filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Αντιγραφή Στην Εξεταστική

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Έχετε αντιγράψει σε Εξεταστική?

Ναι
156
56%
Όχι
73
26%
Όχι και δε σκοπεύω
52
19%

Σύνολο ψήφων : 281

Re: Αντιγραφή Στην Εξεταστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 04 Ιούλ 2011, 22:19

nikoula κι εγώ έχω βοηθήσει πάμπολλες φορές. όχι όμως άτομα που ήρθαν εξ' αρχής για να περάσουν το μάθημα έτσι. μη με ρωτήσεις πως μπορεί κανείς να καταλάβει τη διαφορά, απλά φαίνεται. και πρώτα απ'όλα απ τον τρόπο που στο ζητάει κάποιος. δεν είναι κακό να βοηθήσεις κάποιον σε κάτι. ούτε είμαι καμιά μέγαιρα που θα έλεγα τίποτα αν κάποιος άνοιγε για 2 λεπτά το βιβλίο του να θυμηθεί κάτι.όλες μου οι αντιρρήσεις αναφέρονται στη συστηματική αντιγραφή, στην αντιγραφή που έχει γίνει από κάποιους η μέθοδος να πάρουν το πτυχίο τους.
γενικότερα πάντως πιστεύω οτι η ανοχή μας σε κάτι που μας ενοχλεί έχει να κάνει απλά με την επιθυμία μας να είμαστε αρεστοί και συμπαθείς σε όλους, να μη μας κακοχαρακτηρίσουν. αν το ξεπερνούσατε αυτό όσοι νιώθετε κι εσείς αδικημένοι από αυτό που συμβαίνει στο πανεπιστήμιο,αλλά και από ο,τιδήποτε, σε άλλους τομείς της ζωής σας, θα μπορούσατε να αλλάξετε αυτά που σας ενοχλούν και όχι να τα ανέχεστε σαν θύματα. και δεν το λέω προσβλητικά γιατί καταλαβαίνω πως δεν είναι εύκολο.
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Ιούλ 2011, 22:25

nikoula έγραψε:δηλαδη βρε παιδια αν καποιος σας ρωτησει κατι δεν θα του απαντησετε?εμενα μου εχει τυχει 2-3 φορες..απο την μια εφοσον ξερω την απαντηση τον βοηθαω οσο μπορω αλλα απο την αλλη φοβαμαι μην μας πιασουν κ μπλεξω κ εγω επειδη πηγα να βοηθησω..εκει τι κανεις δηλαδη??τον αγνοεις και γινεσαι η κακια ή βοηθας με ρισκο να σου παρουν το γραπτο?????πραγματικα εγω δεν εχω αντιγραψει ποτε αλλα απο τη στιγμη που καποιος μου λεει "ψιτ ψιτ"αυτοματως τον κοιταω κ με ρωταει κατι,τι κανω μετα???

Καταλαβαίνω τι λες! :confused:
Μου έχει τύχει και μένα. Μία συμφοιτήτριά μου με την οποία εκείνο το διάστημα έκανα συχνά παρέα μου ζήτησε να καθίσει από πίσω μου και εγώ να κάθομαι και να γράφω στο πλάι για να μπορεί ν' αντιγράφει.
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα ν' αρνηθώ. Δεν ήθελα να την στενοχωρήσω-φέρω σε δύσκολη θέση. Φαινόταν απελπισμένη. Το κάναμε έτσι λοιπόν και πρόλαβε ν' αντιγράψει τις 2 από τις 5 ερωτήσεις. Τις άλλες δεν τις πρόλαβε γιατί μας τσάκωσε η επιτηρήτρια. :oops: Ευτυχώς, εγώ δεν είχα κυρώσεις (αν και θα έπρεπε :tease: ). Τελικά, η κοπέλα το πέρασε το μάθημα μ' ένα 5.
Περιττό να πω πως μετά την εξέταση αισθανόμουν ανάμεικτα συναισθήματα, από τη μία ανακούφιση-χαρά που τη βοήθησα, από την άλλη αισθάνθηκα καθικοκαθίκι που τη βοήθησα εις βάρος των άλλων συμφοιτητών μας και που ουσιαστικά της επέτρεψα να ενταχθεί στο σύστημα και τη νοοτροπία του "εύκολου (και χωρίς κόπο) κέρδους". :thumbdown:
Είμαι κατάπτυστη το ξέρω, αλλά αν σας το ζητούσε κάποιος γνωστός-φίλος σας, τι θα κάνατε; :confused:
Θα του απαντούσατε "Δεν ξέρω!";; :?:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 04 Ιούλ 2011, 23:21

Maritsa μου στη δική σου περίπτωση δεν είχες πολλές επιλογές, είναι λίγο διαφορετικό απ το να στο ζητούσε κάποιος άγνωστος. όχι οτι σε αυτή την περίπτωση είναι καλή η αντιγραφή, απλά υπάρχει μια ανθρώπινη σχέση στη μέση που δεν θες να χαλάσεις, οπότε είναι δύσκολο να αρνηθείς
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Ιούλ 2011, 23:23

spotlessmind έγραψε:Maritsa μου στη δική σου περίπτωση δεν είχες πολλές επιλογές, είναι λίγο διαφορετικό απ το να στο ζητούσε κάποιος άγνωστος. όχι οτι σε αυτή την περίπτωση είναι καλή η αντιγραφή, απλά υπάρχει μια ανθρώπινη σχέση στη μέση που δεν θες να χαλάσεις, οπότε είναι δύσκολο να αρνηθείς

Και αν η σχέση αυτή υπάρχει ανάμεσα σε μένα και τα 3/4 του τμήματος (του έτους μου) :tease: , τότε τι κάνουμε;; :funny:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 04 Ιούλ 2011, 23:35

:) σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πεις τη γνώμη σου για την αντιγραφή και μέχρι πού την ανέχεσαι έξω από τις αίθουσες και εκτός εξεταστικής. έτσι προλαμβάνεις κάτι χωρίς να χρειαστεί να γίνεις κακιά ή να έρθεις σε δύσκολη θέση την κρίσιμη στιγμή. κι αν δεν το καταλάβουν όλοι , τουλάχιστον οι περισσότεροι θα ξέρουν πως είναι κάτι που δεν εγκρίνεις και δεν ενθαρρύνεις
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 04 Ιούλ 2011, 23:37

spotlessmind έγραψε::) σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πεις τη γνώμη σου για την αντιγραφή και μέχρι πού την ανέχεσαι έξω από τις αίθουσες και εκτός εξεταστικής. έτσι προλαμβάνεις κάτι χωρίς να χρειαστεί να γίνεις κακιά ή να έρθεις σε δύσκολη θέση την κρίσιμη στιγμή. κι αν δεν το καταλάβουν όλοι , τουλάχιστον οι περισσότεροι θα ξέρουν πως είναι κάτι που δεν εγκρίνεις και δεν ενθαρρύνεις

Μμμ! Δεν είναι κακή ιδέα! :tease:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 04 Ιούλ 2011, 23:49

maritsa σου έστειλα πμ γιατί έχω πιάσει πολύ χώρο εδώ :peace:
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 05 Ιούλ 2011, 00:22

spotlessmind έγραψε:Χουλκ μπράβο, απολογήσου κιόλας που τους λες να αντιγράφουν διακριτικά. Δεν υπάρχουν αυτά που διαβάζω, δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά.Πραγματικά, όπως ειπώθηκε παραπάνω, ούτε 5χρονα.
Και κάτι ακόμα. Στα τελευταία δύο μαθήματα που έδωσα, πίσω μου είχα άτομα με hands free τα οποία μιλούσαν όλη την ώρα, μας έπρηξαν τα τέτοια, κι αφού το έκλεισαν για α,β λόγους είχαν το θάρρος να ενοχλούν τους γύρω τους κι εμένα προσωπικά για να τους πούμε ο,τι τους έλειπε. Και μάλιστα με απίστευτη αγένεια.
Αυτό που έχω να πω είναι οτι αν ξανακάτσει δίπλα μου άτομο που αντιγράφει με σύστημα, και κυρίως με hands free, τον έχω δώσει επιτόπου, χαλαρά.
Καλά αποτελέσματα και καλό καλοκαίρι.

Βλέπεις να απολογείται κανένας;
Για την αξιοκρατία που γράφεις παρακάτω, εγώ δεν πιστεύω στην επιτήρηση γιατί ακριβώς δε βοηθάει στην αξιοκρατία, είναι απλά κατασταλτικό μέσο και για όσους "μπορέσεις να πιάσεις". Η αντιγραφή είναι θέμα νοοτροπίας, το πόσα σκυλιά θα βάλεις να φυλάνε τι γίνεται για να μη γίνει κάτι δεν είναι ούτε λύση και ίσα-ίσα είναι μπάλωμα, γίνεται παιχνίδι και δε συμμαζεύεται. Σε κάποια πανεπιστήμια της Αμερικής κάνουν δήλωση οι φοιτητές όπου λένε ότι δε θα δεχτουν επιτήρηση στις εξετάσεις τους και θα δώσουν οι ίδιοι όποιον αντιγράψει. Αυτό το εκτιμώ γιατί είναι στάση. Όπως και στάση είναι και η αντιγραφή. Μπορεί να βοηθήσει (αν και σπάνια) αυτόν που αντιγράφει στο μάθημα, αλλά δε θίγει αυτόν που διάβασε και δεν αντιγράφει, οπότε δε βρίσκω λόγο να κάψω κανέναν όσο δεν προκαλεί αυτούς που έχουν διαβάσει. Να βοηθήσω, δε βοηθάω γιατί όντως είναι άδικο αφού εγώ ξέρω τις σωστές απαντήσεις συνήθως. Αν οι εξετάσεις ήταν ανταγωνιστικές όπως οι πανελλαδικές θα ήμουν κι εγώ σκυλί στο φουλ, αλλά αφού δεν είναι στατιστικό το θέμα (εδώ στις διορθώσεις και γίνονται πολύ χειρότερα από ό,τι στις εξετάσεις) δε βρίσκω το λόγο να βγάλω το άχτι μου. Όσο για τη ρουφιανιά που τέθηκε ως έννοια κάπου, τη βάζω στο ίδιο σακούλι με την αντιγραφή. Και εγώ έχασα 10.000 από υποτροφία επειδή, εκτός από αυτούς που πήγαν καλύτερα από εμένα μόνοι τους, κάμποσοι άλλοι αντέγραφαν με κάθε τρόπο, αλλά ζήτησα τα ρέστα όταν έδωσα το χαρτί από τους καθηγητές.

Υ.Γ.: Πώς να πω στον φοιτητή να μην αντιγράφει όταν έχουμε ανακοινώσεις, διατριβές και μελέτες 100% copy paste από καθηγητές που εξετάζουν τον φοιτητή (βλ. ανάλογες εκπομπές στο "κουτί της πανδώρας") ; Γι' αυτό επιμένω ότι είναι θέμα νοοτροπίας και όχι επιτήρησης και γι'αυτό κρατάω τη στάση που κρατάω με τα όρια που θέτω.
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 05 Ιούλ 2011, 10:55

Εμένα με ενοχλεί αφάνταστα η αντιγραφή.Δηλαδή μόνο όσοι αντιγράφουν έχουν περίεργο πρόγραμμα?οι υπόλοιποι δεν έχουμε?Φέτος το χειρότερο που μου έτυχε ήταν να μου ζητήσει μια συμφοιτήτρια βοήθεια την οποία δεν μπόρεσα να αρνηθώ.Ντράπηκα να πω όχι.Μου ζήτησε να πάω την μία απο τις 2 κόλλες πιο δεξιά για να δεί,και αντί για αυτό μου πήρε και την κόλλα για να μπορεσει να αντιγράψει ήσυχα.Μου ρθε να ουρλιάξω απο τα νεύρα μου,αλλά έκανα τουμπεκί.Είναι άδικο να περνούν αυτοί που αντιγράφουν και άλλοι που προσπαθούν να κόβονται!Εύχομαι να σταματήσει κάποια στιγμή αυτό το πράγμα.
Χουλκ το οτι κάνουν λαλακίες καθηγητές δεν σημαίνει πως πρέπει να γινόμαστε σαν τα μούτρα τους.
Επιπλέον θεωρώ μεγάλη βλακεία να βγείς απο ένα τμήμα και να σαι άσχετος.αυτά θα βγούν μετά στη δουλειά και εκεί θα γίνεις ακόμη πιο ρεζίλι.Είναι κρίμα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 05 Ιούλ 2011, 11:20

konstantinak24i έγραψε:Χουλκ το οτι κάνουν λαλακίες καθηγητές δεν σημαίνει πως πρέπει να γινόμαστε σαν τα μούτρα τους.
Επιπλέον θεωρώ μεγάλη βλακεία να βγείς απο ένα τμήμα και να σαι άσχετος.αυτά θα βγούν μετά στη δουλειά και εκεί θα γίνεις ακόμη πιο ρεζίλι.Είναι κρίμα.

Συμφωνώ 100%, γι'αυτό πιστεύω ότι είναι θέμα διαμόρφωσης νοοτροπίας και όχι αυστηρής επιτήρησης. Το θέμα είναι να μη θέλει (και φυσικά να μη χρειάζεται) να αντιγράψει ο άλλος, όχι να προσπαθήσεις να τον πιάσεις. Αλλιώς είμαστε σαν τα μούτρα τους (προφανώς και μιλάμε για συγκεκριμένους όπως στην εκπομπή που προανέφερα) ή θα γίνουμε ρεζίλι έξω είτε μας πιάσουν είτε όχι οι επιτηρητές...
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 05 Ιούλ 2011, 11:37

σωστο αυτο!

αλλα και να βλεπω επιτηρητες να καααθονται , μπροστα στα ματια τους να αντιγραφουν , και αυτοι να αδιαφορουν, το θεωρω επισης απαρακδεκτο!
για καποιο λογο εισαι εκει.πληρωνεσαι δεν πληρωνεσαι, ειναι κουραστικο δεν ειναι, εχεις διαθεση , ορεξη κτλ ή δεν εχεις, να κανεις σωστα τη "δουλεια" σου.και δουλεια δεν ειναι αναγκαστικα κατι που σου δινει λεφτα.δουλεια ειναι οτιδηποτε αναλαμβανει να φερει εις περας καθε ενηλικο ατομο.

το β ενικο ηταν τυχαιο..δεν αναφερομουν σε καποιον προσωπικα..
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina123 » 05 Ιούλ 2011, 21:15

διαβασα οσα γραφετε κ θα ηθελα να πω τη γνωμη μου ακομα κ αν δε μου εχει ζητηθει .. η αληθεια ειναι πως δεν μου εχει τυχει κατι υπερβολικο (οπως να μου παρουν ολοκληρη την κολλα για να αντιγραψουν ) αλλα πολλες φορες εχω βοηθησει ή εχω βοηθηθει διακριτικα κ με μετρο . παρολα αυτα , μου φαινονται λιγο υπερβολικες οι δηλωσεις σας (π.χ οτι την επομενη φορα που θα καταλαβετε ανοιχτη αντιγραφη θα το δωσετε ή οτι θα πειτε ξεκαθαρα οτι σας ενοχλει ), προφανως και σεβομαι την αποψη του καθενα κ προφανεστατα δεν μου πεφτει λογος στο τι θα επιλεξει ο καθενας να κανει , αλλα ετσι κουβεντα να κανουμε , πιστευω οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο αυστηροι , εκτος αν ο αλλος γινεται αγενης , απαιτητικος ή προσβλητικος . σε περιπτωση που ευγενικα ζηταει τη βοηθεια μας , ακομα κ αδιαβαστος να ειναι , εμενα θα ηταν χαρα μου να βοηθησω εφοσον βεβαια μπορω κ δεν τον παιρνω στον λαιμο μου. Ο αντιλογος βεβαια σ αυτο που λεω ειναι κατι που ανεφερε καποιος παραπανω οτι γινομαστε κ εμεις μερος του προβληματικου συστηματος..μα ειναι τοσα τα στραβα σε αυτο το συστημα που λεγεται εκπαιδευτικο , δε νομιζω οτι το να βοηθησουμε καποιον ειναι το προβλημα .. μακαρι να ημασταν σαν τα πανεπιστημια του εξωτερικου που η αντιγραφη ειναι κατι το αδιανοητο κ τα παντα ειναι αξιοκρατικα . το θεμα ειναι πως δεν μοιαζει σε τιποτα το δικο μας συστημα με εκεινο , οποτε ποιο ειναι το νοημα να κανουμε μια μεμονομενη συγκριση ?? εγω προσωπικα δεν νιωθω ανετα στο να αντιγραφω κ το αποφευγω για να μη φερω κανεναν σε δυσκολη θεση , αλλα οταν προκειται να ειμαι εγω αυτη που πρεπει να βοηθησω εχω εντελως αντιθετη αποψη κ το κανω με ευχαριστηση .. τελος θα ηθελα να πω οτι οταν ειχα πρωτομπει στη σχολη ζητησα σημειωσεις μιας παραδοσης απο μια κοπελα που δεν ηξερα και μου το αρνηθηκε με πολυ ασχημο τροπο . ναι , εγω ελειπα , ναι εκεινη κουραστηκε για να κρατησει τις σημειωσεις ενω εγω δεν ημουν καν στη σχολη , αλλα ας χαλαρωσουμε λιγο γιατι το να βοηθαμε κ λιγο δεν ειναι κακο . "εσυ αυριο μεθαυριο μπορει να μου φας τη δουλεια αμα σου δωσω τις δικες μου σημειωσεις " μου απαντησε κ απο τοτε δεν ξαναζητησα ποτε βοηθεια απο κανεναν γιατι καταλαβα οτι κυκλοφορουν πολλοι τετοιοι ανθρωποι αναμεσα μας δυστυχως..
Άβαταρ μέλους
mina123

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 05 Ιούλ 2011, 21:27

Νομίζω πως το να βοηθήσεις κάποιον στο ν' αντιγράψει είναι τελείως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από το να του δώσεις σημειώσεις. :dfg:

Προσφέροντας σε κάποιον τις σημειώσεις μου του δίνω τη δυνατότητα να διαβάσει για το μάθημα και να δώσει το μάθημα στηριζόμενος στις δικές του δυνάμεις (θέλω να πιστεύω) και ό,τι έχει διαβάσει. :up:
Ενώ με την αντιγραφή τον βοηθώ να κάνει κάτι χωρίς ο ίδιος να έχει κοπιάσει γι' αυτό. :confused: Με λίγα λόγια τον βοηθάω να κοροϊδέψει τον εαυτό του πρώτα απ' όλα, τους συμφοιτητές του και μετά τον καθηγητή του (αν και αυτά τα τρία μπορούν να πάνε και με διαφορετική σειρά). :thumbdown:

ΥΓ: Τα έχω κάνει και τα 2. :tease: Και δίνω σημειώσεις και έχω βοηθήσει σε αντιγραφή. :bangin:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina123 » 05 Ιούλ 2011, 21:33

maritsa οπως το θετεις δεν διαφωνω σε κατι .. απλα ας μην το κανουμε κ τοσο θεμα.. οποιος αντιγραφει συστηματικα κ δεν διαβαζει καθολου, αργα ή γρηγορα θα το βρει μπροστα του κ θα καταλαβει οτι πρεπει να στρωθει γιατι δεν παει αλλο.. ας μην ειμαστε εμεις αυτοι που θα τον βαλουμε σε ταξη . δε λεω να κουραστουμε κιολας για να αντιγραψει ο αλλος ή να κανουμε κατι που εχει ρισκο να μας μηδενισουνε ,οπως να δωσουμε την κολλα μας 5 σειρες κατω , αλλα το να κανουμε λιγο δεξια για να βλεπει ο απο πισω δεν ειναι κ τοσο φοβερο .. ετσι πιστευω εγω , δεν λεω οτι αυτο ειναι κ το σωστο..
Άβαταρ μέλους
mina123

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 05 Ιούλ 2011, 21:46

Προσωπικά, δεν πιστεύω πως θα το βρει μπροστά του. Τουλάχιστον, όσον αφορά τη δική μου τη σχολή. :tease:
Π.χ. εγώ δεν έχω αντιγράψει ποτέ, όμως από το διάβασμα που ρίχνω για τις εξεταστικές, δεν μπορώ να πω πως μου έχουν μείνει στο μυαλό και πολλά, ούτε αυτά που διαδασκόμαστε θα μου χρειασατούνε πρακτικά στη δουλειά μου.
Όμως παρ' όλα αυτά, θεωρώ πως με το να βοηθάς κάποιον ν΄αντιγράψει τον βάζεις στο τριπάκι να νομίζει πως με λίγη δουλειά και απάτη (σε πολλούς τομείς της ζωής του) θα μπορεί να κερδίζει πάντα αυτό που θέλει και να χαρακτηρίζει με ευκολία αυτόν που πάει με τον σταυρό στο χέρι ως κορόιδο, βλάκα και πολύ χειρότερα πράγματα. :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 05 Ιούλ 2011, 22:06

mina123 καταλαβαίνω τι λες και σέβομαι την άποψή σου.
από εκεί και πέρα, το σκεπτικό "γιατί να είμαστε εμείς αυτοί που θα τους βάλουμε σε τάξη" και "γιατί να κάνουμε μια μεμονωμένη σύγκριση με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού όταν το σύστημα όλο στα ελληνικά πανεπιστήμια βρωμάει" με βρίσκει εντελώς αντίθετη. ως προς το πρώτο, ο καθένας έχει την μικρή ή την μεγάλη ευθύνη του σε αυτό που συμβαίνει και το να πετάμε το μπαλάκι στους καθηγητές ή στο σύστημα είναι ο σίγουρος τρόπος να διαιωνιστεί το πρόβλημα. οι καθηγητές λένε οτι φταίει το σύστημα κι εμείς. και τελικά; προκύπτει κάποια λύση από αυτό το σκεπτικό;
Και όσο για το δεύτερο, είναι πολλά πράγματα που ρίχνουν το πανεπιστήμιό μας σε χαμηλό επίπεδο, και η αντιγραφή για μένα αντιπροσωπεύει μια νοοτροπία η οποία το σπρώχνει ακόμα πιο χαμηλά. είναι θλιβερό να είναι αυτή η νοοτροπία μορφωμένων ανθρώπων 20-25 χρονών, καταλαβαίνεις τι λέω?
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 05 Ιούλ 2011, 22:26

maritsa αληθεύει αυτό κι έχω βαρεθεί να ακούω να μας λένε μαλάκες εμάς που δεν αντιγράφουμε.
γιατί αλήθεια μας λένε, τους περισσότερους ίσως σας λένε και ευθέως έτσι, γιατί σε μένα συμβαίνει.
παραέχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το φαινόμενο γι αυτό θεωρώ πως πρέπει να λήφθούν μέτρα. στην αρχή το έκαναν κάποιοι και μετά έγινε μόδα και η συνήθεια που έγινε λατρεία, το κάνουν όλοι σαν τα πρόβατα που ακολουθούν το κοπάδι.
άπειρα groups στο facebook με τίτλους όπως "κι εγώ αντιγράφω στην εξεταστική!!" και "τα πτυχία copies κτώνται" με πολλές χιλιάδες φανς το καθένα. είναι περήφανοι γι αυτό, το θεωρούν μαγκιά.
δεν καταλαβαίνω ποιά είναι ακριβώς η ηθική για την οποία νιώθετε περήφανοι όσοι λέτε "μου βγήκε η πίστη να διαβάζω αλλά βοηθάω με μεγάλη μου χαρά αυτόν που δεν ξέρει για τι μιλαει το βιβλίο". ούτε καταλαβαίνω, χουλκ, ποια είναι η ηθική που προβάλλεις εδώ όταν μου λες "έχασα 10000 υποτροφία επειδή την πήραν οι άλλοι που αντέγραφαν αλλά εγώ ήμουν καλός και δεν έκανα τίποτα" . μπορείτε να μου πείτε ποιες αξίες προάγουν αυτές οι συμπεριφορές;
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 05 Ιούλ 2011, 22:37

Συμφωνώ μαζί σου! :peace2:

Επίσης, θεωρώ απίστευτη ΚΑΤΑΝΤΙΑ να πηγαίνουν φοιτητές στο φωτοτυπείο και να ζητούν φωτοτύπηση σημειώσεων σε σμίκρυνση 16% με τον υπάλληλο να κλείνει το μάτι όλο υπονοούμενα. :thumbdown: :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 05 Ιούλ 2011, 23:09

^αχ τι μου θυμιζεις ρε μαριτσα...ενα φεγγαρι που δουλευα σε φωτοτυπαδικο απεναντι απο την ασοεε!!!ε ρε σμικρυνσεις που ειχα ριξει :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 05 Ιούλ 2011, 23:12

spotlessmind έγραψε: ούτε καταλαβαίνω, χουλκ, ποια είναι η ηθική που προβάλλεις εδώ όταν μου λες "έχασα 10000 υποτροφία επειδή την πήραν οι άλλοι που αντέγραφαν αλλά εγώ ήμουν καλός και δεν έκανα τίποτα" . μπορείτε να μου πείτε ποιες αξίες προάγουν αυτές οι συμπεριφορές;

Δεν προβάλλω κάποια ηθική, δίνω ένα προσωπικό παράδειγμα που ήμουν από την άλλη θέση. Και δεν καταλαβαίνω γιατί σε εισαγωγικά είναι αυτό που κατάλαβες και όχι αυτό που είπα μιας και έθεσες θέμα ηθικής. Αν ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα ίσως δεις και τι έκανα και ίσως καταλάβεις σύμφωνα με ποιες αξίες όπως λες το έκανα. Αν όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να σου εξηγήσω, πόσο μάλλον να απολογηθώ.

Άβαταρ μέλους
xoulk13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες