filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κ/ Γ ΦL08 ΚΩΜΩΔΙΑ (ΔΡΑΜΑ) Η' ΕΞ (ΚΛΑΣ/ΓΛΩΣ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μηδεια » 12 Μαρ 2014, 12:49

Λες να τ αφησω?Ηλπιζα να τελειωσω σ αυτην την εξεταστικη κ τωρα με παει πισω.Απαραδεκτη παντως,αυτα ειναι ξεφτιλικια.Ακου εκει μην ερθετε να δωσετε.....
Άβαταρ μέλους
Μηδεια

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 12 Μαρ 2014, 13:23

Τι να σου πω... Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω σε κάτι τέτοιο... Κι εγώ έχω 2 λατινικά να συμπληρώσω τις ώρες τους, και το μόνο που θέλω είναι να τελειώσω να φύγω να μην ξαναδώ τις φάτσες τους... Προσωπικά δεν θα πάω. Αλλά Αυτό είναι μια απόφαση που παίρνει ο καθένας για το εαυτό του ανάλογα με τις ικανότητές του, το χρόνο που διαθέτει κλ. :confused: :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sibilla9 » 12 Μαρ 2014, 14:43

@crocodilino
Έχεις απόλυτο δίκιο!Εγώ την κρυάδα την πήρα αρκετό καιρό πριν όπου με ενημέρωσαν για τις προθέσεις τις κ.Παπαιωάννου.
Είναι κρίμα γιατί την εκτιμούσα αφάνταστα.
Επίσης,θέλω να ευχαριστήσω και πάλι το πρόσωπο που με ενημέρωσε εγκαίρως και δεν έχασα το χρόνο μου άδικα με το συγκεκριμένο μάθημα
Φοβάμαι μήπως συνηθίσω έτσι.
Πάντα από μακριά να σ'αγαπώ...
Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
sibilla9

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικο/Κλασσικο
Ευχαριστώ: 21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 12 Μαρ 2014, 14:56

Πάντως παιδιά, μην απογοητεύεστε τελείως, εγώ θα σας έλεγα, αν είναι στα τελευταία σας μαθήματα, να την κάνετε την προσπάθεια. Εγώ έχω περάσει αυτό κι άλλο ένα μάθημα της Παπαϊωάννου χωρίς να τα παρακολουθώ, μόνο με σημειώσεις, και στο ένα επειδή δεν είχα φέρει κόλλα αναφοράς στην εξέταση σχολίασε "άρα δεν παρακολουθείτε άρα τζάμπα ήρθατε, δεν πρόκειται να περάσετε". Κι όμως το πέρασα κι αυτό (όχι με βαθμό βέβαια,δεν υπάρχουν αυτά, αλλά το πέρασα :lola: ) Οπότε θα σας συμβούλευα, αν έχετε σημειώσεις, μην ψαρώνετε, να πάτε.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 12 Μαρ 2014, 16:34

Επιβεβαιώνω αυτό που είπε η crocodilino πρώτον γιατί βρισκόταν η κολλητἠ μου μπροστά την ώρα που ειπώθηκε και δεύτερον γιατί τα ίδια ακριβώς "τα'χω πάρει με τις συνεχόμενες εξεταστικές" κλπ μου είπε και ένα άλλο μέλος του φόρουμ ότι της τα είπε, όταν τη ρώτησα την άποψή της για την συγκεκριμένη καθηγήτρια (φαντάζομαι αν το συγκεκριμένο μέλος τύχει να δει την ανάρτηση θα σπεύσει να επιβεβαιώσει).

Κ εγώ εξεπλάγην ιδιαίτερα γιατί όσες φορές της έχω στείλει mail είναι παρα πολύ εξυπηρετική. Kι εγώ θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα να το λέει για να ψαρώσει τυχόν τεμπέληδες που πάνε αδιάβαστοι στο μάθημα και μετά παρακαλούν να τους περάσουν. Και να το κάνει όμως γι αυτό το λόγο είναι απαράδεκτο και απάνθρωπο, ιδιαίτερα πλέον στο σημείο που έχουμε φτάσει που πολλοί από εμάς διαγραφόμαστε, που δουλεύουμε και αγχωνόμαστε για το αν θα βρούμε σημειώσεις κλπ κλπ

Spoiler:
Εγώ στο επόμενο εξάμηνο που στην καλύτερη περίπτωση θα χρωστάω 8 μαθήματα σκέφτομαι ήδη να παρακολουθήσω άλλα τρία για να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να μείνω μέχρι Σεπτέμβριο -και αυτό δεν θα μου κοστίσει μόνο χρόνο και κόπο αλλά και πολλά χρήματα, πολύ περισσότερα απ'ότι μπορεί κανείς να φανταστεί. Απαράδεκτο λοιπόν.

mzep , συγχαρητήρια για το 7!!!!
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina828 » 14 Μαρ 2014, 01:11

Καλησπέρα σε όλους. Μπράβο crocodilino που έκανες αυτή την ανάρτηση και μπόρεσαν να ενημερωθούν κι άλλα άτομα. Την ημέρα της εξέτασης, αφού τελειώσαμε, πήγα στη συγκεκριμένη καθηγήτρια να τη ρωτήσω απλώς αν θα είμαι καλυμμένη με το βιβλίο της και με κάποιες σημειώσεις που είχα γιατί ήξερα πως δεν είχα γράψει καλά. Πριν προλάβω να ολοκληρώσω με διέκοψε και μου είπε πως να μην μπω στον κόπο να πάω να δώσω στην εξεταστική του Απριλίου κι ας είμαι επί πτυχίω σε αρκετά μεγάλο έτος γιατί σκοπεύει να βάλει υπερβολικά δύσκολα θέματα και θα κόψει τους περισσότερους. Της εξήγησα τη δύσκολη θέση μου και πως τώρα, και λόγω εργασίας, δεν προλαβαίνω να παρακολουθήσω άλλο μάθημα και πως είχα ''επενδύσει'' στο δικό της για την επόμενη εξεταστική αφού ήδη είχα διαβάσει κάποιο μέρος της ύλης και μου έκανε σαφές να μην πάω. Είχε το θράσος να μου τονίσει πως εμείς δε φταίμε σε τίποτα αλλά αναγκαστικά εμείς την πληρώνουμε λόγω των απεργιών επειδή έχει εκνευριστεί απίστευτα με τις συνεχόμενες εξεταστικές. Μου ξεκαθάρισε πως δε θέλει να βγάλει κι άλλα θέματα και δεν έχει όρεξη να διορθώνει γραπτά γι' αυτό θα κόψει τους περισσότερους, Μάλιστα μου πρότεινε την ελεγεία με τη Γεωργακοπούλου ως εύκολο(άλλη περιπτωσάρα καθηγήτριας) και με απέτρεψε στο να παρακολουθήσω το μάθημά της στο εαρινό εξάμηνο γιατί θα το κάνει ακόμη πιο δύσκολο και θα αλλάξει τελείως την ύλη. Τέλος, μου τόνισε πως είναι απόλυτα ειλικρινής μαζί μου(είχα μείνει άναυδη με αυτά που άκουγα).. Πραγματικά δεν ξέρω πως να τη χαρακτηρίσω και λυπάμαι για τη συμπεριφορά της και τις απόψεις της καθώς τη θεωρούσα από τις καλύτερες καθηγήτριες, παρά την αυστηρότητά της.. Δυστυχώς θεωρώ πως εννοούσε όσα έλεγε, αν και αυτό είναι προσωπική εκτίμηση, και δεν ξέρω αν κάποιος αξίζει να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Ειλικρινά συγγνώμη που δεν αναφέρθηκα νωρίτερα στο γεγονός αλλά πίστευα πως θα ακουγόμουν υπερβολική και μάλλον λίγο τρελή. Προσπάθησα να ενημερώσω όσους γνώριζα και όσους με ρώτησαν την άποψή μου για το μάθημα. Εύχομαι καλή επιτυχία και τύχη σε όσους το δώσουν.
Άβαταρ μέλους
katerina828

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sophia Papaioannou » 21 Μαρ 2014, 19:57

Αγαπητοί φοιτητές, Αγαπητές Φοιτήτριες,

όσοι στο παρελθόν έχετε συνεργαστεί μαζί μου για οποιονδήποτε λόγο και θέμα γνωρίζετε καλά πόσο 'απάνθρωπη', 'υπερβολική' και 'απαράδεκτη' είναι η συμπεριφορά μου. όσοι δεν έχετε θα πρότεινα να διαμορφώσετε προσωπική άποψη πρώτα. Συμβουλεύω και συμβούλευα πάντοτε να προετοιμάζετε καλά. όποιος προσέλθει στις εξετάσεις οποιουδήποτε μαθήματος καλά προετοιμασμένος δεν έχει ποτέ πρόβλημα, άσχετα με το πόσο δύσκολα ή εύκολα είναι τα θέματα. Παρακαλώ μόνον όσοι προσέλθετε να μην έλθετε απροετοίμαστοι. Τότε σαφώς τα θέματα θα είναι 'δύσκολα' και 'απαράδεκτα᾿. όλοι οι καλά προετοιμασμένοι είναι ευπρόσδεκτοι. Καλή προετοιμασία και καλή δύναμη.

Σοφία Γ. Παπαϊωάννου
Άβαταρ μέλους
Sophia Papaioannou

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 21 Μαρ 2014, 22:16

Ακριβώς επειδή σας γνωρίζουμε, κ. Παπαϊωάννου, ήταν εξαιρετικά απίστευτη και αποστομωτική η απάντησή σας, η οποία βέβαια δεν περιελάμβανε της φράσεις "ελάτε καλά προετοιμασμένοι" -όπως πάντα!- αλλά "θα βάλω πολύ δύσκολα, μην έρθετε καθόλου", πράγμα που σαφέστατα, έναν φοιτητή που προσπαθεί να τελειώσει τον τρομοκρατεί, τον κάνει πλέον να θεωρεί ότι η προσπάθειά του θα'ναι μάταια αφού φαίνεστε διατεθειμένη εξαρχής να δυσκολέψετε ένα ήδη δύσκολο μάθημα. Δεν ξέρω αν το είπατε έχοντας στο μυαλό σας όσα λέτε τώρα εδώ, σίγουρα δεν εκφράστηκαν έτσι!
Παρ'όλα αυτά, χαιρόμαστε που μπήκατε και μας το ξεκαθαρίσατε!
Τελευταία επεξεργασία από crocodilino και 21 Μαρ 2014, 22:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 14 Απρ 2014, 18:25

!
Φέτος (2013-2014) το μάθημα διδάσκει η κα. Παπαιωάννου
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R2009 » 13 Μάιος 2014, 10:09

Καλημερα παιδια. Επειδη ελειπα στο εξωτερικο μπορει καποιος να μου πει τι εχει κανει ως τωρα? Θελω να το παρακολουθω. Αν μπορει καποιος να μου στειλει τις σημειωσεις των μεχρι τωρα μαθηματων, για να βρω μια ακρη θα το εκτιμουσα πολυ. Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
R2009

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gprs172 » 28 Ιούλ 2014, 12:07

Όσα δε φτανει η Αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια Κυρία...
Άβαταρ μέλους
gprs172

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pinelopikar » 29 Οκτ 2014, 12:50

μήπως θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει σημειώσεις ή έστω τα τελευταία δυο μαθήματα????
εκπέμπω s o s !!! :help:
Άβαταρ μέλους
pinelopikar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pap11 » 19 Ιαν 2015, 11:28

Καλημέρα παιδιά. Έψαξα στο πρόγραμμα για τους επί πτυχίω αλλά δεν βρήκα το μάθημα. Μπορεί κάποιος να μου πει πότε το δίνουμε; Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
pap11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 19 Ιαν 2015, 19:06

Ψάξε λίγο καλύτερα και θα το βρεις μόνος σου.... Δεν είναι δύσκολο :tease:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 19 Φεβ 2015, 18:35

!
Φέτος (2014-2015) το μάθημα διδάσκει η κα. Παπαιωάννου
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 08 Ιουν 2015, 17:37

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την ύλη του μαθήματος;
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sofia09000 » 22 Ιουν 2015, 10:50

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει την ύλη του μαθήματος παρακαλώ;;;; :study:
Άβαταρ μέλους
sofia09000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Στεφανος Τσαμος » 14 Ιούλ 2015, 14:43

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος-α να ανεβάσει σημειώσεις από τις φετινές παραδόσεις της κας Παπαιωάννου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
Στεφανος Τσαμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natassoula » 09 Σεπ 2015, 18:19

Καλησπερα !! γνωριζει καποιος τον ορισμο του μεταδραματος >?? και αν μπορουσε να μου δωσει ενα παραδειγμα για τον Miles Gloriosus
Άβαταρ μέλους
natassoula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dora92 » 15 Ιουν 2017, 09:56

Καλημέρα! Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει σημειώσεις από τις φετινές παραδόσεις του μαθήματος ;Eίμαι επί πτυχίω και μου είναι απαραίτητες!Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
dora92

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Κλασσικής Φιλολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης