filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steE » 10 Οκτ 2011, 17:21

Nikos1312 έγραψε:Με άλλο Sheldon μπλέξαμε.Δεν ήμουν σαρκαστικός.Αυτή τη φορά τουλάχιστον.Αλήθεια,πληροφορούμαι τα πάντα.

Sheldon who? Τέλος πάντων μάλλον εμένα μπέρδεψε ο γραπτός λόγος.. χε χε . Σορρυ! :peace2:
Άβαταρ μέλους
steE

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 10 Οκτ 2011, 17:27

konstantinak24i έγραψε:
Μιχάλης Γ. έγραψε:
konstantinak24i έγραψε:Εγώ θεωρώ πως και η κατάληψη αλλά και το άνοιγμα της σχολής (χωρίς πρόγραμμα,ως προς τη πορεία που θα ακολουθήσουμε απέναντι στο νέο νόμο)είναι ακραία.Θα έπρεπε να υπάρξει μέση λύση.Να ανοίξουμε δλδ και να οργνωθούμε ως προς το τι θα κάνουμε.

Το ανοιγμα της Σχολής είναι "ακραίο"?!?!? :lola:

Πρόκειται περι μιας συζητήσεως προσχηματικής. Η απόφαση έχει ληφθεί και απλως σερβίρεται τώρα, σιγά-σιγά. Οσοι δεν καταλαβαινουν τι θέλω να πω θα καταλάβουν την Τετάρτη, ίσως και πιο νωρίς, αναλόγως της τακτικής των παιδιών από πάνω (και λίγο πιο πίσω σε αυτήν την συζήτηση).

Εαν επαληθευθώ έχει να πέσει πολύ γέλιο. Πάρτε ποπ κορν και απολαύστε υπεύθυνα! :cool:

Θα το ξαναδώσω το spoiler: :basket:

;)

Οταν δεν σε νοιάζει τι γίνεται γύρω σου και εσύ κοιτάς μόνο αυτό που σε καίει άμεσα ναι θεωρώ πως είναι ακραία κατάσταση.Ως προς τα υπόλοιπα που λές επείδη ξέρω πολύ καλά σε τι αναφέρεσαι και ξέρεις και εσύ πως ξέρω,εχω να σου πώ πως μάλλον βλέπεις παντού γύρω σου θεωρίες συνομωσίας.Κάποιοι έκαναν μια πρόταση,το αν θα κατέβει ή οχι πίστεψε με δεν μπορείς να το ξέρεις. Τελειώνω με αυτό :basket: :basket:
Κωνσταντίνα,δεν εξηγείς λίγο την άποψη σου,τι θεωρείς πρωτεύον αυτή τη στιγμή και τι καίει το Μιχάλη;
Έχω μπερδευτεί,νόμιζα ότι το πρωτεύον είναι να ανοίξει η σχολή και ότι αυτό που καίει το Μιχάλη είναι τα προσωπικά του προβλήματα.Αλλά αν έχεις κάποια ουσιαστική άποψη για τη σχολή ή κάποιο κουτσομπολιό για το Μιχάλη,πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε.

Υ.Γ. Επειδή βλέπω το τμήμα σου,πρέπει να ρωτήσω:Ξέρεις τον Πανούλη;
Τελευταία επεξεργασία από Nikos1312 και 10 Οκτ 2011, 17:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 17:28

steE έγραψε:
Μιχάλης Γ. έγραψε: :lola: Όχι, δεν αναφέρομαι ουτε στην ΠΚΣ ούτε στην ΔΑΠ.

Αλλωστε και οι δύο είχαν κατέβει στην τελευταία νόμιμη συνέλευση (Πέμπτη) και επικράτησε η Ανοιχτή Σχολή.

Σε αλλους αναφέρομαι.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Ρε παιδιά μη σκαλώνετε.. Ο Μιχάλης λέει για Ανεξάρτητους Φοιτητές που ίσως θελήσουν να κατεβάσουν πλαίσιο ανοιχτής σχολής αλλά κατά του νόμου, δηλ. διαφορετικό από το πλαίσιο ανοιχτής σχολής που κατεβαίνει μέχρι τώρα και το οποίο δεν παίρνει θέση επί του νόμου. Θεωρεί δεδομένο ότι είναι στημένο για να αποσπάσει ψήφους από το Ανεξάρτητο Πλαίσιο Ανοιχτής Σχολή που κατεβαίνει απ' την αρχή στις συνελεύσεις με αποτέλεσμα να μην ανοίξει η σχολή αν και θα υπάρχουν στη συνέλευση περισσότεροι φοιτητές που θα θέλουν ανοιχτή σχολή γενικά.

Ουσιαστικά πρόκειται για μία πρόταση που έγινε κάποιες σελίδες πριν "μεταξύ σοβαρού και αστείου" όπως δήλωσε κάποιο παιδί που θέλει ανοιχτή σχολή αλλά είναι κατά του νόμου. Δεν συζητήθηκε πάντως σε πιο σοβαρή βάση το θέμα τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ.

Κοίτα Μιχάλη, δεν γνωρίζω αν πράγματι θα κατέβει τέτοιο πλαίσιο και αν θα είναι στημένο και "προβοκάτσια" για το πλαίσιο σας. Ίσως να χεις δίκιο. Πάντως ο τρόπος που γράφεις γι' αυτό το θέμα σε κάνει να φαίνεσαι σαν να βλέπεις παντού φαντάσματα κι εχθρούς. Μπορεί και να αποδειχτείς σωστός (προσωπικά το βρίσκω λίγο εξωπραγματικό αλλά στη φιλοσοφική έμαθα ότι τα πάντα είναι δυνατά στις συνελεύσεις) απλά χάνεις το δίκιο σου αυτη τη στιγμή με το τρόπο που εκφράζεσαι. Χωρίς παρεξήγηση τα λέω αυτα και ελπίζω να μη πειραχτείς.

Kαθόλου δεν πειράχτηκα, δεν με προσέβαλες πουθενά.

Επι της ουσίας έχω να πω το εξης: Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο πρόσωπο (πχ Maximus) διότι αυτήν την στιγμή δεν γνωρίζω ποιός η ποιοί επιθυμούν να κατεβάσουν το εν λόγω πλαίσιο.

Μπορω να σας πω όμως το εξης: μέχρι στιγμής δεν έκαναν καμία προσπάθεια να επικοινωνήσουν μαζί μας, ωστε να βρούμε κάποιο κοινό σημείο αναφοράς. Εμείς της Ανοιχτής Σχολής δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα να συζητήσουμε με τον οποιονδήποτε και να αποδεχθούμε προτάσεις, άλλωστε δεν είμαστε πολιτικάντικη παράταξη, ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει. Μάλιστα είχα απευθύνει και ανοιχτή πρόσκληση στον Sotis_10 (ο οποίος είχε σκεφτεί να κατεβάσει πλαίσιο μαζί με τον Μάξιμο) να έρθει στην συνάντηση που θα κάνουμε αύριο ώστε να μας πει από κοντά τις προτάσεις του και να βρούμε κάποιο κοινό τόπο. Το σημαντικό είναι τώρα να ανοίξει η Σχολή και εμείς από την πλευρά μας έχουμε όλη την καλή διάθεση να συνεννοηθουμε με τον οποιονδήποτε ανεξάρτητο ωστε να μην υπάρξει καμία διάσπαση, τώρα που το κλίμα εχει αλλάξει σε όλη την Ελλάδα. Αν δεν κάνω λάθος οι καταλήψεις είναι λιγότερες από 60 πλεον. Μεχρι στιγμής ο Sotis_10 δεν έχει απαντήσει, ενω ο Μαξιμος, αν και μου είπε πως μπορεί, απ'ο,τι καταλαβα δεν θα έρθει.

Δυστυχώς τα πράγματα φαίνεται πως είναι προαποφασισμένα.

Το να είναι στημένο για να ξαναβγεί κατάληψη είναι η μια πιθανότητα.

Η άλλη είναι να θέλουν απλως να καπελώσουν ένα κίνημα που δημιουργήθηκε και να του φορέσουν την πολιτική-ιδεολογική φορεσιά που θέλουν αυτοί. Διότι είναι κάπως περίεργο, μετά από πέντε εβδομάδες που γινονται συνελεύσεις, να αποφασίζουν ΤΩΡΑ πως δεν τους καλύπτει η Ανοιχτή Σχολή (χωρις καν να έχουν προσπαθήσει να συζητήσουν μαζί μας), τωρα που υπαρχει πραγματικό κύμα εναντίον των καταλήψεων, που για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια ανεξάρτητο πλαίσιο πήρε 470 ψήφους.

Το timing ειναι χαρακτηριστικό. Η περίπτωση κάνει "μπαμ". Το κακό είναι πως έχει ξαναγίνει (με άλλο τρόπο βεβαίως), είναι γνωστό κόλπο, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι επειδή δεν ασχολούνται με αυτά τα θέματα δεν γνωρίζουν, οπότε λογικό είναι να σκέπτονται "ο Μιχάλης βλέπει παντου εχθρούς". Κι όμως παιδιά, στην καθόλου δημοκρατικη Ελλάδα, όταν διατυπώνεις άποψη εναντιον της ιεράς αγελάδος, της "καταλήψεως", και στρέφεσαι εναντίον ΟΛΩΝ των παρατάξεων, αποκτάς εχθρούς παντου.
"Pain is weakness leaving your body..."

http://www.youtube.com/watch?v=9R1JxmQDCoQ
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andreas4 » 10 Οκτ 2011, 17:34

Αφου πρώτα θα σου πω να ανατρέξεις στα γεγονότα του 2006 αλλα και λίγο πρίν, θα σε καλέσω να ΑΝΑκαλέσεις την λάσπη για τη Χρυσή Αυγή.
Ποιοί αμύνονταν στην Φιλοσοφική όταν οι άπλυτοι είχαν σκάσει με καδρόνια? Ποιοί τους έδιωξαν το 2005?
Ποιοι κρατούσαν ψηλά τη σημαία στις συνελεύσεις του 2006 και του 2007?

Όσο κι αν προσπαθείς να καπελώσεις τη μεγάλη αυτή προσπάθεια μέσω της γελοίας πολιτικής σου κάλυψης (Λ.Α(γ).Ο.Σ του ΠΑΣΟΚ) και του κόμματος χαμαιλαίωντος στο οποίο ανήκεις, θα είμαστε πάντα εκεί μεσα κι εξω απο σχολές.

Για να τελειώνουμε, λίγα τα λόγια σου για τη Χρυσή Αυγή οι συναγωνιστές της οποίες στήριζαν και θα συνεχίζουν να στηρίζουν ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΡΧΟΑΠΛΥΤΟΥΣ!
Άβαταρ μέλους
andreas4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 10 Οκτ 2011, 17:36

Κάτι άσχετο.Πού είναι η antifa;Νεκρική σιγή έχει πέσει από τη ΣΕΚ.Πριν από την τρικυμία....
Σε κάθε περίπτωση αυτό που μπορούμε να κάνουμε όλοι σε πρώτη φάση είναι να πείσουμε όσο το δυνατόν πιο πολύ κόσμο να κατέβει στη συνέλευση.
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 10 Οκτ 2011, 17:39

andreas4 έγραψε:Αφου πρώτα θα σου πω να ανατρέξεις στα γεγονότα του 2006 αλλα και λίγο πρίν, θα σε καλέσω να ΑΝΑκαλέσεις την λάσπη για τη Χρυσή Αυγή.
Ποιοί αμύνονταν στην Φιλοσοφική όταν οι άπλυτοι είχαν σκάσει με καδρόνια? Ποιοί τους έδιωξαν το 2005?

Όσο κι αν προσπαθείς να καπελώσεις τη μεγάλη αυτή προσπάθεια μέσω της γελοίας πολιτικής σου κάλυψης (Λ.Α(γ).Ο.Σ του ΠΑΣΟΚ) και του κόμματος χαμαιλαίωντος στο οποίο ανήκεις, θα είμαστε πάντα εκεί μεσα κι εξω απο σχολές.

Για να τελειώνουμε, λίγα τα λόγια σου για τη Χρυσή Αυγή οι συναγωνιστές της οποίες στήριζαν και θα συνεχίζουν να στηρίζουν ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΡΧΟΑΠΛΥΤΟΥΣ!
Δεν μας έφθαναν οι αναρχικοί,έχουμε τώρα και τους χρυσαυγίτες.Κανένας άλλος με τη βάρκα μας;
Ήσουν στην τελευταία (νόμιμη) συνέλευση;Γιατί κάτι μου λέει ότι είσαι αυτός που τάχα καλούσε την αστυνομία μετά το το άνοιγμα της σχολής.
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andreas4 » 10 Οκτ 2011, 17:48

Nikos1312 έγραψε:
andreas4 έγραψε:Αφου πρώτα θα σου πω να ανατρέξεις στα γεγονότα του 2006 αλλα και λίγο πρίν, θα σε καλέσω να ΑΝΑκαλέσεις την λάσπη για τη Χρυσή Αυγή.

Δεν μας έφθαναν οι αναρχικοί,έχουμε τώρα και τους χρυσαυγίτες.Κανένας άλλος με τη βάρκα μας;
Ήσουν στην τελευταία (νόμιμη) συνέλευση;Γιατί κάτι μου λέει ότι είσαι αυτός που τάχα καλούσε την αστυνομία μετά το το άνοιγμα της σχολής.

Δεν κατάλαβα ρε "δημοκράτη"? Τι θα πει "δε μας φτάναν οι αναρχικοί έχουμε και τους χρυσαυγίτες τώρα"?!
Εξισώνεις τους [...] με τη Χρυσή Αυγή? Μπράβο ρε, ωραίοι είστε. Αυτό ειναι το ευχαριστώ για τη δράση μας τόσα χρόνια στη σχολή.
Εγώ την αστυνομία ποτέ δεν την κάλεσα, τα βγάζω πέρα και μόνος μου. Κάτι φλωράκια σαν κι εσένα την καλούν (αν δεν βρούν εμάς στο τηλέφωνο) και μετά κάνουν τις πάπιες.

Κακό πράγμα η αχαριστία.. Ας ανοίξει η σχολή και τα κανονίζουμε τα υπόλοιπα..
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 10 Οκτ 2011, 19:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασια βρισιας
Άβαταρ μέλους
andreas4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 17:48

konstantinak24i έγραψε:Κάποιοι έκαναν μια πρόταση,το αν θα κατέβει ή οχι πίστεψε με δεν μπορείς να το ξέρεις. Τελειώνω με αυτό :basket: :basket:

Το αν θα κατέβει ή όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω, πράγματι. Αυτό που μπορώ να γνωρίζω όμως είναι τα κίνητρα ΕΑΝ κατέβει. Τα περιέγραψα.

Αυτό που επίσης μπορώ να γνωρίζω είναι οι συνέπειες. Κατα πάσα πιθανότητα, εαν κατέβει και άλλο ανεξάρτητο πλαίσιο, η Σχολή θα παραμείνει κλειστή, ακόμα και να είμαστε (που θα είμαστε) περισσότεροι. Τώρα, λίγο πριν ξεκινήσει το εξάμηνο, τώρα που κάποια παιδιά κρεμονται από τα χείλη των καθηγητών μήπως και δώσουν κανα μάθημα και δεν χάσουν κατατακτήριες, μεταπτυχιακά, δουλειές. Γνωριζουν πολύ καλά αυτοί που θέλουν να το κατεβάσουν πως η διαφορά στην τελευταία νόμιμη συνέλευση ήταν μόνον 17 ψήφοι. Μπορεί να αντιληφθεί ο καθένας με τι ευκολία θα καταστραφεί η προσπάθεια που κάνουμε τόσο καιρό εαν κατεβάσουν πλαίσιο. Απλά μαθηματικά είναι. Καλύτερη υπηρεσία στους καταληψίες δεν γίνεται. Είμαι σίγουρος οτι τώρα θα έχουν σκάσει στα γέλια, και με το δίκιο τους.

Απλως, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, ορίστε τι είχαμε γράψει εμείς όταν αποφασίσαμε να κατεβάσουμε πλαίσιο Ανοιχτής Σχολής:

"Υ.Γ: Επειδή υπάρχουν φήμες πως υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλη ομάδα φοιτητών για ανεξάρτητο πλαίσιο εναντίον της καταλήψεως, όποιος ξέρει κάτι ας στείλει πμ ώστε να συνεννοηθούμε για τα περαιτέρω. Εννοείται πως σε περίπτωση που υπαρξουν περισσότερα από ένα πλάισια με κοινό στόχο για ανοιχτή σχολή τότε θα ενωθούν. Δεν υπάρχουν πολιτικές εξαρτήσεις και κολλήματα, το αποτέλεσμα μετράει."

Αν θέλεις πραγματικα να ανοίξεις την Σχολή και δεν βάζεις την ιδεοληψία σου πάνω από αυτόν τον στόχο τότε κάνεις ο,τι κάναμε και εμείς: προσπαθείς να συννενοηθείς και όχι να συγκρουστείς.

Τα παιδιά προφανώς διάλεξαν τον άλλον δρομο. Αναλαμβάνουν λοιπον και την ευθύνη της αποτυχίας, εαν βεβαίως κατεβάσουν πλαίσιο το οποιο θα έχει σαν αποτέλεσμα να διχαστεί το μέτωπο και να χάσουμε αν και θα είμαστε περισσότεροι. Αυτοί θα λογοδοτήσουν σε όσους ενδεχομένως παθουν ζημιά από μια επιπλεον εβδομάδα καταλήψεως, κατάληψη που θα μπορούσε να αποφευχθεί αν έκαναν το στοιχειώδες: αν απαντούσαν στην ανοιχτή πρόσκληση που κάναμε και που κάνουμε και τώρα προκειμένου να αποφευχθεί η διάσπαση.

Εμείς κάναμε ο,τι μπορούσαμε.

Spoiler:
Ή μήπως όχι?

Το ξαναβάζω και όποιος κατάλαβε κατάλαβε: :basket:

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 17:57

Nikos1312 έγραψε:Υ.Γ. Επειδή βλέπω το τμήμα σου,πρέπει να ρωτήσω:Ξέρεις τον Πανούλη;

Ασε ήσυχη την μορφή...

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 10 Οκτ 2011, 18:00

andreas4 έγραψε:
Nikos1312 έγραψε:

Δεν κατάλαβα ρε "δημοκράτη"? Τι θα πει "δε μας φτάναν οι αναρχικοί έχουμε και τους χρυσαυγίτες τώρα"?!
Εξισώνεις τους απλυτους με τη Χρυσή Αυγή? Μπράβο ρε, ωραίοι είστε. Αυτό ειναι το ευχαριστώ για τη δράση μας τόσα χρόνια στη σχολή.
Εγώ την αστυνομία ποτέ δεν την κάλεσα, τα βγάζω πέρα και μόνος μου. Κάτι φλωράκια σαν κι εσένα την καλούν (αν δεν βρούν εμάς στο τηλέφωνο) και μετά κάνουν τις πάπιες.

Κακό πράγμα η αχαριστία.. Ας ανοίξει η σχολή και τα κανονίζουμε τα υπόλοιπα..
Sorry τώρα, τους χρυσαυγίτες που τους είδες εσύ;Ποια δράση έχετε;Εγώ όσο είμαι στη σχολή ούτε σε συνέλευση τους είδα,ούτε σε τραπεζάκια,ούτε φυλλάδια μου μοίρασαν,ούτε καμία ανακοίνωση έκαναν σε αμφιθέατρο μέσα.

Και επειδή κάτι ακούστηκε για πάπιες... http://www.youtube.com/watch?v=YNesP1JOcAA
Καλό είναι να θυμόμαστε και τα παλιά.

Πάω να κάνω ένα μπανάκι για να μην είμαι ΑΠΛΥΤΟΣ και τα λέμε.Και πρόσεχε μην πολυβρίζεις τους αριστερούς,γιατί θα σου κλέψει την καρδιά καμιά αναρχικιά και μετά άντε γεια!Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BELEN » 10 Οκτ 2011, 18:08

Παιδιά,είμαι σίγουρη πως ό,τι και να γίνει η σχολή θα ανοίξει την Τετάρτη,πρώτον γιατί θα είναι τελείως παράλογο να ανοίξουν και οι ελάχιστες σχολές που έχουν ακόμα κατάληψη αυτή την εβδομάδα και να μείνει κλειστή μόνο η Φιλοσοφική,και δεύτερον επειδή αυτό θέλει η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών η οποία αυτήν τη φορά δεν θα πιαστεί κορόιδο.Θα επιβάλει τη θέλησή της ανεξαρτήτως αριθμού πλαισίων,παρατάξεων κλπ.
Άβαταρ μέλους
BELEN

Σχολή/Τμήμα: Κλασική Φιλολογία
Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 10 Οκτ 2011, 18:12

Αυτό που είπα είναι πως πρέπει να κοιτάμε τα πράγματα σφαιρικά.Τίποτε άλλο.Πρέπει να ανοίξει η σχολή αλλά πρέπει και να δούμε τι θα κάνουμε στο απο εκεί και πέρα.Η παθητικότητα δεν οδηγεί πουθενά.Επιπλέον πιστεύω πως δεν θα κατέβει άλλο πλαίσιο ανοιχτής σχολής.Ολα λέγονται στη θεωρία,η πράξη είναι δύσκολη.Επιπλέον αυτή τη φορά δεν θα ανέβω να ψηφίσω γιατί δεν συμφωνώ απόλυτα με κανέναν ωστε να τον στηρίξω.ΘΕΛΩ να ανοίξει και ΠΡΕΠΕΙ να ανοίξει αλλά θέλω να ξέρω και τι θα γίνει μετά απο αυτό.Τέλος είμαι κατά του ατομισμού και προτιμώ να κοιτάμε τα πράγματα στο συνολο των ατόμων.

Πανούλης ???Οπως μου το λές δεν μου λέει κάτι.

Υ.Γ. Για τη χρυσή αυγή δεν θα πώ κάτι γιατί μου έρχεται :sick: :sick: :sick:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 10 Οκτ 2011, 18:13

Nikos1312 έγραψε:Και πρόσεχε μην πολυβρίζεις τους αριστερούς,γιατί θα σου κλέψει την καρδιά καμιά αναρχικιά και μετά άντε γεια!Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.

Πάλι εμένα εννοείς; :harhar:
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 10 Οκτ 2011, 18:18

Nikos1312 έγραψε:Sorry τώρα, τους χρυσαυγίτες που τους είδες εσύ;Ποια δράση έχετε;Εγώ όσο είμαι στη σχολή ούτε σε συνέλευση τους είδα,ούτε σε τραπεζάκια,ούτε φυλλάδια μου μοίρασαν,ούτε καμία ανακοίνωση έκαναν σε αμφιθέατρο μέσα.

Και επειδή κάτι ακούστηκε για πάπιες... http://www.youtube.com/watch?v=YNesP1JOcAA
Καλό είναι να θυμόμαστε και τα παλιά.

Πάω να κάνω ένα μπανάκι για να μην είμαι ΑΠΛΥΤΟΣ και τα λέμε.Και πρόσεχε μην πολυβρίζεις τους αριστερούς,γιατί θα σου κλέψει την καρδιά καμιά αναρχικιά και μετά άντε γεια!Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.

μα σιγά μην έκαναν ανακοινώσεις σε αμφιθέατρα! αφού ξέρουν πολύ καλά -με το ελάχιστο μυαλό που τους δόθηκε και με ό, τι απέμεινε απο το κάψιμο στο οποίο τους υποβάλλουν στη χ.α -οτι αν αποκαλυφθούν θα τους κυνηγάει ο κόσμος και ακόμα θα τρέχουν! Όσο για τη δράση τους, πιθανότατα μιλάει για κάτι μαχαιρώματα που έπεσαν πριν απο κάποια χρόνια στο αίθριο (δε βρίσκω το αρθρο στο οποιο το ειχα διαβάσει, οπότε δεν είμαι σιγουρη). Ούτως ή αλλως τα εν λόγω ατομα δεν ξέρουν να κάνουν τιποτα αλλο, μόνο ξυλο να δίνουν και αυτό ανεπιτυχώς. :jaugh: :jaugh:
Όσο για σένα Αντρέα και τους δικούς σου, η πορτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά αμολημένα -μάντεψε σε ποιους αναφέρομαι. Κοπιάστε είτε στη συνέλευση είτε οπουδήποτε αλλού και θα μάθετε απο πρώτο χέρι τι εστί βερίκοκο. :harhar:
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 10 Οκτ 2011, 18:20

Και εγώ δεν 'εχω δεί ποτέ τους χρυσαυγίτες ΠΟΥΘΕΝΑ στη σχολή.Είναι κάτι σαν το συγκεκριμένο άσμα http://www.youtube.com/watch?v=EZHhGwqb ... re=related
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 18:25

BELEN έγραψε:Παιδιά,είμαι σίγουρη πως ό,τι και να γίνει η σχολή θα ανοίξει την Τετάρτη,πρώτον γιατί θα είναι τελείως παράλογο να ανοίξουν και οι ελάχιστες σχολές που έχουν ακόμα κατάληψη αυτή την εβδομάδα και να μείνει κλειστή μόνο η Φιλοσοφική,και δεύτερον επειδή αυτό θέλει η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών η οποία αυτήν τη φορά δεν θα πιαστεί κορόιδο.Θα επιβάλει τη θέλησή της ανεξαρτήτως αριθμού πλαισίων,παρατάξεων κλπ.

Πολύ σίγουρη δεν είσαι?

Να σου πω πως θα πάει? Θα έρχεται ο φοιτητής και θα λέει "Ανοιχτή Σχολή" ή "το ανεξάρτητο".

Τότε αυτός που θα είναι μπροστά θα τον ρωταει "ποιά Ανοιχτή Σχολή/Ποιό ανεξάρτητο? Αυτό που είναι υπερ (επίτηδες θα λέει υπερ, αν και έχουμε ξεκαθαρίσει πως δεν παίρνουμε θέση ) ή κατα του νόμου?" Και πολλοι, χωρις να σκεφτουν, θα πουν "αυτό που είναι κατα του νόμου". Δεν χρειάζεται να την πατήσουν πολλοί, καμια πενηνταριά άτομα και τελειώσαμε. Θα δεις ένα αποτέλεσμα στο τέλος του τυπου : ΣΕΚ 450, Ανοιχτή Σχολή 440, Ανοιχτή Σχολή Β' 100, και θα τραβας τα μαλλιά σου.

Το ξαναλέω, το κρίμα στο λαιμό τους, εμείς κάναμε ο,τι μπορούσαμε. Προσπαθήσαμε να έρθουμε σε επικοινωνία αλλά μας έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Προφανώς είχε αποφασιστεί και απλως σήμερα σερβιρίστηκε.

Εμ, παιδιά έτσι είναι. Όταν από 10000 άτομα έρχονται να ψηφίσουν Ανοιχτή Σχολή( ένα πλαίσιο που ζητάει μονο το αυτονοητο και δεν θίγει την πολιτική ταυτότητα κανενός, ένα καθαρα φοιτητικό-ενωτικό πλαίσιο) στην καλύτερη μέχρι σήμερα περίπτωση 470, και η διαφορά από την ΣΕΚ είναι μόλις 17 ψηφοι τότε υπάρχει χώρος για τέτοια νόμιμα και δημοκρατικα παιχνιδάκια. Σας το είπα, σκάκι είναι και παίζουμε όλοι, είτε το γνωριζουμε είτε όχι. Αν στην τελευταία συνέλευση είχαν ψηφίσει 1000 άτομα Ανοιχτή Σχολή (μόνο το 10% δηλαδή του συνόλου) σήμερα θα είχε τελειώσει το θέμα "κατάληψη ή όχι" και θα μπορούσαν και αυτοί που θέλουν να αντιδράσουν στον νέο νόμο να συνεννοηθούν μεταξύ τους και με τους καθηγητές και να προχωρήσουν σε όποια κίνηση απεφάσιζαν, χωρις το φόβητρο της καταλήψεως να σκιάζει κάθε συζήτηση, χωρις εντάσεις, απειλές και τραμπουκισμούς σε συνελεύσεις-χαύρες.

Τώρα όλα είναι ανοιχτά. Αν διασπαστεί το μέτωπο εναντίον της καταλήψεως τίποτα δεν μπορεί να επιβάλει κανένας σε κανέναν, ούτε και πρέπει άλλωστε. Δημοκρατία έχουμε και οι παγίδες είναι μέσα στην Δημοκρατία. Πολύ άσχημο πολιτευμα, αλλά δυστυχώς είναι το καλύτερο που υπάρχει. ;)

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 10 Οκτ 2011, 18:27

Μιχάλης Γ. έγραψε:
Μάλιστα είχα απευθύνει και ανοιχτή πρόσκληση στον Sotis_10 (ο οποίος είχε σκεφτεί να κατεβάσει πλαίσιο μαζί με τον Μάξιμο) να έρθει στην συνάντηση που θα κάνουμε αύριο ώστε να μας πει από κοντά τις προτάσεις του και να βρούμε κάποιο κοινό τόπο.

Ο Sotis_10 το έχει δηλώσει άπειρες φορές το παιδί, ότι δεν θέλει να εμπλακεί σε μία τέτοια κίνηση. Μην τον αναφέρεις συνέχεια.
"Δε πα να μας χτυπάν με όλμους και κανόνια
Δεν πα να μας χαλάν τα πιο όμορφά μας χρόνια
Θα βάλουμε μπροστά τη μαύρη και την κόκκινη σημαία
Για μας, για μια ζωή πιο λεύτερη πιο νέα"
Άβαταρ μέλους
Maximus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 18:35

Μ'αρέσει που κάθεστε και απαντάτε σοβαρα στον andreas4.

Πείτε του "ναι" να ησυχάσει.

Ναι, η Χρυσή Αυγή έχει συνεπή και συνεχή παρουσία τα τελευταία χρόνια στην Σχολή. Παντα πρωτοστατούσε στους αγώνες των φοιτητών και προσέφερε τις υπηρεσίες της. Προσφάτως ανέλαβε να ανανεώσει το στοκ σαπουνιών στις τουαλέτες της Σχολής με δικά της έξοδα. Μαλιστα ένας συνάδελφος χρυσαυγίτης(γεμάτη είναι η σχολή άλλωστε) διέκοψε την παρέλασε με βήμα χηνας που έκανε (στο αίθριο του τετάρτου, όπως πάντα) και μου εμπιστεύθηκε πως τα σαπούνια αυτά, αν και ηλικίας 70 ετών περίπου είναι "κορυφαίας ποιότητος". Μου είπε μάλιστα και την μάρκα: F.A. Μου είπε πως έρχονται από ένα "ένδοξο πολωνικό χωριο". Aυτό που με παραξένεψε ήταν το οτι το κάθε σαπούνι είχε και ένα όνομα τυπωμένο πάνω του.πχ David, Hanna, Jasha, αλλά δεν έδωσα σημασία, θα ήταν και αχαριστία απο μέρους μου.

Οπότε βγάλτε το σκασμό όλοι, που και καλά δεν έχετε δει ποτέ χρυσαυγίτες στην Σχολή.

Στην τελική έχετε δει φασίστες, εμας (συμφωνα με τα λεγομενα των καταληψιών)! :lola:

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 10 Οκτ 2011, 18:39

Maximus έγραψε:
Μιχάλης Γ. έγραψε:
Μάλιστα είχα απευθύνει και ανοιχτή πρόσκληση στον Sotis_10 (ο οποίος είχε σκεφτεί να κατεβάσει πλαίσιο μαζί με τον Μάξιμο) να έρθει στην συνάντηση που θα κάνουμε αύριο ώστε να μας πει από κοντά τις προτάσεις του και να βρούμε κάποιο κοινό τόπο.

Ο Sotis_10 το έχει δηλώσει άπειρες φορές το παιδί, ότι δεν θέλει να εμπλακεί σε μία τέτοια κίνηση. Μην τον αναφέρεις συνέχεια.

Τον sotis_10 τον ανέφερα για να δείξω πως εμείς είμαστε ανοιχτοί στον διάλογο με τον οποιονδήποτε θέλει να κάνει οποιαδήποτε παρατήρηση-πρόταση. Τότε που είχε πει πως ενδιαφέρεται αμέσως τον καλέσαμε όπως και καλέσαμε και εσένα και καλούμε τον οποιονδήποτε να έρθει και να συνεννοηθούμε. ΕΜείς από την πλευρά μας κάναμε ο,τι μπορούσαμε.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 10 Οκτ 2011, 18:40

ρε Μιχαλη σορρυ κιολας αλλα 3 σελιδες τωρα διαβαζω για την συνωμοσια που εχει στηθει εναντιον του πλαισιου σας!ελεος!τελικα δεν ξερω τι σε νοιαζει περισσοτερο οτι μπορει να διασπαστει το κοινο μετωπο ανοιχτης σχολης και θα συνεχιστει η καταληψη?ή οτι δεν θα παρετε εσεις την νικη γτ ολοι σχεδον θα πανε στο πλαισιο ανοιχτη σχολη-κατα του νομου ομως?
Άβαταρ μέλους
istoria

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης