filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Περί Επιστήμης

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 02 Μαρ 2016, 16:48

kostas230 έγραψε::mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2: :mad2:

Το όλο σου επιχείρημα είναι: Εγώ δεν το καταλαβαίνω άρα είναι λάθος.

σχολιο 22

.οχι δνε ισχυει αυτο που λες απλα ρωτησα

"πως ειναι δυνατον η θετικη επιταχυνση να αυξανεται και η ταχυτητα να μικραινει"...
αυτοδεν το καταλαβαινω ...πως γινεται ???επσιης αν εθς εξηγησε πως εννοεις την φθινουσα σχεση σχεση αντιστροφων αναλογων ??? γιατι αν την θεωρεις ετσι η σχεση F= -bu δεν μας καλυπτει ..
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Ευχαριστώ: 0

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 02 Μαρ 2016, 18:20

Πάρε ένα σώμα στο οποίο η μάζα του αυξάνει, για λόγους ευκολίας με σταθερό ρυθμό λ. Εάν του ασκείς σταθερή δύναμη F η εξίσωση κίνησης θα έχει τη μορφή du/dt = -λu + F. Τέτοιες δυνάμεις εμφανίζονται σε προβλήματα επαγωγής, οπότε μια χαρά μας καλύπτει.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Σχολή/Τμήμα: Φυσικής, Πανεπιστημίου Πατρών
Ευχαριστώ: 4

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 02 Μαρ 2016, 22:42

σχολιο 23
..................χμ ....καααταλαβααααααααα!!!ολοι ελπιζω να καταλαβαμε ....χμ!!!!
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 02 Μαρ 2016, 22:57

Μέχρι τώρα, το όλο σου επιχείρημα είναι: Δεν το καταλαβαίνω -> Δεν είναι λογικό.

Έχεις πειραματικά δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτά που λες; Ναι ή όχι. Για να τελειώνουμε.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 03 Μαρ 2016, 08:53

kostas230 έγραψε:Μέχρι τώρα, το όλο σου επιχείρημα είναι: Δεν το καταλαβαίνω -> Δεν είναι λογικό.

Έχεις πειραματικά δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτά που λες; Ναι ή όχι. Για να τελειώνουμε.

σχολιο 24

η ειδικη σχετικιστικοτητα δεν ικανοποιει ουτε την αρχη διατηρηση τη ορμης ουτε το θεμελιωδη νομο της μηχανικης κι ερχεταο σε αντικορυση με τις ιδιες τις αρχες της

..εε Κοστα διακρινω μιας βιασυνη να τελειωνεις με την γνωση γρηγορα γρηγορα ...αυτο ειναι αντιπεπιστημονικο .. ο επιστημονας δεν βιαζεται να ξεπεταξει την γνωση ...δνε βλεπει την γνωση ως ""ξεπετα "εκτος αν βιαζεσαι να τελειωσεις με μενα και τις ενστασεις μου .. μα δεν ξερεις τι κορακι της πεπλανουριας ειμαι εγω??? ... κορακιζω ακομη κι αν με ξεπουπουλοιαζουν εντελως ...

... ας δουμε την εννοια του αναλλοιωτου των φυσικων νομων που ειναι προβληματικη ...

...κι παμε στην σχετικιστικη εκφραση του θεμελιωδους Νομου της Μηχανικης ..στην κλασσικη μηχανικη ο νομος γραφεται
ΣF = m α ενω η σχετικοτητα μας τον γραφει ΣF= γ3 m α για να πουμε οτι ο νομος μενει αναλλοιωτος θα πρεπει ολοκληρωνωντας την σχεση ως προς t να παρουμε την σχεση ταχυτητας χρονου αυτο καλυπτει στην κλασσικη φυσικη καθε περιπτωση μεταβλητης η σταθερης δυναμης ως προς τον χρονο ...
στην σχετικιστικη ομως εκφραση η ολοκληρωση αυτη ειναι αδυνατον να μας δωσει την ταχυτητα η μηπως κανω λαθος ???

... ετσι εχουν τα πραγματα τοτε ο νομος ο θεμελειωδης της μηχανικης αλλοιωνεται...κι εδω εχουμε μια τρυπα ασυνεπειας με την βασικη αρχη του αναλλοιωτου ..

...η ακομη πιο θεμελιωδως αν σκεφτουμε ...

....δεν θα πρεπει η παραγωγιση της μετατοπισης της σχετικιστικης να μας δινει την ταχυτητα ???και η παραγωγιση της ταχυτητας μας δινει την επιταχυνση κι ακολουθως την δυναμη ??? ......επισης δεν θα επρεπε να ισχυει η αρχη διατηρησης τη ορμης και για το το κινουμενο με μεγαλη ταχυτητα συστημα αναφορας??? ελα μου ομως που δεν ισχυει και που χρειαζεται αυθαιρετα να τροποποιηθει ο ορισμος της ορμης για να μπορουμε να παμε παρακατω η ορμη δηλαδη πρεπει να γινει p = γmu...

....η μια μαστρωπια μετα την αλλη δηλάδη...ισχυουν ολα αυτα για την σχετικιστικη μετατοπιση και ταχυτητα χμ εε?? για δωσε μας τα <<φωτα>> σου ....αν δεν ισχυουν τοτε απλα η σχετικοτητα δεν εινα μια προεκταση της κλασσικης φυσικης αλλα μια ολοκληρωτικη στραβωση της ...

....οι μυστικιστες λεγαν και λενε << οπως πανω ετσι και κατω , οπως κοντα ετσι και μακρυα,, οπως εξω ετσι και μεσα >> αυτο ειναι εκφραση της αυτομοιωσης που υπαρχει στο συμπαν μια ιδεα που η θεωρια του χαους την εχει αξιοποιησει.. η ομοιοτητα εινα η κρισιμη απαιτηση των φυσικων νομων ...και το επιστημολογικο ερωτημα που προκυπτει ειναι αν ομοιοτητα σημαινει αναλλοιοτητα ??αν ναι τοτε οι σχετικιστικοι νομοι δνε εινα σωστοι καθως αλλοιωνουν εντελως του κλασσικους στην κλιμακα του μεσοσκοσμου νομους ...

<<οτι ισχυει ως νομος στον μεσοκοσμο ισχυει και στον μικροκοσμο και στον μακροκοσμο αυτη ειναι η σωστη εκφραση της αρχης της αυτομοιοτητας >>
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 03 Μαρ 2016, 11:53

..εε Κοστα διακρινω μιας βιασυνη να τελειωνεις με την γνωση γρηγορα γρηγορα ...αυτο ειναι αντιπεπιστημονικο .. ο επιστημονας δεν βιαζεται να ξεπεταξει την γνωση ...δνε βλεπει την γνωση ως ""ξεπετα "εκτος αν βιαζεσαι να τελειωσεις με μενα και τις ενστασεις μου .. μα δεν ξερεις τι κορακι της πεπλανουριας ειμαι εγω??? ... κορακιζω ακομη κι αν με ξεπουπουλοιαζουν εντελως ...

Βασικά, είσαι σε μια κατάσταση παράνοιας. Αρνείσαι να αποδεχθείς ότι είσαι λάθος. Βαριέμαι να σου εξηγώ συνέχεια γιατί είσαι λάθος, και έρχεσαι με τα ίδια επιχειρήματα τα οποία τα 'χω ήδη καταρρίψει.

...κι παμε στην σχετικιστικη εκφραση του θεμελιωδους Νομου της Μηχανικης ..στην κλασσικη μηχανικη ο νομος γραφεται
ΣF = m α ενω η σχετικοτητα μας τον γραφει ΣF= γ3 m α για να πουμε οτι ο νομος μενει αναλλοιωτος θα πρεπει ολοκληρωνωντας την σχεση ως προς t να παρουμε την σχεση ταχυτητας χρονου αυτο καλυπτει στην κλασσικη φυσικη καθε περιπτωση μεταβλητης η σταθερης δυναμης ως προς τον χρονο ...
στην σχετικιστικη ομως εκφραση η ολοκληρωση αυτη ειναι αδυνατον να μας δωσει την ταχυτητα η μηπως κανω λαθος ???

... ετσι εχουν τα πραγματα τοτε ο νομος ο θεμελειωδης της μηχανικης αλλοιωνεται...κι εδω εχουμε μια τρυπα ασυνεπειας με την βασικη αρχη του αναλλοιωτου ..

Ο νόμος της μηχανικής είναι F = dp/dt. Εάν πάρεις έναν μετασχηματισμό Lorentz για τη ορμή p'^μ = Λ^μ_ν p_ν και για τον χρόνο t' = Λ^0_λ x^λ βλέπεις ότι o τύπος παραμένει ο ίδιος. Πραξούλες είναι. Τα βάζουμε σε προπτυχιακούς για εξάσκηση. Οπότε ναι, πάλι λάθος κάνεις.

....δεν θα πρεπει η παραγωγιση της μετατοπισης της σχετικιστικης να μας δινει την ταχυτητα ???και η παραγωγιση της ταχυτητας μας δινει την επιταχυνση κι ακολουθως την δυναμη ???

Και μας τη δίνει. Τώρα αν εσύ μπερδεύεις συστήματα συντεταγμένων και δε μπορείς να κάνεις μια δουλειά σωστή είναι δικό σου πρόβλημα.

......επισης δεν θα επρεπε να ισχυει η αρχη διατηρησης τη ορμης και για το το κινουμενο με μεγαλη ταχυτητα συστημα αναφορας??? ελα μου ομως που δεν ισχυει και που χρειαζεται αυθαιρετα να τροποποιηθει ο ορισμος της ορμης για να μπορουμε να παμε παρακατω η ορμη δηλαδη πρεπει να γινει p = γmu...

Ας είναι ένα κλειστό σύστημα. Τότε ως προς ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς S έχουμε dp/dt = 0. Πάρε τώρα ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς S' που κινείται ως προς το S. Υπάρχει γραμμικός μετασχηματισμός Λ ούτως ώστε
p' = Λp. Άρα dp'^μ/dt' = Λ^μ_ν Λ^0_λ dp^ν/dx^λ = dp/dt = 0. Άρα πάλι βλακείες λες.

....οι μυστικιστες λεγαν και λενε << οπως πανω ετσι και κατω , οπως κοντα ετσι και μακρυα,, οπως εξω ετσι και μεσα >> αυτο ειναι εκφραση της αυτομοιωσης που υπαρχει στο συμπαν μια ιδεα που η θεωρια του χαους την εχει αξιοποιησει.. η ομοιοτητα εινα η κρισιμη απαιτηση των φυσικων νομων ...και το επιστημολογικο ερωτημα που προκυπτει ειναι αν ομοιοτητα σημαινει αναλλοιοτητα ??αν ναι τοτε οι σχετικιστικοι νομοι δνε εινα σωστοι καθως αλλοιωνουν εντελως του κλασσικους στην κλιμακα του μεσοσκοσμου νομους ...

Οι μυστικιστές λέγανε μαλακίες.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 04 Μαρ 2016, 08:36

σχολιο 25

.........ενα θεμα λοιπον ειναι αν ο πιθανολογικος και υποθετικος συλλογισμος μπορει αν ειναι επιστημονικος ...αν δηλαδη μια προταση του τυπου << πιθανον να ισχυει το ταδε ...>> ή << αν ισχυει το ταδε τοτε ...>> μεσα σε ενα συλλογισμο προσβαλλει την επιστημονικοτητα του ....
...σημειωτεον οτι για τον Αριστοτελη οι προκειμενες του επιστημονικου συλλογισμου θα πρεπει να ειναι αληθεις βεβαιωτικες προτασεις του τυπου της αποφανσης....
( καταφατικες - αποφατικες )
παρακατω δυο απλουστατοι τυποι πιθανολογικου κι υποθετικου συλλογισμου
πχ
πιθανον ο Α να ειναι Β
ο Γ ειναι Α
αρα ο Γ πιθανον να ειναι Β

αν Α τοτε ειναι και Β
ο Γ εινα Α
αρα εινα και Β

...οι επιστημες κατεξοχην χρησιμοποιουν τον υποθετικο συλλογισμο με την μορφη των λεγομενων παραδοχων - αρχων

πχ
η θερμοδυναμικη
αν εχω ιδανικες συνθηκες αεριων τοτε μπλα μπλα ...

η αινσταινια σχετικοτητα
αν εχω αδρανειακα συστηματα και αν η ταχυτητα του φωτος εινα σταθερη για καθενα απο αυτα τοτε μπλα μπλ ....

η θεωρια του Μπιγκομπαγκα
αν εχω ισοτροπο και ομοιογενες συμπαν τοτε μπλα μπλα ................
================================================================================

Ας είναι ένα κλειστό σύστημα. Τότε ως προς ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς S έχουμε dp/dt = 0. Πάρε τώρα ένα αδρανειακό σύστημα αναφοράς S' που κινείται ως προς το S. Υπάρχει γραμμικός μετασχηματισμός Λ ούτως ώστε
p' = Λp. Άρα dp'^μ/dt' = Λ^μ_ν Λ^0_λ dp^ν/dx^λ = dp/dt = 0. Άρα πάλι βλακείες λες.

Ο νόμος της μηχανικής είναι F = dp/dt. Εάν πάρεις έναν μετασχηματισμό Lorentz για τη ορμή p'^μ = Λ^μ_ν p_ν και για τον χρόνο t' = Λ^0_λ x^λ βλέπεις ότι o τύπος παραμένει ο ίδιος. Πραξούλες είναι. Τα βάζουμε σε προπτυχιακούς για εξάσκηση. Οπότε ναι, πάλι λάθος κάνεις.

....αχα λοιπον διδασκεις φοιτητες ??? χωρις ομως παιδαγωγικο ηθος .. αληθεια αν ενας φοιτητης σου κανει αποριες και δεν καταλαβαινει ετσι τον αποκαλεις βλακα ??? η μηπως αυτη η φορμα χαρακτηρισμου ειναι ειδικα για τα μελη των φορουμ και των διαδικτυακων σου ανωνυμων συζητητων οπου δεν εκτιθεσαι προσωπικα και ειναι καλυμενη η ασχημοσυνη τη συμπεριφορας σου κι ο αντιπαιδαγωγικος της χαρακτηρας ...

...εγω μια περιθωριακη επαρχιωτισσα δασκαλιτσα ιδιαιτερων μαθηματων της πεινας και της ημιαπασχολησης ειμαι αλλα κανενα μαθητη μου δεν θα αποκαλουσα βλακα οταν δεν καταλαβαινει ...ακομη κι αν εκανα αρνητικες σκεψεις για την δυσνοησια του ...καποιοι ""διδασκαλοι"" εχουν μακρυ το λυρι του κοκκορα και αισχρο το διδασκαλικο ηθος ...
------------------
...τα ορνιθοσκαλισματα δε τα καταλαβαινω ...μπορεις να χρησιμοποιες ενα πιο απλο μαθηματικο συμβολισμο οχι της ορνιθολογικης εταιρειας σε παρακαλω ...

στειλε μου με πμ την αποδειξη πως η παραγωγιση της σχετικιστικης ταχυτητας οδηγει στην σχετικιστικη επιταχυνση και η παραγωγισης της σχετικιστικης μετατοπισης οδηγει στην σχετικιστικη ταχυτητα...η αν ξερεις λινκ παραπεμψε με ..... να διαβασω ..αν βαριεσαι δεν πειραζει .. ειπαμε η συνομοταξια των κοκκορων δασκαλων δεν ασχολιεται με βλακες ..εγω εχω διαθεση παντως να πεισθω απο σενα ...σνα δασκαλα με ηθος μπορω να ειμαι και μαθητευομενη οπου υπαρχει γνωση που με ενδιαφερει...........
Τελευταία επεξεργασία από ΕΚΑΤΗΡΑ και 04 Μαρ 2016, 08:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 04 Μαρ 2016, 12:04

η θερμοδυναμικη
αν εχω ιδανικες συνθηκες αεριων τοτε μπλα μπλα ...

Μόνο που η θερμοδυναμική δε βασίζεται στα τέλεια αέρια, εκτός και αν η γνώση σου φτάνει μέχρι εκεί.

η αινσταινια σχετικοτητα
αν εχω αδρανειακα συστηματα και αν η ταχυτητα του φωτος εινα σταθερη για καθενα απο αυτα τοτε

Έχουμε αδρανειακά συστήματα συντεταγμένων και η ταχύτητα του φωτός είναι σταθερή.

η θεωρια του Μπιγκομπαγκα
αν εχω ισοτροπο και ομοιογενες συμπαν

....αχα λοιπον διδασκεις φοιτητες ??? χωρις ομως παιδαγωγικο ηθος

Κανείς δε παραπονέθηκε. Κυρίως, επειδή δε μπαίνουν στη διαδικασία να αμφισβητούν 300 επιστήμης βασιζόμενοι σε θεωρίες συνομωσίας.

Έχουμε ισότροπο σύμπαν, όπως φαίνεται από τη μελέτη της ακτινοβολίας υποβάθρου.

αληθεια αν ενας φοιτητης σου κανει αποριες και δεν καταλαβαινει ετσι τον αποκαλεις βλακα

Όταν αρνείσαι 300 χρόνια επιστημονικών δεδομένων και τεχνολογικών επιτευγμάτων βασιζόμενη μόνο σε θεωρίες συνομωσίας και στο αλάθητο της δικής σου αυθεντίας, τότε λυπάμαι αλλά δε μπορώ να βρω καλύτερο χαρακτηρισμό. Σε έχω ρωτήσει 900 φορές και ακόμα δεν έχεις απαντήσει: έχεις να υποστηρίξεις αυτά που λες με πειραματικά δεδομένα;

εγω μια περιθωριακη επαρχιωτισσα δασκαλιτσα ιδιαιτερων μαθηματων της πεινας και της ημιαπασχολησης

Και εγώ εστία μένω και έχω υπάρξει άστεγος. Τι σχέση έχει αυτό με το παρόν θέμα, μόνο εσύ ξέρεις. :funny:

ακομη κι αν εκανα αρνητικες σκεψεις για την δυσνοησια του ...καποιοι ""διδασκαλοι"" εχουν μακρυ το λυρι του κοκκορα και αισχρο το διδασκαλικο ηθος ...

Μόνο που δεν είσαι το παιδάκι που θα κάτσει να διαβάσει. Είσαι το παιδάκι που θα πετάξει τα βιβλία γιατί πιστεύει ότι ξέρει καλύτερα από τον καθηγητή, αποτυγχάνοντας στις πανελλήνιες.

στειλε μου με πμ την αποδειξη πως η παραγωγιση της σχετικιστικης ταχυτητας οδηγει στην σχετικιστικη επιταχυνση και η παραγωγισης της σχετικιστικης μετατοπισης οδηγει στην σχετικιστικη ταχυτητα

Δεν υπάρχει αυτό που λες "σχετικιστική ταχύτητα" και "σχετικιστική επιτάχυνση". Η σχετικότητα σου απαντάει πώς σχετίζονται οι κινήσεις που θα δουν για ένα σώμα δύο παρατηρητές που βρίσκονται σε σχετική κίνηση μεταξύ τους.

Πριν λοιπόν προσπαθήσεις να καταρρίψεις κάτι, κάνε μια προσπάθεια να το κατανοήσεις. Πήγαινε πάρε το βιβλίο του Rindler στην Ειδική Σχετικότητα (είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά), διάβασέ το και πες μου μετά που διαφωνείς.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 04 Μαρ 2016, 18:39

σχολιο 26

Όταν αρνείσαι 300 χρόνια επιστημονικών δεδομένων και τεχνολογικών επιτευγμάτων βασιζόμενη μόνο σε θεωρίες συνομωσίας και στο αλάθητο της δικής σου αυθεντίας, τότε λυπάμαι αλλά δε μπορώ να βρω καλύτερο χαρακτηρισμό. Σε έχω ρωτήσει 900 φορές και ακόμα δεν έχεις απαντήσει: έχεις να υποστηρίξεις αυτά που λες με πειραματικά δεδομένα;

....κοιτα που αυθαιρετα τωρα βγαζεις συμπερασμα οτι αρνουμαι το συνολο της επιστημονικης γνωσης που εχει παραχθει ...υπαρχουν θεωριες που πηγαν μπροστα τις επιστημες πχ Φαραντευ,Τεσλα, Ραδερφορντ κτλ δυστυχως λιγες ειναι αυτες καθως στις επιστημες αυτο που λεμε επιστημονικο κατεστημενο και τρομερη λογοκρισια ..

...ενα κατεστημενο που το στηριζουν και του δινουν σαρκα και οστα φαυλοι καριερισετς καθηγητες που οι ιδιοι αποτελουν μερος λειτουργικο και μισθωμενο αυτου του κατεστημενου ...συνηθως με ανυπαρκτο παιδαγωγικο ηθος νομιζοντας οτι εχουν το χρισμα υπερδιανοιας βλεποντας τα παντα μεσα απο μια υπεροψια που αποπροσανατολιζει την διδακτικη πραξη και δυσχεραινει την μεταβιβαση τη γνωσης .. θυμα αυτη τη υπεροψιας εισαι κι εσυ ...κι οι φοιτητες σου βεβαια ,,,( ειναι χαρακτηριστικοι οι τροποι σου οπου κατα επαναληφη και επιμονα χαρακτηριζεις τους αλλους βλακες με τη διαχειριση να κανει τα στραβα ματια .. ενω θα επρεπε να σου κανει συστασεις συμμορφωσης σχετικα με το πρεπον διαλογικο ηθος )

θα ηταν προτιμοτερο να ησουν ενας ψαρας σαν και μενα αμυητος στην κβαντομηχανικη ορνιθολογια αλλα με τροπους παρα ενας υπερ νοημων ορνιθολογος με υπεροψια που ολους οσους δεν κατεχουν τα παραφυσει ορνιθολογηματα τους θεωρει βλακες ...

....και να ησουν μικρο παιδι και φοιτητακος παει καλα .. αλλα αυτο το ηθος απο διδασκοντα σε φοιτητες ειναι απαραδεκτα αντιπαιδαγωγικο !!!...
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 04 Μαρ 2016, 19:13

Τελικά έχεις πειραματική επιβεβαίωση όσων λες; Και btw, φοιτητής είμαι. Αρκετοί φοιτητές διδάσκουν.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 05 Μαρ 2016, 10:00

σχολιο 27

............κανεις δνε αρνειται το συνολο της επιστημονικης γνωσης αλιμονο ... αλλα οπως και να εχει υπαρχουν θεωριες που εχουν καπελωσει τις επιστημες και τις εχουν βαλει κατω απο τα φουστανια τους .. υπαρχει λογοκρισια κακοηθης ...και πολλαπλων επιπεδων ...απο το διασημο νομπελιστα καθηγητη τον διαπλεκομενο με ανωνυμες εταιρειες και πολιτικα τζακια , το διευθυνοντα εκδοσεων και περιοδικων ""κυρους""μεχρι τον απλο φοιτητη που γλειφει καθηγητες για να αποσπασει προνομια μεσα στην πανεπιστημιακη κοινοτητα ,,, ακομη και στο Συμβουλια των Ιδρυματων εχουν καταφερει καποιοι φοιτητες να διεισδυσουν οχι απο ικανοτητα αλλα απο καλη διαπλοκη με αφενταδες καθηγηταδες ..χμμ

...δυστυχως αυτη ειναι μια οικτρη πραγματικοτητα στα ανωτατα ιδυματα διεθνως κι οχι μονο στη χωρα μας .....με αποτελεσμα οι φοιτητες να γινονται τυφλωμενοι ακολουθοι της καθηγητικης διαφθορας τις περισσοτερες φορες ...αντε τωρα αυτοι οι φοιτητες συνεχιστες του στατους της διαπλοκης να αμφισβητησουν θεωριες και να ασκησουν γονιμη κριτικη .. ισα ισα οποιος το κανει αυτο τον βαζουν στο στοχαστροτους και τον ξεφτιλιζουν και τον γελοιποιουν παρεα με τους τσατσους καθηγητες τους .. αυτα ειναι δεδομενα μια διαφθορας που ακομη δνε εχει ερθει στην δημοσιοτητα καθως τα ΜΜΕ εστιαζουν μονο στην πολτικη διαφθορα ... ...αυτη ειναι η γνωμη μου για τα Πανεπιστημια εχω περασιε απο αυτα και τα ξερω απο τα μεσα ...αυτα τα ιδρυματα ειδικα στην χωρα μας δνε παραγουν πλεον γνωση αλλα φλυαρουν τις γνωσεις των δυτικων αυθεντιων ...και χωνουν και τη κεφαλη τους σε επιδοτουμενες ερευνες πανω σε προγραμματα που καθοριζουν οι ξενοι πανεπιστημικοι επιβητορες ,,,δυστυχως αυτο λεγεται κατεστημενο των επιστημων κι αυτο το κατεστημενο εχει ριζες εννοειται ακομη και στο φοιτητοκοσμο ...καποιοι φοιτητες ειναι απλα λειτουργικο μερος του κατεστημενου αυτου ...

...τι σχεση εχει αυτο με τη πειραματικη επιβεβαιωση ???.. αυτο το αφηνω σε σενα Κοστας 230....εχει Κοστας μου γιαυτο μιλαμε για επιβολη του τι ειναι ορθο και τι οχι μεσω Πανεπιστημιακου Μπουλινγκ οπου ασκουν κολλητηρια στους υπολοιπους σπουδαζοντεςη ακομη κι ερευνητες διδσκοντες ....ως συνεχεια του καθηγητικου μπουλινγκ..θα ηταν ενδιαφερον παντως να ανοικτει ενα θεμα με την διαφθορα των πανεπιστημικων δασκαλων και των εμπλεκομενων φοιτητων τους ...

....ακομη και πτυχια αγοραζονται και διπλωματικες εργασιες και υπαρχει δικτυο φοιτητων που σε συνεργασια με καθηγητες πουλαει πτυχιακες εργασιες, βαθμους και πτυχια κτλ κτλ κι οτι αλλο φανταστει κανεις ως διαπλοκη εμπορευματικου τυπου ...και μετα εσυ μου μιλας για πειραματικη επιβεβαιωση ??χμμ..............πχ για το Καποδιστριακο υπαρχουν καταγγελιες που αν ολα πανε καλα και ενεργοποιηθουν θα φερουν μεγαλες απ[οκαλυψεις ...υπαρχει ομαδα δικηγορων που κινιεται προς αυτη την κατευθυνση ............ειδωμεν ελπιζω οι καταγγελοντες φοιτητες και γονεις να μην κανουν πισω την τελευταια στιγμη !!!

...νομιζω οτι ετοιμαζεται καταπελτης εκκαθαρισης στο Καποδιστριακο και η Φιλοσοφικη εχει τα πρωτεια της διαπλοκης !!!................τι σου λεω τωρα κι εσενα ,, τι σε νοιαζει εσενα !!! αν ομως σε νοιαζει???????????...καταλαβαινεις τι εννοω !!!............. :study:

ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ του φορουμ τουτου ,,, και παμε να μιλησουμε τωρα για τον επιστημονικο συλλογισμο !!!
Τελευταία επεξεργασία από ΕΚΑΤΗΡΑ και 05 Μαρ 2016, 10:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 05 Μαρ 2016, 14:02

...τι σχεση εχει αυτο με τη πειραματικη επιβεβαιωση ???

Το μόνο που με νοιάζει είναι πειραματικά αποτελέσματα. Τα οποία δεν έχεις. Ομολογείς λοιπόν ότι απλά κατεβάζεις πράγματα από το κεφάλι σου;
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 05 Μαρ 2016, 14:27

kostas230 έγραψε:
...τι σχεση εχει αυτο με τη πειραματικη επιβεβαιωση ???

Το μόνο που με νοιάζει είναι πειραματικά αποτελέσματα. Τα οποία δεν έχεις. Ομολογείς λοιπόν ότι απλά κατεβάζεις πράγματα από το κεφάλι σου;

σχολιο 28

...........αν ενοεις την κβαντομηχανικη κια σχετικοτηα ενταξει δεν εχω ασχοληθει οπως ενας προσκυνημενος ,, πω ςαλλωστε θα ηταν δυνατον να κατσεις και να τριβεσαι απλα με πραγματα που διαισθανεσαι τη παρανοια τους ???αν και και θα ηθελα εναν καλοπροαιρετο δασκαλο να με μαθει τα βασικα στο κβαντομηχανικο και σχετικιστικο λογισμο ...ετσι για να εχω καλυτερα επιχειρηματα στις συσζητησει με φαν των θεωριων αυτων ...παραμενει η προσκληση μου να μου διεξεις πως γνετια η παραγωγιση ..η αν εεχεις τσοδιδικτυοπ κατιυπψιν να διαβασω ..

δυστυχω ςολοι οι δασκαλοι τεοιων θεωριων εχουν μια επαρση κοκκορισια που δνε τολμας να του πιε ς τιποτε η παραμικρη απορια σε καθιστα βλακα στα ματια τους ,,,μιλαμε για ασθενεια κακοηθειας ...

...τωρα για τα αλλα ναι υπαρχουν κατι καταστασεις που εχουν ξεκινησει δε ξερω αν θα ευοδωθουν ...εννοω καταγγελιες για διαφθορα στο Καποδιστριακο ...το γνωριζω απο φιλο δικηγορο...που βεβεια ουτε αυτο μιλα συγκεκριμενο αλλα αοριστα ...δικηγορους .που εχουν σχεση μ ετις υπιθεσεις αυτες ..δυστυχως υπαρχουν κολληματα απο πολιτικους που διαπλεκονται με καθηγητες ,,,οι οποιοι κανουν μπιζνες πουλωντας εργασιες πτυχιακες και διδακτορικες κτλ και μαλιστα κοβουν για ασημαντα λαθη φοιτητες ψαχνοντας για << πελατες>> ..δεν κυκλοφορουν ακομη ονοματα αλλα κια κυκλοφορησουν δεν εινα δικη μου δουλεια να μιλησω για αυτα τα θεματα διαδικτυακα ...αυτα εινα δουλεια της δικιαοσυνης ,,,αχ τι ειπα τωρα αλλη διαπλεκομενη πορνη απο κει....να γιατι λεμε οτι δνε υπαρχιε περιπτωση να δικαστουν αυτα ποτε .. αλλα μας αρκει να ερθουν στο φως της δημοσιοτητας αυτες οι υποθεσεις για τα δικτυα των καθηγητων και φοιτητων που πουλανε εργασιες και πτυχια !!!

...στην Φιλοσοφικη και στην Νομικη λενε γινεται χαμος εχουν εμπλακει μεγαλα ονοματα καθηγητων ... στα ΤΕΙ εχουν φτασει τα κυκλωματα να προτεινουν φοιτητες για να πηγιανουν να δινουν αυτοι στην θεση των κανονικων φοιτητων ...με εποπτες που κανουν τα στραβα ματια κια τα περνουν κι αυτοι ...ειχα μαθητη που του ειχαν προτεινει ως φοιτητης να κανει αυτο για 500 ευρω τη καθε φορα ...εεε μιλαμε για χρημα ....ομως ειπαμε αυτα δνε μπορουν να γινουν φανερα στο διαδικτυο απλα γενικα μπορουμε να μιλαμε ,,,

μη μου πεις οτι δεν χεις ακουσει ποτε τιποτε???
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 05 Μαρ 2016, 16:57

Χριστιανή μου, έχεις πειραματικά δεδομένα;
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 06 Μαρ 2016, 09:32

kostas230 έγραψε:Χριστιανή μου, έχεις πειραματικά δεδομένα;

σχολιο 29
..χριστιανε μου τι μου τσαμπουρνας??? ζητας απο μενα την περιθωριακη μεσηλικη ημιανεργη γυναικα πειραματικα δεδομενα ??..με τι εργαλεια βρε ???εεεε???με κοροιδευεις??? ..

...αυτα να τα βρειτε εσεις !!!οι ενταγμενοι μεχρι το κοκκαλο στο επιστημονιστικο συστημα ...

-τα πειραματα καταρχην δεν ειναι η φυσικη πραγματικοτητα αλλα μια κατα μιμησιν πραγματικοτητα .
-τα πειραματα δεν ειναι αμετοχα θεωρητικων προληψεων αρα στοστησιμο τους υπεισερχεται ηληψη του ζητουμενου
-τα πειραματικα οργανα εμπεριεχουν θεωρητικες προσληψεις εκ κατασκευης και δεν μπορουνα εινα αντικειμενικα

πχ Κοστας αν λεω αν,, σε μια εκλαμψη ευλεξιας πνευματος θελεις να δεις ποσο""ακριβειας"" αντικειμενικο οργανο ειναι ενας φασματογραφος μελετησε του τροπους κατασκευης του τα διακριτα φασματα που υποτιθεται ανιχνευει τα παραγει ειδικη πηγη εντος του ...χμμ....τυχαιο???
...ευχομαι οι Ολυμπιοι να σου δινουν πνευμα ευελιξιας κι εμβριθειας ,,, το χρειαζεσαι πιστευω γιατι αν και νεος ειναι ρηχος και δυστοκος και σερνεσαι ωσαν καμπουρης γερος πανω στον αφρο της επιστημοσυνης !!!

.......ενω εγω αν και μεσοκοπη παλιωμενη-κουρασμενη νοητικα καραβανα ειμαι πολυτοκη κι ευτοκη και πεταω κι ελισσομαι με την σκουπα μου την μαγικη σε απιστευτα υψη και βαθη

===============================

...αλλα ας δουμε με απλα λογια τι μας λενε οι θεωρητικοι του Μπιγκ Μπιγκο και αισταινιοι της γενικης σχετικοτητας με την βασικη αρχη που προυποθετουν και που χωρις αυτη η θεωρια καταρρεει...
μας λενε λοιπον
<<οτι το συμπαν εινα ισοτροπο και ομοιογενες>> επειδη υπαρχει μια ομοιομορφη κατανομη στην ενταση κοσμικης ακτινοβολιας στην περιοχη των ακτινων Χ η του υπεριωδους ??κατι τετοια ...και επισης τη μαζας των ορατων διαστρικων μορφωματων μοιαζει κατανεμημενη ομοιομορφα ...

...ας κανουμε ομως μια αναλογικη προσοικειωση για να δουμε τι ακριβως μας λενε οι μπιγκομπαγκιστες με την βασικη αυτη αρχη τους ...ας φερουμετην αρχη του πιο κοντα σε μας γιανα κατνοησουμε τον παραλογισμο της ...

ενα παραδειγμα για να καταλαβουμε την λαθεμενη αρχη

....φανταστειτε οτι ειστε μερικα χιλομετρα μακρυα απο μια φωτισμενη πολη την νυχτα και την κοιτατε αν μετρησετε το φως που φτανει σε σας μοιαζει οντως ομοιομορφα κατανεμημενο γιατι απλα ειστε σε πολυ μεγαλη αποσταση ...χμμ... ειναι λόιπον σωστο σε αυτην την περιπτωση ενας παρατηρητης της πολης να πει<<αρα η πολη ειναι μια ομοιογενης και ισοτροπη κατασταση υλης>>????????
..χμμμ ,, αυτη η θεωρηση πως θα σας φαινονταν ??εε??? προφανως ακυρη !! ολοι γνωριζουμε τι ειναι μια πολη και τετοια ισοτροπια και ομοιογενεια δνε υπαρχει..

αλλο παραδειγμα ...

..απο πολυ μακρυα κοιταμε ενα ιστιοφορο να ερχεται .. αυτο που διακρινουμε ειναι ενα τεραστιο καταρτι .. ερχεται λοιπον ενας παρατηρητης και μας λεει << αρα το ιστιοφορο ειναι ενα ευθυγραμμο καταρτι >>> ποσο αληθεια εχει ο ισχυρισμος του ???...καμμια προσφανως ...

...με αυτα τα παραδειγματα θελω να πω οτι η μακροσκοπικη παρατηρηση του γαλαξια και του συμπαντος μας δεν ειναι η καταλληλη για να μας δωσει πληροφοριες για αυτο ...ειναι μια οπτικη και φασματικη γενικα πλανη λογω των μεγαλων αποστασεων της παρατηρησης ...

...μα τοτε δεν εχουμε ελπιδα να κατανοησουμε το συμπαν ?? εχμμ .. οοοοχι βεβαια .. ελπιδα εχουμε .. αρκει να ακολουθησουμε την παλια αρχη των μυστικιστικων ..

<< οπως μεσα ετσι κι εξω ,,, οπως πανω ετσι και κατω ,,,οπως στο κεντρο ετσι και στην περιφερεια >>

..μεσω εκεινου που ειναι εγγυτατο μπορουμε να κατανοησουμε το ευρυτερο συμπαντικο μορφωμα ...κι εγγυτατο στην περιπτωση μας ειναι το ηλιακο μας συστημα ...

...οτι διαπιστωσουμε για αυτο ισχυει μακρσκοπικα κια για τον γαλαξια μας κια για το συμπαν....αυτος εινα ο σωστος τροπος πιστευω ερευνας του μακροκοσμου του αναλογικου με το μεσοκοσμο τον ηλιακο μας αλλα και τον μικροκοσμο τον ατομικο κι υποατομικο ....

....με ενα ηλεκρονικο μικροσκοπιο η αλλα μεσα παρατηρωντας τις μικροκοσμικες περιοχες μπορουμε να κατανοησουμε τον ευρυτερο συμπαντικο μακροκοσμο ...

...αυτη την θαυμασια ιδεα ειχε ο Ραδερφορντ οταν μιλησε για το ""ηλιοκεντρικο"" ατομο στις αρχες του 20ου..με τον πυρηνα στο κεντρο και τα ηλεκτρονια να περιφερονται σαν πλανητες ..

... την αναπτυξη κι εξελιξη αυτης της ιδεας δυστυχως διεκοψαν οι κβαντομηχανικοι και αποπροσανατολισαν εντελως την ερευνα η οποια εχει πολλα ακομη να μας αποκαλυψει για την δομη του μικροκοσμου κι αναλογικα του μακροκοσμου ...αλλα ειπαμε ολες οι απατες καποτε καταρρεουν ...

ελθετω ως εν ουρανω κι επι της γης , ο Αρτος Ημων ο Επιουσιος,,της Τελείας Γνωσης !!
Τελευταία επεξεργασία από ΕΚΑΤΗΡΑ και 06 Μαρ 2016, 10:12, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 06 Μαρ 2016, 15:01

σχολιο 29
..χριστιανε μου τι μου τσαμπουρνας??? ζητας απο μενα την περιθωριακη μεσηλικη ημιανεργη γυναικα πειραματικα δεδομενα ??..με τι εργαλεια βρε ???εεεε???με κοροιδευεις??? ..

Άρα δεν έχεις τρόπο να υποστηρίξεις τις παράνοιες και η συζήτηση τελειώνει εδώ. Διάβασε τώρα κάνα βιβλίο να ξεστραβωθείς. :harhar:
Άβαταρ μέλους
kostas230

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 06 Μαρ 2016, 20:57

kostas230 έγραψε:
σχολιο 29

Άρα δεν έχεις τρόπο να υποστηρίξεις τις παράνοιες και η συζήτηση τελειώνει εδώ. Διάβασε τώρα κάνα βιβλίο να ξεστραβωθείς. :harhar:

σχολιο 30

..ε ναι ...χμ κατσε να σκεφτω τι σου ταιριαζει να απαντησω ,,,, εεμ ναι το βρηκα ... ξεστραβωσου εσυ πρωτα κι εγω δεν χρειαζεται εξαλλου εγω ειμαι εκτος συστηματος... απο την αμαθεια δεν επηρεαζονται αλλοι ενω εσυ ???απο το αντιπαιδαγωγικο σου τροπο επηρεαζονται αυτοι που διδασκεις ... αρχοντοχωριατης σκετος στους τροπους !!!χμμ...αυθεντικος κβαντομηχανικος αγροικος !!!

===================

παρακατω θα θελα να θεσω ενα προβληματισμο που μου κινησε ο Βασιλις στο θεμα < Περι θρησκειας>

ενα μεγαλο θεμα ειναι αν ο υποθετικος και πιθανολογικος συλλογισμος ειναι επιστημονικος ...

....κατα τον Αριστοτελη θυμιζω οπως αναφερει στα " Αναλυτικα Υστερα " οτι η αποδειξη -επιστημονικος συλλογισμος πρεπει να εχει αυστηρες προκειμενες αληθεις που δεν χρειαζονται αποδειξη και που ειναι αξιωματικες θεωρησεις , ορισμοι, η αλλες θεσεις κοινα αποδεκτες και προφανεις ...

....αν αυτο ισχυε βεβαιως η επιστημες θα ειχαν μεινει στασιμες ...καθως αυτες με τις προυποθεσεις που θετει ο Αριστοτελης δεν θα μπορουσε να προχωρησει ευκολα ο επιστημονικος συλλογισμος και πολυ λιγα πραγματα θα μπορουσαμε να συναγουμε :study:
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 06 Μαρ 2016, 22:39

ΕΚΑΤΗΡΑ έγραψε:
kostas230 έγραψε:
σχολιο 29

σχολιο 30

..ε ναι ...χμ κατσε να σκεφτω τι σου ταιριαζει να απαντησω ,,,, εεμ ναι το βρηκα ... ξεστραβωσου εσυ πρωτα κι εγω δεν χρειαζεται εξαλλου εγω ειμαι εκτος συστηματος... απο την αμαθεια δεν επηρεαζονται αλλοι ενω εσυ ???απο το αντιπαιδαγωγικο σου τροπο επηρεαζονται αυτοι που διδασκεις ... αρχοντοχωριατης σκετος στους τροπους !!!χμμ...αυθεντικος κβαντομηχανικος αγροικος !!!

===================

παρακατω θα θελα να θεσω ενα προβληματισμο που μου κινησε ο Βασιλις στο θεμα < Περι θρησκειας>

ενα μεγαλο θεμα ειναι αν ο υποθετικος και πιθανολογικος συλλογισμος ειναι επιστημονικος ...

....κατα τον Αριστοτελη θυμιζω οπως αναφερει στα "Αναλυτικα Υστερα" οτι η αποδειξη -επιστημονικος συλλογισμος πρεπει να εχει αυστηρες προκειμενες αληθεις που δεν χρειαζονται αποδειξη και που ειναι αξιωματικες θεωρησεις , ορισμοι, η αλλες θεσεις κοινα αποδεκτες και προφανεις ...

....αν αυτο ισχυε βεβαιως η επιστημες θα ειχαν μεινει στασιμες ...καθως αυτες με τις προυποθεσεις που θετει ο Αριστοτελης δεν θα μπορουσε να προχωρησει ευκολα ο επιστημονικος συλλογισμος και πολυ λιγα πραγματα θα μπορουσαμε να συναγουμε :study:

!
Θα σας παρακαλούσα και τους δυο να μην γίνεστε προσβλητικοί !

ΕΚΑΤΗΡΑ σου θυμίζω οτι σου χουν ξαναγίνει παρατήρησεις για παράβαση των κανόνων του φόρουμ. Μέλη που επανειλημμένα δεν σέβονται τους κανόνες και εμποδίζουν την ομαλή λειτουργία της κοινότητας αυτής διαγράφονται ή τους απαγορευεται η είσοδος (ban)
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 27

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 08 Απρ 2017, 05:26

Ωραία ενότητα,αν και βλέπω ότι προκαλεί πάθη στους συνομιλητές :lola: !Εγώ δεν έχω ιδέα από θετικές επιστήμες,αλλά πάντα μου προκαλούσαν την περιέργεια και μου άρεσε να διαβάζω σχετικά με τέτοια θέματα.Βρήκα στο Ίντερνετ την ωραία ελληνική σειρά ''Το Σύμπαν που αγάπησα'' των Δανέζη/Θεοδοσίου,που εκλαϊκεύει όμορφα θέματα φυσικής και κοσμολογίας.Και κάποια στιγμή ανέπτυξαν την έννοια του ''Ολογραφικού Σύμπαντος''.Και αν κατάλαβα καλά λένε ότι τα πάντα στον κόσμο,άρα και εμείς είμαστε προβολές άλλων αντικειμένων(!;) ,άρα ζούμε σε μια ψευδαίσθηση.Ήθελα να ρωτήσω τους από πάνω,αν μπαίνουν πιο στο φόρουμ,ειδικά τον kostas230 που είναι φυσικός,αν αυτή η θεωρία είναι δεκτή.Μου φαίνεται πολύ εντυπωσιακή,σχεδόν μεταφυσική αν ισχύει.Σαν να ζωντανεύουν αρχαίες θεωρίες σαν τον Γνωστικισμό ή την ''Μάγια'' των Ινδών,περί ψεύτικου κόσμου.Φαντάζεστε να είμαστε ένα τίποτα,ένα ολόγραμμα άλλων πραγμάτων και εδώ,ότι ζούμε,να είναι ένα παραμύθι,ένα Matrix;Είναι πολύ ιντρικαδόρικο για μένα και αξίζει προσοχής,σαν τροφή σκέψης.Να κάποια βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=haH0oxqSEhQ

https://www.youtube.com/watch?v=WCADSTwvtDo

https://www.youtube.com/watch?v=LhNxH9ttwOM
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Περί Επιστήμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 09 Απρ 2017, 10:32

Επειδή έχω μιλήσει με φυσικούς κ έχω συζητήσει αυτό το θέμα αρκετές φορές, να σου πω ότι δεν ισχύει.
Δεν είμαστε προβολές άλλων αντικειμένων. Γενικά, πολλοί φυσικοί θεωρούν εντελώς λάθος ή αμφιλεγόμενα τα όσα λέει.
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες