filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Αναζήτηση ατόμων για συμμετοχή στη συντονιστική ομάδα της ιστοσελίδας

Ζητήστε μας βοήθεια για οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα αντιμετωπίζετε στη χρήση του Forum Φιλοσοφικής.
Το ευρετήριο των διαθέσιμων βοηθημάτων μπορείτε να το δείτε εδώ.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 27 Δεκ 2015, 23:40

!
Έχουν καλυφθεί οι θέσεις για τη δημιουργία νέας συντονιστικής ομάδας. Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν.

Μπορείς να προσφέρεις τη βοήθειά σου ως συντονιστής στο φόρουμ. Εάν ενδιαφέρεσαι, στείλε πμ στον χρήστη dr.strangelove. Εάν θέλεις μπορείς να γράψεις και τους λόγους που θα ήθελες να γίνεις συντονιστής.

Τι προσόντα πρέπει να έχω για να γίνω συντονιστής;

1. Να έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο να διαθέσεις για το συντονισμό του forum
3. Να θέλεις να βοηθήσεις εντελώς εθελοντικά, χωρίς να περιμένεις κάποια υλική ανταμοιβή

Κάτι άλλο προαιρετικό;
1. Να μπορείς να διαθέσεις μια φορά τον χρόνο ένα σχετικά μικρό χρηματικό ποσό για τα έξοδα του server που φιλοξενεί τη σελίδα

Τι αρμοδιότητες θα έχω;
1. Παροχή βοήθειας στα μέλη για τη χρήση του forum
2. Άριστη γνώση των κανόνων λειτουργίας της σελίδας
3. Έλεγχος και ανέβασμα σημειώσεων
4. Συντονισμός των δ. συζητήσεων στις οποίες είσαι υπεύθυνη/ος (π.χ. καθαρισμό ενοτήτων, συγχωνεύσεις κλπ.)

Τι γνώσεις θα πρέπει να έχω;
Σχεδόν καμιά. Όλα όσα χρειάζεσαι, θα σε βοηθήσουν να τα μάθεις και να τα χρησιμοποιείς η διαχειρίστρια και οι συντονιστές. Αρκεί να έχεις συχνή πρόσβαση στο internet και έναν υπολογιστή.

Θα πρέπει να είμαι παλιό μέλος και να έχω πολλές δημοσιεύσεις για να γίνω συντονιστής;
Όχι, δεν είναι απαραίτητο αυτό. Αρκεί να έχεις όρεξη να βοηθήσεις τα υπόλοιπα μελή.

Έχω κάποιες απορίες. Που μπορώ να απευθυνθώ;
Μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις στην παρούσα ενότητα.

Ευχαριστούμε πολύ
Η συντονιστική ομάδα
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 28 Δεκ 2015, 01:37

Για κάποια ερωτήματα που μου έχετε στείλει με προσωπικά μηνύματα.

1. Οι κανόνες λειτουργίας και οι όροι χρήσης εδώ: http://filosofiki.eu/rules.php
2. Από γνώσεις δεν χρειάζεται να ξέρετε τίποτα σπουδαίο, όπως γράφω και πιο πάνω, ουσιαστικά από τη στιγμή που ξέρετε να μπαίνετε στο φόρουμ αρκεί. Για όλα τα υπόλοιπα θα υπάρξει σχετική εκπαίδευση και υπάρχουν και βοηθήματα αναλυτικά και με εικόνες για να τα συμβουλεύεται η συντονιστική ομάδα όποτε χρειάζεται.
3. Δεν απαιτούμε από κανέναν να κάνει πράγματα που δεν γνωρίζει ή που δεν έχεις τις γνώσεις. Η προσφορά είναι εθελοντική και ο καθένας προσφέρει ό,τι μπορεί να προσφέρει και ανάλογα με τον χρόνο που μπορεί να διαθέσει και τις γνώσεις του.
4. Τα δύο βασικά απαραίτητα στοιχεία είναι να γνωρίζετε καλά τους κανόνες και να συνεργάζεστε με την υπόλοιπη ομάδα (π.χ. αν λείψετε για κάποια περίοδο να ενημερώσετε την υπόλοιπη ομάδα για να καλύψουν όσο μπορούν οι άλλοι τις αρμοδιότητες που έχετε αναλάβει).
5. Το θέμα με τους διαχειριστές είναι λίγο πιο περίπλοκο, καθώς πρέπει να ο διαχειριστής (ή οι διαχειριστές) να μάθει ακόμα περισσότερα πράγματα και να έχει περισσότερο χρόνο να διαθέσει. Ιδανικά ο διαχειριστής θα επιλεγεί από τη συντονιστική ομάδα που θα δημιουργηθεί, αφού αυτή θα συνεργάζεται μαζί του και λογικά θα είναι κάποιο μέλος από τη συντονιστική ομάδα που το κατέχει περισσότερο με τα "κουμπάκια" (για να γίνω πιο κατανοητή) και έχει αρκετό χρόνο να διαθέσει και για αρκετό διάστημα. Δεν θα ήθελα να επέμβω στην επιλογή του διαχειριστή ή των διαχειριστών γιατί είναι το βασικότερο μέλος της σελίδας και το θέμα είναι να έχει "χημεία" με την υπόλοιπη ομάδα.
6. Μην σας αγχώνει το θέμα με τις γνώσεις, δεν θα πετάξω την ομάδα στα βαθειά να τα βγάλει πέρα μόνη της. Θα είμαι από πίσω όσο με χρειάζεται.
7. Έχουν δηλώσει αρκετά άτομα ενδιαφέρον και θέλω να ελπίζω ότι δεν θα κλείσει η σελίδα. :cool: Την Τρίτη θα ξεκινήσω την οργάνωση της νέας συντονιστικής ομάδας (θα ανοίξω ειδικό θέμα στο οποίο θα έχουν πρόσβαση όσοι δήλωσαν ενδιαφέρον για να τους εξηγήσω τα κατατόπια και να τους δείξω πιο αναλυτικά τις αρμοδιότητες των συντονιστών και τον διαχειριστών).
8. Μέχρι τώρα ο τρόπος που επιλέγαμε συντονιστές ήταν ως εξής: Τα υποψήφια μέλη για συντονιστές αρχικά περνούσαν μια περίοδο προσαρμογής για να δούμε και να δουν και τα ίδια τα μέλη αν μπορούν και αν έχουν τον χρόνο να προσφέρουν ως συντονιστές. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα γίνει και τώρα. Και από τα άτομα που θα μπουν στην ομάδα θα επιλεγεί ο διαχειριστής ή οι διαχειριστές.

ΥΓ Με συγχωρείτε που δεν το έχω οργανώσει ιδιαίτερα το όλο θέμα, αλλά δεν ήμουν προετοιμασμένη για δημιουργίας νέας συντονιστικής ομάδας από το μηδέν και προσπαθώ να το οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ βάσει του ελευθέρου χρόνου που θα έχω σήμερα και τις επόμενες ημέρες. Για οποιαδήποτε ερώτηση παρακαλώ ρωτήστε ελεύθερα. :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niki92 » 31 Δεκ 2015, 18:51

καλησπέρα.θέλω πολύ να συμμετέχω αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα σχετικό και έστειλα ένα στη γενική διαχείριση.
Άβαταρ μέλους
niki92
Συντονίστρια Τμήματος Φ.Π.Ψ.

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 01 Ιαν 2016, 14:10

Έστειλες πμ στην dr. strangelove;
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niki92 » 02 Ιαν 2016, 01:01

έστειλα στις 31 δεκεμβρίου και περιμένω απάντηση..
Άβαταρ μέλους
niki92

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 02 Ιαν 2016, 11:46

:thxx: Θα σου απαντήσει μόλις μπει στο φόρουμ :friends:
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό niki92 » 03 Ιαν 2016, 02:54

είχε πει νομίζω ότι την τρίτη θα αρχίσει ο συντονισμός των ατόμων που δήλωσαν συμμετοχή γι αυτό λίγο αγχώθηκα
Άβαταρ μέλους
niki92

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 04 Ιαν 2016, 20:54

niki92 ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον!!! :huglove: Προς το παρόν έχουν μαζευτεί αρκετά άτομα για τη δημιουργία νέας συντονιστικής ομάδας, αλλά αν κάτι προκύψει (π.χ. κάποιο μέλος αποχωρήσει ή υπάρχει ανάγκη για περισσότερα άτομα) θα ενημερωθείς από τη νέα συντονιστική ομάδα. Επίσης, αν έχεις κάποια ιδέα για άλλον τρόπο (όχι οικονομικό) με τον οποίο θα μπορούσες να βοηθήσεις εθελοντικά στο φόρουμ, ενημέρωσέ μας. :up:

Κλειδώνω και το θέμα αυτό, γιατί το ξέχασα να ενημερώσω, με συγχωρείτε. :oops:

!
Έχουν καλυφθεί οι θέσεις για τη δημιουργία νέας συντονιστικής ομάδας. Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Επιστροφή στο Βοήθεια στη χρήση του forum - Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες