filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Εξεταστική... μία φρίκη

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 20 Οκτ 2017, 12:18

Σελήνη έγραψε:Έχεις πάρει σεμιναριακά; Τι χρωστάς; Θα μπορούσες να το πας 6-6-5 και να τελειώσεις τον επόμενο Σεπτέμβρη αν δεν κοπείς σε πάνω από 2-3. Γιατί αλλιώς -αν θες να τελειώσεις ιούνη- θα φορτώσεις 8 και 9 μαθήματα σε κάθε εξεταστική και δεν ξέρω αν θα σου είναι εύκολο να τα διαχειριστείς, καθώς δεν αναφέρεις τι χρωστάς και τη δυσκολία τους. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία και μπορούμε να βοηθήσουμε ως συμφοιτητές, πες μας.

ναι ναι τα έχω πάρει και τα 2 σεμινάρια. Θέλω να τελειώσω τον ιούνιο για να δώσω για το μεταπτυχιακό τον Οκτώβριο =/
χρωστάω αρχαία 2 και 3, λατινικά 2, προϊστορική γ, παγκόσμια, τοπογραφία, ανασκαφική, ιστορία τέχνης 2 και 3, βυζαντινή α, ιστορία νεου ελληνισμου, μεταβυζαντινή, αρχαιολογία ρωμαϊκών χρόνων, νησιωτικό αιγαίο, αρχαία ιστορία 2, κλασική γ και ενα επιλεγόμενο του πάλλη.
Έχω αποφασίσει να δώσω 9-10 σε αυτή την εξεταστική.
1) παγκόσμια
2)σειρηνίδου
3)αρχαια ελληνικη 2
4)αρχαία ελληνική 3
5)λατινικά 2
6) ανασκαφική
7) ιστορία τεχνης 2(την εχω διαβασει ξανα απλα δεν προλαβα να το δωσω)
8)ιστορία τεχνης 3
9)προϊστορική γ
10)τοπογραφια.
11- αν προλαβω (νικολάου) :sadbye:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Ευχαριστώ: 0

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 20 Οκτ 2017, 15:49

dafni.argiro έγραψε:
Σελήνη έγραψε:Έχεις πάρει σεμιναριακά; Τι χρωστάς; Θα μπορούσες να το πας 6-6-5 και να τελειώσεις τον επόμενο Σεπτέμβρη αν δεν κοπείς σε πάνω από 2-3. Γιατί αλλιώς -αν θες να τελειώσεις ιούνη- θα φορτώσεις 8 και 9 μαθήματα σε κάθε εξεταστική και δεν ξέρω αν θα σου είναι εύκολο να τα διαχειριστείς, καθώς δεν αναφέρεις τι χρωστάς και τη δυσκολία τους. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία και μπορούμε να βοηθήσουμε ως συμφοιτητές, πες μας.

ναι ναι τα έχω πάρει και τα 2 σεμινάρια. Θέλω να τελειώσω τον ιούνιο για να δώσω για το μεταπτυχιακό τον Οκτώβριο =/
χρωστάω αρχαία 2 και 3, λατινικά 2, προϊστορική γ, παγκόσμια, τοπογραφία, ανασκαφική, ιστορία τέχνης 2 και 3, βυζαντινή α, ιστορία νεου ελληνισμου, μεταβυζαντινή, αρχαιολογία ρωμαϊκών χρόνων, νησιωτικό αιγαίο, αρχαία ιστορία 2, κλασική γ και ενα επιλεγόμενο του πάλλη.
1) παγκόσμια
2)σειρηνίδου
3)αρχαια ελληνικη 2
4)αρχαία ελληνική 3
5)λατινικά 2
6) ανασκαφική
8)ιστορία τεχνης 3
9)προϊστορική γ
10)τοπογραφια.

Παγκόσμια Ιστορία: για την παγκόσμια ιστορία είναι πολύ βασικό να έχεις καλές σημειωσεις από τις παραδόσεις. Εαν δεν έχει μπορείς να τις βρεις εδώ. Ακόμα και αν έχεις σημειώσεις θα ελεγα να δεις μονη σου τις διαλεξεις και να κρατας σημειωσεις. Είναι πολύ καλή και παραστατική στο μαθημα της η Ευθυμίου που πραγματικά το πιστεύω οτι το 80% του διαβασματος είναι μόνο η παρακολούθηση των διαλεξεων. Συμπληρωματικά, κοιτα τους φακέλους που έχει ανεβάσει για γεωγραφία και ορθογραφία γιατί δεν σηκώνει λάθη. Επίσης, κοιτα και τα παλιά θέματα. Θεωρώ οτι και 2 διαλεξεις την εβδομαδα να προλαβαινεις να βλεπεις σε 1,5 μήνα έχεις τελειώσει.
ανασκαφική: Δεν έχει μεγάλη ύλη αλλά εμένα προσωπικά μου φάνηκε λίγο βαρετό. Δωστο οπωσδήποτε το χειμώνα γιατί το καλοκαίρι θα περιλαμβάνει και μουσειολογία οποτε θα είναι λίγο πιο μεγάλη υλη. Για το Βαβουρανάκη πρέπει να διαβασεις το φυλλαδιο της ανασκαφικής που έχει ανεβασει και για τον Ρογκενμπούκε τις διαλεξεις του που επίσης υπάρχουν στο ικλας. Συνολικά 4 μερες διαβασμα (με αργούς ρυθμούς είναι) οπότε μην το φοβάσαι.
Ιστορία τέχνης Β: Είναι ψαρωτικός ο παυλόπουλος και με περιεργο χιουμορ αλλά μην σε επηρέζει δεν είναι κακός. Εχω ανεβασει σημειωσεις εδώ στο φόρουμ διαβασε από δω. Πρόσεχε καλά την προφορά των ονομάτων !!! Στις σημειώσεις γράφω πως προφέρονται τα ονόματα. Γενικά φαίνεται οτι έχει πολύ πράγμα αλλά προσπάθησε να τα ταξινομήσεις στο μυαλό σου και όλα καλά μετα! Οι τάδε καλλιτέχνες δρουν στην Ισπανία και έχουν τα εξής χαρακτηριστικά, οι άλλοι στην Ολλανδία και πάει λέγοντας !
Ιστορία Τέχνης Γ: Το έδωσα και το πέρασα τον ιούνιο με 9 αλλά μου βγήκε το λάδι ! Έχει πολύ πράγμα στην ύλη και η Μαυρομιχάλη είναι απαιτητική στην εξέταση. Έχω ανεβάσει σημείωσεις. Ξεκίνα νωρίς να τις διαβάζεις θα έλεγα.
Λατινικά 2: ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ! Εαν υπάρχει ένα μάθημα απο όσο έγραψες στην λίστα που πρέπει να πηγαίνεις είναι αυτό. Είχα γράψει και παλιότερα κάποια πράγματα για τα λατινικά εδώ
Τοπογραφία: Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα αλλά θέλει δουλίτσα! Ο Πετρίδης ανέβάζει τις διαλέξεις του στο ικλας και επίσης υπάρχουν και βιντεοσκοπημένες στα ανοιχτά (εκεί που σου γραψα και για τον Ευθυμίου παραπάνω). Επίσης, υπάρχουν και του Βαλαβάνη. Απλά την τελευταία χρονιά έκανε και την Ακρόπολη οπότε θα πρέπει να διαβάσεις και καποια συμπληρωματικά πραγματα. Είτε από κάποιο από τα προτεινόμενα βιβλια, είτε μπορείς να ακούσεις την ηχογραφημένη διάλεξη του Πλάντζου που είχε κάνει στο πλαίσιο της τοπογραφίας που εχει υπάρχει στην ομάδα το φβ. Επίσης στα ανοιχτά μαθηματα υπάρχει η διαλεξη του Βαλαβανη στο μουσειο της Ακροπολης. Πολυ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ! :peace2:
Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία: Μετά τα Χριστούγεννα θα ανεβάσω σημειώσεις στο Φόρουμ. :up:

Σε βομβάρδισα με πολλές πληροφορίες, για τυχόν απορίες πες μας !
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 20 Οκτ 2017, 17:05

Την ύλη των μαθημάτων την έχω βρει το θέμα μου είναι να τα οργάνωσω για να κάνω Πρόγραμμα μελέτης Μέχρι την εξεταστική =/
Τελευταία επεξεργασία από dafni.argiro και 20 Οκτ 2017, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 21 Οκτ 2017, 10:08

Summer_95 έγραψε:
dafni.argiro έγραψε:

1) παγκόσμια
2)σειρηνίδου
3)αρχαια ελληνικη 2
4)αρχαία ελληνική 3
5)λατινικά 2
6) ανασκαφική
8)ιστορία τεχνης 3
9)προϊστορική γ
10)τοπογραφια.

Παγκόσμια Ιστορία: για την παγκόσμια ιστορία είναι πολύ βασικό να έχεις καλές σημειωσεις από τις παραδόσεις. Εαν δεν έχει μπορείς να τις βρεις εδώ. Ακόμα και αν έχεις σημειώσεις θα ελεγα να δεις μονη σου τις διαλεξεις και να κρατας σημειωσεις. Είναι πολύ καλή και παραστατική στο μαθημα της η Ευθυμίου που πραγματικά το πιστεύω οτι το 80% του διαβασματος είναι μόνο η παρακολούθηση των διαλεξεων. Συμπληρωματικά, κοιτα τους φακέλους που έχει ανεβάσει για γεωγραφία και ορθογραφία γιατί δεν σηκώνει λάθη. Επίσης, κοιτα και τα παλιά θέματα. Θεωρώ οτι και 2 διαλεξεις την εβδομαδα να προλαβαινεις να βλεπεις σε 1,5 μήνα έχεις τελειώσει.
ανασκαφική: Δεν έχει μεγάλη ύλη αλλά εμένα προσωπικά μου φάνηκε λίγο βαρετό. Δωστο οπωσδήποτε το χειμώνα γιατί το καλοκαίρι θα περιλαμβάνει και μουσειολογία οποτε θα είναι λίγο πιο μεγάλη υλη. Για το Βαβουρανάκη πρέπει να διαβασεις το φυλλαδιο της ανασκαφικής που έχει ανεβασει και για τον Ρογκενμπούκε τις διαλεξεις του που επίσης υπάρχουν στο ικλας. Συνολικά 4 μερες διαβασμα (με αργούς ρυθμούς είναι) οπότε μην το φοβάσαι.
Ιστορία τέχνης Β: Είναι ψαρωτικός ο παυλόπουλος και με περιεργο χιουμορ αλλά μην σε επηρέζει δεν είναι κακός. Εχω ανεβασει σημειωσεις εδώ στο φόρουμ διαβασε από δω. Πρόσεχε καλά την προφορά των ονομάτων !!! Στις σημειώσεις γράφω πως προφέρονται τα ονόματα. Γενικά φαίνεται οτι έχει πολύ πράγμα αλλά προσπάθησε να τα ταξινομήσεις στο μυαλό σου και όλα καλά μετα! Οι τάδε καλλιτέχνες δρουν στην Ισπανία και έχουν τα εξής χαρακτηριστικά, οι άλλοι στην Ολλανδία και πάει λέγοντας !
Ιστορία Τέχνης Γ: Το έδωσα και το πέρασα τον ιούνιο με 9 αλλά μου βγήκε το λάδι ! Έχει πολύ πράγμα στην ύλη και η Μαυρομιχάλη είναι απαιτητική στην εξέταση. Έχω ανεβάσει σημείωσεις. Ξεκίνα νωρίς να τις διαβάζεις θα έλεγα.
Λατινικά 2: ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ! Εαν υπάρχει ένα μάθημα απο όσο έγραψες στην λίστα που πρέπει να πηγαίνεις είναι αυτό. Είχα γράψει και παλιότερα κάποια πράγματα για τα λατινικά εδώ
Τοπογραφία: Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα αλλά θέλει δουλίτσα! Ο Πετρίδης ανέβάζει τις διαλέξεις του στο ικλας και επίσης υπάρχουν και βιντεοσκοπημένες στα ανοιχτά (εκεί που σου γραψα και για τον Ευθυμίου παραπάνω). Επίσης, υπάρχουν και του Βαλαβάνη. Απλά την τελευταία χρονιά έκανε και την Ακρόπολη οπότε θα πρέπει να διαβάσεις και καποια συμπληρωματικά πραγματα. Είτε από κάποιο από τα προτεινόμενα βιβλια, είτε μπορείς να ακούσεις την ηχογραφημένη διάλεξη του Πλάντζου που είχε κάνει στο πλαίσιο της τοπογραφίας που εχει υπάρχει στην ομάδα το φβ. Επίσης στα ανοιχτά μαθηματα υπάρχει η διαλεξη του Βαλαβανη στο μουσειο της Ακροπολης. Πολυ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ! :peace2:
Μεταβυζαντινή Αρχαιολογία: Μετά τα Χριστούγεννα θα ανεβάσω σημειώσεις στο Φόρουμ. :up:

Την ύλη των μαθημάτων την έχω βρει το θέμα μου είναι να τα οργάνωσω για να κάνω Πρόγραμμα μελέτης Μέχρι την εξεταστική =/
Επιπλέον ο Παυλόπουλος έχει κατεβάσει το μαθημα του από το class; :cry:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 21 Οκτ 2017, 12:40

ναι καθε χρόνο αυτό κάνει. θα το ανεβασει πάλι την περιοδο της εξεταστικης.. αφηνει κάθε φορά τα μαθηματα που διδασκει στο εκαστοτε εξαμηνο :confused:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 25

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 21 Οκτ 2017, 15:23

Summer_95 έγραψε:ναι καθε χρόνο αυτό κάνει. θα το ανεβασει πάλι την περιοδο της εξεταστικης.. αφηνει κάθε φορά τα μαθηματα που διδασκει στο εκαστοτε εξαμηνο :confused:

γιατί?? θα ψάξω να βρω αν κάποιος τα έχει κατεβάσει. :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 25 Οκτ 2017, 20:30

Summer_95 έγραψε:
dafni.argiro έγραψε:

1) παγκόσμια
2)σειρηνίδου
3)αρχαια ελληνικη 2
4)αρχαία ελληνική 3
5)λατινικά 2
6) ανασκαφική
8)ιστορία τεχνης 3
9)προϊστορική γ
10)τοπογραφια.

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι . Ως προς την εισαγωγή στην παγκόσμια ιστορία τι διαφορά έχουν οι διαλέξεις της στα ανοιχτά μαθήματα από εκείνα στο μέγαρο( γιατί το μόνο που παρατηρώ είναι ο αριθμός τους)..ευχαριστώ :) :thxx:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 26 Οκτ 2017, 08:56

Έχει βιντεοσκοπήσει και έχει στα ανοιχτά μαθήματα τις παραδόσεις που έχει κάνει στη σχολή. Μπορεί να είναι προηγούμενης χρονιάς, αλλά δεν αλλάζει ιδιαίτερα την ύλη και τα θέματα με τα οποία ασχολείται. Οπότε, αν θες να ακούσεις τις διαλέξεις της, κοίτα εδώ. :cool:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 18

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 26 Οκτ 2017, 13:44

Σελήνη έγραψε:Έχει βιντεοσκοπήσει και έχει στα ανοιχτά μαθήματα τις παραδόσεις που έχει κάνει στη σχολή. Μπορεί να είναι προηγούμενης χρονιάς, αλλά δεν αλλάζει ιδιαίτερα την ύλη και τα θέματα με τα οποία ασχολείται. Οπότε, αν θες να ακούσεις τις διαλέξεις της, κοίτα εδώ. :cool:

Καλημέρα :) Αυτά ξεκίνησα να παρακολουθώ... ελπίζω να μην εχω θέμα επειδή δεν παρακολούθησα εκείνες του μεγάρου που είναι κατα πολύ περισσότερες... :cry:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Englishperson » 25 Ιαν 2018, 14:02

όταν όλοι αγχώνονται για την εξεταστική αλλά εσύ είσαι λίγό πιο χαλαρή. και στο τελος δε θα γράψεις τίποτα. high five. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Englishperson

Σχολή/Τμήμα: Aγγλική

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Englishperson » 25 Ιαν 2018, 14:03

πέρασα, να πω μια καλησπέρα, μα δε ανοιξες..
Άβαταρ μέλους
Englishperson

Σχολή/Τμήμα: Aγγλική

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 25 Ιαν 2018, 21:54

Χαλλλλλλλαράαα! :peace:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 18

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dafni.argiro » 12 Μαρ 2018, 19:05

Καλησπέρα σε όλους/ες. Κατάφερα και πέρασα 7 μαθήματα ( 7 έδωσα σε αυτό το εξάμηνο) και μου μένουν 11( μου είχε ξεφύγει ένα επιλεγόμενο). Νομίζετε ότι θα προλάβω μέχρι τον Ιούνιο να τα δώσω και να τελειώσω; Αντιμετωπίζω θέμα με τον προγραμματισμό μου ( δεν ξέρω αν κάποιος το έχει επίσης το θέμα). Στο προηγούμενο εξάμηνο πιέστηκα για να το κάνω αλλά τα κατάφερα.. τώρα μου φαίνεται βουνό να κάτσω να προγραμαμτισω 3 μήνες τί θα κάνω κάθε μέρα... :confused: :cry:
Άβαταρ μέλους
dafni.argiro

Εξεταστική... μία φρίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 16 Ιουν 2018, 22:11

Κάποτε που το φορουμ ήταν πιο ζωντανό... γινόταν χαμούλης σ'αυτη την ενότητα τέτοιες μέρες :lola:
¨Εγραφα κι εγω ... παντα πολυ αγχος... τωρα σε βαθος χρόνου και όντας Μεταπτυχιακη φοιτητρια (και δουλευοντας ταυτοχρονα ) μετανοιωνω που δε διαχειριζόμουν σωστα το χρόνο μου και που δεν τον αξιοποιουσα σωστα... αυτο μου δημιουργουσε αγχος !
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες