filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Ο θαυμαστός κόσμος των βιβλίων

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Ο θαυμαστός κόσμος των βιβλίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 22 Ιούλ 2007, 19:35

Λογοτεχνία!! Τι διαβάζετε αυτόν τον καιρό; Ποια βιβλία σας έκαναν εντύπωση και γιατί;

Αυτόν τον καιρό διαβάζω "Η Αίγυπτος των Φαραώ" του Alan Gardiner και το "Αρκτικός κύκλος" του Dan Brown.

Ένα από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία είναι το "Χωρίς οικογένεια" του Εκτόρ Μαλό!! Είναι πολύ συγκινητικό!
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 22 Ιούλ 2007, 20:09

Mεχρι και 2α Λυκειου διαβαζα πολλα εξωσχολικα βιβλια. Καθε καλοκαιρι ξεκοκαλιζα τουλαχιστον 5-6. Μετα το σοκ των Πανελληνιων δυσκολα πιανω βιβλιο στα χερια μου. Γενικα απο οσα εχω διαβασει, εντονα θυμαμαι
το Ημερολογια της Αννας Φρανκ, το Σιλμαριλιον, Τον κωδικα DaVinci και τον Αλχημιστη του Κοελο,που δεν μπορω να πω οτι με τρελανε...
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi » 22 Ιούλ 2007, 20:17

μαρεσει τρελα το "τερεζα"του φρεντυ γερμανου!
Άβαταρ μέλους
demi
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 22 Ιούλ 2007, 20:28

μισω τα βιβλια!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 22 Ιούλ 2007, 20:45

Μ' αρέσει το διάβασμα αρκεί να μην είναι καταναγκαστικό! :wink: Τον Αλχημιστή τον διάβασα πέρσυ το καλοκαίρι (ναι, ναι μετά τις πανελλήνιες :P ) και μ' άρεσε πάρα πολύ! Ήταν πολύ συμβολικό και με νόημα! :)
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 22 Ιούλ 2007, 21:01

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Μ' αρέσει το διάβασμα αρκεί να μην είναι καταναγκαστικό! :wink: Τον Αλχημιστή τον διάβασα πέρσυ το καλοκαίρι (ναι, ναι μετά τις πανελλήνιες :P ) και μ' άρεσε πάρα πολύ! Ήταν πολύ συμβολικό και με νόημα! :)

'' Άμα θέλουμε κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχουμε''...Κάτι που δεν το πιστεύω και πολύ... :roll:
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 23 Ιούλ 2007, 02:44

Ο Αλχημιστης δε με ενθουσιασε σε σχέση με όλα τα άλλα βιβλία του Πάολο Κοέλο. Για την ωρα διαβαζω ενα τουβλό για τη Σχολή αλλα από αυριο θα καταθέσω κι εγω τις απόψεις μου!
Τελευταιο αναγνωσμα μου και το συνιστώ ανεπιφύλακτα ηταν το ''Όταν εκλαψε ο Νίτσε''. Αργησα να το διαβασω αλλα νομιζω πως ΄τέτοιου ειδους βιβλία χρειάζονται πολυ καλή ψυχολογική διάθεση.Όταν τη βρείτε διαβαστε το αξίζει το κόπο!
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 23 Ιούλ 2007, 07:35

speed έγραψε:'' Άμα θέλουμε κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχουμε''...Κάτι που δεν το πιστεύω και πολύ... :roll:

Ακριβώς εκεί βρίσκεται το πρόβλημα! Ότι δεν το πιστεύουμε και πολύ! :roll: Δε φαντάζεσαι πόσα κάνει ο άνθρωπος που έχει πίστη!! :wink:
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 23 Ιούλ 2007, 10:20

Λώρα έγραψε:Mεχρι και 2α Λυκειου διαβαζα πολλα εξωσχολικα βιβλια. Καθε καλοκαιρι ξεκοκαλιζα τουλαχιστον 5-6. Μετα το σοκ των Πανελληνιων δυσκολα πιανω βιβλιο στα χερια μου. Γενικα απο οσα εχω διαβασει, εντονα θυμαμαι
το Ημερολογια της Αννας Φρανκ, το Σιλμαριλιον, Τον κωδικα DaVinci και τον Αλχημιστη του Κοελο,που δεν μπορω να πω οτι με τρελανε...

Αχ και γω το είχα πάθει αυτό μετά τις πανελλήνιες, δε μπορουσα να διαβάσω για ένα διάστημα τίποτα!
Το βιβλίο που τελείωσα πριν λίγο είναι " Ο Θεός των μικρών πραγμάτων" και τώρα θα ξεκινήσω μάλλον το "Στν Ακτή" του Ιαν Μακ Γιούαν.
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 24 Ιούλ 2007, 00:12

Μπα ...............τιποτα δε διαβαζω απεργια ....................κουραστηκα το καψα ηταν και ψιλοακατοικητο ουφ απο 20 Αυγουστου και μετα ...........
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anastasia » 24 Ιούλ 2007, 00:14

joanna21 έγραψε:μισω τα βιβλια!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:

κακια....! :evil:
Εικόνα Dont Cry For Nobody Think Υourself!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anastasia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 24 Ιούλ 2007, 09:31

Ναι, ρε παιδιά. Κι εγώ το έχω πάθει αυτό που λέει η Λώρα. Παλιά, τα καλοκαίρια διάβαζα ό,τι έπεφτε στα χέρια μου, τώρα μετά τις εξετάσεις βαριέμαι... Πάντως, ένα βιβλίο που μ' άρεσε πάρα πάρα πολύ ήταν το "Αθηνα, ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη". Είναι ένα τούβλο, 600 σελίδων, αλλά το έχω ήδη διαβάσει 2 φορές, την πρώτη μάλιστα σε 1 εβδομάδα. Μου έχει μείνει αυτό το βιβλίο, είναι από τα αγαπημένα μου, άσε που έριξα και κλάαααμα...Ναι, είναι λίγο καταθλιπτικό, όλοι πεθαίνουν, αλλά είναι τέλειο!!!
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 27 Ιούλ 2007, 14:24

Για οποιους αρεσει η πραγματικη περιπετεια ας διαβασουν Ιζαμπελ Αλιέντε την τριλογια της!!!
Σε κραταει με απιστευτο ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 30 Ιούλ 2007, 20:35

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Ακριβώς εκεί βρίσκεται το πρόβλημα! Ότι δεν το πιστεύουμε και πολύ! :roll: Δε φαντάζεσαι πόσα κάνει ο άνθρωπος που έχει πίστη!! :wink:

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi » 01 Αύγ 2007, 16:18

αγκαθα κριστι με τρελαααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
demi
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 01 Αύγ 2007, 22:35

Δήμητρα θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω απίστευτο κόλλημα με τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι. Είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς. Επίσης μ' αρέσει πάρα πολύ η Jane Austin. Καταπληκτική συγγραφέας. Σε ταξιδεύει στην Αγγλία μιας άλλης εποχής και μέσα από τα μυθιστορήματά της σου παρουσιάζει τον κόσμο (έτσι όπως ζούσε και σκεφτόταν) εκείνη την εποχή. Κι όλα αυτά δωσμένα με τον πιο ωραίο τρόπο.

Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα πριν μερικές μέρες είναι ο Αρκτικός κύκλος του Νταν Μπράουν. Πρόκειται για μία τεράστια συνωμοσία που λαμβάνει χώρα στη σύγχρονη Αμερική κι έχει άμεση σχέση με τη ΝΑΣΑ. Είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί ήταν περιπετειώδες, είχε αγωνία και διαβαζόταν πολύ ευχάριστα και ξεκούραστα.
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi » 01 Αύγ 2007, 22:37

αγορασα 2 αγκαθες για το καλοκαιρι κ λεω να παρω κ καμια αλλη!!!!!!
πηρα το 5 μικρα γουρουνακια κ το τραγικο ιντερμετζο,νομιζω!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
demi
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 06 Αύγ 2007, 22:48

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Δήμητρα θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω απίστευτο κόλλημα με τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι. Είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς. Επίσης μ' αρέσει πάρα πολύ η Jane Austin. Καταπληκτική συγγραφέας. Σε ταξιδεύει στην Αγγλία μιας άλλης εποχής και μέσα από τα μυθιστορήματά της σου παρουσιάζει τον κόσμο (έτσι όπως ζούσε και σκεφτόταν) εκείνη την εποχή. Κι όλα αυτά δωσμένα με τον πιο ωραίο τρόπο.

Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα πριν μερικές μέρες είναι ο Αρκτικός κύκλος του Νταν Μπράουν. Πρόκειται για μία τεράστια συνωμοσία που λαμβάνει χώρα στη σύγχρονη Αμερική κι έχει άμεση σχέση με τη ΝΑΣΑ. Είχε πολύ ενδιαφέρον γιατί ήταν περιπετειώδες, είχε αγωνία και διαβαζόταν πολύ ευχάριστα και ξεκούραστα.

Παρα πολυ καλη επιλογη το τελευταιο!
Ό,τι επαναλαμβάνουμε, μας καθορίζει!
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 07 Αύγ 2007, 11:14

demi έγραψε:αγορασα 2 αγκαθες για το καλοκαιρι κ λεω να παρω κ καμια αλλη!!!!!!
πηρα το 5 μικρα γουρουνακια κ το τραγικο ιντερμετζο,νομιζω!!!!!!!!!!!

Τα 5 μικρα γουρουνακια δεν ειναι πολυ δυσκολο βιβλιο για την ηλικια σου ;περιμενε να μεγαλωσεις λιγο ακομη και μετα το διαβαζεις !!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 07 Αύγ 2007, 15:40

Και η Ημωνας τωρα το διαβασε μη νομιζεις ακομη και τωρα δυσκολευτηκε γι αυτο στο λεει...
Ό,τι επαναλαμβάνουμε, μας καθορίζει!
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες