filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 05 Μαρ 2014, 19:41

Επεξεργασία: Έγινε συγχώνευση με το θέμα που υπήρχε στις ανακοινώσεις Φ.Π.Ψ.

Οι διαγραφές ξεκινάνε..Ό,τι είναι να κάνουμε πρέπει να το κάνουμε τώρα!!!!!!Δεν έχουμε άλλα περιθώρια.Δε τους νοιάζει τίποτα.Ούτε το μπάχαλο που δημιούργησαν τόσους μήνες με τις απεργίες, ούτε αν χρωστάμε 2 ή 100.Δε μπήκαν καν στη διαδικασία να ζητήσουν να δηλώσουμε ποιοί και πόσοι είμαστε που θέλουμε να συνεχίσουμε.Και πιστεύω πως μόνο αν κινηθούμε μαζικά μπορεί να πετύχουμε κάτι.Αν πηγαίνουμε μόνος του ο καθένας δεν θα ασχοληθεί κανείς.Πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί και να το κάνουμε τώρα.Συμφωνείτε να οργανωθούμε και να κινηθούμε μαζικά και να μη χάσουμε άλλο καιρό με συζητήσεις;;Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουμε;;Εκτός από εμένα υπάρχουν άλλοι φοιτητές στο τμήμα αυτό οι οποίοι θα διαγραφούν τώρα;
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 09 Ιαν 2015, 06:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Συγχώνευση θεμάτων
Άβαταρ μέλους
Εύη

Ευχαριστώ: 2

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pelecan » 05 Μαρ 2014, 19:56

Έχεις απόλυτο δίκιο!
Άβαταρ μέλους
pelecan

Ευχαριστώ: 0

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό NAGIA » 05 Μαρ 2014, 20:33

Καλησπέρα!!Εννοείται ότι αυτό το θέμα μας αφορά όλους και πρέπει να κινηθούμε μαζικά... τους εισακτέους από ποια χρονιά και πριν θα διαγράψουν άμεσα??
Άβαταρ μέλους
NAGIA

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MaRiA30 » 05 Μαρ 2014, 20:45

Κι εγώ στους άμεσα. Αν δεν προλάβουμε να ξεμπερδέψουμε μέχρι Σεπτέμβρη.
Τελευταία επεξεργασία από MaRiA30 και 05 Μαρ 2014, 20:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
MaRiA30

Ευχαριστώ: 1

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 05 Μαρ 2014, 21:01

Ό,τι είναι να συζητάμε για το θέμα οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, να το συζητάμε όλοι μαζί (διότι το ζήτημα είναι κοινό για όλα τα τμήματα) εδώ : http://filosofiki.eu/viewtopic.php?f=30 ... 61#p788367, μη διασπάμε τη συζήτηση σε περισσότερα ''μέτωπα'' (τόπικς)...
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 05 Μαρ 2014, 22:34

Συμφωνώ και γι'αυτό δεν το είχα κάνει τόσο καιρό αλλά συμβαίνουν τα εξής : Δε ξέρω αν η απόφαση θα είναι κοινή για όλη τη σχολή ή το κάθε τμήμα θα αποφασίσει μόνο του..το έχω ρωτήσει αλλά δε πήρα απάντηση..και είναι πολλοί (και εγώ μέχρι πρόσφατα) που μπαίνουν μόνο στο δικό τους τμήμα..γι'αυτούς τους λόγους το "άνοιξα" και εδώ..
νομίζω ότι το θέμα είναι να βρούμε τι θα κάνουμε και όχι να αναλωθούμε σε συζητήσεις..υπήρχε εξ'αρχής μια μεγάλη συζήτηση για το αν ο Σεπτέμβρης θα είναι μέσα ή όχι..μάλλον δε θα είναι..επίσης ο νόμος λέει (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με) ότι την απόφαση θα την πάρει η κάθε σχολή μόνη της και ΟΧΙ το Υπουργείο..οπότε ξαφνικά γιατί ο ένας ρίχνει τη τελική ευθύνη στον άλλο;μήπως γιατί δε σκοπεύουν να κάνουν απολύτως τίποτα παρά μόνο "απλά" να μας διαγράψουν και κανείς δε θέλει να αναλάβει την ευθύνη γι'αυτό;;και γιατί ξαφνικά αναφέρουν ότι θα διαγραφούν εισακτέοι ετών που βάσει νόμου δεν διαγράφονται τώρα;μήπως για να το πάρουν μετά "και καλά πίσω" και να φανούν και καλοί;;και τέλος γιατί θυμήθηκαν τώρα αυτό το θέμα;;μήπως υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες από πίσω άσχετες με εμάς αλλά που εμείς θα επωμιστούμε;;
Δε ξέρω αν με βρίσκετε παράλογα καχύποπτη αλλά επειδή πολλά έχουμε δει..
Όποιος έχει οποιαδήποτε ιδέα για το τι να κάνουμε παρακαλώ ας τη πει..πρέπει να δράσουμε άμεσα γιατί αν ούτε τώρα που το θέμα αυτό ήρθε στην επιφάνεια αντιδράσουμε θα θεωρήσουν ότι δε μας νοιάζει και ότι αφού δε θα υπάρξει καμμία αντίδραση γιατί να σχοληθούν..

(Συγγνώμη αν σας κούρασα..)
Άβαταρ μέλους
Εύη

Ευχαριστώ: 2

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pomodorio » 05 Μαρ 2014, 23:38

Kαλησπέρα σας!Είμαι νέος στο forum σας.Είμαι φοιτητής του Βιολογικού και θέλησα να εγγραφώ και στο δικό σας forum γιατί παρακολουθώ τη συζήτησή σας για τις διαγραφές.Στο Βιολογικό έχουμε ξεκινήσει άτυπα μια επιτροπή διαγραφέντων φοιτητών.Όλοι μας θεωρούμε πια πως αυτοί εκεί πάνω στο υπουργείο δεν καταλαβαίνουν τίποτα και χρειάζεται πια να συντονιστούμε και να δούμε πως θα κινηθούμε μαζικότερα.Νομίζω ότι πρέπει να μαζευτούμε και από άλλες σχολές...από όλες τις σχολές κατά τη γνώμη μου και να καθορίσουμε μια μορφή δράσης.Μην πάει αμέσως το μυαλό σας σε καταλήψεις.Για άλλες μορφές αντίδρασης μιλώ.Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν ανήκω σε καμία φοιτητική παράταξη,απλά επειδή το θέμα με ''καίει'',σκέφτηκα ότι ίσως απευθυνόμενος και σε άλλες σχολές...γίνει κάτι!Προτείνω λοιπόν,να οργανώσετε και εσείς ως φιλοσοφική ανάλογες επιτροπές,σε κάθε σχολή και στη συνέχεια κατόπιν συνενόησης των εκπροσώπων,ή και καθορίζοντας μια οποιαδήποτε μαζική συνάντηση των ενδιαφερομένων σε κάποια συνέλευση,ή αίθουσα,μπορέσουμε να συντονίσουμε την όποια δράση.Προς το παρόν αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να συζητήσουμε το θέμα,ας μου στείλει στο inbox απάντηση και στοιχεία.
Άβαταρ μέλους
pomodorio

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τζένη » 07 Μαρ 2014, 13:24

Καλημέρα σας μόλις διάβασα αυτό το άρθρο και σας το κοινοποιώ!

Αρχική

ΕΛΛΑΔΑ
Πελεγρίνης κατά Αρβανιτόπουλου: Οχι, να μην διαγραφούν οι «αιώνιοι φοιτητές»
Πελεγρίνης κατά Αρβανιτόπουλου: Οχι, να μην διαγραφούν οι «αιώνιοι φοιτητές»

07.03.2014 07:38
-A+A
Aντίθετος με τη διαγραφή των «αιώνιων» φοιτητών, που προωθεί το υπουργείο Παιδείας, εμφανίζεται ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών Θεοδόσης Πελεγρίνης.

«Αναφορικά προς το φερόμενο ως δήλωσή σας δημοσίευμα στον Τύπο περί επερχόμενης διαγραφής 180.000 φοιτητών τον προσεχή Ιούνιο, η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ εκφράζει τη σοβαρότατη ανησυχία της για την εφαρμογή ενός τέτοιου μέτρου, καθόσον δεν προκύπτει από πουθενά από τον Ν. 4009/2011 και τον Ν. 4076/2012» αναφέρεται σε επιστολή που απέστειλε ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών, Θεοδόσης Πελεγρίνης, η οποία συντάχθηκε έπειτα από συνεδρίαση της Συγκλήτου.

«Ειδικότερα, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις θα πρέπει να προηγηθούν τα σχετικά Προεδρικά Διατάγματα, ώστε να υπάρξει η σχετική πρόνοια που θα πρέπει να περιληφθεί στους υπό σύνταξη Οργανισμούς των Ιδρυμάτων και ακολούθως στους Εσωτερικούς Κανονισμούς τους» σημειώνει ο κ. Πελεγρίνης στην επιστολή του και καταλήγει: «Η Σύγκλητος κρίνει, λόγω των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν στα Τμήματα και τις Σχολές των Πανεπιστημίων, ότι η διαδικασία της αντιμετώπισης των ανενεργών φοιτητών θα πρέπει να γίνει ύστερα από σχετική εισήγησή τους, έτσι ώστε να τηρηθεί η ακαδημαϊκή τάξη και ηρεμία στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα».

Σύμφωνα με στοιχεία της Στατιστικής Αρχής, από τους 596.000 φοιτητές, οι 300.000 χαρακτηρίζονται μη ενεργοί, είτε γιατί έχουν εγκαταλείψει τις σπουδές τους, είτε γιατί έχουν καθυστερήσει να πάρουν το πτυχίο τους. Από αυτούς οι περίπου 180.000 θα πρέπει να διαγραφούν από τις σχολές τους, εφόσον δεν ολοκληρώσουν τις σπουδές τους, μέχρι τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Φωτογραφία: Fosphotos

Πηγή: Πελεγρίνης κατά Αρβανιτόπουλου: Οχι, να μην διαγραφούν οι «αιώνιοι φοιτητές» | Ειδήσεις και νέα με άποψη http://www.iefimerida.gr/node/146092#ixzz2vGpdZjJR
Άβαταρ μέλους
Τζένη

Ευχαριστώ: 3

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ISOLDE » 08 Μαρ 2014, 23:31

Καλησπέρα!!
Είμαι στην επιτροπή των Επί Πτυχίω Φοιτητών της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ.
Έχουμε κινητοποιηθεί από την άνοιξη του 2011,όταν ο νόμος ήταν ακόμα προσχέδιο.
Το topic μας είναι http://www.greekmeds.gr/forum/topic/331 ... oeieocoui/ .
Συμφοιτητής μας ανακάλυψε και αυτό : https://www.facebook.com/groups/1458349757715828/
ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από ISOLDE και 08 Μαρ 2014, 23:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ISOLDE

Ευχαριστώ: 1

Ψήφισμα-διαμαρτυρία για την μη διαγραφη των "αιωνίων"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 09 Μαρ 2014, 15:13

1.
https://secure.avaaz.org/en/petition/Yp ... _aio/?fbdm

2.
Επεξεργασία: Επιστολή προς τους Πρυτάνεις

συντάχθηκε από ομάδα εργασίας αποτελούμενη από τους aik padolou, maria tsouvala, kostas batis, konstantinos polemis, εκπρόσωπο από το https://www.facebook.com/pages/citycamp ... 9287249537 , την βρίσκετε εδώ: https://www.facebook.com/groups/oxistis ... nfoititon/ στηρίζεται και από την ομάδα 'επί πτυχίω φοιτητές της Ιατρικής ΕΚΠΑ' συνυπογράφεται και από φοιτητές άλλων ετών και από πολίτες που υποστηρίζουν το δίκαιο αίτημά τους!

Πρέπει να αποστείλετε μήνυμα με το ονοματεπωνυμο σας (αν θέλετε και τη σχολή σας, αν είστε φοιτητής ή επι πτυχίω φοιτητής) με την υποσημείωση ότι <ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ ΤΗ ΣΥΝΗΜΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ> ή <ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ> στην ηλεκτρονική δ/νση (email): oxistisdiagrafes@hotmail.com

:arrow: Διευκρίνιση: Τα ονόματα με τις 'υπογραφές' (ηλεκτρονικά μηνύματα) δεν θα δημοσιευτούν. Θα συνοδεύουν την επιστολή προς τους Πρυτάνεις ή άλλες αρμόδιες Αρχές εφόσον παραστεί ανάγκη.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 30 Μαρ 2014, 03:12, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 09 Μαρ 2014, 23:08

Υπέγραψα.

Καλύτερο θα ήταν να αναγραφόταν ως Κίνηση φοιτητών της Φιλοσοφικής Σχολής γενικότερα και όχι μόνο του Γαλλικού Τμήματος (θεωρώ πως έτσι έχει πολύ μικρότερη ισχύ στα μάτια ''Αρβανιτόπουλου και ΣΙΑ''...).
Τελευταία επεξεργασία από Μαριάνα και 09 Μαρ 2014, 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Henry DuCard » 24 Μαρ 2014, 17:12

Χαχαχα. Διαδικτυακό ψήφισμα. Είπα και εγώ μήπως κάναμε καμιά σοβαρή διαμαρτυρία. Ελπίζω όταν αρχίσουν οι συνελεύσεις στη σχολή να συμμετέχουν όλοι όσοι "υπογράφουν" εδώ.
Άβαταρ μέλους
Henry DuCard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό peggy14 » 25 Μαρ 2014, 19:01

μπράβο στην κίνηση για το δημοψήφισμα!!!! :clapping: στο facebook υπάρχει επίσης η σελίδα ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ..γίνονται ήδη κινήσεις σοβαρές...εγώ προσωπικά έχω αποστείλει επιστολές...άλλοι κινούνται με δικηγόρους...και όλοι μαζί στις συνελεύεσεις....ξεκινώ από το εξής!!!! είμαι η όχι φοιτήτρια του ακαδημ έτους 2013-2014? άρα με ποιό δικαίωμα νομικό και συνταγματικό μιλούν για διαγραφή το καλοκαίρι και με εξαιρούν από την εξεταστική σεπτεμβρίου ?? επίσης .....ο νόμος λέει ..εκτός κι αν ορίζει το ίδρυμα κάτι διαφορετικό....ο υπουργός είπε σε συνέντευξη ότι θα γίνουν διαγραφές και θα παρακάμψει τους πρυτάνεις...είναι παράνομος ή όχι ??? είναι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! διαγραφές χωρίς μελέτη...σχεδιασμό ...έτσι γιατί τους κάπνισε...η ηχηρή απάντηση θα είναι όχι έτσι....με βιασμό ...γιατί αυτό είναι βιασμός....τελεία και παύλα... :help:
Άβαταρ μέλους
peggy14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pass » 25 Μαρ 2014, 23:37

Henry DuCard έγραψε:Χαχαχα. Διαδικτυακό ψήφισμα. Είπα και εγώ μήπως κάναμε καμιά σοβαρή διαμαρτυρία. Ελπίζω όταν αρχίσουν οι συνελεύσεις στη σχολή να συμμετέχουν όλοι όσοι "υπογράφουν" εδώ.

Χαχαχαχαχα. Από πότε οι συνελεύσεις στη Φιλοσοφική έγιναν σοβαρή διαμαρτυρία? Γιατί τελευταία φορά που πήγα εγώ μαλλιοτραβιόταν η τύπισσα από την ΠΚΣ με τα ΕΑΑΚ για το ποιος θα έχει το μικρόφωνο. Αφού μέχρι και οι φλώροι της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ βαρέθηκαν που δεν ασχολιόταν κανείς μαζί τους και σηκώθηκαν να φύγουν.
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ
Άβαταρ μέλους
pass
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pass » 25 Μαρ 2014, 23:46

Αν και για να πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι θα πετύχουμε κάτι με τις υπογραφές. Χρειαζόμαστε πιο δραστικά μέτρα αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ξεβολευτούμε και δυστυχώς απ'ότι έχει φανεί στο παρελθόν δεν έχουμε τα κότσια. Παρά μόνο να φωνάζουμε για τα διακαιώματα των εργατών κάτω από τη στέγη του Π.Α.Μ.Ε και να χαριεντιζόμαστε στους διαδρόμους της σχολής ότι κάνουμε επανάσταση γιατί καταφέραμε να κρεμάσουμε την αφίσα στο χώρο της αντίπαλης παράταξης και με το να βάζουμε τον Ξυλούρη στο κασσετόφωνο να τραγουδα "Πότες θα κάμει ξαστεριά". Δεξιοί κι αριστεροί τα ίδια σκ#$%! Το ίδιο αναποτελεσματικοί. Για να μην μιλήσω για τους υπόλοιπους φοιτητές (μη κομματοποιημένους) που πιστεύουν ότι το πτυχίο τους θα τους λύσει όλα τα προβλήματα και δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο εκτός από αυτό.

(και σε όποιον πει "ποιος είσαι εσύ ρε που βγαίνεις και κράζεις", θα απαντήσω "έλα ντε?")
Άβαταρ μέλους
pass
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pass » 25 Μαρ 2014, 23:46

Σημειωτέον υπέγραψα το ψήφισμα γιατί πιστεύω ότι απ'το ολότελα....
Άβαταρ μέλους
pass
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 25 Μαρ 2014, 23:51

Off topic:
pass έγραψε: και με το να βάζουμε τον Ξυλούρη στο κασσετόφωνο να τραγουδα "Πότες θα κάμει ξαστεριά".

ΠΕΣ ΤΑ!! :funny: χίλια συγγνώμη για το off, αλλά αυτό το πράγμα να παίζει συνέχεια όπου σταθεί και όπου βρεθεί Κνίτης, Σαφίτης, Εακίτης, Ενωτικίτης, καλά ούτε οι άλλοι είναι καλύτεροι :tongue:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Henry DuCard » 26 Μαρ 2014, 00:55

pass έγραψε:
Henry DuCard έγραψε:Χαχαχα. Διαδικτυακό ψήφισμα. Είπα και εγώ μήπως κάναμε καμιά σοβαρή διαμαρτυρία. Ελπίζω όταν αρχίσουν οι συνελεύσεις στη σχολή να συμμετέχουν όλοι όσοι "υπογράφουν" εδώ.

Χαχαχαχαχα. Από πότε οι συνελεύσεις στη Φιλοσοφική έγιναν σοβαρή διαμαρτυρία? Γιατί τελευταία φορά που πήγα εγώ μαλλιοτραβιόταν η τύπισσα από την ΠΚΣ με τα ΕΑΑΚ για το ποιος θα έχει το μικρόφωνο. Αφού μέχρι και οι φλώροι της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ βαρέθηκαν που δεν ασχολιόταν κανείς μαζί τους και σηκώθηκαν να φύγουν.

Είπα εγώ ότι οι συνελεύσεις στη Φιλοσοφική έγιναν σοβαρή διαμαρτυρία; Στις συνελεύσεις της Φιλοσοφικής είναι που αποφασίζεται με ψήφισμα ο τρόπος δράσης των φοιτητών. Η φυσική παρουσία των φοιτητών είναι απαραίτητη. Όταν δεν συμμετέχουν οι φοιτητές τότε λογικό είναι να μην μπορεί να συντονιστεί, οργανωθεί οποιαδήποτε μορφή δράσης. Ποτέ δεν άλλαξε τίποτα με τη συλλογή υπογραφών και ούτε πρόκειται να αλλάξει τώρα που έχουν γίνει διαδικτυακές. Το "μαλλιοτράβηγμα" είναι φυσιολογικό σε τέτοιες διαδικασίες και ούτε υποβαθμίζει τη συνέλευση. Αυτό που υποβαθμίζει τη συνέλευση είναι η αποχή από τη μοναδική αυτή διαδικασία, που είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει έστω και η παραμικρή διεκδίκηση, καθώς και η προώθηση άλλων μορφών διαμαρτυρίας που στην ουσία δεν έχουν κανένα αντίκτυπο. Αποτέλεσμα είναι να φαντάζουν γραφικές οι ισχυρές δημοκρατικές διαδικασίες άμεσης ψηφοφορίας προκειμένου να περιθωριοποιούνται, να κάμπτεται το αγωνιστικό πνεύμα και να προβάλλεται προς τα έξω εικόνα συγκατάβασης, αποδοχής.
Άβαταρ μέλους
Henry DuCard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pass » 26 Μαρ 2014, 13:55

Henry DuCard έγραψε:
pass έγραψε:

Είπα εγώ ότι οι συνελεύσεις στη Φιλοσοφική έγιναν σοβαρή διαμαρτυρία; Στις συνελεύσεις της Φιλοσοφικής είναι που αποφασίζεται με ψήφισμα ο τρόπος δράσης των φοιτητών. Η φυσική παρουσία των φοιτητών είναι απαραίτητη. Όταν δεν συμμετέχουν οι φοιτητές τότε λογικό είναι να μην μπορεί να συντονιστεί, οργανωθεί οποιαδήποτε μορφή δράσης. Ποτέ δεν άλλαξε τίποτα με τη συλλογή υπογραφών και ούτε πρόκειται να αλλάξει τώρα που έχουν γίνει διαδικτυακές. Το "μαλλιοτράβηγμα" είναι φυσιολογικό σε τέτοιες διαδικασίες και ούτε υποβαθμίζει τη συνέλευση. Αυτό που υποβαθμίζει τη συνέλευση είναι η αποχή από τη μοναδική αυτή διαδικασία, που είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει έστω και η παραμικρή διεκδίκηση, καθώς και η προώθηση άλλων μορφών διαμαρτυρίας που στην ουσία δεν έχουν κανένα αντίκτυπο. Αποτέλεσμα είναι να φαντάζουν γραφικές οι ισχυρές δημοκρατικές διαδικασίες άμεσης ψηφοφορίας προκειμένου να περιθωριοποιούνται, να κάμπτεται το αγωνιστικό πνεύμα και να προβάλλεται προς τα έξω εικόνα συγκατάβασης, αποδοχής.

Δυστυχώς μέσα στις συνελεύσεις η τάση διάσπασης των αριστερών είναι αυτή που διώχνει τον κόσμο. Αφού το ξέρεις κι εσύ ότι οι αριστεροί δεν μπορούν να τα βρουν ούτε στα βασικά σημεία. Αλλά και τόσα χρόνια που πήγαινε ο κόσμος δε θυμάμαι να έγινε και τίποτα ουσιαστικό. τουλάχιστον όχι από το 2006 που είμαι στη σχολή. Ο κόσμος αλλάζει και θα πρέπει άμεσα να αλλάξουμε και τις τακτικές μας. Και θα πρέπει να καταλάβουν τουλάχιστον οι αριστεροί ότι αν θέλουν να πετύχουν κάτι θα πρέπει να είναι ενωμένοι, έστω και προσωρινά.
Άβαταρ μέλους
pass
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pass » 26 Μαρ 2014, 13:56

Για να μη μιλήσω για τη νοθεία στις ψηφοφορίες. Τα ξέρεις, να μη στα λέω εγώ.
Άβαταρ μέλους
pass
*Notes donor*
*Notes donor*

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες