filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.
Επίσης εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Τούρκικων και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών.

Συντονιστές: Sissi St., Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanzel » 04 Οκτ 2008, 13:46

Γεα σας!
Θα παρω μερος στις κατατακτηριες του τμηματος και θα ηθελα βοηθεια απο οποιον εχει τα θεματα που δινονται τα προηγουμενα ετη σχετικα με το μαθημα 1. Εισαγωγη στην κοινωνικη και πολιτικη ιστορια της συγχρονης Τουρκιας,2.Οθωμανικη Ιστορια :bookread:
Ευχαριστω πολυ[/b]
Άβαταρ μέλους
vanzel

Ευχαριστώ: 0

wellcome to board!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό deniz » 18 Νοέμ 2008, 16:13

vanzel

σου ευχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.
Δίνω και εγώ κατατακτήριες και ψάχνω περίπου ότι και εσύ. Εχω διαβάσει όλα τα βιβλία από 2 φορές αλλα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο, ας πόυμε κάποια βάση να έχω για να δω το ύφος των ερωτήσεων η το περίγραμμα των μαθημάτων.. Εχεις καμμιά ιδέα???

Μήπως έχεις υπόψην σου το ποσοστό επιτυχόντων που αναλογεί στην εισαγωγή απο κατατακτήριες??

Deniz
Άβαταρ μέλους
deniz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia Daskalaki » 03 Νοέμ 2009, 01:42

Παιδιά καλησπέρα!
εύχομαι ρο μήνυμα μου να σας βρίσκει ήδη και τους δύο φοιτητές στη σχολή.
Θέλω να δόσω και γω κατατακτήριες..
μήπως μπορείτε να μου πείτε τί θέματα σας έβαλαν στα δύο ιστορικά μαθήματα ή που μπορώ να βρω γενικότερα θέματα αυτών των μαθηματων.
than you in advance..:)) :tease:
Άβαταρ μέλους
Sofia Daskalaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Νοέμ 2009, 15:14

deshra έγραψε:καλημερα,
θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει για τις κατατακτηριες εξετασεις.
εχω διαβασει και τα δυο βιβλια και θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω περισσοτερο.
στην τουρκικη γλωσσα δεν εχω προβλημα διοτι εχω το πτυχιο απο το dimler, αλλα στα αλλα δυο ειναι μπορω να πω ενα χαος!!!
ευχαριστω

deshra, μεταφερω εδω τη δημοσιευση σου :up:
η αλλη ενοτητα θα κλειδωθει
ευχαριστω πολυ
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dadamopoulou » 22 Σεπ 2010, 18:19

Sofia Daskalaki έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!
εύχομαι ρο μήνυμα μου να σας βρίσκει ήδη και τους δύο φοιτητές στη σχολή.
Θέλω να δόσω και γω κατατακτήριες..
μήπως μπορείτε να μου πείτε τί θέματα σας έβαλαν στα δύο ιστορικά μαθήματα ή που μπορώ να βρω γενικότερα θέματα αυτών των μαθηματων.
than you in advance..:)) :tease:

Σοφία, να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, μήπως έδωσες τελικά κατατακτήριες;;; Τι θέματα έπεσαν; :thxx: in advance!!!!
Άβαταρ μέλους
dadamopoulou

Ευχαριστώ: 2

κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joia » 23 Απρ 2012, 19:51

Γεια σας! Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα τουρκικών σπουδών θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δύσκολες οι εξετάσεις και αν οι θέσεις είναι αρκετές. Επιπλέον θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το τμήμα και τα μαθήματα είναι τόσο ενδιαφέροντα όσο φαίνονται. Ισχύει ότι τελειώνοντας τη σχολή δεν παίρνεις επάρκεια της γλώσσας???
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
Άβαταρ μέλους
joia

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sehrazathanim » 23 Ιούλ 2012, 20:54

καλησπέρα!!! ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στην σχολή σας.Υπάρχει κανείς που να έχει δώσει εξετάσεις για να με κατευθύνει λιγάκι??? ευχαριστώ πολύ!!! :?: :?:
Άβαταρ μέλους
sehrazathanim

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 14 Αύγ 2012, 01:26

Λοιπόν,αν ξέρετε καλά τουρκικά δεν θα'χεις κανένα πρόβλημα,όπως είδες η ύλη του πρώτου έτους(στην ουσία 5 μήνες μαθημάτων) είναι τεράστια και διδάσκεται πολύ γρήγορα κ κάπως βιαστικά,αλλά αυτά είναι δικά μας προβλήματα που μπήκαμε χωρίς να ξέρουμε τουρκικά!Οπότε στα τουρκικά αν έχετε πτυχίο δεν θα έχετε πρόβλημα,ειδικά στα προφορικά(που η καθηγήτρια είναι μια γλύκα!) κ στην έκθεση θα σας φανούν εύκολα..Και ναι,δεν δίνει επάρκεια η σχολή,ξέρω πόσο κουφό είναι αυτό,απ'την άλλη δεν είμαι τόσο σίγουρη πόσο καλά τουρκικά μπορείς να μάθεις για να μπορείς να έχεις επάρκεια!
Οι θέσεις δεν είναι πολλές,γιατί απ'οτι ξέρω πάνε κατ'αντιστοιχία με τον αριθμό των φοιτητών που δέχεται η σχολή κ δέχεται μόνο 50 κάθε έτος..
Οι δύο ιστορίες που πρέπει να δώσετε είναι βατές κ ενδιαφέρουσες.Αν βαθμολογούν οι καθηγήτριες που έχουν τα μαθήματα,μια χαρά,είναι εντάξει στην βαθμολογία κ βάζουν πολύ βατά θέματα,κυρίως Οθωμανική,όπου βάζει μόνο από τις σημειώσεις μαθήματος(αν θέλετε περάστε απ'τη σχολή κ ζητήστε μας τις σημειώσεις,είμαι σίγουρη πως τα ίδια θα βάζει κ στις κατατακτήριες..)
Πέρσι στην Σύγχρονη έβαλε από Zurcher:1."Εθνικισμός", "Λαϊκισμός", "Κρατισμός":Σε ποια κείμενα συναντούμε αυτούς τους όρους και να πούμε αναλυτικά τη σημασία του κάθε όρου.
2.Τα πολιτικά δρώμενα στην Τουρκία μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.
3.Οι πολιτικές εξελίξεις και Ισλάμ κατά την περίοδο 1960-1970
4.Το Ισλάμ στην πολιτική από το 1990 μέχρι το 2003
Τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα,αλλά η σχολή είναι πολύ απαιτητική:10 μαθήματα κάθε εξάμηνο,υποχρεωτικές εργασίες κ πρόοδοι,υποχρεωτικές παρουσίες σε διάφορα μαθήματα,πολύ σκότωμα γενικά κ το λέω ενώ έχω πτυχίο κ από Ελληνική Φιλολογία του πανεπιστημίου Αθηνών-πραγματικά ήταν πολύ πιο εύκολη απ'την Τουρκικών!!
Άβαταρ μέλους
mina21

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sehrazathanim » 15 Νοέμ 2012, 14:28

Παιδιά βοήθεια!!!Δίνω κατατακτήριες σε ένα μήνα και χρειάζομαι συμβουλές!!!Στο μάθημα της ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ποιά είναι τα πιο σημαντικά κεφάλαια???Έχει κάποιος τα θέματα του προηγούμενου έτους για να πάρω μια ιδέα τι περίπου μπαίνει???!!!
Προς mina 21...Επειδή κάπου χάθηκα στην ύλη μπορείς να με κατατοπίσεις όσο αναφορά την απάντηση στην πρώτη ερώτηση απο το βιβλίο του Zurcher??? :thxx:
Άβαταρ μέλους
sehrazathanim

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jorge! » 15 Νοέμ 2012, 15:29

Συμπάσχω με την Sehrazat κι έχω κι εγώ την ίδια απορία για το μάθημα της Οθωμανικής Ιστορίας. Επίσης, πώς θα μπορούσα να προμηθευτώ τις σημειώσεις της καθηγήτριας για το μάθημα; Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Jorge!

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 20 Νοέμ 2012, 01:08

Σύγχρονη ιστορία πρέπει να διαβάσετε τέλεια όλο το βιβλίο,βάζει από παντού,δεν υπάρχουν sos.
Οθωμανική τώρα,μη σας πάρω στον λαιμό μου,μπορεί στις κατατακτήριες να βάζει κ απ'το βιβλίο,αν όμως θέλετε σημειώσεις,Πέμπτη απόγευμα και Παρασκευή πρωί θα είμαι σχολή,αν είναι στείλτε μου μήνυμα εδώ κ θα σας φέρω τις σημειώσεις να τις βγάλετε φωτοτυπία,λίγες είναι!
Άβαταρ μέλους
mina21

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sehrazathanim » 20 Νοέμ 2012, 20:03

Προς mina21.Ευχαριστώ πολύ για τη διαθεσή σου να βοηθήσεις!!!Είμαι από επαρχία και μου είναι δύσκολο να έρθω για τις σημειώσεις.Παρόλα αυτά υπάρχει τρόπος να μου τις στείλεις(μέσω κούριερ).Αν θέλεις μπορούμε να συνεννοηθούμε μέσω των προσωπικών μας mail.Kαι,δεύτερον,κατεύθυνέ με για την απάντηση στο ερώτημα με τον εθνικισμό,κρατισμό,λαικισμό.Δεν είμαι σίγουρη για αυτό που έχω σκεφτεί!!!Και πάλι ευχαριστώ :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
sehrazathanim

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 21 Νοέμ 2012, 01:17

Δεν ήταν τελικά ερώτηση αυτό στη Σύγχρονη,μη δίνεις σημασία!!
Όσο για Οθωμανική,αν θέλεις στείλε μου το μέηλ σου κ μπορώ να στις σκανάρω όλες κ να στις στείλω!
Άβαταρ μέλους
mina21

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sehrazathanim » 21 Νοέμ 2012, 12:55

Το mail μου είναι sehrazathanim@gmail.com Πάσα βοήθεια δεκτή!!!Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
sehrazathanim

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό boby » 23 Ιουν 2014, 17:18

Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. Για το μάθημα τις Οθωμανικής Ιστορίας, πιο είναι το βασικό βιβλίο για τις κατατακτήριες? Στο site έχει 4 βιβλία. Υπάρχουν σημειώσεις ή θέματα SOS και που μπορούμε να τα βρούμε. Όποιος μπορεί να απαντήσει θα με βοηθήσει σημαντικά...
Άβαταρ μέλους
boby

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 11 Ιούλ 2014, 22:29

Αν το μάθημα είναι η Εισαγωγή στην Οθωμανική Ιστορία το βασικό βιβλίο είναι:Χαλίλ Ιναλτζίκ Η Οθωμανική Ιστορία Η κλασική εποχή 1300-1600
Άβαταρ μέλους
mina21

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιφιγένεια_87 » 09 Σεπ 2014, 10:56

Στις κατατακτήριες σε εξετάζουν και προφορικά στην τουρκική γλώσσα;
Άβαταρ μέλους
Ιφιγένεια_87

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina21 » 10 Σεπ 2014, 16:59

Ναι,έχει κ προφορική εξέταση,αλλά είναι πραγματικά πολύ απλές ερωτήσεις,δύο ή τρεις,τύπου:Ποια είναι τα χόμπυ σου ή γιατί επέλεξες να σπουδάσεις τουρκικά ή αν δουλεύεις κτλ
http://www.turkmas.uoa.gr/proptyxiakes- ... aseis.html
Άβαταρ μέλους
mina21

Κατατακτηριες εξετάσεις τουρκικών σπουδων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρίνος » 15 Μαρ 2015, 21:56

Θα ήθελα οτιδήποτε πληροφορίες υπάρχουν για τις κατατακτηριες εξετάσεις τουρκικων σπουδων Ιανουαρίου 2016.
Άβαταρ μέλους
Μαρίνος

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constadi » 29 Μαρ 2016, 12:45

Γεια σας,
Επειδη θα συμμετεχω στις επομενες κατατακτηριες εξετασεις θα ηθελα μια βοηθεια. (Γνωριζω οτι οι εξετασεις ειναι μετα απο αρκετους μηνες ομως λογω εργασιας δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο γι αυτο προετοιμαζομαι σιγα-σιγα απο τωρα)
Απευθυνομαι σε οποιον εχει διαθεση να με βοηθησει, σε ατομα που εχουν λαβει ήδη μερος στις εξετασεις και γνωριζουν θεματα ή γενικα το υφος των εξετασεων , είτε σε ατομα που φοιτουν ήδη. Με προβληματιζει ιδιαιτερα το μαθημα της Γεωπολιτικης (μου ειναι εντελως αγνωστη επιστημη).
Παρακαλω επικοινωνηστε μαζι μου .
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
constadi

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις-Μαθήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης