filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΚΦΑ14 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Ζ' ΕΞ (ΚΛΑΣ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Re: ΚΦΑ14 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Ζ' ΕΞ (ΚΛΑΣ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 16 Ιαν 2011, 18:13

Σας παρακαλώ πολύ να μην φωνάζετε (κεφαλαία γράμματα) στους συμφορουμιστές σας χωρίς λόγο... :oops:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BELEN » 18 Ιαν 2011, 22:19

Η Γιόση έβγαλε την ύλη της στο eclass.Μετάφραση έχει πει ότι δεν θα βάλει.
Άβαταρ μέλους
BELEN

Σχολή/Τμήμα: Κλασική Φιλολογία
Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria-matiz » 22 Ιαν 2011, 15:34

Pan πολυ καλες οι σημειωσεις σου, αν μπορουσες καποια στιγμη να ανεβαζες και τα υπολοιπα θα μας βοηθουσες παρα πολυ!!!σ'ευχαριστουμε!!!αα τα θεωρητικά που εχει στην υλη απο τα τρια βιβλια που τα βρισκουμε???
Άβαταρ μέλους
maria-matiz

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 22 Ιαν 2011, 17:31

Παιδιά τα 3 τελευταία μαθήματα δεν τα παρακολούθησα. Στις 22 Δεκ. είχε 24ωρη και δεν κατέβηκα (το μάθημα έγινε) και μετά τις γιορτές και στα 2 που έκανε είχα την ίδια ώρα αναπλήρωση της γεωργακοπούλου. Δεν τα αναζήτητησα γιατί με καλύπτει κάπως το σχεδιάγραμμα στο έγγραφο των παραδόδεων που έχει στο eclass. Όμως σε ένα από αυτά ανέλυσε την ωδή στη μεγάλη μητέρα από την Ελένη του Ευριπίδη. Είναι λίγο ιδιαίτερο μου φαίνεται. Από αυτά δηλαδή που δεν έχουμε αυτό είναι το μόνο πιο σημαντικό. Εγώ θα το ψάξω λίγο από τη βιβλιογραφία που προτείνει μιας και δεν έχω την παράδοσή του..Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο :dfg: :dfg:
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 22 Ιαν 2011, 17:34

maria-matiz έγραψε:αα τα θεωρητικά που εχει στην υλη απο τα τρια βιβλια που τα βρισκουμε???

Τι εννοείς από που τα βρίσκουμε???
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria-matiz » 22 Ιαν 2011, 22:55

αυτα τα βιβλια που μας παραπεμπει τα εχουν μοιρασει?εγω δεν εχω τιποτα δεν δικαιουμαι! :sadbye: μπορω να παω στο σπουδαστηριο και να βγαλω φωτοτυπίες τις αντιστοιχες σελιδες? α και σε ποιους στιχους ειναι η ωδη στη ελενη του Ευριπιδη?
Άβαταρ μέλους
maria-matiz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 23 Ιαν 2011, 11:52

Λοιπόν από τα 3 βιβλία που αναφέρει στην ύλη στην πρώτη ομάδα (έτσι όπως τα έχει στο φυλλάδιο) το α και γ είναι και στις 2 επιλογές βιβλίων ενώ το β ήταν μόνο στη μια. Επομένως σίγουρα ρίχνεις βάρος στα βιβλία του Vernant και της Καρακαντζα. Αυτά υπάρχουν όλα στο σπουδαστήριο. Οταν πας στο σπουδαστηριο, να ζητήσεις κιόλας από κάποια κυρία εκεί και τον φάκελο του μαθήματος της κα Γιόση όπου τα έχει όλα!!!Αυτά!
Από εκεί και πέρα δώσε βάρος στα κλασικά: 1)Ησίοδο (θεογονία-εργα και ημέραι) 2) Ομηρικό ύμνο στη Δήμητρα
και από εκεί και πέρα δες και τα χορικά των τραγωδιών καθώς και τα αποσπάσματα από τον Πίνδαρο. Αυτά πιστεύω αν τα βάλει θα τα βάλει σε συνδυασμό με τα 2 πρώτα τα σοσ.
Όλα τα κείμενα και τους στίχους θα τους βρείς στο ανθολόγιο στο eclass!
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina_ch » 23 Ιαν 2011, 14:35

καλησπερα παιδια,
χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!για αρκετο καιρο ημουν στο νοσοκομειο,η εισαγωγη μου στο νοσοκομειο ειναι πολυ συχνη με αποτελεσμα να μενω πισω στη σχολη δουλευω κιολας οποτε μενω ακομη πιο πολυ πισω.ξεκινουν οι εξετασεις την επόμενη εβδομαδα και δεν γνωριζω τιποτα τοσο για την υλη οσο και για σημειωσεις.κανω εκκληση λοιπον αν μπορει καποιος να μου δωσει σημειωσεις και να με διαφωτισει για την υλη .Για σημειωσεις δινω αμοιβη,απλα καποιος να με βοηθησει για να προλαβω να διαβασω γιατι ειναι αναγκη.Τελος αν μπορουσατε να ανταποκριθειτε αμεσα στην εκκληση μου θα σας ημουν ευγνωμων.ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
katerina_ch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria-matiz » 23 Ιαν 2011, 16:12

αα δηλαδη στο φακελο της εχει αυτες τις σελιδες?
Άβαταρ μέλους
maria-matiz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 23 Ιαν 2011, 16:25

katerina_ch έγραψε:καλησπερα παιδια,
χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!για αρκετο καιρο ημουν στο νοσοκομειο,η εισαγωγη μου στο νοσοκομειο ειναι πολυ συχνη με αποτελεσμα να μενω πισω στη σχολη δουλευω κιολας οποτε μενω ακομη πιο πολυ πισω.ξεκινουν οι εξετασεις την επόμενη εβδομαδα και δεν γνωριζω τιποτα τοσο για την υλη οσο και για σημειωσεις.κανω εκκληση λοιπον αν μπορει καποιος να μου δωσει σημειωσεις και να με διαφωτισει για την υλη .Για σημειωσεις δινω αμοιβη,απλα καποιος να με βοηθησει για να προλαβω να διαβασω γιατι ειναι αναγκη.Τελος αν μπορουσατε να ανταποκριθειτε αμεσα στην εκκληση μου θα σας ημουν ευγνωμων.ευχαριστω εκ των προτερων!

Κατερίνα μου δεν ξέρω τι σε ταλαιπωρεί, ελπίζω όμως να είναι περαστικό!Σημειώσεις πάντως για το μάθημα έχουν ανέβει εδώ στο φορουμ στην ενότητα των σημειώσεων της φιλοσοφικής!Τσέκαρε εκεί!!

maria-matiz έγραψε:αα δηλαδη στο φακελο της εχει αυτες τις σελιδες?

Όχι αυτές οι σελίδες είναι από τα βιβλία!Απλώς στον φάκελο έχει και άλλα χρήσιμα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alcest » 29 Ιαν 2011, 12:36

pan έγραψε:Λοιπόν από τα 3 βιβλία που αναφέρει στην ύλη στην πρώτη ομάδα (έτσι όπως τα έχει στο φυλλάδιο) το α και γ είναι και στις 2 επιλογές βιβλίων ενώ το β ήταν μόνο στη μια. Επομένως σίγουρα ρίχνεις βάρος στα βιβλία του Vernant και της Καρακαντζα. Αυτά υπάρχουν όλα στο σπουδαστήριο. Οταν πας στο σπουδαστηριο, να ζητήσεις κιόλας από κάποια κυρία εκεί και τον φάκελο του μαθήματος της κα Γιόση όπου τα έχει όλα!!!Αυτά!
Από εκεί και πέρα δώσε βάρος στα κλασικά: 1)Ησίοδο (θεογονία-εργα και ημέραι) 2) Ομηρικό ύμνο στη Δήμητρα
και από εκεί και πέρα δες και τα χορικά των τραγωδιών καθώς και τα αποσπάσματα από τον Πίνδαρο. Αυτά πιστεύω αν τα βάλει θα τα βάλει σε συνδυασμό με τα 2 πρώτα τα σοσ.
Όλα τα κείμενα και τους στίχους θα τους βρείς στο ανθολόγιο στο eclass!

pan φοβάμαι ότι θα σε απογοητεύσω, κοινή και στις δύο επιλογές είναι η Καρακάντζα και άλλο ένα βιβλίο από το οποίο δεν έχουμε κάτι συγκεκριμένο. Άρα ή κινούμαστε με τα βιβλία που έχουμε ο καθένας-ή το ιδανικό- τα κάνουμε και τα 3 ένα πέρασμα...
Be the miracle!
Άβαταρ μέλους
alcest

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 29 Ιαν 2011, 13:14

Οπ ναι έχεις δίκιο...μου είχε κολλήσει αλλιώς εμένα!!Εγώ έκανα ένα πέρασμα από όλα (πήγα στο σπουδαστήριο να δώ και τα υπόλοιπα) και έχω διαβάσει ανά θέμα σε αυτό το μάθημα. Δηλ. διάβασα για το μύθο (ορισμούς και λοιπά στοιχεία από όλα τα βιβλία τα συγκέντρωσα σε ένα χαρτί) μετά το ίδιο για την τελετουργία, για τη θυσία, για τους ήρωες κτλ.. Είναι φιλοσοφικού χαρακτήρα το μάθημα μωρέ..Τώρα αν βάλει για την θυσία και πεί συγκεκριμένα να απαντήσουμε από το τάδε βιβλίο...δεν ξέρω τι θα κάνω!Μάλλον την έκατσα!Αλλά δεν μπορώ να διαβάσω αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alcest » 29 Ιαν 2011, 21:56

pan έγραψε:Οπ ναι έχεις δίκιο...μου είχε κολλήσει αλλιώς εμένα!!Εγώ έκανα ένα πέρασμα από όλα (πήγα στο σπουδαστήριο να δώ και τα υπόλοιπα) και έχω διαβάσει ανά θέμα σε αυτό το μάθημα. Δηλ. διάβασα για το μύθο (ορισμούς και λοιπά στοιχεία από όλα τα βιβλία τα συγκέντρωσα σε ένα χαρτί) μετά το ίδιο για την τελετουργία, για τη θυσία, για τους ήρωες κτλ.. Είναι φιλοσοφικού χαρακτήρα το μάθημα μωρέ..Τώρα αν βάλει για την θυσία και πεί συγκεκριμένα να απαντήσουμε από το τάδε βιβλίο...δεν ξέρω τι θα κάνω!Μάλλον την έκατσα!Αλλά δεν μπορώ να διαβάσω αλλιώς.

αυτό μην σε ανησυχεί δεν πιστεύω ότι θα πει να μιλήσουμε για ένα συγκεκριμένο βιβλίο, πιστεύω ότι μας έδωσε μεγάλη βιβλιογραφία για να πάρουμε τη γενική ιδέα πάνω σε κομβικά ζητήματα όπως αυτή διατυπώθηκε από διαφόρους συγγραφείς. Πιστεύω ότι η προσέγγισή σου ήταν πολύ σωστή μακάρι να είχα και γω το χρόνο να κάνω το ίδιο... :confused: θεωρώ πως το συγκεκριμένο μάθημα έτσι όπως δόθηκε για διάβασμα είναι πολύ σπουδαίο κ ενδιαφέρον απλά δεν υπάρχει ο χρόνος για την ''επισκόπηση'' που απαιτεί,οι πληροφορίες είναι πολλές και συγκεχυμένες...
Be the miracle!
Άβαταρ μέλους
alcest

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gin » 30 Ιαν 2011, 22:28

μηπως γνωριζει καποιος αν θα δωσουμε το μαθημα την τεταρτη?γιατι κατι ειπαν στις ειδησεις για 48ωρη απεργια μεσων μεταφορας τριτη και τεταρτη...
Άβαταρ μέλους
gin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konna.gk » 31 Ιαν 2011, 02:38

gin έγραψε:μηπως γνωριζει καποιος αν θα δωσουμε το μαθημα την τεταρτη?γιατι κατι ειπαν στις ειδησεις για 48ωρη απεργια μεσων μεταφορας τριτη και τεταρτη...

μακάρι να μην το δώσουμε...πφφφ...τι είναι αυτά ρε παιδιά...ζαλίστηκα...
Άβαταρ μέλους
konna.gk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 31 Ιαν 2011, 11:52

Σε άλλο μάθημα η καθηγήτρια που επικοινώνησε με την κοσμητεία είπε ότι δεν σκοπεύουν να συνεδριάσουν για μεταφορά των μαθημάτων, για αυτήν την εβδομάδα τουλάχιστον! :thumbdown: :thumbdown:
Βέβαια, καλό είναι να επικοινωνήσετε με τους δικούς σας διδάσκοντες για σιγουριά.
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gin » 31 Ιαν 2011, 18:20

crocodilino έγραψε:Σε άλλο μάθημα η καθηγήτρια που επικοινώνησε με την κοσμητεία είπε ότι δεν σκοπεύουν να συνεδριάσουν για μεταφορά των μαθημάτων, για αυτήν την εβδομάδα τουλάχιστον! :thumbdown: :thumbdown:
Βέβαια, καλό είναι να επικοινωνήσετε με τους δικούς σας διδάσκοντες για σιγουριά.

επειδη δεν καταλαβα..τι σημαινει αυτο?οτι θα δωσουμε με απεργια ολων των μεσων?
Άβαταρ μέλους
gin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 31 Ιαν 2011, 20:05

Με τα ως τώρα δεδομένα ναι... Μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι αύριο ΠΟΤΕ δεν ξέρεις... πάντως για την ώρα δεν έχει υπάρξει κάτι νεώτερο
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gin » 31 Ιαν 2011, 20:09

crocodilino έγραψε:Με τα ως τώρα δεδομένα ναι... Μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι αύριο ΠΟΤΕ δεν ξέρεις... πάντως για την ώρα δεν έχει υπάρξει κάτι νεώτερο

ευχαριστω πολυ!οποτε για οτιδηποτε νεοτερο θα μαθουμε!
Άβαταρ μέλους
gin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 03 Φεβ 2011, 14:48

Ανακοίνωση από την κα Γιόση μέσω eclass!! :dfg: :dfg: :dfg: :dfg: :dfg: :dfg: :dfg:

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΦΕΒΡ. 2011

Οι φοιτητές που δεν μπόρεσαν λόγω της απεργίας των ΜΜΜ να προσέλθουν στην εξέταση του μαθήματος την Τετ. 2/2/2011 (η οποία πραγματοποιήθηκε κανονικά με μεγάλη προσέλευση φοιτητών), καλούνται να δηλώσουν με ηλεκτρονικό μήνυμά τους στη διδάσκουσα ότι επιθυμούν να εξεταστούν εντός της περιόδου Φεβρουαρίου (ονοματεπώνυμο και ΑΜ), ώστε να οριστεί νέα ημερομηνία εξέτασης σε συνεργασία με την Κοσμητεία.

Οι δηλώσεις πρέπει να υποβληθούν στη διδάσκουσα μέχρι τη Δευτέρα 7/2. Προτεινόμενη ημερομηνία εξέτασης το Σάββατο 12/2 και ώρα 10-1 μ.μ.
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Κλασσικής Φιλολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες