filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dory » 22 Μάιος 2014, 13:14

καλησπέρα ξέρει κανεις ποιο έργο διδάσκει φέτος ο κ. Φακας;
Άβαταρ μέλους
dory

Ευχαριστώ: 0

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 23 Μάιος 2014, 00:40

dolly έγραψε:Φέτος (2013-2014) ποιο έργο διδάσκεται;
dory έγραψε:καλησπέρα ξέρει κανεις ποιο έργο διδάσκει φέτος ο κ. Φακας;
Ελεος!! Δικαιολογηστε να μη πατατε στο μαθημα επειδη δουλευετε, μενετε στην επαρχια, βαριεστε ή ο,τιδηποτε αλλο, αλλα ειστε αδικαιολογητοι για την αδιαφορια σας, γιατι εαν ειχατε κανει μια βολτα στο e-class θα ειχατε βρει ποιο μαθημα κανει. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 23 Μάιος 2014, 00:59

:up:
Άβαταρ μέλους
mpriki

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 22 Ιουν 2014, 05:22

Καλησπερα. Ειμαι επι πτυχιω κ δε μπορω να παρακολουθω αυτο το μαθημα. Χρειαζομαι ενα ακομα αρχαιο για να συμπληρωσω ωρες. Υπαρχει καποιος π να εχει σημειωσεις κ να ειναι διατεθιμενος να συναντηθουμε στη σχολη κ να τις βγαλω φωτοτυπιες? :help:
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
"Θα μπορούσες να μ' αγαπήσεις;".
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας, Γλωσσολογικό
Ευχαριστώ: 13

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 01 Σεπ 2014, 00:59

Μηπως γνωριζει καποιος αν ο Φακας θελει τη μεταφραση που ελεγε ο ιδιος στο αμφιθεατρο ή θελει να ψαξουμε μανοι μας να βρουμε?
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 01 Σεπ 2014, 01:39

Δεν είχα την ευλογία να τον έχω στην Κωμωδία, αλλά από όσο ξέρω τον Φάκα πάντα μα πάντα θέλει δική του μετάφραση. Είναι απάραβατος κανόνας για τα μαθήματα του. Και αν όχι τη δική του, απλά μία που να είναι κοντά στο κείμενο, χωρίς λογοτεχνικό λόγο και πολλές φιοριτούρες.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 01 Σεπ 2014, 02:04

:thxx: Dark fairy. αυτο φοβομουν οτι θ ακουσω!!!! αν καποιος εχει την καλοσυνη ν ανεβασει τις μεταφρασεις του Φακα στο φορουμ η να θελει να συναντηθουμε στη σχολη για να τις φωτοτυπισω θα του ημουν υποχρεη :cool:
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dolly » 06 Οκτ 2014, 12:21

alexander91 έγραψε:
Ελεος!! Δικαιολογηστε να μη πατατε στο μαθημα επειδη δουλευετε, μενετε στην επαρχια, βαριεστε ή ο,τιδηποτε αλλο, αλλα ειστε αδικαιολογητοι για την αδιαφορια σας, γιατι εαν ειχατε κανει μια βολτα στο e-class θα ειχατε βρει ποιο μαθημα κανει. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

Είναι, λοιπόν, τόσο κουραστικό να δώσετε μια μονολεκτική απάντηση για να βοηθήσετε τους συναδέλφους σας;
Να τολμήσω να ρωτήσω ποιους στίχους δίδαξε στο μάθημα ή το γράφει και αυτό στο "πάντα ενημερωμένο" e-class;
Άβαταρ μέλους
dolly

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 07 Οκτ 2014, 15:36

dolly έγραψε:
alexander91 έγραψε:

Είναι, λοιπόν, τόσο κουραστικό να δώσετε μια μονολεκτική απάντηση για να βοηθήσετε τους συναδέλφους σας;
Να τολμήσω να ρωτήσω ποιους στίχους δίδαξε στο μάθημα ή το γράφει και αυτό στο "πάντα ενημερωμένο" e-class;

1) Την απάντηση στο ερώτημα τους την έδωσα με έμμεσο τρόπο. Δε νομίζω ότι είναι κακό να βάζουμε τους ''συναδέλφους σας'' να κινητοποιηθούν και λιγάκι.... Εσύ τι λες;

2) Το αν το e-class είναι ενημερωμένο δεν είναι δικό μου πρόβλημα, όπως καταλαβαίνεις. Τα παράπονά σου στο Φάκα. Η απάντηση όμως στο ερώτημα ''φέτος ποιο έργο διδάσκεται;'' βρίσκεται στο e- class.

3) Εσύ γιατί δεν δίνεις μια μονολεκτική απάντηση για να βοηθήσεις;
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaKAL... » 06 Φεβ 2015, 23:05

καλησπέρα παιδιά,είμαι επί πτυχίω και θέλω να δώσω το μάθημα.γνωρίζει κάποιος αν έχει κάνει ολόκληρο το έργο ο κ.Φάκας? :thxx:
Άβαταρ μέλους
mariaKAL...

Ευχαριστώ: 1

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 19 Φεβ 2015, 18:55

!
Φέτος (2014-2015) το μάθημα διδάσκει ο κ. Κωνσταντάκος
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alya » 23 Απρ 2015, 15:02

Καλησπέρα! Επειδή δεν είμαι από Αθήνα και θέλω να ξεκινήσω διάβασμα μπορεί κάποιος να μου πει αν τελικά κάνει και στο Γλωσσολογικό Νεφέλες? Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
alya

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaKAL... » 23 Απρ 2015, 16:16

καλησπέρα , είμαι επί πτυχίω και μένω εκτός αθηνών.χρειάζομαι την βοήθεια σας,το έδωσα το μάθημα με τον κ.Φάκα αλλά κόπηκα,τώρα βλέπω πως το πήρε ο κ.Κωνσταντάκος,θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια είναι η ύλη και πως εξετάζει ο συγκεκριμένος καθηγητής?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :thxx:
Άβαταρ μέλους
mariaKAL...

Ευχαριστώ: 1

ΓΦΑ12 ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΤ' ΕΞ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alya » 14 Απρ 2019, 15:33

Καλησπέρα! Μπορεί να μου πει κάποιος ποιο έργο κάνει φέτος ο κύριος Κωνσταντάκος?
Άβαταρ μέλους
alya

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Γλωσσολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες