filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΛΕ 96 || Αμερ. Κινηματογρ. & το μυθιστορημα 20ου αι. -Η'

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΛΕ 96 || Αμερ. Κινηματογρ. & το μυθιστορημα 20ου αι. -Η'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agka8aaki » 08 Σεπ 2010, 10:15

δες τν ανακοινωση για το μαθημα γλωσσα κ πολιτισμος!
Άβαταρ μέλους
agka8aaki

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manio » 08 Σεπ 2010, 10:19

Βρε παιδια τι σχεση εχει το ''Γλωσσα και Πολιτισμος" με τον Αμ. Κινηματογραφο? Στον Κινηματογραφο λοιπον η εξεταση θα γινει κανονικα γραπτα? Εχω μπερδευτει... :confused:
Άβαταρ μέλους
manio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kucci » 08 Σεπ 2010, 10:46

Οκ, σήριαλ έγινε το μαθηματάκι. Παραθέτω την -εντάξει, λίγο προβληματική στη σύνταξη- ανακοίνωση.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι φοιτητές /τριες που οφείλουν τα μαθήματα «Γλώσσα και Πολιτισμός» και «Αμερικανικός Κιν/φος και το Μυθιστόρημα του 20ου αι.» τα οποία εξετάζονται την ίδια ημέρα και ώρα (10-9-10 και ώρα 9.00-11.00) καλούνται στις 11.00 στο γραφείο της κ. Παπαευθυμίου-Λύτρα (902 γρ.) για να εξεταστούν προφορικά στο μάθημά της.

Σ. Παπαευθυμίου-Λύτρα

Νομίζω ότι το ρήμα "εξεταστούν" της τελευταίας δευτερεύουσας πρότασης (που εξαρτάται από το "καλούνται") έχει ένα εμφανέστατο εμπρόθετο επιρρηματικό προσδιορισμό: το "στο μάθημά της". Δε λέει ΚΑΙ στα δυο μαθήματα. Απλά η κα Λύτρα λέει στους φοιτητές της που δίνουν το "Γλώσσα και Πολιτισμός" ότι "παίδες, καταλαβαίνω ότι κάποιοι από σας που πήρατε και δίνετε το μάθημά μου έχετε στριμωχτεί από τη γραμματεία και σας βάλαν ίδια ώρα να δώσετε τον Κινηματογράφο. Ελάτε μόλις τελειώσετε με την Τσιμπούκη προφορικά στο γραφείο μου".

Τι τα μπερδεύεις τα παιδιά ρε αγκαθούλα;
Άβαταρ μέλους
kucci
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agka8aaki » 08 Σεπ 2010, 17:24

σορρυ.δεν ειχα προθεση να μπερδεψω κανενα.κ προφανως kucci για να ρωταω κ εγω μπερδευτηκα με αυτα που λεει. αν ειχα καταλαβει τι λεει δεν θα ρωτουσα!
ευχαριστω για τν εμφανεστατη ερμηνεια της ανακοινωσης και συγγνωμη που σε εκνευρισαν τα μηνυματα μου πρωινιατικα.
Άβαταρ μέλους
agka8aaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό me_and_my_monkey » 27 Νοέμ 2010, 13:46

παιδιά προσπαθώ να ανοίξω τις σημειώσεις και ανοίγουν δυστυχώς μόνο αυτές από το 3ο μάθημα.Είμαι επί πτυχίω, τώρα πήρα αυτό το μάθημα και χρειάζομαι επειγόντως υλικό. Δεν έχω καν βιβλίο γιατί δεν δικαιούμαι. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει σημειώσεις ή να μου τις στείλει. Είμαι πραγματικά σε απόγνωση. Μόνο αυτό χρωστάω. pleasee βοηθήστε μας!! :study: :mad2:
Na mazeutoume na pate....:P
Άβαταρ μέλους
me_and_my_monkey

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kucci » 27 Νοέμ 2010, 16:37

Σιγά κοπελιά, ηρέμησε. Το μάθημα είναι εύκολο, αν σου αρέσουν οι ταινίες αλλά κυρίως η λογοτεχνία (γιατί η μορφή της εξέτασης ήταν κυρίως πάνω στα βιβλία).
Μάθε περιλήψεις των έργων ή διάβασέ τα για καλύτερα. Κατέβασε τις σημειώσεις που έκανα στην τάξη από εδώ και κάτι από επιπλέον υλικό που είχα κατεβάσει.

http://www.2shared.com/file/7-CMIfzy/Am ... _Film.html

Αν δεις στο θέμα με τα παλιά θέματα (δεν είμαι τόσο ευγενικός ώστε να σου παραθέσω και link, βρες το εσύ :P) θα δεις ότι έβαλε και φράσεις μέσα από τα βιβλία που πρέπει να πεις από ποιο βιβλίο είναι, ποιος μιλάει και τι παίζει με τη σκηνή. Θέλει δουλίτσα το μάθημα, κι ακόμα κι εγώ που το γούσταρα (αλλά ολόκληρα τα βιβλία -θα την πω την αμαρτία μου- δεν τα διάβασα) με δυσκόλεψαν οι 3. Αλλά έδινε 9, να επιλέξεις 6 (σύνολο 2 ή 3 βαθμούς στους 10 έδινε η άσκηση) παπαρολόγησα λίγο και πήρα 10. Αλλά πρέπει να ξέρεις τι θες να πεις, τι θα γράψεις, να χεις γνώση των βιβλίων, των διαφορών με τις ταινίες και τέτοια. Γιατί μπορείς να ξεφύγεις, να γράψεις πολλά και να μη σου φτάσουν οι 2 ώρες.

Γραπτές σημειώσεις δεν έχω, μόνο ψηφιακές.

Καλή επιτυχία. Μην πανικοβάλλεσαι. Και καλό πτυχίο.
Άβαταρ μέλους
kucci
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *Zoe* » 28 Νοέμ 2010, 14:59

Ναι πραγματικά το μάθημα δεν έχει κανένα ιδιαίτερο βαθμό δυσκολίας. Ισως προσοχή πρέπει να δωθεί λίγο στα quotes που σου βάζει να αναγνωρίσεις αλλά εγώ το μόνο που έκανα είναι να δω τις ταινίες χωρίς να έχω διαβάσει τα μυθιστορήματα και να παρατηρώ λίγο πιο προσεκτικά τα όσα λένε.

Απο κει και πέρα, είναι κλασικό λογοτεχνικό μάθημα. Αμα το χεις το μπλα μπλα τόσο το καλύτερο. Ανάλυση και ξερό ψωμί. Πέρα απο τις σημειώσεις που ανέβασε (και μας έσωσε) ο kucci (γιατί σίγουρα μπαίνει και μία ερώτηση απο αυτές τις σημειώσεις), για την ανάλυση βοηθούν τρομερά τα sparknotes. Μ'αυτά και μ'εκείνα, με λίγη καλή διαθέση και λίγο προσεκτικό διαβασματάκι, το τσίμπησα το 10αράκι μου κι εγώ.
Γι'αυτό ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά! :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
*Zoe*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pokerface » 04 Μαρ 2011, 13:30

εγινε το μαθημα την πεμπτη? αν ναι μπορειτε να μας πειτε τι εγινε?
Άβαταρ μέλους
pokerface

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Μαρ 2011, 14:06

pokerface έγραψε:εγινε το μαθημα την πεμπτη? αν ναι μπορειτε να μας πειτε τι εγινε?

Δεν κάθησα σε όλα το μάθημα γιατί δεν θα το επιλέξω τελικά. :confused:
Κάναμε γενικά πράγματα. Μέχρι το διάλειμμα βλέπαμε σε slides τίτλους και φωτογραφίες από ταινίες και απλώς σχολιάζαμε. :peace:

Μας είπε πως θα έχουμε 1 υποχρεωτική εργασία κατά το τέλος του εξαμήνου την οποία θα παρουσιάσουμε προφορικά.

Στο επόμενο μάθημα θα μας πει περισσότερα γι' αυτήν την εργασία.
+ έχει βάλει και ένα assignment στο e-class τo oποίο έχουμε προθεσμία μέσα σε 2 εβδομάδες να το κάνουμε και να της το στείλουμε μέσω e-class.
Μας είπε επίσης πως δεν θα δέχεται φοιτητές στο μάθημα μετά τις 12:15. :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LeaLion » 10 Μαρ 2011, 12:32

:sadbye: Είναι το τελευταίο μάθημα που χρωστάω και με έκοψε με 4. Δεν το πιστεύω ακόμα.Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η ύλη και αν άλλαξε; Την πήρα τηλέφωνο και δεν μου μίλησε και πολύ καλά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeaLion

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexandra1989 » 10 Μαρ 2011, 12:51

LeaLion έγραψε::sadbye: Είναι το τελευταίο μάθημα που χρωστάω και με έκοψε με 4. Δεν το πιστεύω ακόμα.Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η ύλη και αν άλλαξε; Την πήρα τηλέφωνο και δεν μου μίλησε και πολύ καλά.

Η ύλη είναι:

Francis Scott Key Fitzgerald - The Great Gatsby
Lee Harper - To kill a mocking bird
Philip Roth - The human stain

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, και καλά ξεμπερδέματα.. :sadbye:
Άβαταρ μέλους
alexandra1989

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 10 Μαρ 2011, 13:01

LeaLion έγραψε::sadbye: Είναι το τελευταίο μάθημα που χρωστάω και με έκοψε με 4. Δεν το πιστεύω ακόμα.Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η ύλη και αν άλλαξε; Την πήρα τηλέφωνο και δεν μου μίλησε και πολύ καλά.

εδωσες με βαση την περσινη υλη ?

αν ναι, ηταν the human stain, great gatsby , the grapes of wrath
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LeaLion » 10 Μαρ 2011, 15:26

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έδωσα αυτά που είπε η Κατερίνα. Άρα δεν άλλαξε η ύλη δραματικά. Ένα βιβλίο διαβάζεται. :thxx:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeaLion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka.iak » 11 Μαρ 2011, 14:42

Στην εργασια που μας εχει βαλει στο e-class το μονο που γραφουμε ειναι ο τιτλος και η χρονολογια η' θελει και κατι αλλο?
Άβαταρ μέλους
aleka.iak

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό S_en » 11 Μαρ 2011, 23:26

Στην προηγούμενη "εκδοχή" που είχε στην e-class έλεγε να γράψουμε και την περίληψη ενός έργου. Μετά τη διόρθωση λέει μόνο συγγραφέα και χρονιά - και μέσα στην τάξη αυτά είχε πει....Εγώ πάντως μόνο αυτά λέω να γράψω...
Άβαταρ μέλους
S_en

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MsPinkcadillac » 12 Μαρ 2011, 14:56

:help: :help: :help:
Παιδιά συγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει τι ζητάει στην εργασία του e class. Μπερδεύτηκα τελείως τώρα με τη διόρθωση. Δηλαδή, γράφουμε title και year of publication και αυτό ήταν? Και για πόσα από τα έργα που παραθέτει? Να υποθέσω όλα? Επίσης, όλα αυτά αφορούν μόνο τα μυθιστορήματα, όχι τις ταινίες, σωστά? Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, είμαι ευγνώμων...
Όσο πιο ψηλά πεταμε, τόσο μικρότεροι φαινόμαστε στα μάτια αυτών που δεν μπορούν να πετάξουν..!
Άβαταρ μέλους
MsPinkcadillac

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka.iak » 17 Μαρ 2011, 18:54

Αλιμονο σε εμας που αναγκαστικα πηραμε το μαθημα αυτο!!!! Η Τσιμπουκη επειδη εχει στον Η.Υ. της τα WORD 2000 ζητησε να τις ξαναστειλουμε τις εργασιες αφου πρωτα τις κανουμε μετατροπη στο αντιστοιχο προγραμμα...100 ατομα να ξαναμπουμε στην ιδια διαδικασια επειδη αυτη δεν μπορει να κανει αναβαθμιση!!! Οποτε οσοι δεν την ειχατε κανει εχετε αλλη μια εβδομαδα καιρο...Επιπλεον ειπε να κατεβασουμε απο το ιντερνετ τις ταινιες να τις δουμε και για τα βιβλια θεωρησε πολυ φυσικο να μας προτεινει να τα αγορασουμε απο PUBLIC (ο Ελευθερουδακης τα εχει πιο φτηνα)...η δωρεαν παιδεια στο μεγαλειο της!!!! ααα....24 Μαρτιου θα κανει κανονικα μαθημα.Αυτα! Κουραγιο !
Άβαταρ μέλους
aleka.iak

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LeaLion » 19 Μαρ 2011, 16:03

aleka.iak έγραψε:Αλιμονο σε εμας που αναγκαστικα πηραμε το μαθημα αυτο!!!! Η Τσιμπουκη επειδη εχει στον Η.Υ. της τα WORD 2000 ζητησε να τις ξαναστειλουμε τις εργασιες αφου πρωτα τις κανουμε μετατροπη στο αντιστοιχο προγραμμα...100 ατομα να ξαναμπουμε στην ιδια διαδικασια επειδη αυτη δεν μπορει να κανει αναβαθμιση!!! Οποτε οσοι δεν την ειχατε κανει εχετε αλλη μια εβδομαδα καιρο...Επιπλεον ειπε να κατεβασουμε απο το ιντερνετ τις ταινιες να τις δουμε και για τα βιβλια θεωρησε πολυ φυσικο να μας προτεινει να τα αγορασουμε απο PUBLIC (ο Ελευθερουδακης τα εχει πιο φτηνα)...η δωρεαν παιδεια στο μεγαλειο της!!!! ααα....24 Μαρτιου θα κανει κανονικα μαθημα.Αυτα! Κουραγιο !

Πως κανουμε μετατροπή τα file? :help:
Έλεος για τα υπόλοιπα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeaLion

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μαρ 2011, 16:08

Σε οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση του Word μετά την 2000, ανοίγετε το αρχείο .docx που θέλετε να μετατρέψετε και απλά πατάτε πάνω αριστερά «Αρχείο--->Αποθήκευση ως» όπου στην λίστα που θα σας βγάλει θα επιλέξετε «αρχείο Word 97» ή «Word 2000». Και τα δυο είναι συμβατά με το Office 2000 και θα της ανοίξουν κανονικά.

Άλλη φορά για να είστε 100% σίγουροι, να επιλέγετε αποθήκευση ως .rtf (Rich Text Format-μορφή εμπλουτισμένου κειμένου) θα παίξει σε οποιονδήποτε υπολογιστή, ακόμα και καθόλου Word να μην έχει.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 27 Μαρ 2011, 15:22

Καλησπερα, εχει βαλει καμια αλλη εργασια, μετα απο εκεινη σχετικα με τους τιτλους των εργων που ηταν να παραδοθει online; Ειδα στο eclass ενα tab που ειχε τιτλο Ανταλλαγη αρχειων, μη μου πειτε οτι προετοιμαζει το εδαφος για καμια ομαδικη εργασια, θα :ungry:

ΥΓ: Αν η υποχρεωτικη εργασια στο τελος του εξαμηνου δε γινει, με αριστα το ποσο παει το μαθημα; :thxx:
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες