filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΛΕ41|| ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ-Η' εξαμ.

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liatamv » 22 Ιουν 2009, 00:23

το μάθημα αυτό έχει ημερομηνία εξέτασης...δηλαδή? διάβασα τα παραπάνω και δεν κατάλαβα. Υπάρχει κάποιο τελικό "διαγώνισμα"? γιατί τέλος πάντων έχει ημερομηνία εξέτασης το εν λόγο μάθημα αν έχει κριθεί η βαθμολογία του καθενός ήδη? :confused:
Άβαταρ μέλους
liatamv

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 22 Ιουν 2009, 13:46

Το μαθημα επρεπε να το παρακολουθεις γιατι βασιζοταν σε εργασιες μεσα στην ταξη και στην παρουσιαση ενος μονολογου στο τελος. Αν και υπαρχει στο προγραμμα εξεταστικης, δεν προκειται να γινει κατι, αρα δεν υπαρχει και παραθυρο για Σεπτεμβρη.

Ημουν κι εγω μια απο τους πολλους που ηταν μπρος γκρεμος -υποχρεωτικη παρακολουθηση εδω και πισω ρεμα- Καραβαντα περιπου μια απο τα ιδια. Αναγκαστικα θα δω τι μαθηματα θα εχει του χρονου η θα παρακολουθησω ενα απο αυτα.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kucci » 22 Ιούλ 2009, 23:38

Και ξερει μήπως κανείς τι γίνεται με αυτό το "Βλέπε Ανακοίνωση στο Γραφείο του Καθηγητή" ?
Σα να μας κοροϊδεύουν είναι η καταχώρηση του μαθήματος στο πρόγραμμα και του Ιουλίου ΚΑΙ του Σεπτεμβρίου. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είναι το μόνο μάθημα που θα χρωστάω το Σεπτέμβρη.. Δεν μπορώ να περιμένω να πάρω πτυχίο το Γενάρη..

Δεν παίζει κανά mail αυτής της γυναίκας μπας και γίνει καμιά συννενόηση? "Πού θα πάει δηλαδή αυτή η βαλίτσαα; Ας μιλήσει κάποιος για αυτή την ταμπακιέρα; Τις πταίει; " Κι άλλα τέτοια κλισέ..
Άβαταρ μέλους
kucci
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liatamv » 06 Μαρ 2010, 21:57

Παιδιά καλησπέρα,
υπάρχει κανείς που να έχει πάρει αυτό το μάθημα φέτος? Έχω μια απορία σχετικά με την εργασία για το ποίημα...
Ουσιαστικά τι πρέπει να κάνουμε απλά "paraphrase" στις concrete εικόνες του ποιήματος με abstract εικόνες? Που έχουν δηλαδή το ίδιο νόημα, η απλά να ξαναγράψουμε όλο το ποίημα?
Κάποιο παράδειγμα αν υπάρχει κανένας που μπορεί να βοηθήσει?
"A doodle. I do doodle. You too, you do doodle too!"
Άβαταρ μέλους
liatamv

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 07 Μαρ 2010, 12:52

Το έχω πάρει και εγώ και ειλικρινά ούτε που ξέρω ο καθένας λέει τα δικά του. Μ'αρέσει που την ξαναρωτήσαμε κιόλας και η απάντηση που έδωσε ήταν ότι είχε πει και πρίν "Find the concrete images of the poem and make them abstract"!!!!Εγώ έτσι όπως το σκέφτομαι είναι να κάνω μια ιδέα abstract και να κάνω κατι δικό μου , αυτή είπε rewrite αλλά δεν βγάζει νόημα...Στην λογοτεχνία rewrite είναι να χρησιμποποιείς κάτι ως βάση για να το ξαναγράψεις από την αρχή ως δικό σου και οχι rewrite I have a headache I have a pain!ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ :mad2:
"ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΕΣΜΑ ΦΑΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ...."
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liatamv » 07 Μαρ 2010, 16:26

είπε όμως rewrite the concrete images όχι όλο το ποίημα γι αυτό προβληματίζομαι...κατάλαβα, θα κάνω και εγώ ό,τι καταλαβαίνω και τέλος! thanks!
"A doodle. I do doodle. You too, you do doodle too!"
Άβαταρ μέλους
liatamv

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 07 Μαρ 2010, 17:54

Οι υπόλοιποι συμφοιτητές τι λένε?????Γιατί αγχώθηκα κ εγώ ασε μμμμ
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 07 Μαρ 2010, 19:35

να ρωτησω επισης κατι?
αν καταλαβα ειπε να το βγαλουμε φωτοτυπιες και να το μοιρασουμε στην ταξη; πανω στο χαρτι να γραψω το ονομα μου; γιατι ενταξει να δουν 55 ατομα τη μπουρδα μου, αλλα να ξερουν και το ονομα μου;
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 07 Μαρ 2010, 22:12

Γιατί δεν το άκουσα αυτό?
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 08 Μαρ 2010, 10:38

α δν ξερω μπορει να λεω και βλακειες αλλα ετσι εχω την εντυπωση πως ειπε... :confused:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mrs Mary » 11 Μαρ 2010, 21:44

Παιδιά, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ! Είχα ένα ατύχημα πριν 2 βδομάδες κ έχω χάσει τα 2 πρώτα μαθήματα, αλλα τώρα επιστρέφω δριμύτερη! Επειδή δε θέλω να χάσω την εργασία που έχουμε για Τετάρτη κ γενικά, να καλύψω ό,τι έχασα, μπορεί κάποιος να μου στείλει mail το θέμα της εργασίας και αν τυχόν έχετε σημειώσεις από τα 2 μαθήματα?

Ευχαριστώ πολύ!!!! :peace2:
Άβαταρ μέλους
Mrs Mary

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 12 Μαρ 2010, 09:44

foititria in athens έγραψε:α δν ξερω μπορει να λεω και βλακειες αλλα ετσι εχω την εντυπωση πως ειπε... :confused:

τελικα βλακειες ελεγα :blush:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Re: ΛΕ41|| ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ-Η' εξαμ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angelATH » 14 Απρ 2010, 18:18

καλησπέρα και από εμένα...εχω μερικές απορίες για αυτό το μάθημα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...
το μάθημα είναι χωρίς εξέταση στο τέλος του εξαμήνου; και αν ναι πώς βαθμολογείται; και...πόσες εργασίες εχει δώσει μέχρι τώρα...;
Άβαταρ μέλους
angelATH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mrs Mary » 14 Απρ 2010, 19:43

Αρκετές εργασίες γίνονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος, άλλες τις προετοιμάζουμε από το σπίτι. Έχουν ήδη γίνει αρκετές. Στο τέλος δεν υπάρχει γραπτή εξέταση, βαθμολογούμαστε από το portfolio μας, κ από ένα μονόλογο που θα παρουσιάσουμε. Αν λέω κάτι λάθος, διορθώστε με. :oops: Θα σε συμβούλευα να βρείς την ίδια τη Σακελλίου να σε ενημερώσει για τις μέχρι τώρα εργασίες από πρώτο χέρι, και να συνεννοηθείς να της τα δώσεις.
Σήμερα δεν ξέρω τι κάναμε στο μάθημα, καθώς δεν είμαι πολύ καλά. :cry: Όποιος πήγε ας μας διαφωτίσει! :lighten:
Άβαταρ μέλους
Mrs Mary

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό penny » 30 Απρ 2010, 08:11

Στο τέλος δεν υπάρχει γραπτή εξέταση, βαθμολογούμαστε από το portfolio μας, κ από ένα μονόλογο που θα παρουσιάσουμε.

Μονόλογο; :jawdrop: Πώς δεν το άκουσα αυτό εγώ; Και τί είπε οτι θα λέμε στο μονόλογο;
Άβαταρ μέλους
penny

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 30 Απρ 2010, 18:16

Sorry ρε παιδιά δεν έχω χάσει κανένα μάθημα της .Πότε είπε για μονόλογο? Αφού το ίδιο το syllabus λέει ότι πρέπει να δώσουμε πορτφόλιο με 8 ποιήματα revised δεν άκουσα ούτε εγώ ουτε οι φίλες μου για μονόλογο! Επίσης από εδώ και πέρα και σχεδόν σε κά8ε μάθημα θα έχουμε καλεσμένους συγγραφείς και ποιητές .Ούτως ή άλλως έχουμε γράψει συνολικά 8 ποιήματα!Την τετάρτη είχε έρθει ένασ ποιητής και ένας συγγραφέας και τους ρωτάγαμε ερωτήσεις πάνω στο έργο τους.Το ίδιο θα κάνουμε και αυτή και την επόμενη τετάρτη
Αφιερωμένο εξαιρετικά.
Νικόλας Άσιμος
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmy » 23 Μάιος 2010, 12:00

Γεια σας παιδια,

μπορει κανεις να μου πει πως καναμε την "ασπιδα" στα πρωτα μαθηματα; Ελειπα στο εξωτερικο και το ειχα χασει :oops: Πως χωριζετε δλδ, σε ποια μερη. Θυμαμαι οτι ειναι 6 μερη, αλλα δεν θυμαμαι τι παει που. Επισης, αυτο για το μονολογο, ουτε κι εγω το εχω ακουσει, μαι δεν εχω χασει μαθημα εκτος απο τα πρωτα 2... Ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
carmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mrs Mary » 23 Μάιος 2010, 13:00

Η ασπίδα είναι χωρισμένη σε 6 μέρη:
1.πάνω αριστερά: αξίες της οικογένειάς μας
2.πάνω δεξιά:οι δικές μας αξίες,κ πράγματα που μας αρέσουν στη ζωή
3.κέντρο αριστερά:η μεγαλύτερη επιτυχία μας
4.κέντρο δεξιά:η μεγαλύτερη αποτυχία μας
5.κάτω αριστερά:3 πράγματα που θέλουμε να κάνουμε πριν πεθάνουμε
6.κάτω δεξιά:3 πράγματα που θέλουμε να πουν για μας όταν θα έχουμε πεθάνει (γραπτώς)

Μπορείς είτε να ζωγραφίσεις, ή να κάνεις κολλάζ, μόνο το τελευταίο μέρος της ασπίδας είναι γραπτό.
:goodluck:
Άβαταρ μέλους
Mrs Mary

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmy » 23 Μάιος 2010, 15:38

Σε ευχαριστώ πολυ!!! :huglove:
Άβαταρ μέλους
carmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 01 Οκτ 2010, 16:56

παιδια να κανω μια ερωτηση?? εγω μιας και με τη νεα σεζον ειμαι επι πτυχιω και δεν ειχα διαλεξει στο Η'εξ το μαθημα αυτο,μπορω να το επιλεξω τωρα το χειμωνα????
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες