filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Οριο Φοιτησης

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό laluna5 » 05 Αύγ 2014, 20:20

Καλησπέρα,εγώ ανήκω στους "αιωνίους", δίνω σταδιακά τα μαθήματα, συμφωνώ ότι δεν επιβαρύνω πουθενά οικονομικά ή γραφειοκρατικά το Πανεπιστήμιο.Δεν έχω πάσο( οπότε δεν έχω μειώσεις πουθενά ),δεν δικαιούμαι συγγράματα,οι δηλώσεις γίνονται πλέον ηλεκτρονικά.Πού απασχολώ εγώ λοιπόν υπάλληλο του ΕΚΠΑ?Στο μαναδικό που μπορεί να έχουν δίκιο είναι στην διόρθωση του γραπτού.Εντάξει εκεί μπορούν να βάλουν ένα χρηματικό ποσό : όσοι φοιτητές έχουν περάσει την προθεσμία ( έτος εισαγωγής πριν το 2003) να δίνουν κάποια εξέταστρα.Ναι,κανένα πρόβλημα.Ίσα,ίσα που το Πανεπιστημίο θα έχει και έσοδα από αυτό.Επίσης ο φοιτητής,τρια που είναι εντελώς ανενεργός ( δεν έχει περάσει κανένα ή λίγα μαθήματα) είναι το ίδιο με αυτόν που καθυστερεί να πάρει πτυχίο ( του έχουν μείνει κάποια )??Προσπαθεί αλλά δεν έχει ολοκληρώσει??Επιπλέον, πολλά άτομα έχουν χάσει τις δουλειές τους και ίσως αυτό το πτυχίο να τους χρειάζεται για να βρουν εργασία( ή να φύγουν για το εξωτερικό) έστω και σε μεγαλύτερη ηλικία.Επίσης,ειπώθηκε ότι έχουν δοθεί εξτρά εξεταστικές το οποίο δεν ισχύει.Του Σεπτεμβρίου είχε χαθεί εξαιτίας της απεργίας των διοικητικών και την αναπλήρωσαν ( ήταν υποχρεωμένοι).Του Απριλίου και του Ιουλίου ήταν και αργοπορημένες και αντί 4 εβδομάδων μόνο 2 η καθεμία.Πότε μου δόθηκε εξτρά εξεταστική?Και επιπλέον γιατί να διαγραφώ Σεπτέμβριο?Το ακαδημαϊκό έτος ξεκινάει 1 Σεπτεμβρίου.Ναι,αλλά με επαναληπτική εξεταστική ( που δικαιούνται οι φοιτητές του Φεβρ.και του Ιουν.επί πτυχίω ή μη ) και εγγραφές πρωτοετών.Μαθήματα γίνονται τον Οκτώβριο.Κανονικά έπρεπε να πουν τον Φεβρ.του 2015 δεν έχετε το δικαίωμα να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
laluna5

Ευχαριστώ: 0

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό catalina » 05 Αύγ 2014, 21:38

Παιδια εγω θα ερχομουν ευχαριστως αλλα ειμαι εκτος Αθηνων οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ κ δεν θα μπορεσω να ερθω...θα προσπαθησω μηπως καταφερω να βγαλω ακρη μεσω τηλεφωνου
Άβαταρ μέλους
catalina

Ευχαριστώ: 1

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 05 Αύγ 2014, 23:59

doh έγραψε:ποσοι θα μαζευτουμε;;;;;;;;;εγω ειμαι μεσα.κι ας εχω 3 μαθηματα.κι ας διαγραφομαι το 2015.ποσοι ειναι μεσα;;;;να βλεπω συμμετοχες.γιατι κανεις δεν αντιδρα σ αυτο το κρατος;;;;γιατι κανεις δε μιλα που η γραμματεια ΑΚΟΜΗ να βγαλει προγραμμα και να αναρτησει τις βαθμολογιες ενω οπως εχω πληροφορηθει οι καθηγητες εχουν διορθωσει τα γραπτα.ερχομαι αυριο.αρκει να μαζευτουμε ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ KI OXI 15.ακουω...... :?:

Προφανώς οι υπόλοιποι θα ενδιαφερθούν αφου διαγράφουν απο τα μητρώα αλλα τοτε μαλλον θα ειναι αργα!
Αν εξακολουθεις να θέλεις να έρθεις αυριο το ραντεβου ισχύει!Ακομα και 15 άτομα ίσως πετύχουν κάτι για τους χιλιάδες που αδιαφορούν !
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τζένη » 06 Αύγ 2014, 09:00

doh έγραψε:ποσοι θα μαζευτουμε;;;;;;;;;εγω ειμαι μεσα.κι ας εχω 3 μαθηματα.κι ας διαγραφομαι το 2015.ποσοι ειναι μεσα;;;;να βλεπω συμμετοχες.γιατι κανεις δεν αντιδρα σ αυτο το κρατος;;;;γιατι κανεις δε μιλα που η γραμματεια ΑΚΟΜΗ να βγαλει προγραμμα και να αναρτησει τις βαθμολογιες ενω οπως εχω πληροφορηθει οι καθηγητες εχουν διορθωσει τα γραπτα.ερχομαι αυριο.αρκει να μαζευτουμε ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ KI OXI 15.ακουω...... :?:

Μπορεί κάποιος να γράψει τη διεύθυνση; Έχω μπερδευτεί!
Άβαταρ μέλους
Τζένη

Ευχαριστώ: 3

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό catalina » 06 Αύγ 2014, 09:17

Εχειμια διευθυνση πιο πανω δεν μπορω να την βαλω δεν ξερω γιατι.Μαλλον εχει προβλημα η συνδεση μου.Σαν τελευταια ενημερωση παντως ενημερωνω οτι μολις επικοινωνησα με την γραμματεια της σχολης μουη οποια για πρωτη φορα αρνηθηκε να μου δωσει απαντηση επι του θεματος.Δεν ηξερε τιποτα για τις διαγραφες του 2006 και πριν.Δεν ηξερε καν αν ισχυει οτι οι του 2004 διαγραφομαστε το 15.Το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα ανακοινωσουν στο σαιτ της σχολης την οποιαδηποτε αποφαση οοοοοταν οοοοοοταν αποφασιστει τι θα γινει.Σαν προσωπικη της γνωμη μου ειπε οτι λογικα θα παρουμε ολοι μια παραταση.Ελπιζω να σας καλυψα ολους
Άβαταρ μέλους
catalina

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τζένη » 06 Αύγ 2014, 10:48

:thxx: Τελικά είμαι άξια της μοίρας μου δεν ξεκουνήθηκα να πάω. Δεν μπόρεσα να φύγω από το γραφείο.

catalina έγραψε:Εχειμια διευθυνση πιο πανω δεν μπορω να την βαλω δεν ξερω γιατι.Μαλλον εχει προβλημα η συνδεση μου.Σαν τελευταια ενημερωση παντως ενημερωνω οτι μολις επικοινωνησα με την γραμματεια της σχολης μουη οποια για πρωτη φορα αρνηθηκε να μου δωσει απαντηση επι του θεματος.Δεν ηξερε τιποτα για τις διαγραφες του 2006 και πριν.Δεν ηξερε καν αν ισχυει οτι οι του 2004 διαγραφομαστε το 15.Το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα ανακοινωσουν στο σαιτ της σχολης την οποιαδηποτε αποφαση οοοοοταν οοοοοοταν αποφασιστει τι θα γινει.Σαν προσωπικη της γνωμη μου ειπε οτι λογικα θα παρουμε ολοι μια παραταση.Ελπιζω να σας καλυψα ολους
Άβαταρ μέλους
Τζένη

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hermeneutics92 » 06 Αύγ 2014, 11:28

catalina έγραψε:Εχειμια διευθυνση πιο πανω δεν μπορω να την βαλω δεν ξερω γιατι.Μαλλον εχει προβλημα η συνδεση μου.Σαν τελευταια ενημερωση παντως ενημερωνω οτι μολις επικοινωνησα με την γραμματεια της σχολης μουη οποια για πρωτη φορα αρνηθηκε να μου δωσει απαντηση επι του θεματος.Δεν ηξερε τιποτα για τις διαγραφες του 2006 και πριν.Δεν ηξερε καν αν ισχυει οτι οι του 2004 διαγραφομαστε το 15.Το μονο που μου ειπε ειναι οτι θα ανακοινωσουν στο σαιτ της σχολης την οποιαδηποτε αποφαση οοοοοταν οοοοοοταν αποφασιστει τι θα γινει.Σαν προσωπικη της γνωμη μου ειπε οτι λογικα θα παρουμε ολοι μια παραταση.Ελπιζω να σας καλυψα ολους

Μάλλον μας θόλωσες όλους παραπάνω :funny: είναι μεγάλη ανευθυνότητα απο μέρους των όποιων αρμοδίων να μην ενημερώνουν τι θα γίνει με την εξεταστική του Σεπτέμβρη τουλάχιστον για όσους σύμφωνα με το νόμο υποτίθεται οτι διαγράφονται το 2015..Μπράβο σε όσα παιδιά είναι Αθήνα και πήγαν να ενημερωθούν..
Άβαταρ μέλους
Hermeneutics92

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elenichr » 06 Αύγ 2014, 12:11

Λογικά παιδιά από τη στιγμή που σε άλλες σχολές έχει βγει ανακοίνωση και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι μέσα, το ίδιο θα ισχύσει και για την Αθήνα, δεν είναι δυνατόν για παράδειγμα άλλα να ισχύουν για το Αριστοτέλειο, άλλα για το ΕΚΠΑ. Από την άλλη και ο νυν Πρύτανης έχει ταχθεί κατά των διαγραφών και ο κ. Φορτσάκης που αναλαμβάνει από Σεπτέμβριο είπε σε πρόσφατη συνέντευξή του, πως οι φοιτητές που επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, θα κάνουν μία αίτηση και θα τους δοθεί συγκεκριμένος χρόνος, ανάλογα τη σχολή και τα μαθήματα που χρωστάνε. Θεωρώ πως στην επόμενη συνέλευση, η οποία είναι γύρω στις 20 Αυγούστου, αν δεν κάνω λάθος, θα έχουμε επίσημη ανακοίνωση.
Άβαταρ μέλους
elenichr

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RAMBO » 06 Αύγ 2014, 17:31

anthropos έγραψε:Δεν ανήκω στην κατηγορία των αιωνίων, ωστόσο επειδή έχω αγανακτήσει με την αδικία αυτή, οφείλω να επισημάνω το εξής , σχετικώς με το θέμα (συγχωρέστε μου το οξύ του ύφους):
Πιο γελοία και ανούσια νομοθετική διάταξη δεν έχει ξαναϋπάρξει ..Δηλαδή τί τους φταίνε οι αιώνιοι και έχουν δημιουργήσει οι ηλίθιοι όλοι αυτήν την αναστάτωση στα παιδιά και τις οικογένειές τους?Πού επιβάρύνουν το κράτος :?:

1. Μήπως παίρνουν δωρεάν συγγράμματα? ΟΧΙ
2. Μήπως παίρνουν πασο ? ΟΧΙ
3. Μήπως παίρνουν δωρεάν φαγητό στη Λέσχη? ΟΧΙ
4. Μήπως δικαιούνται στέγαση? ΟΧΙ

Ε, τότε τι στο διάτανο θέλουν να τους διαγράψουν. Για τον αέρα που αναπνέουν?Δηλαδή επειδή πάνε (αν πάνε) τρεις φορές το χρόνο και παραδίδουν ένα γραπτό για να περάσουν κάποιο μάθημα που χρωστάνε , πού είναι το πρόβλημα?Στην κόλλα αναφοράς που τους δίνουν?Αφού και αυτήν εμείς την αγοράζουμε πλέον! Βάλτε τους ρε ζώα , στην τελική , να πληρώνουν και ένα συμβολικό ποσό στο Πανεπιστήμιο, έτσι σαν ποινή αφού τόσο πολύ σας ενοχλούν..Αλλά μη τους διαγράφετε!Αυτό είναι αισχρό, για να μην πω τίποτε άλλο!Ας μας πει κάποιος ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ για να τους διαγράψουν!Δεν υπάρχει κανένα!Μόνο λόγοι εκδίκησης! Δε μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο..Το ότι κάποια παιδιά μπορεί να πάθουν κατάθλιψη το σκέπτονται?Το ότι καποιοι συνάδελφοι μπορεί να έχουν περάσει δύσκολες στιγμες και σταματησαν πρόσκαιρα τις σπουδες τους , τους ενδιαφέρει? (απώλειες γονέων, σοβαρές νόσοι κτλ)....Ένα έχω να πω: ΝΤΡΟΠΗ σας κύριοι!Όσο για τη γραμματεια και τους καθηγητές, μην περιμένετε τίποτε..Ο καθενας τη δουλειά του κοιτάει!
Και μη νομίζει κανείς ότι τα λέω αυτά γιατί είμαι αριστερός κτλ..Το αντίθετο.Δεν έχω λόγο να τα μασάω.Πολιτικά,ανήκω στο χώρο της λαϊκής δεξιάς (και θα ανήκω)!Όταν όμως βλέπεις πράγματα παράλογα, εξανίστασαι και λες την αλήθεια, χωρίς υποκρισία.Είναι απλώς θέμα λογικής!Δε σας φταίνε τίποτε οι αιώνιοι!Βάλτε την ουρά στα σκέλια, πείτε συγγνώμη σε αυτούς και τις οικογένειές τους και πάρτε πίσω τον πιο γελοίο νόμο από συστάσεως ελληνικού κράτους!!!!!!Τόσο γελοίο που οι αρμόδιοι δεν μπορούν να τον εφαρμόσουν και ο καθένας λέει ό,τι παπαριά του έλθει, δημιουργώντας σύγχυση και πανικό.Ειλικρινά, αν και μη θιγόμενος το εν λόγω θέμα μου προκαλεί αγανάκτηση και ερωτηματικά..Η ανθρώπινη γελοιότητα και η βλακεία είναι άραγε άπειρη :?: Μέχρι πρόσφατα πίστευα ότι έχει και όρια, ρε γαμώτο :sadbye:

+1000 :up:
Άβαταρ μέλους
RAMBO

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 06 Αύγ 2014, 17:55

Ενημερωτικα για το τι συνεβη σημερα με οσους πηγαμε στο Υπουργειο Παιδειας:μπηκαν μεσα 4 εκπροσωποι και μιλησαν με τον Διευθυντη του Λοβερδου.Ηταν πολυ θετικος,ειπε πως θα του μεταβιβασει τα αιτηματα μας τα οποια του δοθηκαν εγγραφως ΑΛΛΑ ειπε χαρακτηριστικα και εντελως λαικοτροπα σα να μιλουσε για το πιο ευτελες ζητημα:´´εγω του τα λεω αλλα αυτος ειναι καθετος ´´!
Τα συμπερασματα δικα σας!Εγω το μονο που θα ηθελα να πω σε οσους πραγματικα ενδιαφερονται για τη συνεχιση των σπουδων τους ειναι να ειναι πιο ενεργοι και να συμμετεχουν σε τετοιου ειδους κινητοποιησεις γιατι οσο το αναβαλλουν για αργοτερα ή οσο περιμενουν απο 10 ατομα να αλλαξουν το κοσμο τοτε λυπαμαι αλλα το αποτελεσμα θα ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο!
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hermeneutics92 » 06 Αύγ 2014, 19:16

joanne manol έγραψε:Ενημερωτικα για το τι συνεβη σημερα με οσους πηγαμε στο Υπουργειο Παιδειας:μπηκαν μεσα 4 εκπροσωποι και μιλησαν με τον Διευθυντη του Λοβερδου.Ηταν πολυ θετικος,ειπε πως θα του μεταβιβασει τα αιτηματα μας τα οποια του δοθηκαν εγγραφως ΑΛΛΑ ειπε χαρακτηριστικα και εντελως λαικοτροπα σα να μιλουσε για το πιο ευτελες ζητημα:´´εγω του τα λεω αλλα αυτος ειναι καθετος ´´!
Τα συμπερασματα δικα σας!Εγω το μονο που θα ηθελα να πω σε οσους πραγματικα ενδιαφερονται για τη συνεχιση των σπουδων τους ειναι να ειναι πιο ενεργοι και να συμμετεχουν σε τετοιου ειδους κινητοποιησεις γιατι οσο το αναβαλλουν για αργοτερα ή οσο περιμενουν απο 10 ατομα να αλλαξουν το κοσμο τοτε λυπαμαι αλλα το αποτελεσμα θα ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο!

Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια..Ωστόσο παραπάνω πληροφορίες αναφορικά με εξεταστική Σεπτέμβρη και φοιτητές μετά το 2003 και ως 2006 κατορθώσατε να πάρετε?
Άβαταρ μέλους
Hermeneutics92

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 07 Αύγ 2014, 10:38

Στη συνεύρεση μας δεν υπήρχαν φοιτητές απο 2003-04 και μετα.Ισως την επομενη φορα οι ενδιαφερόμενοι για αυτές τις χρονολογιεs που αναφέρεις να ενδιαφερθούν και να έρθουν ωστε να πάρουν απαντησεις .Ο Σεπτέμβριος θεωρείται δεδομενος εφόσον ο ίδιος ο Υπουργός εχει δεσμευτεί δημόσια σε συνέντευξη του.
Τελευταία επεξεργασία από joanne manol και 07 Αύγ 2014, 10:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό doh » 07 Αύγ 2014, 12:04

οσοι εισηχθησαν απο το 2004 ως και το 2007 διαγραφονται το 2015.εχω επικοινωνησει πολλες φορες με το υπουργειο και η τελευταια φορα ηταν προχθες.
Gentlemen,you can't fight in here! This is the War Room!
Άβαταρ μέλους
doh
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gprs172 » 07 Αύγ 2014, 14:37

Γεία χαρά!
Όταν λές 2015 πότε ακριβώς εννοείς;
Άβαταρ μέλους
gprs172

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό doh » 07 Αύγ 2014, 16:13

με τη ληξη του ακαδημαικου ετους 2014-15.ακριβως δεν ξερω.ετσι μου ειπε.δηλαδη,δεν γνωριζω αν θα ειναι μεσα και ο σεπτεμβρης.παντως δειτε και το παρακατωhttp://www.foititikanea.gr/2014/08/blog-post_94.html#.U-OH0Pl_uSo
Άβαταρ μέλους
doh
*Notes donor*
*Notes donor*

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό doh » 07 Αύγ 2014, 16:35

file:///C:/Users/Vasso-Gianna/Desktop/blog-post_94.html
Άβαταρ μέλους
doh
*Notes donor*
*Notes donor*

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό scorpionius18 » 07 Αύγ 2014, 22:26

Aυτή η στιγμή πίστευα εδω και καιρό ότι θα έφτανε.Ακόμη κι όταν κάποιοι εκ του ασφαλούς παίζαν με τον πόνο μας στην κυριολεξία.Και κυρίως όταν είχαμε ανάγκη από στήριξη.Ό,τι πιο έγκυρο από τον ίδιο μας τον πρύτανη.Καλό διάβασμα παιδιά και καλό πτυχίο!Μην σταματάτε την προσπάθεια!Απλώς πλέον να ξέρετε ότι δεν είμαστε σε καθεστώς διωγμού.

Δηλώσεις του νέου πρύτανη του ΕΚΠΑ στην Εφ.Συν. :
"Δεν θα τις κάνουμε (τις διαγραφές) τιμωρητικά. Θα διαπιστώσουμε ποιος δεν θέλει πια να σπουδάσει και θα διευκολύνουμε τους εργαζόμενους, τους παλαιούς, και όσους κάνουν προσπάθεια έστω και τώρα. Δεν θέλουμε να μείνει κανείς χωρίς πτυχίο εάν επιθυμεί να το λάβει, υπό τον όρο ότι ΘΑ εμφανίζεται στο Πανεπιστήμιο, και θα δοθεί και ένας ΕΥΛΟΓΟΣ χρόνος προς τούτο".
"θα ψάξουμε και μόνοι μας ποιοι χρωστούν λίγα μαθήματα και θα τους παρακινήσουμε να 'ρθουν."
"Δεν θέλουμε να κάνουμε πράγματα που θα οδηγήσουν ανθρώπους σε αδιέξοδο. Είναι θέμα απλής λογικής. Σε κάθε περίπτωση είμαστε μαζί με τα παιδιά, θέλουμε αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν, και θέλουμε να ξέρουμε ποιοι πραγματικά σπουδάζουν."

Και το αποτέλεσμα της σημερινής συνάντησης του υπουργού Παιδείας με τα τριμελή συμβούλια των Πρυτάνεων των Πανεπιστημίων και των Προέδρων των Τ.Ε.Ι.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231339610
Τελευταία επεξεργασία από scorpionius18 και 07 Αύγ 2014, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
scorpionius18

Ευχαριστώ: 2

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό doh » 08 Αύγ 2014, 13:09

ακριβως αυτο το link προσπαθουσα να ανεβασω αλλα ειμαι αχρηστη....ναι ο ιδιος ο υπουργος δηλωσε οτι το ιδιο το πανεπιστημιο θα δωσει παραταση σε φοιτητες με καποια κριτηρια....αλλωστε ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ειπε οτι δεν προκειται να γινουν διαγραφες αν δεν συμφωνει το ιδιο το πανεπιστημιο.....μου το ειπαν πριν μερικες μερες που επικοινωνησα......
Άβαταρ μέλους
doh
*Notes donor*
*Notes donor*

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τζένη » 08 Αύγ 2014, 14:12

scorpionius18 έγραψε:Aυτή η στιγμή πίστευα εδω και καιρό ότι θα έφτανε.Ακόμη κι όταν κάποιοι εκ του ασφαλούς παίζαν με τον πόνο μας στην κυριολεξία.Και κυρίως όταν είχαμε ανάγκη από στήριξη.Ό,τι πιο έγκυρο από τον ίδιο μας τον πρύτανη.Καλό διάβασμα παιδιά και καλό πτυχίο!Μην σταματάτε την προσπάθεια!Απλώς πλέον να ξέρετε ότι δεν είμαστε σε καθεστώς διωγμού.

Δηλώσεις του νέου πρύτανη του ΕΚΠΑ στην Εφ.Συν. :
"Δεν θα τις κάνουμε (τις διαγραφές) τιμωρητικά. Θα διαπιστώσουμε ποιος δεν θέλει πια να σπουδάσει και θα διευκολύνουμε τους εργαζόμενους, τους παλαιούς, και όσους κάνουν προσπάθεια έστω και τώρα. Δεν θέλουμε να μείνει κανείς χωρίς πτυχίο εάν επιθυμεί να το λάβει, υπό τον όρο ότι ΘΑ εμφανίζεται στο Πανεπιστήμιο, και θα δοθεί και ένας ΕΥΛΟΓΟΣ χρόνος προς τούτο".
"θα ψάξουμε και μόνοι μας ποιοι χρωστούν λίγα μαθήματα και θα τους παρακινήσουμε να 'ρθουν."
"Δεν θέλουμε να κάνουμε πράγματα που θα οδηγήσουν ανθρώπους σε αδιέξοδο. Είναι θέμα απλής λογικής. Σε κάθε περίπτωση είμαστε μαζί με τα παιδιά, θέλουμε αυτούς που θέλουν να σπουδάσουν, και θέλουμε να ξέρουμε ποιοι πραγματικά σπουδάζουν."

Και το αποτέλεσμα της σημερινής συνάντησης του υπουργού Παιδείας με τα τριμελή συμβούλια των Πρυτάνεων των Πανεπιστημίων και των Προέδρων των Τ.Ε.Ι.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231339610

Επιτέλους καλά νέα! Είναι μία μεγάλη ανακούφιση! Ελπίζω να μην το κάνουν γαργάρα και αλλάξει πάλι τίποτα! Καλό κουράγιο, καλό διάβασμα σε όλους και καλά αποτελέσματα!
Ευχαριστούμε τα παιδιά που πήγαν στο Υπουργείο! :goodjob: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Τζένη

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τζένη » 08 Αύγ 2014, 14:17

doh έγραψε:ακριβως αυτο το link προσπαθουσα να ανεβασω αλλα ειμαι αχρηστη....ναι ο ιδιος ο υπουργος δηλωσε οτι το ιδιο το πανεπιστημιο θα δωσει παραταση σε φοιτητες με καποια κριτηρια....αλλωστε ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ειπε οτι δεν προκειται να γινουν διαγραφες αν δεν συμφωνει το ιδιο το πανεπιστημιο.....μου το ειπαν πριν μερικες μερες που επικοινωνησα......

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Τζένη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες