βαθμούς,λυπάμαι που το λέω αλλά δεν ισχύει.Οι βαθμοί είναι όπως ο τρόπος που κάνει μάθημα.Ό,τι νά'ναι δηλαδή.Κι εμένα μου έλεγαν ''πάρε Τσιμπούκη!Πάρε Τσιμπούκη'' (το ξέρω ότι ακούγεται κάπως :tease: ) για να έχω κάποια σιγουράκια.Πήρα 2 μαθήματα της,στο ένα πήγαινα ΚΑΘΕ φορά,μου άρεσε πάρα πολύ,είχα κρατήσει καλές σημειώσεις κλπ και μου βαζει 4 ενώ περίμενα κανα 8 τουλάχιστον.Και στο άλλο που δε πάταγα και πήγα να δώσω με κάτι λίγες σημειώσεις που είχα και με πέρασε εκεί που δεν το περίμενα.Το τι νεύρα είχα δε λέγεται.Δεν ξαναπαίρνω μάθημά της.Και να πεις ότι έστω κάνει καλό μάθημα....Έρχεται σχεδόν 1 ώρα καθυστερημένη πάντα,μετά δεν αφήνει διάλειμμα,είναι εντελώς ανοργάνωτη και τα αγγλικά της είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο όπως και η προφορά της.Τώρα που την έμαθα...ξέρω..από μακριά!
Όσο για τον Μπλαντάνη,τον είχα σε 2 μαθήματα κι έχω να πω τα εξής:Κάνει καλό μάθημα,είναι πολύ βαρετός,πρέπει να κάθεσαι στη πρώτη σειρά για να ακούς επειδή μιλάει μέσα από τα δόντια του,στη βαθμολογία είναι κάπως αυστηρός..σίγουρα πάντως δεν χαρίζει σε κανέναν.
Ο Ηλιόπουλος πολύ καλός κι ευχάριστος,αγαπάει αυτό που κάνει,σου βγάζει να πας να τον ρωτήσεις ό,τι θες,εξυπηρετικός αλλά..κάνει βαρετό μάθημα.
Ο Παναγόπουλος κάνει μάθημα με ζωντάνια,φαίνεται να έχει γνώσεις,έχει πολύ καλή προφορά,είναι εξυπηρετικός και με τον τρόπο που μιλάει εγώ τουλάχιστον καταφέρνω να κρατάω καλές σημειώσεις.Τόνισε ότι είναι αυστηρός στη βαθμολογία επειδή είμαστε μελλοντικοί καθηγητές.
for those about to rock...we salute you!
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 05 Μαρ 2011, 14:53

Συμφωνω απολυτα για το μυθο της Τσιμπουκη περι βαθμολογιας. Περισυ δεν πηγα να δωσω μαθημα της προκειμενου να διαβασω καλα και να το περασω με βαθμο, θυσιαζοντας ετσι μια εξεταστικη της. Φετος λοιπον, εχοντας προετοιμαστει πολυ καλα και εχοντας πολλη ορεξη να ασχοληθω με ενα μαθημα το οποιο με ενδιεφερε παρα πολυ κατα τα αλλα, το εδωσα και με εκοψε πανηγυρικα, αφηνοντας μου ενα τεραστιο γιατι. Δε θα τη συνιστουσα, σκεφτομαι δε να αλλαξω την επιλογη μου κι ας παει χαραμι το διαβασμα που εκανα.
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 05 Μαρ 2011, 16:48

Παιδιά έχουμε πει πως μπορείτε να δείτε το γραπτό σας και να ρωτήσετε για τον βαθμό! Στείλτε ένα e-mail και κανονίστε ένα ραντεβού στις ώρες γραφείου για να δείτε το γραπτό σας και να σας εξηγήσει γιατί πήρατε το βαθμό που πήρατε! Έχω ακούσει πως η Τσιμπούκη εξηγεί στους φοιτητές όταν πηγαίνουν να δουν το γραπτό τους.

Μιας που ρώτησε κάποιος για την Μήτση....πως είναι σαν καθηγήτρια? φαίνεται αυστηρή...
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 05 Μαρ 2011, 16:51

Την Μήτση την είχα στη θεωρία κ κριτική της λογοτεχνίας. Πολύ καλή, χαμογελαστή, ήπιων τόνων, εξηγεί και συνομιλεί και με τους φοιτητές πάνω στο μάθημα.
Στη βαθμολογία μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ήπια αλλά προς το "θα σου βάλω ό,τι αξίζεις".
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 05 Μαρ 2011, 17:02

para4 έγραψε:Συμφωνω απολυτα για το μυθο της Τσιμπουκη περι βαθμολογιας. Περισυ δεν πηγα να δωσω μαθημα της προκειμενου να διαβασω καλα και να το περασω με βαθμο, θυσιαζοντας ετσι μια εξεταστικη της. Φετος λοιπον, εχοντας προετοιμαστει πολυ καλα και εχοντας πολλη ορεξη να ασχοληθω με ενα μαθημα το οποιο με ενδιεφερε παρα πολυ κατα τα αλλα, το εδωσα και με εκοψε πανηγυρικα, αφηνοντας μου ενα τεραστιο γιατι.

"Έλα να με τελειώσεις! Μόνο εσύ μπορείς..." :sadbye: :sadbye:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crepa » 11 Μαρ 2011, 00:09

Λοιπον guys βοηθηστε λιγακι γιατι με οσα διαβαζω εδω νομιζω μπερδευτηκα περισσοτερο!

Τι θα προτεινατε αναμεσα σε Παναγη (Victorian Angst and Tragic Vision in 1890s poetry) και Μαρμαριδου (Πραγματολογια) ? Σαν μαθηματα τα βρισκω και τα δυο απαιτητικα αλλα ενδιαφεροντα..

Και επισης αναμεσα Κουτσουδακη (Αμερικανικο Θεατρο-βαρετοο) και Υφαντιδου (αναλυση γλωσσικης σημασιας- δυσκολουτσικο) ?

Ειμαι το λογοτεχνικου τομεα, χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.. Επισης δε βρισκω τιποτα σχετικο με το μαθημα της Παναγη εδω.. Γιατι, ειναι καινουργιο?
Άβαταρ μέλους
crepa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 11 Μαρ 2011, 17:46

Πραγματολογία Μαρμαρίδου είχα διαλέξει.Ενδιαφέρον μάθημα,θα έλεγα όχι δύσκολο και η καθηγήτρια καλή και εξυπηρετική.Αν και έχω ακούσει από αρκετούς να τη μισούν και να λένε ότι είναι αυστηρή στη βαθμολογία,εμένα μια χαρά μου είχε φανεί...

Η Παναγή είναι αυστηρή πολύ στη βαθμολογία και δεν χαρίζει καθόλου και σε κανέναν.Παρόλαυτά έχει πολλές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό της και θα κρατήσεις πολλές σημειώσεις αν πάρεις μάθημά της.Εγώ είχα πάρει ένα άλλο δικό της.Νομίζω πως αυτό που λες είναι όντως καινούριο μάθημα.Ελπίζω να είναι ενδιαφέρον.
Κουτσουδάκη και Υφαντίδου-ευτυχώς-δεν είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει ότι η πρώτη είναι κάπως bitch :tease: και αυστηρή και η Υφαντίδου μέτρια πράματα.
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 11 Μαρ 2011, 17:54

crepa έγραψε:Λοιπον guys βοηθηστε λιγακι γιατι με οσα διαβαζω εδω νομιζω μπερδευτηκα περισσοτερο!

Τι θα προτεινατε αναμεσα σε Παναγη (Victorian Angst and Tragic Vision in 1890s poetry) και Μαρμαριδου (Πραγματολογια) ? Σαν μαθηματα τα βρισκω και τα δυο απαιτητικα αλλα ενδιαφεροντα..

Και επισης αναμεσα Κουτσουδακη (Αμερικανικο Θεατρο-βαρετοο) και Υφαντιδου (αναλυση γλωσσικης σημασιας- δυσκολουτσικο) ?

Ειμαι το λογοτεχνικου τομεα, χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.. Επισης δε βρισκω τιποτα σχετικο με το μαθημα της Παναγη εδω.. Γιατι, ειναι καινουργιο?

Αν και είμαι ακόμα 2ο εξάμηνο, η Μαρμαρίδου μου φαίνεται πολύ καλή. Σημειώσεις δε χρειάζεται να κρατάς με τον τρόπο που κάνει το μάθημα και είναι πολύ κατανοητή. Από βαθμολογία δεν ξέρω τι γίνεται βέβαια... Παναγή και Κουτσουδάκη δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα οπότε δε γίνεται να εκφέρω γνωμή. Αλλα για Υφαντίδου, Elizadeath θα διαφωνήσω μαζί σου. Είναι πάρα πολύ καλή καθηγήτρια! Μπορείς να καταλάβεις τι λέει, και το μάθημα προχωράει μεν με τους ρυθμούς που πρέπει, αλλα ταυτόχρονα λύνονται όλες οι απορίες. Και για βαθμολογία δε χρειάζεται να φοβάσαι (ιδιαίτερα). Όχι με ιδιαίτερα πολύ διάβασμα μπορείς να γράψεις καλά! :)
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 11 Μαρ 2011, 18:23

καλά δεν είπα και κάτι για την Υφαντίδου..πιο πολύ ουδέτερη στάση κράτησα και δεν είναι καν δική μου άποψη αλλά όσων έχω ακούσει για την συγκεκριμένη καθηγήτρια και απλά το μεταφέρω :harhar: ..δλδ δεν έχω ακούσει ότι είναι σουπερ ουαου καθηγήτρια αλλά ούτε ότι είναι και καμιά κακιασμένη ή αυστηρή.Για να λες εσύ καλά λόγια που προφανώς την είχες σε μάθημά της,είμαι μαζί σου. :friends:
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 11 Μαρ 2011, 19:11

Χιχι ναι βρε συ δεν σε πήρα κι απ' τα μούτρα. Αν το έκανα πάντως, συγγνώμη :tease: .
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elizadeath » 11 Μαρ 2011, 20:31

είσαι πράγματι sugar,δεν χρειάζεται καν συγνώμη :glomp:
Άβαταρ μέλους
Elizadeath

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 11 Μαρ 2011, 20:33

:thxx: :thxx: :friends:
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 15 Μαρ 2011, 11:55

Στο μάθημα της Τσιμπούκη προσπάθησα να συμμετέχω, αλλά δεεεεεν παλεύεται με τιιιιίποταααα. Πρώτα απ'όλα, βάζει τους φοιτητές να κάνουν "παρουσίαση" του κειμένου ("Αμερικανική Πεζογραφία" είναι το μάθημα) και στην ουσία να λένε αυτοί το δια ταύτα, αλλά εξαιτίας, ακριβώς, του ότι είναι φοιτητές, δεν ξέρεις αν πρέπει να σημειώνεις και αν, τέλος πάντων, είναι σωστά αυτά και αν τα θέλει στις εξετάσεις! Εννοείται ότι πρέπει να ενθαρρύνεται η έρευνα και οι εργασίες, αλλά δεν γίνεται να μιλάνε δύο φοιτητές για το κείμενο και μετά αυτή να αναλώνεται μια ώρα στη διαφορά του κλασσικισμού από το ρομαντισμό και στην ελληνική λαογραφία, χωρίς καν να βγάζει συμπέρασμα! Επιπλέον, είπε ότι οι φοιτητές που θα αναλαμβάνουν τέτοιου είδους παρουσιάσεις , λέει, θα ενισχυθούν στη βαθμολογία, αυτό είναι μέγιστη αδικία γιατί, αν όλοι ήθελαν να κάνουν παρουσίαση, τα θέματα δεν θα έφταναν! Δηλαδή, τί στο :wtf: πρέπει γίνουμε μελετητές και να βρούμε μόνοι μας την ύλη; Ελπίζω να έγινε, επίσης, κατανοητό πως τίποτα δεν σου μένει από τη διάλεξη, αφενός γιατί οι παρουσιάζοντες δεν ξέρουν να κάνουν αυτή τη δουλειά, πράγμα λογικό, αφετέρου γιατί η καθηγήτρια :thumbdown: .
Τελικά, είναι Τσιμπούκη - Μακρή, όνομα και πράμα, αλλά για τον δύσμοιρο φοιτητή. :bangin:
'Αιτία έλομένου, θεός άναίτιος.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 15 Μαρ 2011, 13:43

nickthegreek992 έγραψε:Στο μάθημα της Τσιμπούκη προσπάθησα να συμμετέχω, αλλά δεεεεεν παλεύεται με τιιιιίποταααα. Πρώτα απ'όλα, βάζει τους φοιτητές να κάνουν "παρουσίαση" του κειμένου ("Αμερικανική Πεζογραφία" είναι το μάθημα) και στην ουσία να λένε αυτοί το δια ταύτα, αλλά εξαιτίας, ακριβώς, του ότι είναι φοιτητές, δεν ξέρεις αν πρέπει να σημειώνεις και αν, τέλος πάντων, είναι σωστά αυτά και αν τα θέλει στις εξετάσεις! Εννοείται ότι πρέπει να ενθαρρύνεται η έρευνα και οι εργασίες, αλλά δεν γίνεται να μιλάνε δύο φοιτητές για το κείμενο και μετά αυτή να αναλώνεται μια ώρα στη διαφορά του κλασσικισμού από το ρομαντισμό και στην ελληνική λαογραφία, χωρίς καν να βγάζει συμπέρασμα! Επιπλέον, είπε ότι οι φοιτητές που θα αναλαμβάνουν τέτοιου είδους παρουσιάσεις , λέει, θα ενισχυθούν στη βαθμολογία, αυτό είναι μέγιστη αδικία γιατί, αν όλοι ήθελαν να κάνουν παρουσίαση, τα θέματα δεν θα έφταναν! Δηλαδή, τί στο :wtf: πρέπει γίνουμε μελετητές και να βρούμε μόνοι μας την ύλη; Ελπίζω να έγινε, επίσης, κατανοητό πως τίποτα δεν σου μένει από τη διάλεξη, αφενός γιατί οι παρουσιάζοντες δεν ξέρουν να κάνουν αυτή τη δουλειά, πράγμα λογικό, αφετέρου γιατί η καθηγήτρια :thumbdown: .
Τελικά, είναι Τσιμπούκη - Μακρή, όνομα και πράμα, αλλά για τον δύσμοιρο φοιτητή. :bangin:

καλα τα λες...
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cinnamon » 15 Μαρ 2011, 17:39

συμφωνώ μαζί σου nickthegreek..................απόλυτα..................η δική μ άποψη είναι ότι τα παιδιά που παρουσίασαν καλά τα είπαν....................άλλωστε τις πληροφορίες που μας μετέφεραν σίγουρα από κάποιο βιβλίο θα τις βρήκαν................δ νομίζω ότι τις κατέβασαν από το μυαλό τους οπότε μάλλον είναι ασφαλές να κρατάς σημειώσεις.......(αυτό που κούρασε εμένα προσωπικά είναι η προφορά τους κ με δυσκόλεψε στο ν καταλάβω αυτά που λένε)..........το θέμα είναι πιο είναι το καθήκον της καθηγήτριας.................τσάμπα το παρακολουθούμε νομίζω............ :wtf:
Άβαταρ μέλους
cinnamon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 15 Μαρ 2011, 18:55

Δηλαδή σας βάζει να κάνετε αυτό που κάνουμε στο φροντηστιριακό... Ποιο το νόημα να υπάρχει φροντηστιριακό τότε;! :S
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες