filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Ταξιδάκια Εκτός Συνόρων

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Ταξιδάκια Εκτός Συνόρων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΕΛΥ » 04 Απρ 2008, 08:31

εχετε ταξιδεψει ποτε εκτος Ελλαδος;αν οχι θα θελατε;που ονειρευεστε να πατε;αν εχετε ηδη παει, σε ποιο μερος ηταν και ποιες οι εντυπωσεις σας;
Τελευταία επεξεργασία από ΚΕΛΥ και 04 Απρ 2008, 08:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΥ

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΕΛΥ » 04 Απρ 2008, 08:33

ας ξεκινησω πρωτη μιας και ανοιξα και την ενοτητα.δεν εχω παει ποτε εξωτερικο δεν ειχε τυχει ως τωρα και ισως να μην το ειχα επιδιωξει κιολας.τωρα ομως ηρθε η ωρα.λεω το μαιο να παω ιταλια για αρχη.ποια η γνωμη σας;;
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania » 04 Απρ 2008, 10:03

ΚΕΛΥ έγραψε:ας ξεκινησω πρωτη μιας και ανοιξα και την ενοτητα.δεν εχω παει ποτε εξωτερικο δεν ειχε τυχει ως τωρα και ισως να μην το ειχα επιδιωξει κιολας.τωρα ομως ηρθε η ωρα.λεω το μαιο να παω ιταλια για αρχη.ποια η γνωμη σας;;

Ειναι τελεια απο ο,τι εχω ακουσει!!!Αξιζει τρελα!!
Εγω εχω παει Ιορδανια!Περιμενα να τη βρω πολυ συντηρητικη χωρα,καθοτι αραβικη,αλλα αντιθετως ηταν πολυ ανοιχτη!Πολυ ομορφη!Αξιοθεατα και γενικοτερα αξιζει καποιος να την επισκεφτει!
Εγω καθως το εχω πει και σε αλλες ενοτητες και το ξερουν και οι πετρες θελω να παω Αμερικη,αλλα και στο μελλον θα θελα να επισκεφτω Παρισι,Ρωμη,Βαρκελωνη και Κουβα!
Βεβαια λογω του οτι εχω συγγενεις στην βενεζουελα δε θα ελεγα οχι και σε ενα ακομη προορισμο! :cool:
Εικόνα
"Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane."
Άβαταρ μέλους
rania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasiab » 04 Απρ 2008, 10:21

Α ρε Ράνια τυχερούλα!!!!!!!!!
Καλά ταξίδια σου εύχομαι λοιπόν! :cool:

Εγώ εκτός Ελλάδος, μόνο Κύπρο έχω πάει....και οι εντυπώσεις μου ήταν οι καλύτερες!Ευγενικοί άνθρωποι, σούπερ εξυπηρέτηση, φοβερός καιρός για βόλτες και αρκετά αξιοθέατα και μουσεία!

Εννοείται, θέλω να πάω κάποια στιγμή Αγγλία!
Επίσης, Ιρλανδία, Φινλανδία και Ιαπωνία!
Αυτά!
Άβαταρ μέλους
vasiab

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 04 Απρ 2008, 10:23

Για μένα εξωτερικό είναι τα πάντα έξω απ'την πόλη μου! :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:

Αλλά χωρίς πλάκα θέλω να πάω στην Ισπανία και στο San Fransisco!!!!!
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna » 04 Απρ 2008, 12:08

Κελυ μου εγω πηγα Ιταλια περσι, για την ακριβεια Μιλανο κ Βενετια. Το Μιλανο δεν εχει και πολλα πραγματα να δεις (εκτος απο το Ντουομο, τη Σαντα Μαρια Ντελλα Γκρατζιε και αντε και κανενα ακομα) αλλα ειναι μια πολυ ομορφη ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ πολη. Τι σημαινει αυτο? οτι για μενα που ηταν το 1ο ταξιδι στο εξωτερικο, ηταν ενα σοκ να βλεπω τους ανθρωπους να καπνιζουν πανω απο τις καταβαθρες (οι οποιες ειναι πανω στα πεζοδρομια, καλυμμενες με μεγαλες σχαρες) για να πεταξουν εκει το τσιγαρο και να μη βρωμισουν το δρομο, ή σοκ ηταν το να σταματανε οι οδηγοι στις διαβασεις για να περασω (και ας μην ειχε κοκκινο γι αυτους) :lola: :lola: Η Βενετια ειναι πολυ ομορφη και γραφικη (αν και το μεγαλο καναλι εχει μια...οσμη... :confused: )
Γι'αυτο που ελεγες, επειδη η Ρωμη εχει παρα πολλα αξιοθεατα συνηθως στα πακετα εκδρομων τη βαζουν μονη της και βαζουν σε ξεχωριστο πακετο Μιλανο-Βενετια-Βερονα-Φλωρεντια ή κατι παρομοιο, συλλογη απο βορειες πολεις με λιγα λογια. Σκεψου οτι η αποσταση απο Ρωμη για πχ Μιλανο ειναι περιπου οσο Αθηνα-Αλεξανδρουπολη οποτε δε λεει να πατε για μια βδομαδα και να χασετε τοσες ωρες στο τρενο.........
quis custodiet ipsos custodes....

http://xyta-lefkimis.blogspot.com
ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΥΤΑ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
Άβαταρ μέλους
anna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΕΛΥ » 04 Απρ 2008, 13:00

anna έγραψε:
Γι'αυτο που ελεγες, επειδη η Ρωμη εχει παρα πολλα αξιοθεατα συνηθως στα πακετα εκδρομων τη βαζουν μονη της και βαζουν σε ξεχωριστο πακετο Μιλανο-Βενετια-Βερονα-Φλωρεντια ή κατι παρομοιο, συλλογη απο βορειες πολεις με λιγα λογια. Σκεψου οτι η αποσταση απο Ρωμη για πχ Μιλανο ειναι περιπου οσο Αθηνα-Αλεξανδρουπολη οποτε δε λεει να πατε για μια βδομαδα και να χασετε τοσες ωρες στο τρενο.........

αρα τι προτεινεις;για πρωτη φορα να παμε μονο ρωμη;;
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 04 Απρ 2008, 13:16

rania έγραψε:Βεβαια λογω του οτι εχω συγγενεις στην βενεζουελα δε θα ελεγα οχι και σε ενα ακομη προορισμο! :cool:

τι εισαι εσυ κοριτσι μου!!! εξαπλωνεσαι παντου :lola: :lola: :lola:
εχω παει σε πολλα μερη συμπεριλαμβανομενης και της βαρκελωνης που αναφερθηκε και εχω να πω οτι ειναι απ΄τις καλυτερες εκδρομες που ΄χω παει αξιζει να πατε :dfg:
ελπιζω καποια στιγμη να παω στα νησια της καραιβικης και σε αυτα του ειρηνικου ωκεανου
anna η αποσταση ρωμης-μιλανου μπορει να ειναι πολυ μεγαλη (600 χλμ) αλλα πλεον με το τρενο πηγαινεις μεσα σε 4 - 4,5 ωρες (οσο για να πας αθηνα-θεσ/κη στο ελλαντα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasosfpps » 04 Απρ 2008, 16:39

Εγώ πριν 3 χρόνια περίπου είχα πάει Αγγλία! Ένα χρόνο μετά πήγα Τσεχία και πριν λίγες μέρες επέστρεψα από Ρώμη :cool: !
Η Αγγλία είναι καταπληκτική χώρα με ευγενικούς ανθρώπους και η Τσεχία το ίδιο!
Η Ιταλία πάλι είναι πανέμορφη αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση η αγένειά τους! Πολύ αγενείς!!! Κι επίσης άσχετα με αυτό, ελάχιστοι μιλούν Αγγλικά!
Θέλω κι ελπίζω να πάω Αίγυπτο, Τουρκία, Γερμανία και Αυστρία εκτός των άλλων :funny: !
Άβαταρ μέλους
Tasosfpps

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 04 Απρ 2008, 17:35

Τρελαινομαι για εξωτερικο! Πριν 2 χρονια πηγα Ταυλανδη και Καμποτζη με την αδερφη μου και ηταν απιστευτα... Ειδικα στη Καμποτζη με τις ζουγκλες και τους ναους.... Περυσι πηγα με το αγορι μου στο ταξιδι που οργανωσε η extreme για φοιτητες (ολοι θα ειχατε δει την αφισα) Βενετια, Βιεννη και Πραγα. Η Πραγα ολα τα λεφτα!

Σε αυτα τα μερη εχω παει και στις 27 πεταω για Αιγυπτο! :up:

Μερη που θελω οπωσδηποτε να παω ειναι η Αμερικη (Νεα Υορκη, Λος Αντζελες,Βολιβια, Περου....) Ιαπωνια, Θιβετ, Λαος, Ισλανδια, Αγγλια, Γαλλια.... Ελπιζω να παω σε οσα περισσοτερα μπορω!
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bataille752 » 04 Απρ 2008, 21:24

χμ... εχω την ατυχια να μην εχω ταξιδεψει πολυ στο εξωτερικο αλλα στο εσωτερικο ευτυχως εχω γυρισει σχεδον ολη την ελλαδα ειχα ομως την τυχη να ζησω λογω ερασμους στο παρισι ... κ επισης εχω ενα ονειρο π θα το πραγματοποιησω αργα η γρηγορα www.interrailnet.com ---> κ δεν ειναι μονο για φοιτητες αλλα για ολες τις ηλικιες κ σε 30 χωρες πλεον της ευρωπης
η ζωη ειναι μεγαλη μη τη κανεις καρναβαλι ... ;)
Άβαταρ μέλους
bataille752

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό labaki2 » 04 Απρ 2008, 21:53

Iταλία για λίγο, δυστυχώς και Βουδαπέστη!!!!!!!!!!!τέλεια!!!!!!!!!!! :dfg:
Άβαταρ μέλους
labaki2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 04 Απρ 2008, 21:58

εγω παλι εχω παει αρκετες φορες γερμανια (περιοχη φανκφουρτης κυριως), αυστρια (βιεννη), τουρκια (κωνσταντινουπολη) κ βουλγαρια (κοντα στο μπουργκας)...
κ τωρα ετοιμαζομαι τριτη του πασχα μεχρι κυριακη του θωμα να παω κατω ιταλια (ρετζιο)... :lola: :lola: :lola: :lola: :lola: :lola:
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rita » 04 Απρ 2008, 22:26

εγώ πήγα πέρσι Ιταλία και ήταν τέλεια!!!επειδή ήμουν στο πρόγραμμα οι νέοι γνωρίζουν την Ευρώπη,μέναμε Ρώμη-την οποία γυρίσαμε σχεδόν ολόκληρη-και κάναμε μονοήμερες εκδρομές στην Πομπηία(απίστευτος ο αρχαιολογικός χώρος) και την Φλωρεντία!!!οι άνθρωποι ήταν φιλόξενοι και μάλιστα όταν τους μιλούσαμε ιταλικά μας απαντούσαν στα αγγλικά-δεν ξέρω αν αυτό σημαινει κάτι για τα ιταλικά μου!!!-.εμείς με το φαγητό είχαμε προβλημα-ήταν αίσχος-αλλά αυτό ίσως φταίει ότι ήταν προκαθορισμένο σε ποια εστιατόρια θα πηγαίναμε και τι θα παίρναμε...θέλω πάντως να ξαναπάω Ιταλία γιατί ειναι υπέροχη!!!όνειρό μου να πάω Γαλλία!!!
Άβαταρ μέλους
rita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna » 05 Απρ 2008, 01:40

ΛΑΟΜΕΔΩΝ έγραψε:anna η αποσταση ρωμης-μιλανου μπορει να ειναι πολυ μεγαλη (600 χλμ) αλλα πλεον με το τρενο πηγαινεις μεσα σε 4 - 4,5 ωρες (οσο για να πας αθηνα-θεσ/κη στο ελλαντα)

βρε Λαο τι να σου πω, περσι για να παμε απο Μιλανο Βενετια με το γρηγορο τρενο καναμε γυρω στις 3-3,5 ωρες......(και πληρωσαμε κ 100 ευρω πανω κατω για τα εισιτηρια...)......και απ οτι ξερω γυρω στις 4,5 ωρες ειναι για Φλωρεντια (για αυτο και δεν πηγαμε... :confused: ) οποτε μαλλον αδυνατο να ειναι μονο τοσο μεχρι τη Ρωμη.............
Κελυ μου υπαρχουν εκδρομες που περιλαμβανουν το γυρο της Ιταλιας αλλα νομιζω ειναι 15νθημερες (αλλα και λιγοτερες μερες δε θα λεει, γιατι δε θα το ευχαριστηθειτε) Αφου θα πατε με τον αντρα σου, αν το θελετε πιο πολυ για ρομαντικο ταξιδι, πιο καλα θα ειναι μια εκδρομη που να περιλαμβανει φλωρεντια, βενετια και βερονα ( :huglove: συνδυασμος!!!!!!) Αν το κανετε πιο πολυ για να δειτε αξιοθεατα, σε καθαρα τουριστικο επιπεδο δλδ, τοτε ρωμη. Στο μιλανο παντως δεν αξιζει να ξοδεψετε πανω απο μια μερα εκτος αν ειστε shopping maniacs :funny:

ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΥΤΑ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
Άβαταρ μέλους
anna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 05 Απρ 2008, 02:04

anna έγραψε:βρε Λαο τι να σου πω, περσι για να παμε απο Μιλανο Βενετια με το γρηγορο τρενο καναμε γυρω στις 3-3,5 ωρες......(και πληρωσαμε κ 100 ευρω πανω κατω για τα εισιτηρια...)......και απ οτι ξερω γυρω στις 4,5 ωρες ειναι για Φλωρεντια (για αυτο και δεν πηγαμε... :confused: ) οποτε μαλλον αδυνατο να ειναι μονο τοσο μεχρι τη Ρωμη.............

βρε ακου που σου λεω :lola: ισως να ειναι τοσο γρηγορα επειδη συνδεουν τις δυο μεγαλυτερες πολεις της χωρας.. γιατι οντως βενετια-μιλανο ειναι κανα 3ωρακι..
αν δεν με πιστευετε πατε εδω, γραψτε στο πρωτο πεδιο roma στο δευτερο milano και voila :dfg: :peace:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anna » 05 Απρ 2008, 02:21

:jawdrop: οντως!!! αν και ειναι λιγο κουφο αν συγκρινεις τις αποστασεις Μιλανο-Βενετια και Μιλανο-Ρωμη. Αλλα προφανως ειναι αυτο που ειπες!

Κελυ μου οπου και να πατε θα περασετε τελεια αρκει να προσεξετε μη σας βαλουν πολυ φορτωμενο προγραμμα και σας τραβολοσερνουν ολη την ωρα!!! ααααχ και γω θελω να ξαναπαω, εχω μανια με την Ιταλια :tease: θελω να παω Φλωρεντια που μου χει μεινει απωθυμενο και Ρωωωωμη (εκει δε θελω απλα να παω, θελω να κατασκηνωσω κανα μηνα και να δω οοοοτι αρχαιο και κυριως οοοοτι αναγεννησιακο υπαρχει... :tease: )

ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΥΤΑ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ
Άβαταρ μέλους
anna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinoula 20 » 05 Απρ 2008, 07:14

εγω ολο το λυκειο εμενα ιταλια ναπολι και φυσικα ειχαμε γυρισει ολη την ιταλια...
τι να σας πω βρε παιδια,3 χρονια εμεινα και δεν μου αρεσε καθολουυυυυ.....απαπα μακριααααα απο μενα....
Εικόνα

οι ανθρωποι παντρευονται απο ελλειψη γνωσης,χωριζουν απο ελλειψη υπομονης και ξαναπαντρευονται απο ελλειψη μνημης....
Άβαταρ μέλους
marinoula 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΕΛΥ » 05 Απρ 2008, 09:17

anna έγραψε: Αφου θα πατε με τον αντρα σου, αν το θελετε πιο πολυ για ρομαντικο ταξιδι, πιο καλα θα ειναι μια εκδρομη που να περιλαμβανει φλωρεντια, βενετια και βερονα ( :huglove: συνδυασμος!!!!!!) Αν το κανετε πιο πολυ για να δειτε αξιοθεατα, σε καθαρα τουριστικο επιπεδο δλδ, τοτε ρωμη. Στο μιλανο παντως δεν αξιζει να ξοδεψετε πανω απο μια μερα εκτος αν ειστε shopping maniacs :funny:

αχ τωρα με βαζεις σε διλημμα μεγαλο πανω που ειχαμε αποφασισει για ρωμη και ετοιμαζομαστε για εκει.λεγαμε για πρωτο ταξιδι να παμε ρωμη και φλωρεντια.τωρα αχ αχ αχ!!! :confused: :confused:
Άβαταρ μέλους
ΚΕΛΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 05 Απρ 2008, 14:15

Oποιος θελει μπορει να μοιραστει με τους υπολοιπους φωτο απο τα ταξιδια του (Να θυμαστε τους κανονες.... Μη δημοσιευσετε τη φατσουλα καποιου αν δεν συμφωνει)

http://www.filosofiki.net/forum/viewtop ... 34&start=0
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες