filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΛΥ06 || ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (Δ' εξάμηνο)

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε και να ρωτάτε σχετικά με παλαιά θέματα του τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό P.Spoon » 06 Απρ 2014, 15:35

SophiaSonia21 έγραψε:Εξέταση επί πτυχίω - Χειμερινό εξάμηνο 2014 - Αρετουλάκης

(τα μεταφέρω επιγραμματικά γιατί δε θυμάμαι ακριβώς πώς έθεσε τις ερωτήσεις και δε θέλω να σας τα μεταφέρω λάθος, απλά για να πάρετε μία ιδέα)

1) Elaborate on the terms "play" και "supplement" - Derrida/ Levi Strauss

2) Poetic creativity - Wordsworth and T.S. Eliot.

Υποχρεωτικές και οι δύο ερωτήσεις, ήθελε τουλάχιστον 400 λέξεις σε κάθε απάντηση.

Μόλις μπήκα με σκοπό να δημοσιεύσω κι εγώ τις ερωτήσεις Αρετουλάκη! Μπράβο!

Παρ'ότι τρόμαξα στην αρχή, ήμουν τυχερός και ήξερα και τις δύο ερωτήσει κάπως!

Περιμένουμε τώρα...

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει επιλογής... Στους επι πτυχίω είναι και άτομα που πρέπει να τελειώσουν μέχρι τον Ιούνιο και αν δεν τα καταφέρουν θα έχουν πρόβλημα. Δεν λέω να τους περάσει όλους χωρίς προσπάθεια, αλλά το να μην βάζει επιλογή δεν βοηθάει...

ΥΓ Αν θυμάμαι καλά, ζητούσε poetic creation όχι creativity. Αλλά μπορεί να κάνω εγώ λάθος.
Τελευταία επεξεργασία από P.Spoon και 06 Απρ 2014, 15:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
P.Spoon

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SophiaSonia21 » 07 Απρ 2014, 21:38

Πρέπει να'χεις δίκιο περί του creation/creativity. Δυστυχώς ήμουν εντελώς αλλού κ δε θυμήθηκα να κοιτάξω καλύτερα τις ερωτήσεις για να τις μεταφέρω σωστά.
Εικόνα
Deep into that darkness peering, long I stood there,
wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before.
Άβαταρ μέλους
SophiaSonia21

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό P.Spoon » 08 Απρ 2014, 18:16

SophiaSonia21 έγραψε:Πρέπει να'χεις δίκιο περί του creation/creativity. Δυστυχώς ήμουν εντελώς αλλού κ δε θυμήθηκα να κοιτάξω καλύτερα τις ερωτήσεις για να τις μεταφέρω σωστά.

Κι εγώ ήμουν, απλά επειδή φοβόμουν πολύ αυτό το μάθημα, οι ερωτήσεις μου χαράχτηκαν :lola:

Αν και νομίζω οτι το πέρασα. Απο εμπειρία, ξέρεις αν ο Αρετουλάκης διορθώνει γρήγορα?
Άβαταρ μέλους
P.Spoon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SophiaSonia21 » 09 Απρ 2014, 18:14

Δεν ξέρω καθόλου αλλά δεδομένου οτι η εξεταστική διαρκεί μόνο δύο βδομάδες κ Μ. Δευτέρα αρχίζουμε μαθήματα, φαντάζομαι θα βιαστούν όλοι λίγο-πολύ... :oops:
Εικόνα
Deep into that darkness peering, long I stood there,
wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before.
Άβαταρ μέλους
SophiaSonia21

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό P.Spoon » 10 Απρ 2014, 10:57

Αλήθεια?! Αρχίζουν μαθήματα την Μ.Δευτέρα?! WOW! (εγώ έχω τελειώσει με τις παρακολουθήσεις οπότε δεν το ήξερα) Άρα όντως, οφείλουν να βιαστούν :lola:
Καλά αποτελέσματα!! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
P.Spoon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό P.Spoon » 14 Μάιος 2014, 17:08

Παιδιά, εσάς της Καραβαντά έχουν βγεί ? Εγώ που έδινα Αρετουλάκη ακόμη περιμένω... :-P
Άβαταρ μέλους
P.Spoon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ioanna-chan » 23 Ιουν 2016, 17:05

Θέματα Σουλτζ- Ιούνιος 2016
1) Choose one theory to describe and evaluate (is it limited, is it focused on one area or can it be applied elsewhere etc)
2) Choose and compare 3 definitions of literature and state which one is better (i.e. more applicable)
3) Choose 2 theories and apply them to "Oedipus Rex" or Shakespeare's "Hamlet"
4) Apply Todorov's and Eliot's theory to any English literary work you want

Πάνω κάτω αυτά ήταν, αρκετά βατά θέματα (με καλές σημειώσεις άνετα το περνάς, νομίζω, παρόλο που είναι αρκετά χαοτικό σαν μάθημα :Ρ )

:goodluck:
Άβαταρ μέλους
Ioanna-chan

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mariana » 29 Αύγ 2016, 11:59

Καλησπέρα σε όλους!!
Ioanna-chan αν έχεις σημειώσεις για αυτό το μάθημα από Scultz, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με αν θα μπορούσες να μου τις δώσεις.
Σκοπεύω να το δώσω τώρα τον Σεπτέμβριο.

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :peace2:
Άβαταρ μέλους
Mariana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Cappuccino » 25 Ιουν 2019, 19:27

Θέματα Ντόκου - Ιούνιος 2019 (as well as I can remember them)

Ι. Brief definitions (4-5 lines long) of 4 out of 6 terms:
heteroglossia, sublime and beautiful, performativity, interpellation, mirror stage, (can't remember the last one, I think it was play of signification)

II. Full length essay on 1 out of 2 questions.
1. (don't really remember it, sth about Aristotle's catharsis, Nietzsche and Gilbert and Gubar's theory (or Butler's as an alternative), someone else can add this)
2. Compare and contrast how Plato, Freud and Barthes view the concept of the author. (Instead of Barthes you can use Derrida).

III. Choose 1 of 2 pictures and discuss different meanings etc. you can extract using 3 different theorists (other than the ones you discussed in section II).
1. Cosmopolitan cover with a picture of one of Henry the VIII's wives and various headlines about "how to get married and keep your head too" etc.
2. Black Mona Lisa (an edit of Mona Lisa with a black woman's head)
Τελευταία επεξεργασία από Cappuccino και 25 Ιουν 2019, 19:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Cappuccino

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιά θέματα Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες