filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κ/ Γ ΠΔ74 ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Η' ΕΞ. (ΚΛΑΣ/ΓΛΩΣ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BONGo » 26 Φεβ 2015, 19:50

Ξερει κανεις που μπορουμε να δουμε τα ονοματα μας για το σε ποια ομαδα ανηκουμε για την πρακτικη μας;Υπαρχουν καταστασεις εννοω;Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
BONGo

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό api » 03 Μαρ 2015, 21:34

Σε περίπτωση που χάσουμε κάποια επίσκεψη και θέλουμε αναπλήρωση πάμε στο 508 ή υπάρχει κάποιο mail? Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από api και 06 Μαρ 2015, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
api

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 09 Μαρ 2015, 12:14

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μέιλ, πάντως αν έχεις και άλλη επίσκεψη προγραμματισμένη που δεν έχεις κάνει μπορείς να ρωτήσεις τότε. Εγώ έτσι είχα κάνει και μου είπε επί τόπου πότε να πάω για αναπλήρωση, με λίγη ειρωνεία βέβαια ("ναι ναι καλά όλοι εξωτερικό ήσασταν" :lola: )
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 02 Απρ 2015, 20:00

Καλησπέρα παιδιά!Θα δώσω το συγκεκριμένο μάθημα για πρώτη φορά στο εαρινό εξάμηνο.Έχω ακούσει απο συμφοιτητές μου οτι είναι δύσκολο.Αυτό αληθεύει;Είναι τόσο αυστηρή η κ.Φρυδάκη;Μπορεί να μου δώσει κάποιος ορισμένες γενικές πληροφορίες;Είναι υποχρεωτικό για τη λήψη πτυχίου;Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 02 Απρ 2015, 21:43

Magiastar έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Θα δώσω το συγκεκριμένο μάθημα για πρώτη φορά στο εαρινό εξάμηνο.Έχω ακούσει απο συμφοιτητές μου οτι είναι δύσκολο.Αυτό αληθεύει;Είναι τόσο αυστηρή η κ.Φρυδάκη;Μπορεί να μου δώσει κάποιος ορισμένες γενικές πληροφορίες;Είναι υποχρεωτικό για τη λήψη πτυχίου;Σας ευχαριστώ.

Ψεύδη θα σου είπαν. Το μαθημα δεν είναι δυσκολο, η παρακολούθηση βοηθάει, η κύρια Φρυδακη δεν θελει παπαγαλιες από το βιβλίο καθολου, όσοι παπαγαλισαν δεν κόπηκαν, αλλα δεν πήραν δέκα, (το χω ακουσει απο αρκετά παιδιά), θελει να ξέρεις την ύλη, αλλα να βλέπει <<από το γραπτο>> (προφανώς...) οτι καταλαβαίνεις το γράφεις και οτι δεν ειναι παπαγάλια, θελει ο,τι ζητήσει, οχι περισσότερο, όχι λιγοτερο, ειδικά το περισσότερο, που αυτη θεωρεί οτι είναι απλώς ακατάσχετη ροή πληροφοριών, αν αγχώνεσαι ιδιαιτερα, η ύλη της ειναι μια τα τελευταία δυο τρία χρονια, και στις εξι επτά αναρτήσεις πιο πριν υπαρχει σιγουρα ύλη του προηγούμενου έτους, οπότε μπορείς από τωρα να προετοιμάζεσαι. Πάντως κοφτρια δεν την λες την Φρυδακη.
ένα πράγμα που σιγουρα ξερω οτι δεν της αρεσει καθολου ειναι να γράφουμε ακριβως ακριβως ο,τι λεει η διαφάνεια από το ηκλαςς, ή το βιβλίο, λεει άμα δει τετοιο πράγμα έκοψε το γραπτό.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 02 Απρ 2015, 22:04

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 28 Μάιος 2015, 00:10

Όποιος συνάδερφος έχει σημειώσεις, θα ήταν σωτήριο, αν τις ανέβαζε!
Ή τίποτα sos αν υπάρχουν... Το βιβλίο δε παλεύεται...
Ειδικά, όταν ακούς ότι θα πριμοδοτηθούν,
όσοι έκαναν πρακτική ΕΣΠΑ ή όσοι παρακολουθούσαν -στο τελευταίο μάθημα πήρε παρουσίες :cry: -
ή ότι η τελική εξέταση θα είναι ως το 8,
λιγάκι σαλτάρεις! :sadbye:
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 28 Μάιος 2015, 10:42

@ aldo
Καταρχήν ηρεμησε, και μη μασάς στο μαθημα της.
1) Αυτό με τις παρουσίες ειναι μια καινούρια τακτική στα μαθηματα των Παιδαγωγικών (όπως εχω καταλαβει ειναι αντι-παιδαγωγικό να μην ενισχύεται η προσπαθεια των φοιτητών που παρακολουθούν, δλδ οσοι ήταν εκει στο τελευταίο μαθημα θα παρουν ενα βαθμό παραπανω, ως εκει επιτρεπεται
2) Αυτό με το ΕΣΠΑ ανεκαθεν ισχυε, κι εδω μπαινει απλα ενας βαθμός παραπανω στο γραπτό. Και με τα φυλλα παρακολουθησης ομως μέχρι ενα βαθμό παραπανω παιρνεις, σπανια δυο. Αυτό το έχουν πει και Φρυδάκη και Φουντοπουλου και Κάββουρα(όταν ήταν...)
3) Τα όσα λεει στο αμφιθέατρο είναι απλα περιλήψεις του βιβλιου και τίποτα αλλο, απλως στο βιβλιο ειναι πιο αναλυτικά και επεξηγηματικά και στις διαφανειες ειναι πιο κωδικοποιημένα - αριθμημένα - , ωστόσο όπως και η ίδια ειχε πει, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να της τα γραψουμε στο διαγωνισμα όπως τα εχει στις διαφανειες, εκει κόβει. Θελει να διαβασεις απο το βιβλιο. Αν μπεις στο η-κλαςς θα δεις οτι εχει ορισει και ερωτήσεις για να βοηθηθείτε στο διαβασμα.
Spoiler:
με λιγα λογια δεν εχεις χασει κατι που δεν παρακολουθησες, ξέρω ατομα που με διαβασμα μιας μερας πηγαν και εγραψαν οχτώ, εννια, δεκα. Την Φρυδακη την ειχα στην Ειδικη Διδακτική, και ειχα παρακολουθησει μερικά μαθηματα απο την Πρακτική Ασκηση με το κλασικό και το γλωσσολογικό μπας και το εδινα με σας, και...ήταν ο γνωστός τροπος της κυρίας Φρυδακη.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 28 Μάιος 2015, 11:33

Η Κερέκη έχει απόλυτο δίκιο. Αν δεν έχεις παρακολουθήσεις, μην σκας, παίζει να γραψεις καλύτερα από κάποιον που παρακολουθούσε. Μιλάω εκ πείρας.

Όσον αφορά την πριμοδότηση όσων έχουν κάνει ΕΣΠΑ, αυτά είναι λόγια του αέρα (για μην πω του κ*λου), αφού το 2013 που την έδωσα μας είχε πει ότι τις 2 μονάδες- που σημειώνω ότι είναι ''και καλά'' συμπληρωματικές στον βαθμό που θα γράψεις- τις παίρνει όποιος έκανε τις επισκέψεις και έχει συμπληρώσει σωστά τα φύλλα παρατήρησης. Οι του ΕΣΠΑ θα έπαιρναν 1,5 μονάδα.
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 28 Μάιος 2015, 22:11

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Απλά ύλη είναι το σύνολο -αν έχω καταλάβει καλά!- του βιβλίου και δεν είναι μικρό...
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 28 Δεκ 2015, 11:57

Γεια σας παιδιά......ήθελα να ρωτήσω πόσες ώρες είναι η διάρκεια της πρακτικής άσκησης και αν υπάρχει επιλογή στα σχολεία ή θα πρέπει να πάμε σε συγκεκριμένα ;;;;;;
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 28 Δεκ 2015, 12:08

gewfilosofos έγραψε:Γεια σας παιδιά......ήθελα να ρωτήσω πόσες ώρες είναι η διάρκεια της πρακτικής άσκησης και αν υπάρχει επιλογή στα σχολεία ή θα πρέπει να πάμε σε συγκεκριμένα ;;;;;;

Γεια σου!
Καλό θα ήταν να μην γράφουμε την ίδια απορία σε πολλές ενότητες :peace2:

Λοιπόν που λες, η πρακτική είναι τρία 3ωρα, ήτοι 9 ώρες συνολικά και δεν επιλέγουμε σχολεία, όπου μας στείλουν :up:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 15 Φεβ 2016, 22:35

Παιδιά, γνωρίζετε αν δίνουν βεβαιώσεις πρακτικής άσκησης, έστω και για αυτές τις λίγες ώρες που πηγαίνεις στο σχολείο;
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 15 Φεβ 2016, 22:47

Kαλησπέρα συνάδελφε!Κάθε φορά που θα πηγαίνεις σε κάποιο σχολείο, θα πρέπει να έχεις μαζί σου την καρτέλα επισκέψεων που θα σου δώσουν όταν θα γραφτείς στην Πρακτική Άσκηση (θα βγει ανακοίνωση γι αυτό μην ανησυχείς). Πάνω στην καρτέλα θα πρέπει κάθε φορά να αναγράφεις τα στοιχεία της κάθε επίσκεψης (θα σας πει ο συνοδός που θα έχετε τι ακριβώς πρέπει να γράφετε).Σε κάποια φάση προς το τέλος του εξαμήνου (σε μία προθεσμία που θα σας ανακοινωθεί) θα πρέπει να παραδώσετε την καρτέλα αυτή μαζί με τα φύλλα εργασίας (θα σας πουν οι συνοδοί πώς τα συμπληρώνουμε).Αυτά είναι τα αποδεικτικά σου για το ότι όντως έκανες την πρακτική.Αποτελούν φυσικά προϋπόθεση για να έχεις δικαίωμα να δώσεις το μάθημα στην εξεταστική.Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει με την Πρακτική μέσω ΕΣΠΑ που γίνεται νομίζω σε κάποιο χειμερινό εξάμηνο για όσους θέλουν.Αλλά αυτά που σου ανέφερα είναι υποχρεωτικά για την Πρακτική Η' εξαμήνου.Ελπίζω να βοήθησα! :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 15 Φεβ 2016, 23:41

Σε ευχαριστώ πολύ funky :thxx: :thxx: :thxx:!!!!
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nunu89! » 10 Μαρ 2016, 15:10

καλησπέρα.. είμαι στο 6ο ετος, αλλά δεν μπορώ να παρακολουθώ λόγω εργασίας. η πρακτική άσκηση είναι υποχρεωτική? και εαν ναι μπορώ να την ξεκινήσω τώρα, έστω και ετεροχρονισμένα ή μπορώ να την κάνω στο χειμερινό εξάμηνο?
Άβαταρ μέλους
Nunu89!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 10 Μαρ 2016, 15:24

Nunu89! έγραψε:καλησπέρα.. είμαι στο 6ο ετος, αλλά δεν μπορώ να παρακολουθώ λόγω εργασίας. η πρακτική άσκηση είναι υποχρεωτική? και εαν ναι μπορώ να την ξεκινήσω τώρα, έστω και ετεροχρονισμένα ή μπορώ να την κάνω στο χειμερινό εξάμηνο?

Η πρακτική είναι υποχρεωτική. Έπρεπε ήδη να έχεις κάνει εγγραφή. Μπορείς να την κάνεις το χειμερινό εξάμηνο με το Ιστορικό-Αρχαιολογικό :peace2:
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nunu89! » 12 Μαρ 2016, 20:55

ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
Nunu89!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό acri » 06 Οκτ 2016, 15:11

Η πρακτική ισχύει για 2 χρόνια. Δηλαδή η χρονιά που πραγματοποιηθηκε η πρακτική + 1 ετος ή επιπλέον 2 χρόνια?
Άβαταρ μέλους
acri

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nunu89! » 17 Οκτ 2016, 19:54

καλησπέρα!!
μπορώ να κάνω άσκηση με το ιστορικό- αρχαιολογικο απ ό,τι μου είπατε!
αλλά γνωρίζετε εάν ισχύει ακόμη κι έχουν ξεκινήσει οι εγγραφές?
Άβαταρ μέλους
Nunu89!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Γλωσσολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης