filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 17 Φεβ 2014, 21:29

Την Τετάρτη στις 12:00 άκουσα ότι θα γίνει η επόμενη συνέλευση της Σχολής. Υπάρχει κανείς που μπορεί να το επιβεβαιώσει;
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gwgw13 » 04 Ιουν 2014, 16:34

Ξέρετε τι εγινε σήμερα στην συνέλευση των φοιτητών;;;
Άβαταρ μέλους
Gwgw13

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dema mikropoulou » 11 Ιουν 2014, 11:00

Ξερει καποιος αν απεργουν οι γραμματειες σημερα? Και αν γινεται παλι σημερα συνελευση φοιτητων? Γιατι κατι τετοιο διαβασα στο facebook νομιζω και μπερδευτηκα..
L'utopie n'est que litterature...
Άβαταρ μέλους
dema mikropoulou

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 11 Ιουν 2014, 12:27

Για την απεργία, διάβασα στο διαδίκτυο ότι είναι τριήμερη για τους διοικητικούς υπαλλήλους (δηλ. μέχρι την Παρασκευή)και σήμερα έχουν συγκέντρωση στα Προπύλαια, οπότε ναι, είναι κλειστές οι γραμματείες! Για Συνέλευση δεν ξέρω να απαντήσω.
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 11 Ιουν 2014, 14:33

Εγώ πήγα σήμερα για μια δουλειά στη γραμματεία του Ιστ. - Αρχ. και λειτουργούσε κανονικά. Και στη σχολή, όλα στη θέση τους (είχε καθαρισθεί κιόλας).
Τελευταία επεξεργασία από Μαριάνα και 11 Ιουν 2014, 14:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 11 Ιουν 2014, 16:09

Τι να πω... εδώ το είδα.. http://www.apergia.gr/ ίσως να'ναι λανθασμένη πληροφορία :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣΦΩΤΟΠΟ » 28 Ιούλ 2014, 16:27

...
Τελευταία επεξεργασία από rania91 και 30 Ιούλ 2014, 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διαγραφή spamming
Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣΦΩΤΟΠΟ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 28 Αύγ 2014, 15:14

αρχιζει η διαγραφη των φοιτητων και ουτε λογος απο κανεναν...μα καλα δε θα κληθει καμια γενικη συνελευση?το φοιτηταριατο κοιμαται για τα καλα
Τελευταία επεξεργασία από istorikarios13 και 28 Αύγ 2014, 15:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dema mikropoulou » 29 Αύγ 2014, 12:34

Δεν δωθηκε παραταση μεχρι και την εξεταστικη Φεβρουαριου?
Άβαταρ μέλους
dema mikropoulou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 29 Αύγ 2014, 12:54

dema mikropoulou έγραψε:Δεν δωθηκε παραταση μεχρι και την εξεταστικη Φεβρουαριου?

viewtopic.php?f=30&t=5975&start=520

Θα διαγραφούν όσοι ήταν τελείως ανενεργοί τα τελευταία δύο χρόνια.
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 29 Αύγ 2014, 16:52

σε πρωτη φαση ναι,σε δευτερη θα προχωρησουν και σε περεταιρω διαγραφες,κακα τα ψεματα εχουμε σταυρωσει τα χερια μας ολοι.ζητω τα μνημονια και η υποταγη,μας φτωχυναν,μας οδηγησαν στην ανεργεια,μας στερουν και το δικαωμα στις σπουδες.Καλα μας κανουν αυτο αξιζουμε να ειμαστε υποτακτικα σκουπιδια.
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 29 Αύγ 2014, 17:03

Κακόμοιρο παιδί, όλα ξεκαθαρίζουν έχεις δίκιο, πρέπει να στερήθηκες το δικαίωμα της παιδείας χρόνια τώρα. Για αυτό δεν ξέρεις να γράφεις. Τς τς, βάρβαροι βάρβαροι.

Πάρε τις ηλίθιες προτάσεις σου και κάνε μας την χάρη να φύγεις.
Τελευταία επεξεργασία από Dark fairy και 29 Αύγ 2014, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 29 Αύγ 2014, 17:36

...
Τελευταία επεξεργασία από 9gewrgia9 και 29 Αύγ 2014, 17:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
"Θα μπορούσες να μ' αγαπήσεις;".
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας, Γλωσσολογικό
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 29 Αύγ 2014, 17:38

Dark fairy έγραψε:Κακόμοιρο παιδί, όλα ξεκαθαρίζουν έχεις δίκιο, πρέπει να στερήθηκες το δικαίωμα της παιδείας χρόνια τώρα. Για αυτό δεν ξέρεις να γράφεις. Τς τς, βάρβαροι βάρβαροι.

Πάρε τις ηλίθιες προτάσεις σου και κάνε μας την χάρη να φύγεις.

+ 50000...

Μυρίστηκε πάλι (μετά τον Δεκέμβριο) καταλήψεις, απεργίες (πείνας), πλημμύρες... και είπε να επανεμφανιστεί... εθιμοτυπικώς!

Σχόλιο:
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους. :sadbye:
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις. :cry:

Κ.Π.Κ.

:lola: :jaugh:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 29 Αύγ 2014, 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 29 Αύγ 2014, 17:48

W.H. έγραψε:Μυρίστηκε πάλι (μετά τον Δεκέμβριο) καταλήψεις, απεργίες (πείνας), πλημμύρες... και είπε να επανεμφανιστεί... εθιμοτυπικώς!

Αχ, ωραίες εποχές εκείνες!
Με πόσους είχα τσακωθεί...
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 29 Αύγ 2014, 22:41

καλα καλα νταρκ φερι λεγε οτι θες με την ευκολια να στα προσφερει ολα η μαμακα σου και ο μπαμπακας σου,μεροκαματο δε ξερεις τι σημαινει,αλλα οταν σκατε στις συνελευσεις οι δηθεν αγανακτησμενοι φοιτητες-δαπ δε τολματε να βρισετε τρεμετε σα φοβισμενα ανθρωπακια,μαγκα του πληκτρολογιου.
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 29 Αύγ 2014, 22:59

Αγράμματε istorikarie, σφάλλεις. Και σφάλλεις θρασύτατα και με αυθαιρεσία. Πράγμα που μου επιβεβαιώνει έτι μία φορά:
1. ότι γράφεις ηλιθιότητες απλά για να τις γράφεις,
2. ότι δεν είσαι καν φιλοσοφικάριος και δε μπορώ να καταλάβω καν γιατί καίγεσαι,
3. απλά ότι είσαι ηλίθιος (γεγονός που αλληλοκαλύπτεται από το 1, αλλά η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως).

οι αυθαιρεσίες:

1) δεν ξέρεις καν τι μου προσφέρει ο "μπαμπάκας" μου και η "μαμάκα" μου. For god's shake, δεν ξέρεις καν αν έχω κανέναν από τους δύο.
2) δεν γνωρίζεις ούτε την οικονομική μου κατάσταση, ούτε αν ξέρω τι σημαίνει μεροκάματο, αγαπητέ κράχτη του καναπέ.
3) οι πολιτικές μου απόψεις δεν σε αφορούν, αλλά αν είναι τόσο σημαντικό για σένα να σε εφησυχάσω ότι δεν είμαι ΔΑΠ, δεν είμαι τίποτα από όλα αυτά για την ακρίβεια.
4) το αν οι ανεξάρτητοι δεν θέλουν να φέρονται σαν ανεξέλεγκτοι χιμπατζήδες που ουρλιάζουν ο ένας στον άλλον κοινοτυπίες και μπούρδες οι οποίες τείνουν να μασκαρεύονται ως ενδιαφέρον για το μέλλον του φοιτητή, αλλά στην ουσία έχουν ως στόχο να επιβραβεύσουν και να διαιωνίσουν τις συμπεριφορές του άκρατου φασισμού όπου δεν μπορείς να εκφράσεις μια γνώμη χωρίς να σου ουρλιάζουν πενήντα πάνω από το κεφάλι, να κοντεύεις να πάθεις καρκίνο με μία ώρα προσέλευσης σε μια συνέλευση και να δακτυλοδείχνεσαι ως μίασμα που πάει να εμποδίσει το θεικό έργο των παρατάξεων, μου επιβεβαιώνει για μία ακόμα φορά τόσο το επίπεδο εκείνων όσο και το δικό σου.
5) Δεν έχω δει ποτέ αγανακτισμένους Δαπίτες.
6) Το τι απολαβές έχω εγώ ή ο οποισδήποτε (που αν κατάλαβα καλά το κριτήριο είναι αν διαφωνούν μαζί σου) από την οικογενειά μου και αν είναι οικονομικά ευκατάστατοι ή όχι, δεν έχει καμίιια σχέση με τις διαγραφές.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 29 Αύγ 2014, 23:03

Ήρεμα με το λάβαρο της επανάστασης, μην βγάλουμε κανά μάτι :peace:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 30 Αύγ 2014, 11:42

φιλοσοφικαριος ειμαι,αν θες ελα στην αουλα να αποκαλεσεις ηλιθιο οποιον θελει ενα καλυτερο πανεπιστημιο,μη βριζεις πισω απο ενα πληκτρολογιο φοβικο ατομο...
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dema mikropoulou » 30 Αύγ 2014, 14:30

Συγγνώμη αλλά έχω μια απορία, υπάρχει έστω κι ένας φοιτητής που να θέλει να διαγραφούν συνάδελφοί του? Όχι φανταζομαι. Αλλά από την μακροχρονη πείρα μου στην φιλοσοφική εχω καταλάβει ένα πράγμα, πως όσο δίκαιος και σωστός κι αν είναι ο λόγος, οι καταλήψεις και οι απεργίες οδηγούν με μαθηματική ακριβεια εκεί ακριβώς:στην διαγραφή! Γιατι λοιπόν αντι να σφαζόμαστε μεταξύ μας δεν συνεργαζόμαστε να τελειώσουμε μια ωρα νωρίτερα και να ξεμπερδεύουμε μ'αυτό το <<ιδρυμα>>?
Άβαταρ μέλους
dema mikropoulou

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης