filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών.
Επίσης εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nimoue » 05 Ιουν 2013, 20:18

Μπορώ να ρωτήσω όποιον παλιό ή κάποιον που ξέρει, επειδή ψάχνομαι (από ενδιαφέρον μεγάλο για το θέατρο και επειδή εγκαταλειπω μάλλον όποιες ελπίδες να βρώ δουλειά :confused:) για κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό σ αυτό το τμήμα - έχω τελειώσει άλλο τμήμα φιλοσοφικής, ( έχω διαβάσει όλες τς πληροφορίες στο σαιτ) πόσους ακριβώς κ σίγουρα παίρνουν κάθε χρόνο (του χρόνου) και αν είναι εύκολο ή δύσκολο να μπεις και κυρίως, σε ποιό έτος σε βάζουν. έχω ακούσει στο 2ο αλλά πιο πάνω λέτε στο 1ο.
Θέλω ν ρωτήσω τα ίδια ακριβώς και για το μεταπτυχιακό του τμήματος και αν κάποιος θέλει ας μου πει τι θεωρει καλύτερο κ θ σου δώσει περισσότερες γνώσεις επι του θέματος, τ μεταπτυχιακό ή οι κατατακτήριες?
''....And those who were seen Dancing...were thought to be Insane...by those who could not hear the music.........''
Friedrich Nietzsche

'' Yes..i'm a Dreamer..for a dreamer is one who can only find his way by moonlight..and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world......''
Oscar Wilde

Imperfection IS Beauty....Madness IS Genius....And It's Better to Be Absolutely Ridiculous than Absolutely Boring...............
Άβαταρ μέλους
nimoue

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 05 Ιουν 2013, 20:49

Περιμενεις να βρεις δουλεια απο Θεατρικων Σπουδων; :lola:

Απο κατατακτηριες μπαινεις στο πρωτο ετος (μαθηματα κοινα που τα εχεις περασει σε αλλη σχολη στα αναγνωριζουν) και οι θεσεις ειναι παρα πολυ λιγες και ειναι οι παρακατω:
Απο ΑΕΙ 2 θεσεις
Απο ΤΕΙ 4 θεσεις
Απο Δραματικη Σχολη 2 θεσεις

Δεν νομιζω να αλλαξει κατι φετος, γιατι καθε χρονο τοσους παιρνουν.
Τα αναφερει και εδω: http://www.theatre.uoa.gr/proboli-anako ... aseis.html

Για το μεταπτυχιακο παιρνουν μεχρι 20, με πτυχιο τουλαχιστον λιαν καλως. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν γνωριζω. Ενοτητα για το μεταπτυχιακο υπαρχει εδω: viewtopic.php?f=26&t=8053 και καλυτερα να ρωτησεις εκει. για να μην υπαρχουν σκορπιες ρωτησεις σε ασχετες ενοτητες.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nimoue » 06 Ιουν 2013, 15:57

εννοείται πως οχι δεν περιμένω τέτοιο ανήκουστο πράγμα από το θεατρικό, το ξέρω αυτό, απλά για κτ παραπάνω απ' το πτυχίο ξεκινώντας απο το γεγονός οτι δεν υπάρχουν δουλειές για να ασχοληθούμε με κάατι, τίποτε άλλο! γτ σ' την εποχή μ την καμία δεν φτάνει μόνο τ πτυχίο..
τις ειδα τις θέσεις αλλά μου φάνηκε παράξενο που ήταν τοόσο λίγες .. μάλλον θα ειναι τότε σχεδόν αδύνατο να σε πάρουν! πάντως σ ευχαριστώ πολύ για τ απάντηση !
''....And those who were seen Dancing...were thought to be Insane...by those who could not hear the music.........''
Friedrich Nietzsche

'' Yes..i'm a Dreamer..for a dreamer is one who can only find his way by moonlight..and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world......''
Oscar Wilde

Imperfection IS Beauty....Madness IS Genius....And It's Better to Be Absolutely Ridiculous than Absolutely Boring...............
Άβαταρ μέλους
nimoue

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aralen » 23 Ιούλ 2013, 10:39

Παιδιά, όσον αφορά την ύλη για τις κατατακτήριες, είναι μέσα όλα αυτά τα συγγράμματα που αναφέρονται στην ανακοίνωση συν εξτρά διάβασμα για την δραματολογική ανάλυση του κάθε έργου;
--> εγκεφαλικό!
Άβαταρ μέλους
Aralen

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 23 Ιούλ 2013, 10:59

Ναι ειναι ολα αυτα. :oops: Στην προηγουμενη σελιδα του θεματος θα βρεις και παλαια θεματα.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CARPE_DIEM » 20 Δεκ 2013, 09:35

http://www.uoc.gr/files/items/2/2138/ya ... 1387355634

Nέα υπουργική απόφαση για τις κατατακτήριες.
Δεν με ενδιαφέρει να είμαι δημοφιλής, με ενδιαφέρει να είμαι "εντάξει" με τον εαυτό μου!
Άβαταρ μέλους
CARPE_DIEM

Σχολή/Τμήμα: Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Φύλο: Άνδρας
Ευχαριστώ: 24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 09 Ιαν 2014, 18:15

ρε παιδιά συγγνώμη να ρωτήσω κάτι...για τις κατατακτήριες 2013-2014 , δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη - σελίδες για τα βιβλία ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ;
Πρέπει να διαβαστούν ολόκληρα;;;; Απαντήστε μου please
hell is empty and all the devils are here !
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 09 Ιαν 2014, 18:19

και για τις δραματολογικές αναλύσεις καθώς και για τα βιβλία ιστορίας θεάτρου , τα προμηθευόμαστε από τη βιβλιοθήκη; Δίνονται και κάποιες σημειώσεις από καθηγητές ή όχι;; Για τις κατατακτήριες πάντα μιλάω
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 16 Ιαν 2014, 20:53

Στη βιβλιοθηκη εχει ολα τα βιβλια που ειναι στην υλη για τις κατατακτηριες. Και επισης ναι ειναι ολες οι σελιδες μεσα για τις ιστοριες θεατρου και για τα θεωρητικα.

Καλο διαβασμα και καλη επιτυχια :goodluck:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 18 Ιαν 2014, 09:49

και κάτι άλλο , όσοι θέλουν να δώσουν κατατακτήριες ,μπορούν να παρακολουθούν τα μαθήματα που δίνονται απο το Τ.Θ.Σ σαν ακροατές;
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 18 Ιαν 2014, 09:50

πότε αρχίζουν τα μαθήματα αυτά ; στην αρχή του διδακτικού έτους ή μπορεί κάποιος και πιο μετα;
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Ιαν 2014, 02:22

Τα μαθήματα είναι ανοιχτά σε όλους είτε φοιτούν στο τμήμα είτε όχι (όπως σε όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια). Τα μαθήματα που καλύπτουν την ύλη των κατατακτηρίων είναι τα υποχρεωτικά του πρώτου έτους και μπορείς να τα παρακολουθήσεις όποια στιγμή θες είτε από την αρχή του εξαμήνου είτε να πας στη μέση. Και από Δευτέρα δηλαδή μπορείς αν θέλεις να πηγαίνεις να παρακολουθείς. :peace2:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 12 Ιουν 2014, 17:07

παιδιά και όσοι έχοντες καλή θέληση.....τα θέματα των κατατακτήριων 2014-15 τα είδατε;;; Μπορείτε να μας βοηθήσετε;Πήγα από την βιβλιοθήκη ...μάζεψα να δω τα θεωρητικά βιβλία....απογοήτευση :jawdrop: ...πάρα πολλά και δεν δικαιούμαστε να τα κρατήσουμε , αυθημερόν μόνο.Για να μην πως για τα θεατρικά έργα και που μπορούμε να βρούμε τις δραματολογικές αναλύσεις τους και αν αυτές υπάρχουν.Αν μπορείτε να μας πείτε κάποια πράγματα για την ύλη που είναι σίγουρα η πιο σημαντική για να μπει και τέλος πάντων ότι νομίζετε ότι μπορεί να βοηθήσει :help:
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 16 Ιουν 2014, 07:53

ΠΑΙΔΙΑ......Στην βιβλιοθήκη έχω πάει ήδη και δεν δικαιούμαι να κρατήσω τα βιβλία , μόνο αυθημερόν.Πράγμα αδύνατο να διαβαστούν.Να αγοράσω τα βιβλία είναι πάρα πολύ ακριβά.Τα έψαξα στο internet.Ακόμα και να τα βγάλω φωτοτυπίες πάλι πάει πολύ ακριβά.Γι αυτό ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βοηθηθώ από όποιον έχει την προθυμία είτε να μου δανείσει κάποια βιβλία και να μου πει κάποια πράγματα για την ύλη , από την εμπειρία του λόγω σπουδών και γνωρίζοντας την φιλοσοφία του τμήματος
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 16 Ιουν 2014, 17:04

Καλησπέρα!
- Εν αρχή, θα επικεντρωθείς στην επιτομή του Σπάθη (Το νεοελληνικό θέατρο). Έχει συνοπτικά αλλά συμπυκνωμένα την ιστορία του νεοελληνικού θεάτρου. Τελευταία, από αυτή τη χρονική περίοδο μπαίνουν τα θέματα, αν το κοιτάξεις...
- Δες και το τελευταίο κεφάλαιο από το βιβλίο του Πούχνερ Κείμενα και αντικείμενα ως συμπληρωματικό, (το οποίο βέβαια είναι εκτός ύλης φέτος αλλά δεν έχει να λέει, θα σε βοηθήσει). Στο τελευταίο κεφάλαιο γίνεται μια συνοπτική επισκόπηση του νεοελληνικού θεάτρου (16ος-20ός αι.).
- Και το βιβλίο της Ταμπάκη που είναι βασικό, (αν και δεν διαβάζεται καθόλου αν δεν βγάλεις εσύ σε περιλήψεις τα πιο σημαντικά...). Το θέμα για τον Βασιλικό (2011) από εκεί ήταν.
- Ρίξε ένα εξαιρετικά διαγώνιο διάβασμα στην Ανθολογία του κ. Πούχνερ για να βγάλεις το ζουμί διότι παραθέτει εκτενή αποσπάσματα από θεατρικά έργα που δεν σε ωφελούν στο διάβασμα.

Μην σε τρελαίνουν τα τόσα βιβλία. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να τα διαβάσεις όλα αυτά! Είπαμε! Μπορείς να διαβάσεις την ίδια ύλη και από πιο συμπυκνωμένα κεφάλαια βιβλίων, σημειώσεις, κ.λπ. Τα περισσότερα βιβλία μπαίνουν για να μπουν, μην το ψάχνεις, είναι άλλη κουβέντα αυτό... 2 - 3 βιβλία που αναλύουν την ίδια χρονική περίοδο, ασ' το... Στη θέση σου (αν δεν το έχεις κάνει) θα ρωτούσα στη Βιβλιοθήκη στην οποία υπάρχουν ορισμένα/τους φοιτητές, να μου δώσουν τα corpus εκάστων σημειώσεων (όσα υπάρχουν δηλαδή από παλαιότερα έτη καθώς οι σημειώσεις είναι οι ίδιες [όπως και η Ιστορία απ’ όπου κι αν την διαβάσεις] ακόμη και όταν αλλάζει ο Καθηγητής) από τις Ιστορίες Ευρωπαΐκού Θεάτρου Γ' & Δ' (για να καλύψεις και το Ευρωπαϊκό μήπως παρ’ ελπίδα τους έρθει καμιά φλασιά και βάλουν κάτι τύπου: Commedia dell' arte-2006...), όπως και από τα: Νεοελληνικά Θέατρα των Νεότερων Χρόνων Γ' (19ος αι.) & Δ' (τέλη 19ου-20ός αι.), για να τα φωτοτυπήσεις/φωτογραφήσεις, και θα σου φύγουν πολύ λιγότερα χρήματα σε σχέση με τη φωτοτύπηση των βιβλίων. Θα σε βοηθήσουν πολύ πιστεύω. Άσε που τα περισσότερα φωτοτυπεία κοντά στη Φιλοσοφική δεν φωτοτυπούν πλέον βιβλία λόγω πνευματικών δικαιωμάτων ή το κάνουν κατόπιν πίεσης, καθώς οι έλεγχοι είναι συνεχείς και το πρόστιμο φθάνει τα εκατοντάδες ευρώ. Το φωτοτυπείο στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής, τα φωτοτυπεί αβέρτα διότι βρίσκεται σε πανεπιστημιακό χώρο αλλά είναι πανάκριβο, μην το επιχειρήσεις... Αν δεν τα καταφέρεις με όσα βρίσκονται πέριξ της Φιλοσοφικής, καλύτερα να βρεις ένα δικό σου, να τα πάρεις γρήγορα από τη Βιβλιοθήκη στις 8:00 π.μ. και να τα φέρεις στις 4:00 μ.μ. που κλείνει.

Για τις δραματολογικές αναλύσεις, δες (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) τα Θεατρικά Προγράμματα των έργων της ύλης που έχει ανεβάσει ο Ευαγγελάτος στο Αμφι-Θέατρο. Έχουν και θεωρητκά κείμενα που θα σε βοηθήσουν πολύ. Αλλά μην τρελαθείς κιόλας. Η δραματολογική ανάλυση είναι και λίγο σάλτσα (με την καλή έννοια!) στο Τμήμα. Αν γνωρίζεις τα έργα, αν γενικά μπορείς να εξάγεις κάποια λογικά και σωστά συμπεράσματα, με επιχερήματα, έχοντας πάνω απ' όλα, σωστή κρίση από μόνη σου, αν γνωρίζεις μερικά βασικά υποδόρια μηνύματα στα έργα και δεν γράφεις άσχετα για να γεμίσεις σελίδες, είσαι ok. Δεν χρειάζεται να χαθείς στις αναλύσεις επί αναλύσεων και να χάσεις χρόνο παρά να βρεις κάποια βασικά κλειδιά που και το ίδιο το έργο σ’ τα δίνει εξ άλλου αν το αφομοιώσεις καλά. Δεν ζητάνε δα και να (ξανα)ανακαλύψεις το έργο. Γνώμη μου όλα τα παραπάνω, ελπίζω να σε βοηθήσουν λίγο να ξε-αγχωθείς κι ελπίζω να πέσω κοντά, να μην σε πάρω στον λαιμό μου & να κινηθούν στις γνωστές, πάνω-κάτω, θεματικές απ' τις οποίες βγάζουν τα θέματα... Καλό διάβασμα εύχομαι!
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 16 Ιουν 2014, 21:39, έχει επεξεργασθεί 14 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό freewolves » 16 Ιουν 2014, 19:26

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία σου και για τον χρόνο σου ! Μπορώ αν θέλω να σε ρωτήσω κάτι να σου στείλω π.μ;Αν όχι θα καταλάβω :cool: Πάντως η αλήθεια είναι ότι έχω πολλά βιβλία , λόγω σχολής και για την ιστορία θεάτρου πχ της Χάρτνολ και βιβλία που αναλύουν την αρχαία τραγωδία όπως π.χ της de romilly, του Λιγνάδη και του blume για το αρχαίο θέατρο.Απλά με προβληματίζει ότι θέλουν τους συγκεκριμένους συγγραφείς. Το βιβλίο Όψεις και θέματα της αρχαίας ελληνικής τραγωδίας'' το θεωρείς πολύ σημαντικό; Είναι πανάκριβο όμως το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον..Ευτυχώς το βιβλίο του Σπάθη το έχω βγάλει ήδη.Να σαι καλά !!!
Άβαταρ μέλους
freewolves

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ariadne » 25 Σεπ 2014, 12:04

Ξέρει κανείς ποια είναι η ύλη για τις κατατακτήριες 2014-2015; Προσπαθώ να τη βρω στο σάιτ των θεατρικών σπουδών αλλά δε τη βρίσκω πουθενά
Άβαταρ μέλους
ariadne

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntinosdj » 03 Δεκ 2014, 15:40

Καλησπέρα,
θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος για το αν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών; Μπορεί κανείς να δουλεύει παράλληλα και να ολοκληρώσει την σχολή χωρίς φυσική παρουσία;
Άβαταρ μέλους
ntinosdj

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 28 Δεκ 2014, 19:41

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας!

Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες εξετάσεις στο Τ.Θ.Σ (για τον Δεκέμβρη του 2015) και θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ύλη, βιβλιογραφία και σημειώσεις... ή ό,τι άλλο θεωρείτε ότι θα βοηθήσει.

Το θέμα λοιπόν έχει ως εξής :), λόγω του ότι μένω επαρχία και δεν έχω κάποιον δικό ή φίλο αυτή την εποχή που να σπουδάζει Αθήνα, μ' έχει πιάσει ένα ψιλοάγχος για το αν θα καταφέρω να βρω τα βιβλία και (κυρίως!) όλες τις σημειώσεις για τις δραματολογικές αναλύσεις των έργων.

Οκ, τα βιβλία σκοπεύω να τα αγοράσω,γιατί δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλη επιλογή. Βέβαια την ύλη για το 2015 δεν τη γνωρίζω, αλλά συγκρίνοντας την φετινή με την περσινή βιβλιογραφία διαπίστωσα ότι στην Ιστορία και Θεωρία του Θεάτρου είναι η ίδια,εκτός από ένα βιβλίο. Κοίταξα επίσης και του 2012-13, αλλά μ' εκείνη τη λίστα βρήκα μόνο τρία κοινά (Holton: Λογοτεχνία και κοινωνία στην Κρήτη της Αναγέννησης, Ταμπάκη: Το νεοελληνικό θέατρο (18ος – 19ος αιώνας) και Σπάθης: Το νεοελληνικό θέατρο. Στον τόμο Ελλάδα: Ιστορία και πολιτισμός. Τόμ. 10ος). Και επειδή σκέφτομαι να ξεκινήσω το διάβασμα μέσα στον Γενάρη, θα μπορούσατε μήπως να μου πείτε ποια βιβλία είναι αυτά που περιλαμβάνονται καθε χρόνο στη βιβλιογραφία και που θα πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσω τώρα στην αρχή και μέχρι να βγει η υλή του 2015;

Και μία δεύτερη ερώτηση...Θα σας ήταν εύκολο να μου πείτε,παρακαλώ,πώς και πού αλλού εκτός πανεπιστημίου/Αθήνας μπορώ να προμηθευτώ τις σημειώσεις για τη δραματολογική ανάλυση του κάθε κειμένου; Αυτό μου φαίνεται πως θα με δυσκολέψει αρκετά, μιας και δε μπορώ να έχω πρόσβαση στη βιβλιοθήκη :confused:

Σας ευχαριστώ πολύ ...και συγγνώμη για την πολυλογία μου!
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 14 Ιαν 2015, 21:11

ntinosdj έγραψε:Καλησπέρα,
θα μπορούσε να με ενημερώσει κάποιος για το αν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών; Μπορεί κανείς να δουλεύει παράλληλα και να ολοκληρώσει την σχολή χωρίς φυσική παρουσία;

Τα πιο πολλά μαθήματα δεν είναι με υποχρεωτική παρακολούθηση, εκτός από κάποια ελεύθερης επιλογής (μην πάρεις τα συγκεκριμένα απλώς, κάθε χρόνο βάζουν διαφορετικά επιλογής συνήθως οπότε δε θα έχεις πρόβλημα) και δύο υποχρεωτικά μαθήματα, τις 2 Θεατρικές Αγωγές που είναι 6ωρα μαθήματα. Αυτά τα δύο είναι πρακτικά και πρέπει να μπεις σε ομάδα, γιατί στο τέλος του εξαμήνου πρέπει να παρουσιάσεις μία παράσταση. Επίσης, κάποια ακόμα μαθήματα δεν έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση, αλλά έχουν εβδομαδιαίες εργασίες που τις παραδίδεις μέσω του eclass (δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα μαθήματα γιατί είναι νέος τρόπος διδασκαλίας των μαθημάτων και εγώ έχω τελειώσει).

Zalvian έγραψε: Και μία δεύτερη ερώτηση...Θα σας ήταν εύκολο να μου πείτε,παρακαλώ,πώς και πού αλλού εκτός πανεπιστημίου/Αθήνας μπορώ να προμηθευτώ τις σημειώσεις για τη δραματολογική ανάλυση του κάθε κειμένου; Αυτό μου φαίνεται πως θα με δυσκολέψει αρκετά, μιας και δε μπορώ να έχω πρόσβαση στη βιβλιοθήκη :confused:

Σας ευχαριστώ πολύ ...και συγγνώμη για την πολυλογία μου!

Στην πρώτη ερώτηση δυστυχώς δεν ξέρω να απαντήσω. Στη δεύτερη θα διαβάσεις από το ίντερνετ, ειδικά αν ξέρεις αγγλικά θα βρεις πολλές αναλύσεις και από αξιόλογες ιστοσελίδες. :up:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις-Μαθήματα Θεατρικών Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες