filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΨΧ32 || Γνωστική Ψυχολογία Ι

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 16 Ιουν 2014, 22:38

Εαν θελετε καντε ενα κοπο και ανεβειτε στη σχολη τη πεμπτη(9-12 στο μαθημα της κυριας Παγοροπουλου στο αμφιθεατρο 313)να σας τις βγαλω φωτοτυπια
Τελευταία επεξεργασία από Theo/1983 και 16 Ιουν 2014, 22:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άννα-Σ » 17 Ιουν 2014, 00:17

Παιδιά διάβαζα τις αναρτήσεις σας , δυστυχώς αυτό το εξάμηνο λόγω δουλειάς δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω αρκετά κανένα απο τα μαθήματα , προσπαθώ όμως να ενημερώνομαι συνεχώς μέσω e-class , του Forum και γενικα απο συμφοιτητές . Δεν βρίσκω όμως το e-class της κ. Παγοροπούλου έχω ψάξει τη λίστα τόσες φορές . Σήμερα πληροφορήθηκα εγώ για την εργασία όποιος μπορεί να με διαφωτίσει γενικά για το μάθημα θα είμαι ευγνώμων !!!
Άβαταρ μέλους
Άννα-Σ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 17 Ιουν 2014, 01:06

γεια σου Αννα ...το μαθημα φετος το κανει η κυρια Παγοροπουλου ...ο κυριος Ρουσσος βρισκεται σε εκπαιδευτικη αδεια ..σε καθε μαθημα η κυρια Παγοροπουλου μας δινει καποιες ερωτησεις (φυσικα και τις απαντησεις).Εαν θες μπορω να σου δωσω το πακετο σημειωσεων εγω..μεσα στις απαντησεις βρισκεται και η απαντηση της εργασιας ...αν θες θα σου στειλω το κινητο μου με πριβε μηνυμα να με παρεις να συνεννοηθουμε
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 19 Ιουν 2014, 02:50

Επειδη υπαρχουν πολλα παιδια που ζητανε τις απαντησεις των ερωτησεων και μενουν στην Επαρχια....ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος ,που να διαθετει τον απαραιτητο εξοπλισμο και να ειναι γνωστης της εν λογω διαδικασιας που πρεπει να ακολουθηθει ,προκειμενου να τις σκαναρουμε και να τις ανεβασουμε εδω
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SOFIKARP » 19 Ιουν 2014, 11:17

Ναι, αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει να ανέβουν τα αρχεία σκαναρισμένα

θα μας διευκόλυνε αρκετά

Να είστε καλά!!
Άβαταρ μέλους
SOFIKARP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 19 Ιουν 2014, 19:18

theo/1983, παρακαλώ πολύ κάνε μία επεξεργασία στη δημοσίευσή σου, γιατί η χρήση των greeklish απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ.

σχετικά με τις σημειώσεις, μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με το τι ακριβώς είναι αυτό που θέλετε να ανεβάσετε, για να δω αν μπορεί να γίνει κάτι? :thxx:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 20 Ιουν 2014, 04:59

angel καλησπερα ...θελω να ανεβασω τις απαντησεις των ερωτησεων ,κυριως για τα παιδια που ζουν επαρχια..Ομως δεν εχω λαβει ακομα το oκ απο τους καθηγητες...Θα πρεπει πρωτα να συννενοηθω μαζι τους...μηπως εχεις εσυ τον εξοπλισμο για να τις ανεβασουμε,εαν και εφοσον οι καθηηγτες δεν εχουν αντιρρηση?
Τελευταία επεξεργασία από Theo/1983 και 20 Ιουν 2014, 05:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 21 Ιουν 2014, 05:26

Kαλησπερα και παλι ..Ας με συγχωρησουν οι συμφοιτητες/ριες που μου εστειλαν προσωπικα μηνυματα..Ειναι αδυνατον να απαντω σε ολους...Πιστευω με την αναρτηση που ακολουθει να λυθουν ολες οι αποριες ..Τοσο ο κυριος Ρουσσος οσο και η κυρια Παγοροπουλου μου επετρεψαν να ανεβασω εδω στο φορουμ σκαναρισμενες τις σημειωσεις που κρατησα κατα τη διαρκεια των παραδοσεων της Γνωστικης Ψυχολογιας.Απλως χρειαζομαι καποιον εθελοντη που να διαθετει τον απαραιτητο εξοπλισμο αλλα και τις απαραιτητες τεχνολογικες γνωσεις ,που θα με βοηθησουν να το επιτυχω ...Επιπροσθετως,οφειλω να τονίσω οτι η μελέτη των σημειωσεων και μονο,δεν αρκει.Κρινεται απαραιτητη και η μελετη του σχολικου εγχειριδιου διοτι αφενος η κυρια Παγοροπουλου χρησιμοποιει αλλους επιστημονικους ορους,προκειμενου να περιγράψει τις γνωστικες διεργασιες,που συμπεριλαμβανονται στην υλη του μαθηματος,απο αυτες που χρησιμοποιει ο κυριος Ρουσσος στο ακαδημαικο εγχειριδιο ...Δηλαδη περιγραφουν τα ιδια φαινομενα αλλα ο καθενας με διαφορετικες ορολογιες..Και επειδη τα θεματα θα τα βαλει ο Κυριος Ρουσσος,καλο ειναι να εχουμε στο μυαλο μας τις νοητικες διεργασιες με τους ορους που χρησιμοποιει εκεινος.Αφετερου ,το βιβλιο του κυριου Ρουσσου ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και πραγματικα η μελετη του θα ειναι κερδος για ολους μας(σλούρπ) :)) ...Τελος ,θα ηθελα να ζητησω απο τον Αngel,που πιθανολογω οτι ειναι ο διαχειριστης της σελιδας, να σβησει καποιες αναρτησεις με αποριες ή παρακλησεις συμφοιτητων,προκειμενου να μεινουν μονο οι ερωτήσεις του μαθηματος, οι 2 τελευταιες αναρτησεις (δηλαδη αυτη εδω και η ακριβως απο κατω) και οι σκαναρισμενες σημειωσεις που θα ανεβουν ωσονουπω..Οσες λιγοτερες σελιδες διαθετει αυτη η ενοτητα ,τοσο ευκολοτερο,θεωρω,θα ειναι για τους συμφοιτητες μου να ενημερωθουν....Καλη μελετη σε ολους
Τελευταία επεξεργασία από Theo/1983 και 21 Ιουν 2014, 06:00, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 21 Ιουν 2014, 05:36

Σχετικα με την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εργασια της κυριας Παγοροπουλου...η ερωτηση της εργασιας ειναι η εξης: Με ποιους τροπους οι αρχιτεκτονες του Παρθενωνα αντιστάθμισαν τις αντιληπτικες πλανες του ανθρωπινου οφθαλμου?
Δεν εχει ζητησει για την απαντηση ακριβη αριθμο σελιδων ...Θεωρω πως 3-5 σελιδες ειναι αρκετες...Η κυρια Παγοροπουλου προτιμα να ειναι εκτυπωμενες οι εργασιες...Απο την εμπειρια μου ξερω οτι η γραμματοσειρά που αρμοζει στις εργασιες ειναι η Τιmes New Roman ενω το μεγεθος γραμματοσειρας το 12.Το αργοτερο θα πρεπει να παραδοθουν μαζι με την εξεταση του μαθηματος τον Ιουλιο (Η απαντηση εχει δοθει απο τη κυρια Παγοροπουλου στο αμφιθεατρο,και φυσικα θα ανεβει μαζι με τις υπολοιπες σημειωσεις,καλο ομως ειναι να εμπλουτιστει και να διαφοροποιηθει)
Τελευταία επεξεργασία από Theo/1983 και 21 Ιουν 2014, 06:02, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gladiator » 22 Ιουν 2014, 00:50

Theo/1983 αν μπορούσες να στείλεις και σε μένα προσωπικό μήνυμα ώστε να ανταλλάξουμε τηλέφωνα και να συναντηθούμε από κοντά να μου δώσεις τις απαντήσεις πολύ θα το εκτιμούσα. Κι εγώ δυστυχώς παρακολούθησα ελάχιστα το μάθημα σε αυτό το εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
Gladiator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MarlaDoe » 24 Ιουν 2014, 22:03

Μια ερώτηση που ή είμαι πολύ χαζή και δεν τη βρήκα ή όντως δεν έχει απαντηθεί: Εμείς οι παλαιοπρογραμμίτες που έχουμε το μάθημα με τον κο Ρούσσο και θα εξεταστούμε από εκείνον, θα διαβάσουμε τις ερωτήσεις που έχει ανεβάσει η κα Παγοροπούλου στο e-class;
The secret of life is to appreciate the pleasure of being terribly, terribly deceived.
Άβαταρ μέλους
MarlaDoe

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 25 Ιουν 2014, 04:37

Θα διαβασεις τις ερωτησεις που εχω ανεβασει εδω στο φορουμ( δες στη προηγουμενη σελιδα) και το βιβλιο του κυριου Ρουσσου...ουσιαστικα οι ερωτησεις καλυπτουν ολη την υλη ...ωστοσο λειπουν οι ερωτησεις του κεαφαλαιου της μνημης που θα ανεβουν οσονουπω
Τελευταία επεξεργασία από Theo/1983 και 25 Ιουν 2014, 04:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 25 Ιουν 2014, 04:41

Επισης ,εδω και μερες εχω κανει παρακληση να με βοηθησει καποιος να ανεβασουμε τις απαντησεις των ερωτησεων σκαναρισμενες να διευκολυνθειτε ολοι ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ...Δεν εχει κανεις σας σκάνερ ή αδιαφορείτε?ειναι κριμα να μην ενδιαφερεστε να βοηθησετε παιδια που μενουν εκτος Αθηνων ή εργαζονται και δεν εχουν τη δυνατοτητα να παρακολουθησουν
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xryssakipvld » 25 Ιουν 2014, 10:32

Καλημέρα!! Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω εγώ.. έβλεπα τις αναρτήσεις σου αλλά πίστευα ότι θα τις ανεβάσει κάποιος απο τους διαχειριστές..θα ήθελες να συναντηθούμε να μου τις δώσεις φωτοτυπημένες και να τις ανεβάσω;
Άβαταρ μέλους
xryssakipvld

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SOFIKARP » 25 Ιουν 2014, 12:40

xryssakipvld να είσαι καλά και εσύ και ο Theo/1983!!
Θα μας βοηθήσετε πάρα πολύ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
SOFIKARP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xryssakipvld » 25 Ιουν 2014, 12:53

Βασικά τον Theo/1983 πρέπει να ευχαριστήσουμε!!! Πραγματικά είναι πολύτιμη η βοήθεια του τουλάχιστον για μένα που είμαι επί πτυχίω..παιδιά πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όπως μπορούμε γιατί μόνο έτσι θα τα βγάλουμε πέρα..
Άβαταρ μέλους
xryssakipvld

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo/1983 » 25 Ιουν 2014, 19:17

χρυσα μου βεβαιως και θα ηθελα να βρεθουμε ...αυριο θα εχω ετοιμα τα 3 πρωτα κεφαλαια ...το τεταρτο δεν το εχω καθαρογραψει( θα το κανω ομως αμεσα)ενω το πεμπτο δεν το εχουμε διαδχθει ακομα ...ανεβαινεις καθολου σχολη ή θες να βρεθουμε καπου εξω?
Άβαταρ μέλους
Theo/1983

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άννα-Σ » 25 Ιουν 2014, 21:19

Παιδιά μπράβο σας ευχαριστούμε παρα πολυ ! Θα αναμένουμε με ανυπομονησία τις σημειώσεις . Δεν ξέρω αν λάβατε το e-mail του κ. Ρούσσου σχετικά με την εξεταστέα ύλη εγω σας το παραθέτω για τα παιδιά που τυχόν το αγνοούν :
Γραπτή εξέταση περιόδου Ιουλίου 2014 - Εξεταστέα ύλη

Η εξεταστέα ύλη του μαθήματος θα είναι η διδαχθείσα ύλη κατά το εαρινό εξάμηνο 2013-14 (διδάσκουσα: Α. Αβεντισιάν-Παγοροπούλου). Με βάση τα θέματα που έχουν καλυφθεί κατά τη διάρκεια του τρέχοντος εξαμήνου, η εξεταστέα ύλη είναι η εξής:

Προσοχή - Αντίληψη - Νοερή απεικόνιση - Μνήμη - Οργάνωση της γνώσης

Δεν πρόκειται να δοθούν σελίδες από κανένα εγχειρίδιο. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες καλούνται να μελετήσουν από το βιβλίο που έχουν σε συνδυασμό με τις παραδόσεις της διδάσκουσας.

Η εξέταση θα γίνει γραπτώς, με ζητήματα πολλαπλής επιλογής αποκλειστικά, ίδια για όλους τους φοιτητές (ανεξαρτήτως τμήματος φοίτησης, εξαμήνου σπουδών ή έτους πρώτης παρακολούθησης).

Αυτό ήταν και ομολογώ πως κάπου μπερδεύτηκα σχετικά με τις ερωτήσεις και όλα τα σχετικά , ελπίζω να βρούμε μια άκρη και να κυλήσουν ομαλά τα πράγματα!
Άβαταρ μέλους
Άννα-Σ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xryssakipvld » 25 Ιουν 2014, 21:55

Theo λόγω δουλειάς ανεβαίνω σπάνια στη σχολή. .εαν δεν έχεις αντίρρηση βρισκόμαστε κάπου έξω. .Εγώ μένω Πειραιά. .θα σε βόλευε κέντρο;
Άβαταρ μέλους
xryssakipvld

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άννα-Σ » 25 Ιουν 2014, 22:08

Παιδιά μένω και εγω Πειραιά αν κανονίσετε κάτι και χρειάζετσε κάποια βοήθεια και δεν δουλεύω ευχαρίστως να έρθω να βοηθήσω
Άβαταρ μέλους
Άννα-Σ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης