filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Παρασταση διαμαρτυριας για αναβολη της εξετασης-01/02/11 8πμ@κεντρικη

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Εξετάσεις εν μέσω πολλαπλών απεργιών. Πώς θα αντιδράσουμε???

Το δημοψήφισμα λήγει στις 01 Φεβ 2011, 20:00

1) Αποχή
44
62%
2) Κατάληψη
11
15%
3) "Κόβουμε το λαιμό μας"
16
23%

Σύνολο ψήφων : 71

Re: Παρασταση διαμαρτυριας για αναβολη της εξετασης-01/02/11 8πμ@κεντρικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 01 Φεβ 2011, 23:16

http://www.uoa.gr/anakoinoseis-kai-ekdhloseis/proboli-newn/anakoinwsh-apo-thn-kosmhteia-ths-filosofikis.html
Για όσους θα ταλαιπωρηθούν αύριο!
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ - ΚΟΣΜΗΤΕΙΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η διεξαγωγή των εξετάσεων της 1ης Φεβρουάριου 2011 προχώρησε κανονικά και ομαλά παρά τη συνεχιζόμενη απεργία των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Ως εκ τούτου, οι εξετάσεις που έχουν προγραμματιστεί για αύριο, 2/2/2011, θα διεξαχθούν κανονικά.

Οι ελάχιστες περιπτώσεις στις οποίες παρουσιάστηκαν κάποιες δυσλειτουργίες, θα αντιμετωπιστούν από τους αρμόδιους διδάσκοντες σε συνεννόηση με τους φοιτητές.

Πάρα πολλοί φοιτητές,όντως η πλειοψηφία...και την ώρα που αναχωρούσα ερχόντουσαν ακόμη πιο πολλοί...
Κοιτάξτε να δείτε ύπερ της αποχής ήμουν και είμαι,αλλά το θέμα μας είναι ότι να γίνει αποχή από 10 άτομα με 2 άτομα απ το αγγλικό,2 απ' το φπψ,2 απ' το πρόγραμμα,2 απ το φιλολογικό και 2 απ' το ιστορικο(παράδειγμα δίνω)ΔΕΝ!!! θα ιδρώσει ούτε ένας πόρος στο κεφάλι τους,ζημιώνονται οι 10 και οι υπόλοιποι απλά συνεχίζουν τη ζωή τους...Αν δεν αποφασίσουμε με μεθοδικότητα πώς θα δρούμε απέναντι σ' αυτά τα ζητήματα απλά θα τσαντιζόμαστε ο ένας με τον αλλό και έτσι θα διαιωνίζουμε τα ίδια θέματα,θα είμαστε ο καθένας για τον εαυτό του και απλά θα συνεχιστεί η ίδια κατάσταση και στο μέλλον.Εμένα προσωπικά η όλη κατάσταση απ' τη σημερινή έως την γενικότερη του Πανεπιστημίου απλά με γεμίζει με νεύρα και πολλά άλλα αρνητικά συναισθήματα...άρα τι θα κάνουμε από εδώ και πέρα είναι το ερώτημα μας, υπέρ της κλασσικότατης και αναποτελεσματικής πλέον κατάληψης δεν θέτω τον εαυτό μου!Συζητήσεις με καθηγητές μέσα,με το πρύτανη μέσα,διαμαρτυρίες ΩΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ και όχι ως κομματικά παρακλάδια έξω απ' το υπουργείο Παιδείας μέσα και ότι άλλο συζητήσουμε να πράξουμε και είμαστε υπέρ επίσης είμαι μέσα!Αν ακούγομαι ουτοπικός δεν το γνωρίζω αλλά τα αυτονόητα πρέπει να γίνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙ αυτονόητα και στην Ελλαδά!Ή το πανεπιστημίο θα γίνει λειτουργικό για τον φοιτητή ή απλά θα συνεχιστεί η κοροιδία και απλά θα ψιθυριζούμε μονάχοι μας για την κατάντια και την κόντρα κατάντια των Πανεπιστημίων....

Αυτά για την ώρα...
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 01 Φεβ 2011, 23:47

VizardNick έγραψε:αλλά το θέμα μας είναι ότι να γίνει αποχή από 10 άτομα με 2 άτομα απ το αγγλικό,2 απ' το φπψ,2 απ' το πρόγραμμα,2 απ το φιλολογικό και 2 απ' το ιστορικο(παράδειγμα δίνω)ΔΕΝ!!!

Φιλε μου κοιταξε να δεις, ειναι αδυνατο να συγκεντρωσεις ολο τον -ετεροκλιτο- κοσμο απο μια σχολη 9 τμηματων!!

ΝΑΙ γαμωτο, 2 ατομα απο καθε τμημα να μαζευομασταν σημερα πχ, θα επαιρναν μαζι τους παρα πολυ κοσμο. Ξερεις γιατι?? Επειδη ο καθενας για πλακα θα ειχε απο 4-5 ατομα δικα του σε πρωτη φαση οι οποιο θα πειθονταν βλεποντας ακομα και 20 ατομα μαζεμενα. Ετσι λοιπον ακομα και το 30% των σημερινων παιδιων να καθοταν απ'εξω κ να φωναζε κατι θα γινοταν. Σημερα περνουσαν γνωστοι μου εβλεπαν 2-5 ατομα το πολυ κ δεν καθοταν κανεις. Λογικο αφου δεν υπηρχε αρκετη "μαγιά" φοιτητων να παρακινησει και τους υπολοιπους.

Δυστυχως καθομαστε στον υπολογιστη μας και λεμε "οοοταν μαζευτουμε θα αντιδρασω". Αφηστε παιδια, το χασαμε το τρενο.

Θα πεσει κι αυριο ταλαιπωρια αφου γλυκαθηκαν σημερα με τη συμμετοχη. Εγω να μου βαζουν το παλουκι δεν το δεχομαι, σε τετοιες καταστασεις θα καθομαι να κοιμαμαι απο δω κ στο εξης, εκτος κι αν δω ουσιαστικο ενδιαφερον απο -ακομα και λιγα- ατομα για καποια κινηση. Η δικη μου συμμετοχη θεωρειται δεδομενη.
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Scots » 02 Φεβ 2011, 19:04

Και η δική μου αν και ΔΟΑΤΑΠ :mad2: :mad2:
Άβαταρ μέλους
Scots

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό takis » 02 Φεβ 2011, 23:10

επιτελους μια σοβαρη αποψη !!!!
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/0 ... _7792.html
Άβαταρ μέλους
takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 02 Φεβ 2011, 23:30

Βρε καλά μας κάνουν!

Και εις χειροτερα ευχομαι...

Ας μας πει και ο κυριος Αναγνωστης πως πήγε στη σχολή να δώσει μαθημα...

Εδωσε 20 ευρω σε ταξί; Ειχε αμάξι; Τον πήγε ο μπαμπας;

Την επόμενη φορά ας δανείσει ενα 20αρικο σε οσους δεν εχουν λεφτα για ταξι, ας κανει καμια δεκαρια πηγαινε ελα με το αμαξι του να μας φερει στη σχολη και μια δεκαρια ακομα να μας γυρισει μετα το τελος της εξετασης και επίσης να πει και τον πατερα του να εξυπηρετησει και αυτος αλλο τόσο κόσμο! Και τότε ισως παραδεχτουμε οτι εχει δίκιο...

Κοιτα που φτασαμε... Τα αυτονοητα πλεον εχουμε καταντησει να τα βαφτίζουμε "νοοτροπια της λούφας και της διαμαρτυριας με το παραμικρο "...
"Δε πα να μας χτυπάν με όλμους και κανόνια
Δεν πα να μας χαλάν τα πιο όμορφά μας χρόνια
Θα βάλουμε μπροστά τη μαύρη και την κόκκινη σημαία
Για μας, για μια ζωή πιο λεύτερη πιο νέα"
Άβαταρ μέλους
Maximus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zafirenia » 02 Φεβ 2011, 23:52

Παιδιά, εγώ πάντως έκανα 2 ώρες στο δρόμο μέχρι να καταφέρω να φτάσω στην σχολή! Και όταν έφτασα ήταν ήδη πολύ αργά για να βρω τον οποιοδήποτε! Πραγματικά, αν έριχνε κανείς μία ματιά στις ηλικίες των φοιτητών που πήγαν και έδωσαν, θα καταλάβαινε τι ακριβώς γίνεται. Όταν η ανακοίνωση μιλάει για μεγάλη προσέλευση φοιτητών, δεν έχει άδικο, αλλά ποιων φοιτητών ρωτάω εγώ;;; Τους πρωτοετείς ή δευτεροετείς (τρίτου εξαμήνου) ίσως, που ακόμα δεν έχουν καταλάβει καλά καλά τι συμβαίνει σε αυτήν την σχολή ή στον κόσμο ίσως (όπου όλα παραπέουν), με την λογική του λυκείου ακόμα ίσως κάποιοι, φοβισμένοι σαν τα πρόβατα στην σφαγή. Και σε όσουσ προσπάθησα να μιλήσω για το θέμα, έδειξαν πλήρη αδιαφορία και ενόχληση κιόλας.
Αλλά δεν θέλω να κατηγορώ αυτούς που απλώς είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω εγωκεντρισμού, δεν ενεργούν υπέρ των πολλών, γιατί δεν θα αλλάξω εγώ τον κόσμο. Αλλά μία στοχευμένη κίνηση προς τους ανωτέρους είναι πάντα σκόπιμη, είτε με συζήτηση, είτε με mails, όποτε και όπως μπορούμε και όχι να επαναπαυόμαστε.
Και δεν μετανοιώνω για την "αποτυχία"εκτέλεσης της αποχής, γιατί είναι μία πρώτη σκόπιμη κίνηση από ανεξάρτητους έστω κι έτσι για να κινηθεί μία διαδικασία πολύ σημαντική.
Άβαταρ μέλους
zafirenia

Σχολή/Τμήμα: Κλασικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό takis » 02 Φεβ 2011, 23:57

Καταρχας αν επαιρνα ταξι θα ηθελα 40 ευρω απο εδω που μενω κ οχι 20. και ναι , εχω αυτοκινητο ,δεν καταλαβα απο ποτε ειναι κακο αυτο ?? Δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μας κ αδικα το επαναλαμβανετε συνεχεια. Ακομα κ αν δεν ειχα, η αποψη μου θα ηταν η ιδια.. Τελος, για να απαντησω σε ολα τα ερωτηματα , μετεφερα μια κοπελα που μενει κοντα μου και της το προτεινα μονος μου μιας και γνωριζα οτι θα δυσκολευοταν εκεινη τη μερα λογω της απεργιας . Και τωρα που απαντησα σε ολα θα ηθελα να πω οτι ολα τα θεματα εχουν δυο η και περισσοτερες πλευρες .. Και εγω εχω ανεβει στη σχολη πολλες φορες , εχω καψει τις βενζινες μου (10 ευρω για τα 38 χλμ που ειναι η αποσταση )και εχω πληρωσει διοδια και η ο καθηγητης λειπει χωρις καμια προειδοποιηση ή καποιοι εξυπνοι εχουν κανει καταληψη !!! Τι επρεπε να κανω ???? Να πιασω τους καταληψιες ή τον καθηγητη να τους ζητησω τα λευτα ή να οργανωσω μια καταληψη κ εγω ???? Το προβλημα ειναι οταν δεν λειτουργει η σχολη κυριοι, οχι οταν λειτουργει !!!
Οι απεργιες καθε ειδους δυσκολευουν τους πολιτες, αλλα δεν γινεται να σταματησουν ολα να δουλευουν εκεινη τη μερα .. Εγω προσωπικα θεωρω σωστη την αποφαση να μην ακυρωθουν τα μαθηματα (αρκετες μερες εχουμε χασει εξαιτιας των ηλιθιων καταληψεων) και οποιος δεν μπορεσε να μετακινηθει να συννενοηθει με τον καθηγητη του και ειμαι σιγουρος οτι θα δωθει λυση , ανθρωποι ειναι θα καταλαβουν..
Άβαταρ μέλους
takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sarsar20 » 03 Φεβ 2011, 00:21

takis έγραψε:Καταρχας αν επαιρνα ταξι θα ηθελα 40 ευρω απο εδω που μενω κ οχι 20. και ναι , εχω αυτοκινητο ,δεν καταλαβα απο ποτε ειναι κακο αυτο ?? Δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μας κ αδικα το επαναλαμβανετε συνεχεια. Ακομα κ αν δεν ειχα, η αποψη μου θα ηταν η ιδια.. Τελος, για να απαντησω σε ολα τα ερωτηματα , μετεφερα μια κοπελα που μενει κοντα μου και της το προτεινα μονος μου μιας και γνωριζα οτι θα δυσκολευοταν εκεινη τη μερα λογω της απεργιας . Και τωρα που απαντησα σε ολα θα ηθελα να πω οτι ολα τα θεματα εχουν δυο η και περισσοτερες πλευρες .. Και εγω εχω ανεβει στη σχολη πολλες φορες , εχω καψει τις βενζινες μου (10 ευρω για τα 38 χλμ που ειναι η αποσταση )και εχω πληρωσει διοδια και η ο καθηγητης λειπει χωρις καμια προειδοποιηση ή καποιοι εξυπνοι εχουν κανει καταληψη !!! Τι επρεπε να κανω ???? Να πιασω τους καταληψιες ή τον καθηγητη να τους ζητησω τα λευτα ή να οργανωσω μια καταληψη κ εγω ???? Το προβλημα ειναι οταν δεν λειτουργει η σχολη κυριοι, οχι οταν λειτουργει !!!
Οι απεργιες καθε ειδους δυσκολευουν τους πολιτες, αλλα δεν γινεται να σταματησουν ολα να δουλευουν εκεινη τη μερα .. Εγω προσωπικα θεωρω σωστη την αποφαση να μην ακυρωθουν τα μαθηματα (αρκετες μερες εχουμε χασει εξαιτιας των ηλιθιων καταληψεων) και οποιος δεν μπορεσε να μετακινηθει να συννενοηθει με τον καθηγητη του και ειμαι σιγουρος οτι θα δωθει λυση , ανθρωποι ειναι θα καταλαβουν..

Τάκη μάλον δεν έχεις καταλάβει το πρόβλημα η την φύση του.Συμφωνώ μαζί σου περι ανόητων καταλήψεων.Επίσης συμφωνώ στην άποψη σου περί λειτουργίας της σχολής .Όμως το πρόβλημα είναι όταν λειτουργεί η σχολή και λειτουργεί "λάθος" κατα την γνώμη μας να μπορούμε να εκφράζουμε τα παράπονά μας είτε είμαστε 10 είτε 100 είτε ένας.Τώρα αυτα που αναφέρονται στο τρομακτικό περί παρακίνησης κλπ τα θεωρώ μπούρδες.Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε κρίση έχουμε.Επαναλαμβάνω ,προσωπικά, δεν απαιτώ να αναβληθούν τα μαθήματα αλλά να σκεφτεί η σχολή και το 30%(μιας και το 70% ήταν παρώντες) που δεν μπόρεσε να ανέβει στην σχολή γιατι δεν υπηρχε η δυνατότητα.Τέλος απλά θέλω να σου πω πως πολύ καλά κάνεις και έχεις αμάξι και το χρησιμοποιείς,αλλά και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αγοράσουμε.
Άβαταρ μέλους
sarsar20

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 03 Φεβ 2011, 00:36

αν εvστερνιστουμε λοιπον την αποψη του φιλου που εκανε την αναρτηση στο blog ολες οι σχολες οι οποιες αποφασισαν και ακυρωσαν τα μαθηματα τις 2 αυτες ημερες λειτουργουνε εξ ολοκληρου απο ανθρωπους οι οποιοι δεν ειναι σοβαροι(φυσικα υπαρχουν και αυτοι) και ειναι γεματες απο φοιτητες που σαν αυριανοι εργαζομενοι πρεπει να κουβαλανε απο τωρα την ταμπελιτσα του 'τεμπελη' και του 'λουφαδορου'.Επιπλεον,εγω αρνουμαι οτι ειμαι 'ηλιθια' ως ανθρωπος γιατι εχω συμμετασχει σε καταληψη και εχω ψηφισει υπερ και πραγματικα ντρεπομαι που υπαρχουν νεοι οι οποιοι 'πινουν νερο' στο ονομα του συστηματος που καταπατα τους φοιτητες και το δικαιωμα τους να συμμετεχουν στις εξετασεις τους..δεν τα βαζω με οσους ανεβηκαν οπως εγραψα και σε προηγουμενη αναρτηση τα βαζω με τους καλοβολεμενους στις θεσεις που νομιζουν οτι ολοι οι φοιτητες εχουν απο ενα αυτοκινητο η' λευτα που τους περισσευουν στο πορτοφολι για να διανυσουν την αποσταση που χρειαζεται..και ναι,η προσελευση ηταν μεγαλη δεν θα αρνηθω κατι που συνεβει αλλα προς θεου υπαρχουν φοιτητες απο επαρχια,χωρις μεταφορικο μεσο,χωρις μπαμπα η' μπαρμπα στην Κορωνη να τους παει αυτος,χωρις λευτα για ταξι και φυσικα φοιτητες που δεν μενουν διπλα στην σχολη,οπως πιστεουν οι περισσοτεροι καθηγητες,αλλα 2 και 3 ωρες μακρια..αλλα και σε αυτα ειμαι σιγουρη πως καποιος θα βρεθει να απαντησει και να με 'αποστομωσει' στηριζομενος και παλι στην μεγαλη μεριδα φοιτητων που ανεβηκαν.. ας το κανει οποιος θελει,εγω ομως θα συνεχισω να σκεφτομαι και τους 'αλλους' φοιτητες..
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 03 Φεβ 2011, 02:53

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά..Το θέμα δεν είναι αν ήταν μεγάλη η προσέλευση των φοιτητών..Όντως ήταν πολύ μεγάλη.Το αν αυτό αποτελεί για τους αρμόδιους κριτήριο για να αποφανθούν για τον αν είναι ορθό κάθε φορά που έχει 24ωρη να μην ακυρώνεται μάθημα είναι άλλο ζήτημα.Τάκη και εγώ συμφωνώ μαζί σου.Το σωστό είναι να λειτουργεί η σχολή.Αν είναι η λειτουργία της να κατασταλεί για χαζομάρες τότε το πρόβλημα είναι μεγάλο.Το ζήτημα στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν είναι χαζομάρα..είναι πολύ σοβαρό..άλλο το να έχεις μεγάλη προσέλευση και να είχε καθένας μας πρόσβαση στην σχολή και άλλο να ήταν μεγάλη η προσέλευση ενώ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη.Χθες θα είχα ανέβει να δώσω μάθημα αν είχα τον τρόπο.Δεν είχα όμως..Δεν κατηγορώ εσένα που ανέβηκες,ούτε οποιονδήποτε άλλο..Ούτε καν την κοσμητεία κατηγορώ..Δεν κατηγορώ κανέναν..απλά είμαι απογοητευμένος από την τριτοβάθμια εκπαίδευση.Για να λειτουργεί μάι σχολή πρέπει να κυκλοφορούν τα μέσα.Αυτό είναι θεσμικά αποδεκτό.Από τη στιγμή που χθες και προχθες δεν κυκλοφορούσε τίποτε η σχεδον τίποτε η σχολή θα έπρεπε να μείνει κλειστή.Οι σχολές υφίστανται για να μας μορφώνουν,καλλιεργούν,διευρύνουν τους ορίζοντες,προωθούν την κοικωνικοποίησή μας και τα λοιπά..Δεν υπάρχουν για να μας αναγκάζουν να ψάχνουμε χάρτες με διαδρομές και να παρακαλάμε τους γονείς μας να μας δώσουν λεφτά για να δώσουμε 50 ευρώ σε ταξί-γιατί εγώ τόσα περίπου θέλω-και να στεναχωριόμαστε αν δεν έχουμε κάποιον με αμάξι να μας πάει και να αγχωνόμαστε που τόσο καιρό διαβάζαμε για να περάσουμε αυτά τα 2 μαθήματα και που τελικά δεν ειχαμε την ευκαιρία να δώσουμε και και και...Αυτό ήταν άνιση μεταχείριση εκ μέρους του συστήματος.Σε πιο απλή μετάφραση ήταν σαν να έλεγαν οι ανακοινώσεις περί ομαλής διεξαγωγής των μαθημάτων σε μας που δεν είχαμε τη δυνατότητα να ανέβουμε=κόψτε τον λαιμό σας και ελάτε..ακόμα και αν δούλευα δεν θα τα έδινα λεφτά..δηλαδή αν γίνουν 24ωρες κάθε μέρα που δίνω μάθημα πρέπει σύμφωνα με αυτό που λες εσύ να δώσω 50 ευρώ κάθε φορά στο ταξί ή να παρακαλάω τον καθένα να με ανεβάσει με το αμάξι του??Αν με λυπεί κάτι σε αυτά που λες είναι ότι ότι ήταν σωστή η απόφαση να δοθούν τα μαθήματα..Ποτέδεν μπορούσα να καταλάβω πόσο ορθές και ανθρώπινες είναι οι αποφάσεις που αποκλείουν κόσμο..Αν δεν είχες αμάξι δικό σου ή κάποιον δικό σου να σε πάει ή λεφτά για να πας με ταξί θα είχες την ίδια άποψη??
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 03 Φεβ 2011, 03:11

Συμφωνω απολυτα με τον dum spiro spero :-)

Για τον παραπανω που γραφτηκε μονο κ μονο για να βαλει λινκ απο δικο κειμενο με σκοπο να αυτο-εκθειαστει (μου αρεσε παντως το.. "επιτελους" :funny: ) θα πω το εξης: don't feed the troll my friends ;-)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό faidra__ » 03 Φεβ 2011, 04:19

Η κοινωνική παιδεία είναι ένα σπάνιο αγαθό.......Δεν έχω την απαίτηση από κανέναν να το κατέχει.Οποιος ωστόσο δεν διαπιστώνει ρατσισμό στην υπόθεση, μάλλον αδιαφορεί ή εθελοτυφλεί. Να πω στον takis που μας προέτρεψε να δούμε τέτοιου είδους ανάρτηση(που τον αντιπροσωπεύει κιόλας)πως μπορώ να βρω μια δεκαδα χαρακτηρισμών για την κατηγορία φοιτητών που πήγαν και έγραψαν- αφήνω πάντα έξω ένα ποσοστό που είχε όντως ανάγκη να πάει.Φυσικά δεν θέλω να το κάνω. Προσωπίκά δεν πήγα(έχω αυτοκίνητο) γιατί το θεώρησα άδικο για τους συναδέλφους μου που δεν θα είχαν την δυνατότητα(και μου φαινόταν αδιανόητο να υπάρχει προσελευσή). Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι κάτι τόσο άδικο και παράλογο έγινε τόσο απλά και φυσικά αποδεκτό.Αυτό είναι το θέμα εδω πέρα για όποιον δεν το καταλαβαίνει. Δεν ξέρω τι θα γίνει την άλλη εβδομάδα από απεργίες.....Αν γίνουν τα ίδια.....1η επιλογή ποδαράκια και γυμναστικούλα....... 2η αντισκηνάκι....3η μια κατοστάρα στην τσέπη κι άμα φτάσει με την κίνηση 4η ωτοστόπ......Τόσο απλά και το κάνουμε και θέμα για να λόυφάρουμε.....Ντροπήηη πια!!!

υ.γ. efthymis89 μα μας φτιάχνει το παλικάρι βραδιατίκα, θα το feed τι να κανω;;
Άβαταρ μέλους
faidra__

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό piano » 03 Φεβ 2011, 11:42

καταρχην ηταν απαραδεκτο που μεχρι τελευταια στιγμη δεν ειχε βγει μια ριμαδοανακοινωση για ολη τη φιλοσοφικη και να πειτε οτι ειμαστε και λιγοι εκει πανω?!!!!!δευτερον...λενε οτι θα ξεκινησουν την λειτουργια τους η εκπα AIRLINES! :harhar: εχουμε ελπιδες ακομα οσοι δεν διαθετουμε αμαξι,μενουμε 2 ωρες μακρια απο τη σχολη,δεν εχουμε καποιον να μας μετακινησει και δεν μας περισσευουν και τα ευρω...Υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις που δεν γινεται ομως καποιος να εφαρμοσει στις 7 η ωρα το πρωι,με τη τσιμπλα στο ματι,τα νευρα κροσια και το αγχος να δωσει για να μην παει τζαμπα το διαβασμα!οποιος μενει μακρια γνωριζει τις δυσκολιες...Ναι,Εκατσα κι εγω σπιτι μου λοιπον,ενω μαλλον θα το περνουσα το μαθημα,δεν ειμαι επι πτυχιο,ειμαι απο τα μικρα της υποθεσης,τι εκανα?κοιμηθηκα!!!και ειδα τα πιο ομορφα ονειρα!Ενα πανεπιστημιο που μου δινει ευκαιριες!
''Στο καφέ της ξεγνοιασιάς
Παλιά γεμάτη τσέπη
Γραμμένα στα παλιά μας παπούτσια
Του κόσμου τα πρέπει,τα θέλω, τα μη!''
Άβαταρ μέλους
piano

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό wildcat » 04 Φεβ 2011, 23:38

Φιλοι μου,συμφωνω με ολους εκτος απο τον taki,οχι γιατι δεν ειμαι υπερ του να λειτουργει η σχολη,αλλα γιατι ηταν πρακτικα αδυνατο να ανεβουμε ολοι οι φοιτητες στη σχολη.Ολα τα ταξι της Αθηνας δε θα εφταναν να εξυπηρετησουν τους φοιτητες,που δεν ειναι οι μονοι που εχουν προβλημα με τη μετακινηση!Επισης δεν εχουμε ολοι την πολυτελεια να εχουμε καποιον για ''σοφερ''.Οπως προανεφεραν κ αλλοι φοιτητες,αλλες σχολες γιατι αλλαξαν τις ημερομηνιες εξετασης,ενω εμεις που υποτιθεται οτι ειμαστε μια σχολη ανθρωπιστων οπως νομιζα μεχρι πρωτινος,οχι μονο δε το καναμε,αλλα το ολο θεμα αντιμετωπιστηκε με αδιαφορια κ απαξιωση.Ολοι μια μερα θα χρειαστει να απεργησουμε κ να διεκδικησουμε,αλιμονο μας αν δε δειξουμε κατανοηση ο ενας στον αλλο!!Ειδικα στη περιοδο που διανυουμε ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε!!Αν δεν ειναι λογος αναβολης της εξετασης το οτι δε μπορουμε να κυκλοφορησουμε κ να φτασουμε στη σχολη,τοτε ποιος ειναι???!
Άβαταρ μέλους
wildcat

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες