filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Παρασταση διαμαρτυριας για αναβολη της εξετασης-01/02/11 8πμ@κεντρικη

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Εξετάσεις εν μέσω πολλαπλών απεργιών. Πώς θα αντιδράσουμε???

Το δημοψήφισμα λήγει στις 01 Φεβ 2011, 20:00

1) Αποχή
44
62%
2) Κατάληψη
11
15%
3) "Κόβουμε το λαιμό μας"
16
23%

Σύνολο ψήφων : 71

Παρασταση διαμαρτυριας για αναβολη της εξετασης-01/02/11 8πμ@κεντρικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 20:00

Φιλοι μου καλησπερα. Οπως ηδη γνωριζετε η σχολη μας δεν προχωρησε σε αναβολη των εξετασεων για αυριο οπως εκαναν αλλες σχολες και μας υποχρεωνουν με καποιο τροπο ειτε να χρεωθουμε ταξι για να ερθουμε ειτε να χασουμε την εξεταση λογω αποστασης κι ελλειψης χρηματων.

Ειδα στο θεμα των απεργιων την προταση της

1) Αποχης
Να μην πατησει κανεις στη σχολη και να γινουν οι εξετασεις με ελαχιστα ατομα ωστε να δειξουμε την αντιθεση μας στον τροπο με τον οποιο μας συμπεριφερονται.
Μετα απο συζητησεις απο τις οποιες καταληξαμε οτι οι συνηθεις υποκινητες των καταληψεων ειναι αυτη τη στιγμη εξαφανισμενοι, σκεφτηκα πως θα μπορουσαμε να κανουμε

2) Καταληψη (αυτοσχεδια)
σημερα το βραδυ και για ολη τη μερα αυριο με αιτημα τη μεταθεση της αυριανης εξετασης για το σαββατο.

Εγω εχω τη διαθεση να ανεβω τωρα οπως ειμαι απο την Ελευσινα μονο με λεωφορεια για να μπορεσουν να γλιτωσουν τα περισσοτερα παιδια την οικονομικη και σωματικη ταλαιπωρια. Εαν υπαρξει ανταποκριση φυσικα γιατι ειμαι ενας ανθρωπος μονος του χωρις στηριξη απο πουθενα, αν βρω ανταποκριση απο εδω ναι, αλλιως μονος μου δε μπορω να κανω κατι, εξηγουμαι.

Αν δε θελετε τιποτα απο τα παραπανω, μπορουμε καλλιστα να...

3) "Κοψουμε το λαιμο μας"
Οποις μπορει δηλαδη να ανεβει κι οσοι οχι να μεινουν σπιτια τους.

Να τονισω πως θα μπορουσα να μεινω σπιτι μου η να παω με καποιο τροπο, αλλα δυστυχως δε σκεφτομαι μονο τον εαυτο μου. Αν μπορουμε λοιπον να κανουμε κατι για να μη χασει η πλειοψηφια την εξεταση (η το μισο του πορτοφολι) λογω της στασης της κοσμητειας. Να ξεκαθαρισω πως δεν εχω καμια σχεση με κομματα και πως ειμαι απολυτως ειλικρινης σε οσα γραφω. Περιμενω τις αποψεις σας!!! :peace:

EDIT αλλαγη τιτλου
Τελευταία επεξεργασία από efthymis89 και 01 Φεβ 2011, 02:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο
Ευχαριστώ: 0

Re: Εξετάσεις εν μέσω πολλαπλών απεργιών. Πώς θα αντιδράσουμε???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 31 Ιαν 2011, 20:10

νομιζω πως θα μπορουσε επισης και μια ομαδα φοιτητων να παει αυριο να απευθυνθει σε καποιον αρμοδιο στη Φιλοσοφικη Σχολη.

Η καταληψη ειναι τελειως αντιδημοκρατικο μεσο,

η αποχη ειναι εν μερει σωστη αλλα καποιοι μπορει για χ,ψ λογους να μη μπορουν να μη δωσουν για παραδειγμα το τελευταιο τους μαθημα......

το τριτο ειναι επισης μια εν μερει σωστη επιλογη αν δεν αμαυρωνοταν ηδη εκ μερους σου.

αρα επιλεγω την επιλογη δ:συσταση μιας ομαδας ωστε να απαιτησει αλλαγη των ημερομηνιων.

και για να μη νομιζετε οτι βγαζω την ουρα μου απεξω ειμαι μεσα αν αποφασιστει κατι τετοιο και η ιδια να συμμετασχω.

αν τωρα επιλεξω αναγκαστικα καποιο απο τα παραπανω επιλεγω το γ.

φιλικα

καλο διαβασμα και καλο κουραγιο σε ολους .
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 20:17

pyxlax έγραψε:νομιζω πως θα μπορουσε επισης και μια ομαδα φοιτητων να παει αυριο να απευθυνθει σε καποιον αρμοδιο στη Φιλοσοφικη Σχολη.

Η καταληψη ειναι τελειως αντιδημοκρατικο μεσο,

η αποχη ειναι εν μερει σωστη αλλα καποιοι μπορει για χ,ψ λογους να μη μπορουν να μη δωσουν για παραδειγμα το τελευταιο τους μαθημα......

το τριτο ειναι επισης μια εν μερει σωστη επιλογη αν δεν αμαυρωνοταν ηδη εκ μερους σου.

αρα επιλεγω την επιλογη δ:συσταση μιας ομαδας ωστε να απαιτησει αλλαγη των ημερομηνιων.

και για να μη νομιζετε οτι βγαζω την ουρα μου απεξω ειμαι μεσα αν αποφασιστει κατι τετοιο και η ιδια να συμμετασχω.

αν τωρα επιλεξω αναγκαστικα καποιο απο τα παραπανω επιλεγω το γ.

φιλικα

καλο διαβασμα και καλο κουραγιο σε ολους .

Δεν αμαυρωνω τιποτα, ηθελα να δω τις αποψεις σας :) Οπως και να το κανουμε ομως η κατασταση αυτη ευνοει την ανισοτητα. Η ιδεα σου μου αρεσει, αλλα σκεφτομαι πως εαν εχουν ηδη μπει στη σχολη θα καθισουν να μας ακουσουν??? Οπως και να'χει αναπτυξε αν θελεις το σκεπτικο σου, θετικος ειμαι :)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 31 Ιαν 2011, 20:25

το λεω γιατι ειμαι απολυτα σιγουρη, οτι οποιος παει αυριο να δωσει, θα θεωρηθει απο ολους βολεμενος και παρτακιας (μπορει και να ειναι δε λεω) ανεξαιρετως.ενω δεν ειναι ετσι.αλλος μπορει να θελει να δωσει γιατι μετα μπαινει φανταρος, αλλος γιατι εχει ντεντλαιν για καποιο μεταπτυχιακο, αλλος γιατι ταξιδευει απο την επαρχια και εχει ηδη βγαλει εισιτηρια, αλλος γιατι εχει το παιδι και δεν μπορει μια αλλη μερα, αλλος γιατι τοτε εχει παρει αδεια απο τη δουλεια του και δεν μπορει αν το αλλαξει..κοκ
θα μου πεις οτι και αυτο ο καθενας κοιταει την παρτη του ειναι, αλλα απλα θελω να πω πως καμια φορα ας κοιταμε και την αιτια και οχι μονο την πραξη..

τωρα οσον αφορα τη προταση μου δεν το εχω σκεφτει και παρα πολυ.Αλλα θα μπορουσα να υπαρχουν εκπροσωποι απο ολα τα τμηματα και κυριως να ρωτησουμε γιατι δεν μπορει να γινει αναβολη των μαθηματων οπως σε αλλες σχολες και να μας πουν πως περιμενουν να ερχομαστε απο ολες τις περιοχες χωρις μμμ.δλδ εγω προτεινω συζητηση.

απο κει και περα αν δεν υπαρχει λυση του προβληματος τεινω προς την αποχη αν και εκει υπαρχει το εξης θεμα:οσοι και να συμφωνησουν , ποτε δεν θα ειναι ολοι!!αρα οι εξετασεις πιστευω θα γινουν ακομα και με τους 50 απο τους 300 φοιτητες.αρα στην ουσια χαμενοι θα ειναι οσοι απειχαν...

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 20:35

Κοιταξε, οποιος παει αυριο να δωσει μη νομιζεις οτι θα καλοπερασει κιολας, ενας χαμος θα γινεται στους δρομους... Πες λοιπον οτι παμε εμεις, συζηταμε και μας δινουν αναβολη, δε θα εξεγερθουν τα παιδια που θα ειναι εκει μετα απο τοση ταλαιπωρια για να γραψουν??

Γι'αυτο ειναι και ακραια η προταση μου, ωστε να γινει γνωστο συντομα και να μην ξεκινησει κανεις τουλαχιστον και βεβαια περιλαμβανει διαλογο. Απο κει κ περα διαβαζω με προσοχη τις αποψεις σας (γι'αυτο ανοιξα το θεμα) και πρατουμε αναλογα :-)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 31 Ιαν 2011, 20:46

^δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις δε μπορείς να βρεις μια χρυση τομή για όλους. Εγω είμαι υπερ τις αποχής, αλλά καταλαβαίνω όσους πρέπει για χ ψ λόγους να δώσουν το μάθημα τους. Προσωπικά δε δίνω αύριο , δίνω σε μια βδομάδα και μάλιστα δύσκολη μέρα, Τετάρτη. Αν είναι να γίνουν κάποιες κινήσεις -οτιδήποτε- είμαι και εγώ μέσα σίγουρα. Βαρέθηκα τις μ@@ και τις αδικίες τους πραγματικά :peace:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 31 Ιαν 2011, 20:50

Βρε παιδιά όλη μέρα σήμερα παρακολουθώ τις εξελίξεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα αλλά έχω την εξής ένσταση: έστω ότι γίνεται κάτι για αύριο, ότι θα παρθεί μια απόφαση...για μεθαύριο, για την Παρασκευή, για την επόμενη Δευτέρα κ.ο.κ τι θα γίνει?Σκέφτομαι ότι είναι μάταιο αυτό που συζητάμε για αύριο γιατί οι απεργίες θα εξακολουθήσουν και δεν πρόκειται να μεταφερθούν όλα αυτά τα μαθήματα. Ίσως γι' αυτό και δεν υπάρχει κάποια κίνηση από την σχολή μας. Εμένα η άποψή μου είναι αποχή κυρίως για όσους μπορούν αλλά να μην κατηγορήσουμε και όσους πάνε και κατά συνέπεια διεξαχθεί η εξέταση του μαθήματος κυρίως για αυτό:

pyxlax έγραψε:αλλος μπορει να θελει να δωσει γιατι μετα μπαινει φανταρος, αλλος γιατι εχει ντεντλαιν για καποιο μεταπτυχιακο, αλλος γιατι ταξιδευει απο την επαρχια και εχει ηδη βγαλει εισιτηρια, αλλος γιατι εχει το παιδι και δεν μπορει μια αλλη μερα, αλλος γιατι τοτε εχει παρει αδεια απο τη δουλεια του και δεν μπορει αν το αλλαξει..κοκ

Δεν ξέρω...με προβληματίζει το σύνολο αυτού του μήνα ο οποίος θα είναι και ο πιο ταραγμένος μου φαίνεται..
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 31 Ιαν 2011, 20:57

pan ειπες ακριβως αυτο που σκεφτομαι ολες αυτες τις μερες:ειναι τοσες πολλες οι απεργιες πλεον, που δυο λυσεις μαλλον φαινεται να υπαρχουν:ειτε αναβολη ολης της εξεταστικης για αγνωστο ποτε, ή διεξαγωγη της εν μεσω απεργιων με πολυ κοσμο βεβαια να αδυνατει να παει.

το ερωτημα μου ειναι ομως γιατι σε αλλες σχολες αλλαξαν τις ημερομηνιες και σε εμας οχι;

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 20:59

pan έγραψε:Βρε παιδιά όλη μέρα σήμερα παρακολουθώ τις εξελίξεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα αλλά έχω την εξής ένσταση: έστω ότι γίνεται κάτι για αύριο, ότι θα παρθεί μια απόφαση...για μεθαύριο, για την Παρασκευή, για την επόμενη Δευτέρα κ.ο.κ τι θα γίνει?

Μπορουμε να το διαπραγματευθουμε αυτο. Οταν εχει δηλαδη συνδυαστικες απεργιες να μη γινονται οι εξετασεις. Γιατι μονο με λεωφορεια ή μονο με μετρο, κουτσα στραβα φτανεις καποια στγμη :-) Χωρις κανενα απο αυτα ομως πρεπει να επιδοθουμε σε αλχημειες ή να καταφυγουμε στην ιδιωτικη μετακινηση...
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foxy » 31 Ιαν 2011, 21:10

1)Αποχή. Είναι η σωστή στάση απέναντι στη σκληρή και αυταρχική στάση της κοσμητείας. Είναι ένα μήνυμα για τις μελλοντικές παρόμοιες καταστάσεις.

2)Κατάληψη. Η κατάληψη σαν μέσο πίεσης των δημοκρατικών αγώνων αποφασίζεται με την πλειοψηφία ενός αρμόδιου οργάνου. Στην προκειμενη περίπτωση με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης. Επομένως σε αυτήν τη χρονική στιγμή είναι αδύνατη.

3)Κοβω το λαιμό μου και πάω. Πλήρης υποταγή.

4)Σύσταση επιτροπής. Αυτή η επιτροπή δηλαδή πως θα μπορούσε να πιέσει? Με νεροπίστολα???
Για ιδέστε πού 'χει το ερημοπούλι
αίμα στο φτερό πετά κι ας τό 'βρε
θανάτου βόλι κόντρα στον καιρό.
Άβαταρ μέλους
foxy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ » 31 Ιαν 2011, 21:13

Κατά την άποψή μου, η λύση είναι πάρα πολύ απλή. Τις ημέρες κατά τις οποίες υπάρχουν απεργιακές κινητοποιήσεις των εργαζομένων στα Μ.Μ.Μ. να αναβάλλονται και οι εξετάσεις. Δε μπορώ με κανένα τρόπο να παρακολουθήσω τη λογική των ιθυνόντων της Σχολής μας.
Όσον αφορά στην κατάληψη - την οποία και φυσικά προσωπικά θεωρώ νόμιμο, ηθικό και δημοκρατικό μέσο πάλης και διεκδίκησης δικαιωμάτων, όταν και μόνο τότε αποφασίζεται πλειοψηφικά - δεν ξέρω, αν μπορεί να γίνει από μεμονωμένα άτομα, όπως εμείς, τα οποία μάλιστα, έχουν περιορισμένη ή καθόλου πρόσβαση στη Σχολή.
Για να μιλήσω προσωπικά σήμερα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα προσπαθώ με κάθε τρόπο να μεταπείσω την Κοσμητεία της Σχολής. Έχω μιλήσει με όλους, μέχρι και με τη Γραμματεία του Πρύτανη. Δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτε. Αυτό, που εν τέλει, μου είπαν από την Κοσμητεία στις 4 παρά κάτι το απόγευμα, είναι, ότι τώρα είναι πολύ αργά για να αναβάλλουν την εξέταση των μαθημάτων της Τρίτης 1/2/2011, γιατί από το πρωί ενημερώνουν τους φοιτητές, ότι θα διεξαχθούν κανονικά και θα είναι άδικο γι' αυτούς να τις αναβάλλουν την τελευταία στιγμή. Μου είπαν ακόμη, ότι σκέφτονται - προσοχή (!) - σκέφτονται να αναβληθούν οι εξετάσεις για την Τετάρτη 2/2/2011. Ειλικρινά όλο αυτό είναι εξαιρετικά ματαιωτικό και απαξιωτικό για το σύνολο των φοιτητών. Να σημειώσω, τέλος, ότι το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πήρε απόφαση να μην διεξαχθούν οι εξετάσεις της 1/2/2011, το Πανεπιστήμιο Πειραιά για τις 1 και 2/2/2011 και το Τ.Ε.Ι. Πειραιά τόσο για τις 31/1 όσο και για την 1/2/2011.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 31 Ιαν 2011, 21:16

:jawdrop: :jawdrop: μόνο στη φιλοσοφική πρέπει να συμβαίνουν αυτά ! Συγχαρητηρια στην Κοσμήτορα και στους ακολούθους της καθώς και σε όλους εμάς που τους ανεχόμαστε τόσο καιρό. :peace:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ » 31 Ιαν 2011, 21:26

Επιπλέον, να σημειώσω για όσους ερωτώνται για το μέλλον της εξεταστικής περιόδου, αν αναβάλλονται οι εξετάσεις των μαθημάτων τις μέρες, που απεργούν οι εργαζόμενοι στα Μ.Μ.Μ., ότι φυσικά δεν είναι για κανέναν από εμάς ευχάριστο να δίνουμε εξετάσεις μέχρι το Μάρτιο, αλλά, όταν θίγονται τα ατομικά και κοινωνικά σου δικαιώματα με το να σε βάζουν να πληρώσεις ταξί για να ανέβεις στη Σχολή – είτε τα έχεις είτε όχι – είναι καθ’ όλα λογικό και ηθικό τέτοιου είδους αναβολές να πραγματοποιούνται. Με το να μην τις μεταθέτουμε δημιουργούμε «κάστες» πλουσίων και φτωχών φοιτητών και σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να μιλάμε για το δημόσιο και δωρεάν χαρακτήρα του Πανεπιστημίου ούτε και για ίσες ευκαιρίας προς όλους.
Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 31 Ιαν 2011, 21:34

ΤΑΣΟΣ έγραψε:Επιπλέον, να σημειώσω για όσους ερωτώνται για το μέλλον της εξεταστικής περιόδου, αν αναβάλλονται οι εξετάσεις των μαθημάτων τις μέρες, που απεργούν οι εργαζόμενοι στα Μ.Μ.Μ., ότι φυσικά δεν είναι για κανέναν από εμάς ευχάριστο να δίνουμε εξετάσεις μέχρι το Μάρτιο, αλλά, όταν θίγονται τα ατομικά και κοινωνικά σου δικαιώματα με το να σε βάζουν να πληρώσεις ταξί για να ανέβεις στη Σχολή – είτε τα έχεις είτε όχι – είναι καθ’ όλα λογικό και ηθικό τέτοιου είδους αναβολές να πραγματοποιούνται. Με το να μην τις μεταθέτουμε δημιουργούμε «κάστες» πλουσίων και φτωχών φοιτητών και σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να μιλάμε για το δημόσιο και δωρεάν χαρακτήρα του Πανεπιστημίου ούτε και για ίσες ευκαιρίας προς όλους.

μπραβο! :clapping: :clapping: :clapping:
ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. εγω αυριο κ μεθαυριο εχω μαθηματα στα οποια ετσι κ αλλιως δεν θα πηγαινα, γιατι ως γνωστον ειναι καπως δυσκολο να δινουμε 3 μαθηματα την ιδια εβδομαδα, οπως κ 3 μαθηματα την ιδια μερα, που τυγχανει την επομενη εβδομαδα. :thumbdown: :thumbdown:
παρ'ολα αυτα, σε περιπτωση που αποφασιστει να γινει αποχη απο τις εξετασεις, εγω ειμαι διατεθημενη, αν κ εχω διαβασει( κ μαλιστα πολυ!) να μην παω...
βεβαια ειναι κ η θεση εκεινων των ατομων που ανεφερε η πυξ πιο πριν, αλλα δε γινεται να κανουμε κατι χωρις θυσιες... το ζητημα ειναι να παρθει η αποφαση γρηγορα κ να υπαρχει συμμετοχη! :cool:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 21:35

ΤΑΣΟΣ έγραψε:Αυτό, που εν τέλει, μου είπαν από την Κοσμητεία στις 4 παρά κάτι το απόγευμα, είναι, ότι τώρα είναι πολύ αργά για να αναβάλλουν την εξέταση των μαθημάτων της Τρίτης 1/2/2011, γιατί από το πρωί ενημερώνουν τους φοιτητές, ότι θα διεξαχθούν κανονικά και θα είναι άδικο γι' αυτούς να τις αναβάλλουν την τελευταία στιγμή. Μου είπαν ακόμη, ότι σκέφτονται - προσοχή (!) - σκέφτονται να αναβληθούν οι εξετάσεις για την Τετάρτη 2/2/2011.

+ :jawdrop: :jawdrop: αν το κανουν αυτο θα ειναι κατι παραπανω απο απαραδεκτοι!!! αυτο κι αν ειναι αδικο!!

παντως δε νομιζω να εχουμε αντιπαραθεση και μεταξυ μας, γιατι οκ δεν ειναι μονο αυτοι που μπορουν να παρουν ταξι πχ, αλλα κ τα παιδια που μενουν στην εστια και πανε κ με τα ποδια που λεει ο λογος. Το προβλημα βρισκεται στην απαραδεκτη σταση της κοσμητειας που αντι να αρχισει να ενημερωνει μεσω των sites των σχολων οτι δεν ειναι δυνατο να γινει εξεταση, ακομα και στις 5 το απογευμα, μας γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια και αρχιζουν να γινονται "ευαισθητοι" απο την απομενη!!
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 31 Ιαν 2011, 21:52

ange91 έγραψε:παρ'ολα αυτα, σε περιπτωση που αποφασιστει να γινει αποχη απο τις εξετασεις, εγω ειμαι διατεθημενη, αν κ εχω διαβασει( κ μαλιστα πολυ!) να μην παω...
βεβαια ειναι κ η θεση εκεινων των ατομων που ανεφερε η πυξ πιο πριν, αλλα δε γινεται να κανουμε κατι χωρις θυσιες... το ζητημα ειναι να παρθει η αποφαση γρηγορα κ να υπαρχει συμμετοχη! :cool:

Μπραβο κ σ'εσενα!! :clapping: :clapping:

Για τις θυσιες που λες, αν δε μπει κανεις μεσα δε θα γινει η εξεταση οποτε θα αναβληθει η εξεταση. Εγω ειμαι διατεθειμενος να το κανω αυτο με κινδυνο να μεινει το μαθημα για Σεπτεμβρη αν υπαρξουν παιδια που μπουν μεσα..

Μεσα λοιπον για αποχη! :-)
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 31 Ιαν 2011, 21:57

Μπορούσαμε αυτή τη κουβέντα να την κάνουμε πιο νωρίς και να αποφασίζαμε την ανάλογη δράση. Σας υπενθυμίζω ότι το πραγμα "μύριζε" από την Πέμπτη το βραδυ ήδη και το ειχα γραψει στο φορουμ απο την Παρασκευη (ή το Σαββατο πρωι) οτι δυσκολο να δώσουμε μαθηματα απο βδομαδα...

Οκ φυσικά και δεν φταίνε οι φοιτητες, αλλα πιο πολύ φταίει η κοσμητεία και οι καθηγητες που ξερανε το πρόβλημα εδω και 4 μερες, αλλα ειπαν να ξυθουν λιγο πρωτα και να περιμενουν εμας να τους πρηξουμε με emails μπας και στειλουν καμια απαντηση να μας "ενημερωσουν"...
"Δε πα να μας χτυπάν με όλμους και κανόνια
Δεν πα να μας χαλάν τα πιο όμορφά μας χρόνια
Θα βάλουμε μπροστά τη μαύρη και την κόκκινη σημαία
Για μας, για μια ζωή πιο λεύτερη πιο νέα"
Άβαταρ μέλους
Maximus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spartakoula » 31 Ιαν 2011, 22:01

Καλησπέρα σε όλους!Τα λόγια είναι πολύ λίγα για να περιγράψω την αγανάκτησή μου για τη Σχολή αυτή και όλους τους ιθύνοντες!Να τους θυμίσω μόνο ότι εκτός από την ιδιότητα του φοιτητή, έχουμε και αυτή του ανθρώπου!Για άλλη μία φορά η έλλειψη οργάνωσης και ανθρωπιάς πρωταγωνιστούν!Θα ήθελα να προσθέσω ότι απαράδεκτο ήταν και το γεγονός ότι τον τελευταίο μήνα σε μέρες που γινόντουσαν απεργίες, διεξαγόντουσαν κανονικά σχεδόν όλα τα μαθήματα!Το θέμα είναι πως όταν υπάρχει θέληση και αλληλοσεβασμός,βρίσκονται λύσεις.Δυστυχώς στην περίπτωσή μας αυτά εκλείπουν.Κάποιοι δεν μας υπολογίζουν τελικά!
Άβαταρ μέλους
spartakoula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 31 Ιαν 2011, 22:03

βρισκομαστε σε μια φαση που η απεργια κρινεται "παρανομη κ καταχρηστικη"! αυτο παει το θεμα πολυ παραπερα...
η λυση για καποιους ειναι αυτη κ οχι να αφουγκραστουν τα προβληματα των απεργων κ να ικανοποιησουν τα αιτηματα τους! ειναι το λιγοτερο θλιβερο αυτο. προσωπικα ειμαι παραπολυ θυμωμενη με αυτην την κατασταση, τοσο με την αντιμετωπιση της κυβερνησης προς την απεργια, οσο κ της κοσμητειας απεναντι σε εμας.
οπως ειμαι υπερ των απεργιων κ προθυμη να "θυσιαστω" προκειμενου να μην περασουν οι φασιστικες τακτικες που εφαρμοζονται με τον εξαναγκασμο των εργαζομενων, αλλο τοσο ειμαι προθυμη να μη δωσω τα μαθηματα μου.
αλλα αν δεν ειναι μαζικη η αποχη κ ο καθενας κοιταξει την παρτη του, δεν γινεται τιποτα. θα ζημιωθουμε μονο εμεις που θα αποφασισουμε να αντιδρασουμε.
κατα νοω πως καποιοι εχουν λογους που καθιστουν αδυνατον να απεχουν, αλλα τουλαχιστον οσοι εχουν περιθωριο, που ειναι κ η πλειοψηφια, ας κανουν κατι!
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psipsina » 31 Ιαν 2011, 22:04

Κι εγώ συμφωνώ με την αποχή και αυτό θα πράξω, αφενός διότι έχω εκνευριστεί αφάνταστα με αυτή την αδιαφορία της Κοσμητείας κι αφετέρου γιατί από την περιοχή μου μέχρι τη σχολή είναι πολλά τα λεφτά για ταξί πήγαινε-έλα και δε μπορώ να τα διαθέσω!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
psipsina

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες