filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΕΥ02 || Νεοελληνικη φιλολογια - Αθανασοπουλος/ Ποσαντζη(A' ΕΞ)

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΕΥ02 || Νεοελληνικη φιλολογια - Αθανασοπουλος/ Ποσαντζη(A' ΕΞ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό verasen » 21 Ιαν 2012, 22:22

έχει βγάλει ύλη στο e-class κοίτα στον κωδικό ΕΥ02PHIL455
τώρα κάτι παίζει και μια εργασία αλλά δεν ξέρω, αν μάθει κανείς τίποτα να μας πει
Άβαταρ μέλους
verasen

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sivilla09 » 22 Ιαν 2012, 13:31

Σε ευχαριστώ πάραααααα πολύυυυυυυ! Δεν πρόκειται να το έβρισκα ποτέ!!! :thxx: :thxx: :thxx:
Η φαφούτα τρώει φρούτα και για μας ούτε γιορμάς ! ! ! !
Άβαταρ μέλους
Sivilla09

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 30 Ιαν 2012, 11:42

Το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο και όταν το πατάω, λέει "Δεν είστε εγγεγραμμένος στο μάθημα και επομένως δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αντίστοιχο υποσύστημα.
Η πλατφόρμα σας ανακατεύθυνε αυτόματα στην αρχική σελίδα για να εγγραφείτε στο μάθημα, αν η εγγραφή είναι ελεύθερη."
Αλλά δεν μπορώ να βρω από που να γραφτώ. Δεν έχει κουτάκι ή κάτι τέτοιο, είναι κλειδωμένο λέει. Αν ξέρει κανείς την ύλη, ας την πει γιατί θα την χρειαστώ τον Σεπτέμβριο. Αν κανείς μπορεί να μου την πει σήμερα, θα με σώσετε.
Άβαταρ μέλους
christinelle

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marianna19 » 30 Ιαν 2012, 14:09

Α) Κείμενα

Αδαμάντιος Κοραής, Διάλογος δύο Γραικών.... (Λεπτομερής ανάλυση του αποσπάσματος που διδάχτηκε).

Ανδρέας Κάλβος, Ωδή εις Δόξαν (Λεπτομερής ανάλυση της ωδής. Βλ. Φυλλάδιο και Β. Αθανασόπουλος, Το ποιητικό τοπίο του ελληνικού 19ου και 20ού αιώνα, τόμ. Α΄, <Καστανιώτης>).

Διονύσιος Σολωμός, Ανάλυση αποσπασμάτων από την ποίηση του Σολωμού σχετικών με τη λειτουργία και τις πηγές του φωτός (δημοφιλές θέμα στην ποίηση των ρομαντικών), που περιέχονται στο Φυλλάδιο με τις φωτοτυπίες κειμένων και στο βιβλίο του Β. Αθανασόπουλου, ό. π., καθώς επίσης και τις εκδοχές της εικόνας της «Φεγγαροντυμένης», όπως διατυπώνονται στο παραπάνω βιβλίο.

Παναγιώτης Σούτσος, Οδοιπόρος. [=Προτελευταίο κεφάλαιο στο Φυλλάδιο που διανέμεται. Κ. Θ. Δημαράς, Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. «Ελληνικός Ρομαντισμός. Α΄ Αθηναϊκή Σχολή: “Το τέλος ενός κόσμου. Οι Φαναριώτες στην Αθήνα και στην Πόλη”»: Κ. Θ. Δημαράς, ό. π., σελ. 351-404. (Ρομαντικοί ποιητές, Ελλαδίτες και Φαναριώτες με ιδιαίτερη έμφαση, εκτός του Π. Σούτσου, στον Αχ. Παράσχο. Μόνο γραμματολογικά στοιχεία κυρίως σχετικά με την ποίησή τους. Σελ. 62-75].

Κωστής Παλαμάς, Θάνατος Παλληκαριού. («Οι απόψεις του Παλαμά για την πρόζα- Η ποιητική αντίληψη της πεζογραφίας», «Η οργανωτική αρχή της αντίθεσης»). Το κείμενο περιέχεται στο Φυλλάδιο και αναλύεται στο Το ποιητικό τοπίο του ελληνικού 19ου και 20ού αιώνα, τόμ. Α΄, ό. π.

Β) Βοηθήματα

1) Αδαμάντιος Κοραής, Διάλογος δύο Γραικών…: Φωτοτυπίες σημειώσεων, σχετικές με το απόσπασμα, πωλούνται στο φωτοτυπείο του δευτέρου ορόφου της Σχολής. Είναι επίσης αναρτημένες στο e class (ηλεκτρονική τάξη).

2) Βαγγέλης Αθανασόπουλος, Το ποιητικό τοπίο του ελληνικού 19ου και 20ού αιώνα, τόμ. Α΄, <Καστανιώτης>. Μόνο από τον Α΄ τόμο, σελ. 25-54, 62-66, 67-110, 111-121, 199-228, 232-247, 251-263, 267-274 και 373-412.
Το βιβλίο διανέμεται δωρεάν από τον εκδοτικό οίκο Καστανιώτη, Ζαλόγγου 11.

3) Σημειώσεις από τις παραδόσεις (Μερικές έχουν ανέβει στα έγγραφα της Ηλεκτρονικής τάξης).

Το Φυλλάδιο με τις φωτοτυπίες κειμένων διανέμεται δωρεάν από το Γραφείο Τομέα Νεοελληνικής Φιλολογίας, καθημερινά 10-2.30 μ.μ.
Στο φωτοτυπείο του δευτέρου ορόφου της Σχολής, εκτός από τις φωτοτυπίες για τον Κοραή, πωλείται και η ύλη, η οποία είναι επίσης αναρτημένη στο e class.
Άβαταρ μέλους
marianna19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christinelle » 30 Ιαν 2012, 15:06

:thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: Aπειρα :thxx:
Άβαταρ μέλους
christinelle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efikal » 15 Ιαν 2013, 18:29

Καλησπέρα!

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει την ύλη για το μάθημα αυτό;

Ευχαριστώ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
efikal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό verasen » 16 Ιαν 2013, 13:06

Η ύλη είναι στο e-class. Μήπως ξέρεις αν η εργασία ήταν υποχρεωτική;
Άβαταρ μέλους
verasen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_online » 16 Ιαν 2013, 16:21

Παιδιά καλησπέρα!
Έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να γραφτώ στο e-class οπότε ει δυνατόν να μου στείλει κάποιος ύλη και ό,τι άλλο έχει ανεβάσει η Ποσάντζη. Επίσης αν είναι εύκολο να μου στείλετε κάποιες κατευθυντήριες για το μάθημα θα σας ήμουν υπόχρεος γιατί ειμαι επί πτυχιω και δεν μπορώ να το παρακολουθώ. Θα σας ήμουν ευγνώμων!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris_online

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efikal » 24 Ιαν 2013, 21:04

Απ' ότι ξέρω η εργασία δεν είναι υποχρεωτική, εαν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις εάν ο κωδικός του μαθήματος είναι αυτός που αναφέρεται πιο πάνώ γιατί έχω δυσκολευτεί να το βρω

ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
efikal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό verasen » 26 Ιαν 2013, 07:17

η ύλη υπάρχει στις ανακοινώσεις της σχολής
Άβαταρ μέλους
verasen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efikal » 27 Ιαν 2013, 15:02

ευχαριστώ πολύ το είδα! Μήπως κάποιος ξέρει να μου πει εαν διαβάσω την ύλη που είναι στην ανακοίνωση είμαι καλυμμένη; Μήπως τυχόν κάποιος έχει σημειωσεις που μπορεί να ανεβάσει;

Ευχαριστώ πολύ! :thxx:
Άβαταρ μέλους
efikal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό safft » 27 Ιαν 2013, 16:41

Γεια σας παιδιά!
Λοιπόν θα ήθελα μια μεγάλη βοήθεια.. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν υπάρχουν κάποια sos για την νεοελληνική λογοτεχνία???για την ύλη της κ.Ποσάντζη.. έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα να έχω και κάτι πιο σίγουρο.. θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας..ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία σε όλους...
:thxx:
Άβαταρ μέλους
safft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μαρια σπυρου » 30 Ιαν 2013, 09:12

safft έγραψε:Γεια σας παιδιά!
Λοιπόν θα ήθελα μια μεγάλη βοήθεια.. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν υπάρχουν κάποια sos για την νεοελληνική λογοτεχνία???για την ύλη της κ.Ποσάντζη.. έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα να έχω και κάτι πιο σίγουρο.. θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας..ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία σε όλους...
:thxx:

Καλημερα....σε ολους .....μηπως ξερει κανεις το θεμα της εργασιας και αν ειναι υποχρεωτικη ....ελεος δεν βρισκω ενημερωση πουθενα :help:
Άβαταρ μέλους
μαρια σπυρου

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spasa » 25 Φεβ 2014, 21:26

Καλησπερα,σορρυ για τη χαζη ερωτηση αλλα το μαθημα στο eclass ειναι στα μαθηματα της φιλολογιας?Δε μπορω να το βρω και εχω να ερθω σε επαφη με αυτο κατι αιωνες,ειμαι 6ο ετος..ευχαριστω¨!
93
Άβαταρ μέλους
spasa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SophiaSonia21 » 17 Μαρ 2014, 02:22

spasa έγραψε:Καλησπερα,σορρυ για τη χαζη ερωτηση αλλα το μαθημα στο eclass ειναι στα μαθηματα της φιλολογιας?Δε μπορω να το βρω και εχω να ερθω σε επαφη με αυτο κατι αιωνες,ειμαι 6ο ετος..ευχαριστω¨!

Ο τίτλος του μαθήματος στο e-class είναι ο εξής: ΕΥ02 Ν.ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ, Αντιπροσωπευτικά κείμενα 19ου και 20ού αιώνα (PHIL357) 2013-2014. Αν δεν το βρείς στον κατάλογο μαθημάτων του Αγγλικού, θα είναι στης Φιλολογίας. Δε θυμάμαι όμως σίγουρα! Πρόσεξε μόνο γιατί υπάρχει μάθημα με τον ίδιο τίτλο αλλά είναι της χρονολογίας 2012-2013, μην μπερδευτείς.
Deep into that darkness peering, long I stood there,
wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before
Άβαταρ μέλους
SophiaSonia21

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AbbyNormal » 02 Ιούλ 2014, 13:53

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφερόμενος δεν το έχει δεί, αναρτήθηκε ανακοίνωση σχετικά με την εξέταση του μαθήματος.

Ενημερώνονται οι επί πτυχίω φοιτητές/τριες που επιθυμούν να εξεταστούν στο μάθημα “ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ” (63ΕΥ02) (υποχρεωτικό Α΄εξαμήνου) με διδάσκουσα την Επ.καθηγήτρια κ. Π. Ποσάντζη,

ότι η εξέταση του μαθήματος θα γίνει

την Δευτέρα 28/07/2014, ώρα 16.30-18.30 στο αμφιθέατρο 204

Από το Γραφείο του Τομέα Ν.Φ.
Αθήνα 02/07/2014
http://www.privateteacher.gr

Ιδιαίτερα μαθήματα, Φροντιστήρια, Σχολές
Άβαταρ μέλους
AbbyNormal

Σχολή/Τμήμα: πικρόσχολη
Φύλο: Τσουκνίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΗΒΗ » 14 Ιαν 2015, 05:50

καλημέρα σ'όλους. γνωρίζει κανείς παλιά θέματα για το μάθημα αυτό?θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια αν γνωρίζαμε κάτι.Ευχαριστώ.Καλή επιτυχία σ' όλους.
Άβαταρ μέλους
ΗΒΗ

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nancy.P. » 14 Ιαν 2016, 15:02

παιδιά, εσείς είδατε αν ανέβασε την ύλη η ποσάντζη (για αυτούς που δίνουν πρώτη φορά) ;
Άβαταρ μέλους
Nancy.P.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katsuragi » 18 Νοέμ 2016, 19:25

Φετος βλεπω οτι αλλαξε η καθηγητρια του μαθηματος, δινεται με την κ. Μαρια Ρωτα. Δυστυχως δεν βρισκω το μαθημα στο εκλας με την συγκεκριμενη. Ποια ειναι η υλη για φετος 2016;;;
Τελευταία επεξεργασία από Katsuragi και 18 Νοέμ 2016, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Katsuragi

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες