filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

ΨΧ39 || Επαγγελματική Συμβουλευτική

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος)
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 13 Σεπ 2012, 15:44

το ιδιο κ εδω... μονο που εγω οταν πηγα, στον τομεα μου ειπαν πως η κυρια δημακακου εχει εκπαιδευτικη αδεια κ στο γραφειο της υπηρχε ανακοινωση, η οποια ομως ειχε βγει την ιδια μερα. :thumbdown:
το να απεργει και να μην εχει ειδοποιησει μπορει και να το καταλαβαινα, αλλα εκεινη α) ελειπε σε αδεια, οποτε οφειλε να εχει ενημερωσει πιο νωρις η να ορισει καποιον αλλο υπευθυνο να μας φεριε τα θεματα και β) ενημερωθηκα απο πολλους πως της σταλθηκαν απειρα μειλ στα οποια δεν απαντησε.
απλα απαραδεκτο. τι να πω, εκτος κ αν ειχε προβλεψει πως θα λειπει, εδωσε τα θεματα σε αλλον και εκεινος απηργησε χωρις ειδοποιηση... δεν μπορω να καταλαβω αλλιως πως ειναι δυνατον κανεις να αδιαφορει τοσο πολυ για τοσους φοιτητες. :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 13 Σεπ 2012, 23:22

Αλεξάνδρα Γαβρίλη έγραψε:Η εξέταση της Δευτέρας 10/9/2012 ακυρώθηκε. Εγώ προσωπικά δεν έμαθα τον λόγο. Απεργία; Εκπαιδευτική άδεια; Δεν έχω καταλάβει, αλλά θα φροντίσω να μάθω. Ωστόσο, δεν βγήκε καμία ανακοίνωση, ούτε στο διαδίκτυο, ούτε στο γραφείο της καθηγήτριας. Έτσι, ετοιμαστήκαμε κανονικά και βεβαίως πήγαμε τσάμπα τη Δευτέρα... Αν υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα που θεωρούν την πρακτική αυτή απαράδεκτη... για ευνόητους λόγους... ας κάνουμε κάτι, γιατί όσο δεν μιλάμε, αυτά τα φαινόμενα θα επαναλαμβάνονται και απλά εμείς θα ταλαιπωρούμαστε. Τι να κάνουμε; Μπορούμε να γράψουμε ένα κείμενο διαμαρτηρίας, να το υπογράψουμε και να το δώσουμε στην καθηγήτρια - κατ' αρχήν. Έτσι, υπάρχει το ενδεχόμενο να καταφέρουμε μια μεγαλύτερη συνέπεια ως προς τις ανακοινώσεις, οι οποίες φυσικά θα πρέπει να αναρτώνται στο διαδίκτυο, για να μην είμαστε υποχρεωμένοι να ανεβοκατεβαίνουμε στη σχολή και να παίρνουμε σβάρνα τα γραφεία για να εντοπίζουμε ανακοινώσεις!!! Έλεος!!!!!

Δεν είναι κακή ιδέα ένα κείμενο διαμαρτυρίας γιατί η συμπεριφορά όχι μόνο της ίδιας αλλά και των περισσοτέρων κυμαίνεται στο ''απαράδεκτοι'' δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να ενημερώσουν 2-3 μέρες πριν(το σύμπαν και οι φοιτητές κινούνται γύρω από το μάθημά τους και μόνο?μήπως αυτό νομίζουν?) ,αλλά ας κοιτάξουμε και ένα άλλο γεγονός: οι περισσότεροι φοιτητές που έδιναν το μάθημα και δεν ήρθαν πώς κατάλαβαν ότι δεν θα διεξαγόταν εξέταση του μαθήματος?Μιλάμε για ένα υποχρεωτικό μάθημα,αν διεξαγόταν τότε τι?!
Άλλο ένα γεγονός:οι βοηθοί της δεν ήξεραν τι να πουν μέχρι και ότι προσπαθούσαν μέχρι τελευταία στιγμή να δουν αν μπορούσαν να διεξάγουν τη εξεταστική wait what?
Η όλη ιστορία με αυτό το μάθημα ήταν ένα από τα αμέτρητα κλασσικά γεγονότα του ελληνικού πανεπιστημίου!Καλό είναι σιγά σιγά να βλέπουμε αυτά τα πράγματα να μειώνονται και για να γίνει αυτό θέλει κινήσεις από την μεριά μας για να κοπεί η αγγλική ατάκα getting away with it που είναι κανόνας στα μέρη μας.
Αυτά με το σχεδόν off topic μου :lola: :lola: !
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rothbart » 18 Μαρ 2013, 20:47

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ΨΧ39- "Επαγγελματική-Συμβουλευτική". Έχει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία; Για τον καθηγητή, την ύλη, την πιθανή παρακολούθηση, τα θέματα κ.λπ.
Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη-γνώση όποιου ξέρει, αν είναι καλύτερο αυτό (από κάθε άποψη) ή το ΨΧ84- "Ψυχολ. Επικοιν".
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Rothbart

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anniesakka » 23 Απρ 2014, 11:46

Το μάθημα αυτό θέλει παρακολούθηση;
Άβαταρ μέλους
anniesakka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 25 Απρ 2014, 14:26

πριν δύο χρόνια πήρα καλό βαθμό έχοντας πάει σε ένα μόνο μάθημα. άρα μάλλον δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις για να το περάσεις απλά, αν ΄δεν μπορείς. :peace2:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anniesakka » 28 Απρ 2014, 11:44

ange91 έγραψε:πριν δύο χρόνια πήρα καλό βαθμό έχοντας πάει σε ένα μόνο μάθημα. άρα μάλλον δεν είναι ανάγκη να πηγαίνεις για να το περάσεις απλά, αν ΄δεν μπορείς. :peace2:

:thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
anniesakka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mary T. » 03 Ιουν 2014, 12:41

Μήπως ξέρει κανείς ύλη ?? Ευχαριστώ! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Mary T.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό falia » 07 Ιούλ 2014, 16:56

κανείς;;;;;
Άβαταρ μέλους
falia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό markef » 07 Ιούλ 2014, 22:11

είναι όλο το βιβλίο, κεφάλαια 1-9
Άβαταρ μέλους
markef

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό falia » 09 Ιούλ 2014, 08:42

markef έγραψε:είναι όλο το βιβλίο, κεφάλαια 1-9
:thxx:
Άβαταρ μέλους
falia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό markef » 11 Ιούλ 2014, 12:07

μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκονται στο βιβλίο οι ορισμοί εκπαιδευτική και γνωμοδοτική εποπτεία ; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
markef

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funghi » 17 Ιουν 2015, 15:51

Επαγγελματική Συμβουλευτική
Παιδιά συγκέντρωσα όλα περι του μαθηματος τα θεματα και απο σημειωσεις μου και απο το φορουμ να τα έχουμε και εδώ
Ελιπιζω να φανουν χρησιμα.
Αν υπάρχει καποιο λαθος καλο ειναι να το γράψετε για τους επομενους
ΟΡΙΣΜΟΙ.
- Επαγγελματική Συμβουλευτική και τι κάνει ο επαγγελματικός συμβουλος (σελ 13 και σελ. 39 )
- Συμβουλευτική σταδιοδρομίας (σελ.13)
-Επαγγελματικός Προσανατολισμός (σελ.14)
-Προπόνηση σταδιοδρομίας /προπονητής (σελ.15) Μεντορας (σελ.34)
-Επαγγελματική ανάπτυξη(σελ.12)
-Εποπτεια και 3πλος ρόλος (σελ.281)
-Ενδοβαλλόμενες αξίες(σελ.148)
-Αυτοπεριοριστικές πεποιθήσεις (σελ.151)
-Στόχος και Εξυπνος(smart) στόχος (σελ.199)
-Συναψη Συμβολάιου
Στάδια Ζωής (σελ.63-67)
Ανοιχτές ομάδες (σελ.93-97)
Ευχαριστα γεγονοτα.ασκηση.(σελ.126)
***ΣΕΠ (σελ.14-15) .τι προβληματα υπαρχουν πως λειτουργει στην Ελλαδα.
Πλεονεκτήματα χρήσης τεστ (σελ.158-160)
Αυτογνωσία -Πεδία (σελ.124)
μειονοτικες ομαδες (σελ.258-261)
Εργασίες,ασκησεις (σελ.153)
Τερματισμος διαδικασιας -->>Το "Stepping Stones" είναι απλά μία τεχνική που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο σύμβουλος και δεν έχει να κάνει με κάποια συγκεκριμένη φάση της θεραπείας. Ο τερματισμός της διαδικασίας μάλλον βρίσκεται στο κεφάλαιο 6 και ειδικά στις σελ. 207-215 (έχουν αυτή τη φράση και στους τίτλους τους).
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ειναι στη σελιδα 25 Γνωμοδοτικη ήταν με μικρά γράμματα στην σελιδα 25 κατω κατω υποσημειωση
Σχετικά με την Δεοντολογία εγώ το διάβασα κ απο εδώ.

http://gdias.teipir.gr/.../basikes_arxe ... lmatikis...
http://gdias.teipir.gr/portal/images/st ... atikis_%20
GDIAS.TEIPIR.GR
Άβαταρ μέλους
funghi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funghi » 17 Ιουν 2015, 15:54

markef έγραψε:μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκονται στο βιβλίο οι ορισμοί εκπαιδευτική και γνωμοδοτική εποπτεία ; Ευχαριστώ.

Γνωμοδοτικη ήταν με μικρά γράμματα στην σελιδα 25 κατω κατω υποσημειωση ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ειναι στη σελιδα 25
Άβαταρ μέλους
funghi

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης