filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡ. ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.
Επίσης εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.

Συντονιστές: Sissi St., Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 15 Νοέμ 2010, 18:39

επισης μπορεις να βαλεις εναν φιλο σου να τους βγαλει αριθμακια. μετα πες στην τυχη αριθμους, ωσπου να τα συμπληρωσεις.

κ το κερασακι στην τουρτα? ο φιλος σου να μη σου αποκαλυψει ποια μαθηματα εχεις διαλεξει, μεχρι την εξεταστικη! :happy: :oops:
Spoiler:
καλι :harhar:

Spoiler:
σορυ για το :off topic: βλεπω τοσο καιρο το ονομα του απο πανω στην τελευταια δημοσιευση κ δεν αντεξα. :tease: :tease: :peace:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 16 Νοέμ 2010, 22:26

ρε παιδια, ενταξει αρκετα, ειναι τελειως φαντασμα η συγκεκριμενη δ. συζητηση αλλα μην την γεμιζετε και με ασχετα :peace2:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni p27 » 18 Νοέμ 2010, 21:15

Παιδιά υπάρχει κανείς εκεί έξω που να μπορεί να βοηθήσει; :?:
Είμαι από το ΦΠΨ και το μάθημα "Εισαγωγή στο Ισλάμ και τον αραβικό πολιτισμό 70034" , με διδάσκουσα την κα Μπασούκου, είναι από τα προσφερόμενα που μπορούμε να πάρουμε. Επειδή με ενδιαφέρει δήλωσα το μάθημα στον εύδοξο, πήρα τα βιβλία αλλά δεν ξέρω τίποτα άλλο για το μάθημα. Ούτε τί ώρες και πού διδάσκεται, ούτε ύλη, τίποτα... :confused:

Βοηθήστε please!!!!!! :help: :help:
Eleni p27
Άβαταρ μέλους
Eleni p27

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nelik » 17 Ιαν 2011, 13:34

για το μαθημα που λεει παραπανω 70034 εισαγωγη στο ισλαμ-αραβικος πολιτισμος 1 γνωριζει κανεις υλη και ποτε το δινουμε?
Άβαταρ μέλους
nelik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jellybean » 19 Ιαν 2011, 03:08

Ναι βρε παιδια,ας βοηθησει καποιος!Κι εγω το εχω δηλωσει σαν επιλογης(ειμαι ιστορικο) και κανεις δεν ξερει τιποτα!
Μια ημερομηνια τουλαχιστον...
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say Ni at will to old ladies. There is a pestilence upon this land, nothing is sacred. Even those who arrange and design shrubberies are under considerable economic stress in this period in history.
Άβαταρ μέλους
jellybean

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 27 Φεβ 2011, 23:44

Γεια σας, ενδιαφερομαι να κανω κατατακτηριες στη σχολη αυτη και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε ή αν καποιος απο εσας κανει ιδιαιτερα στα τουρκικα σε οικονομικη σχετικα τιμη για περιοχη κοντα στο μετρο Κατεχακη. Αν γνωριζετε κατι παρακαλω πειτε μου,ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
lavcost

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό conjure-one » 04 Ιουν 2011, 00:53

Απαράδεκτο να μην τους έχουν αίθουσα στη Φιλοσοφική! Τόσες έχουμε και δε λειτουργούν όλες πάντα κι όλες τις μέρες! 9 όροφοι είμαστε.
Και με 60 άτομα δεν ορκιστήκατε; Και ένας να ήταν η ορκωμοσία δε θα έπρεπε να γίνει κανονικά;
Αυτό δε σας πηγαίνει πίσω; ή σας έδωσαν βεβαιώσεις; Τι παράλογα που γίνονται σε αυτή τη χώρα!
Eνα καλό που βρίσκω είναι το πριβέ μάθημα με λίγα άτομα. Πολύ καλύτερα απο το να γεμίζει ένα αμφιθέατρο με 100 άτομα σε μαθήματα ''βαρύτητας'' που δεν ακούς, δεν ρωτάς, δεν έχεις άμεση επαφή με τον καθηγητή
Je n'ais pas le temps de perdre la tête (...)
Άβαταρ μέλους
conjure-one

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ceni » 19 Νοέμ 2011, 10:23

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΛΕΓΟΜAI ΕΥΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΩ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΗ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΗΣ. ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΙΜΕΙΛ ΣΤΟ cabo-ceni@hotmail.gr ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6984316499
Τελευταία επεξεργασία από ceni και 12 Μαρ 2012, 12:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ceni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό danae zappa » 31 Ιαν 2012, 16:33

Το μαθημα 70034 Αραβικος Πολιτισμος ξερει κανεις τι μερα το δινουμε; sos
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 31 Ιαν 2012, 16:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη σε ελληνικους χαρακτηρες
Άβαταρ μέλους
danae zappa

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Di.Va. » 04 Μαρ 2012, 23:56

Γειά σας παιδιά!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: είμαι φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας αλλά με ενδιαφέρει να παρακολουθήσω 2 μαθήματα του τμήματός σας καθαρά εγκυκλοπαιδικά. Το ένα λέγεται "Σχέσεις Ελληνικής και Τούρκικης γλώσσας" και το άλλο "εισαγωγή στο Ισλαμικό δίκαιο".
Επειδή έχω δει πως είστε λίγοι φοιτητές και θα γνωρίζεστε γενικά, πιστεύετε πως αν ερχόμουν στο αμφιθέατρο σας να παρακολουθήσω οι καθηγητές θα μου δημιουργούσαν πρόβλημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
Di.Va.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 06 Μαρ 2012, 18:30

Εννοείται πως μπορείς να έρθεις σε όποιο μάθημα θέλεις,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!Κ σε αντίθεση με τη Φιλοσοφική,δεν θα βρεις αμφιθέατρο,αλλά μια μικρή τάξη,τύπου φροντιστηρίου!
Άβαταρ μέλους
mina21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Di.Va. » 06 Μαρ 2012, 21:11

mina21 έγραψε:Εννοείται πως μπορείς να έρθεις σε όποιο μάθημα θέλεις,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!Κ σε αντίθεση με τη Φιλοσοφική,δεν θα βρεις αμφιθέατρο,αλλά μια μικρή τάξη,τύπου φροντιστηρίου!

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Di.Va.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jenny18 » 15 Μαρ 2012, 17:48

Γεια σας!!! Παω Γ λυκείου και τώρα που πλησιάζουν οι πανελλήνιες γενικά ψάχνομαι και θα με ενδιέφερε πάρα πολύ το συγκεκριμένο τμήμα μιας και μ αρέσουν τα τούρκικα και η τουρκική κουλτούρα... Όμως δεν ξέρω τι θα συναντήσω, ποσο δύσκολα θα είναι τα πράγματα και τι προοπτικές εργασίας υπάρχουν.. Το έψαξα λίγο στο internet και η αλήθεια είναι οτι οι απόψεις που είδα με μπέρδεψαν λίγο μιας και οι μισές ήταν θετικές και οι αλλες αρνητικές για το τμήμα.. Γι αυτό και αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων..!!
Άβαταρ μέλους
jenny18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 21 Μαρ 2012, 02:26

Είναι πολύ δύσκολο τμήμα,έχει 10(!)μαθήματα κάθε εξάμηνο,υποχρεωτικές εργασίες κ εργαστήρια,υποχρεωτική πληροφορική,απουσίες,προόδους στο μέσο του εξαμήνου,άπειρες ασκήσεις για το σπίτι κ τα τουρκικά είναι πανδύσκολα κ θέλουν πάνω από 10 ώρες διάβασμα τη βδομάδα.Είναι,βέβαια,πολύ γοητευτική γλώσσα..
Οι περισσότεροι καθηγητές είναι οκ,αν κ πολύ απαιτητικοί.
Για εμένα είναι δεύτερη σχολή(έχω τελειώσει Ελληνική Φιλολογία)κ πραγματικά δεν την περίμενα τόσο δύσκολη!
Κάντο μόνο αν γουστάρεις πολύ τη γλώσσα κ προετοιμάσου για πάρα,μα πάρα πολύ διάβασμα!
Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα.. :jaugh: Δεν σου εξασφαλίζει καν επάρκεια τουρκικών!Πρέπει να πας μόνη σου να πληρώσεις κ να δώσεις το αντίστοιχο τουρκικό lower ή proficiency όταν τελειώσεις τη σχολή..
Άβαταρ μέλους
mina21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jenny18 » 27 Μαρ 2012, 19:03

:jawdrop: :cry: :confused: ποπο προβληματίστηκα τώρα... αχ είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα..
ουφ πολύ άγχος

Α σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
jenny18

Re: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ & ΣΥΓΧΡ. ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jellybean » 23 Απρ 2012, 21:33

Παιδια καλησπερα!
Ειμαι απο το ιστορικο αρχαιολογικο και δηλωσα ως μαθημα επιλογης το "Θεματα αραβικης γραμματολογιας και πολιτισμου" της κυριας Κονδυλη. Εχω παρει κι αλλο μαθημα της παλιοτερα και μου αρεσε. Ομως για το συγκεκριμενο δεν υπαρχει ουτε e class ουτε τιποτα. Ως συγγραμμα , ειχα παρει παλιοτερα την Γραμματικη των πολιτισμων του Μπρωντελ. Μηπως ξερει κανεις να με κατατοπισει σχετικα? Δηλαδη, απο το βιβλιο αυτο πρεπει να διαβασω το κεφαλαιο που αφορα το Ισλαμ και ειμαι ενταξει? Γιατι ειναι περιπου 100 σελιδες και μου φαινεται λιγο σαν υλη..
Σας ευχαριστω πολυ!
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say Ni at will to old ladies. There is a pestilence upon this land, nothing is sacred. Even those who arrange and design shrubberies are under considerable economic stress in this period in history.
Άβαταρ μέλους
jellybean

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sissi St. » 28 Σεπ 2012, 17:20

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, ύστερα από την απόφαση του Συμβουλίου της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής, οι εξετάσεις των ημερών της απεργίας των Διδασκόντων μεταφέρονται στο διάστημα 1-14/10/2012. Το πρόγραμμα των εξετάσεων διαμορφώνεται ως εξής (οι ώρες και τα αμφιθέατρα παραμένουν ως είχαν στο αρχικό πρόγραμμα):

Αρχική εξέταση Αναπλήρωση

Δευτέρα 10/9/2012 -> Δευτέρα 1/10/2012

Τρίτη 11/9/2012 -> Τρίτη 2/10/2012

Πέμπτη 13/9/2012 -> Πέμπτη 4/10/2012

Παρασκευή 14/9/2012 -> Παρασκευή 5/10/2012

Δευτέρα 17/9/2012 -> Τετάρτη 3/10/2012

Τρίτη 18/9/2012 -> Σάββατο 6/10/2012

Τετάρτη 19/9/2012 -> Κυριακή 7/10/2012

Πέμπτη 20/9/2012 -> Δευτέρα 8/10/2012

Παρασκευή 21/9/2012 -> Τρίτη 9/10/2012

Δευτέρα 24/9/2012 -> Τετάρτη 10/10/2012

Τρίτη 25/9/2012 -> Πέμπτη 11/10/2012

Τετάρτη 26/9/2012 -> Παρασκευή 12/10/2012

Πέμπτη 27/9/2012 -> Σάββατο 13/10/2012

Παρασκευή 28/9/2012 -> Κυριακή 14/10/2012

Όσες προφορικές εξετάσεις ορίζονταν από τους διδάσκοντες θα οριστούν από τους ίδιους σε νέες ημερομηνίες.

Στο νέο πρόγραμμα δίνεται η δυνατότητα να επανεξεταστούν τα μαθήματα που εξετάστηκαν στη διάρκεια της απεργίας. Σε αυτά μπορούν να προσέλθουν αποκλειστικά και μόνο οι φοιτητές που δεν συμμετείχαν στην αρχική εξέταση, αφού όμως ενημερωθούν σχετικά από την ιστοσελίδα του Τμήματος και την ηλεκτρονική τάξη (e-class) του μαθήματος.

Τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 15/10/2012
Ενισχύστε και εσείς το φόρουμ με σημειώσεις!!! Εδώ πληροφορίες J

Επικοινωνήστε μαζί μου και με e-mail (πάτα εικονίδιο ''@'')
Άβαταρ μέλους
Sissi St.
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: Γαλλικό
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stellatkd1 » 18 Νοέμ 2013, 12:20

Καλημερα παιδια . Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει για το μαθημα 70039 θεματα αραβικης γραμματολογιας και πολιτισμου;. Η καθηγητρια ειναι επιεικης ; η εξεταση ειναι δυσκολη; ειμαι φοιτητρια του ιστορικου και θα ηθελα να παρω το μαθημα αυτο ως επιλεγομενο . Σας ευχαριστω εκ των προτερων ! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
stellatkd1

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις-Μαθήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης