filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Βιβλιοθήκες, λέσχες, αναγνωστήρια. Πού διαβάζετε;

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Βιβλιοθήκες, λέσχες, αναγνωστήρια. Πού διαβάζετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 18:33

Μια και πιάσαμε την κουβέντα μέρες που είναι σε άλλο thread, σκέφτηκα να ανοίξω ένα νέο ειδικά για αυτό... :off topic:

Επαναλαμβάνω λοιπόν εδώ, και ας προσθέσουν όλοι τις δικές τους εμπειρίες. Δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα.

Πινοκιο έγραψε:ρε παιδια,μια βιβλιοθηκη ή ενα αναγνωστηριο που να μην κλεινει απο το απογευμα και να ειναι ανοιχτο και σκ υπαρχει?Και να μην εχει και πολυ κοσμο οπως η λεσχη...ουφ πιαααα να διαβασεις με την ησυχια σου δε μπορεις!Στη λεσχη πατεις με πατω σε, στη σχολη κλεισανε απ τις 3...

Δυο οι ασφαλείς επιλογές που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον:

1) Το αναγνωστήριο της φοιτητικής εστίας του Πολυτεχνείου, η πρώτη στάση που κάνει το 608 αναχωρόντας από Πανεπιστημιούπολη. Είναι κοντά, έχει θέρμανση και κυρίως: ησυχία (πολύ βασικό). Μειονέκτημα: Σε κάποιους/ες ίσως να μην αρέσει η ατμόσφαιρα. Εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

2) Το φοιτητικό αναγνωστήριο στην Ιπποκράτους (εκεί που βγάζουμε τις κάρτες σίτισης), πολύ καλό και αυτό, αλλά πρέπει να τρέχεις στο κέντρο.

Το να μην έχουν κόσμο είναι σχετικό. Σε περιόδους εξετάσεων όλα τα αναγνωστήρια είναι πιθανό να γεμίσουν για πλάκα, μια λύση είναι να πας από νωρίς... Ούτως ή άλλως, αυτοί που πραγματικά έχουν ανάγκη να διαβάσουν κάθονται μέχρι αργά, ή και όλη τη νύχτα. Μεγάλη μερίδα όμως απλά κοροϊδεύει τον εαυτό της και ταλαιπωρεί τους υπόλοιπους.

H βιβλιοθήκη μας ανέκαθεν έκλεινε στις 3 τις Παρασκευές και ουδέποτε έκανε κάτι διαφορετικό για τις εξεταστικές.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 22 Ιαν 2010, 18:48

χαιρομαι που σε ενεπνευσα! :funny:
σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

εγω διαβαζω οπουδηποτε εχει γυρω γυρω βιβλια,τραπεζια,καρεκλες,ανθρωπους να διαβαζουν και ησυχια.
ολο αυτο το σκηνικο προσηλωσης δεν ξερω μου κανει κατι,με υπνωτιζει,με συγκεντρωνει,με ωθει να φυτουλιασω
και το απολαμβανω κιολας,αμα δηλαδη βρω βιβλιοθηκη ή αναγνωστηριο στα μετρα μου,θα το κανω δευτερο σπιτι μου
Α!Και οπως ειπα και παραπανω,θελω οπωσδηποτε ενα γραφειο δικο μου.Εκτος του οτι απλωνομαι,αποσπωμαι οταν καθομαι με αλλους και δε μ'αρεσει και να αποσπω εγω

μπηκα τωρα στην ιστοσελιδα του παντειου και απ'οτι βλεπω εχει 300 θεσεις αναγνωστηριο
θα το ερευνησω κι αυτο :up:
http://library.panteion.gr/index.php?si ... g=el&id=15
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 19:04

Πινοκιο έγραψε:χαιρομαι που σε ενεπνευσα! :funny:

:study:

Για αυτό που ρώτησες, το κτήριο βρίσκεται Ακαδημίας και Ιπποκράτους γωνία, η είσοδος είναι επί της Ιπποκράτους, το δε αναγνωστήριο βρίσκεται στον 4ο όροφο αν δεν με απατά η μνήμη μου, ενώ έχει και μερικούς υπολογιστές κοινής χρήσης για internet και office (χρήση μόνο με επίδειξη του τρίπτυχου και για fix χρόνο, εκτός αν δεν έχει κόσμο, οπότε κάθεσαι όσο θες).
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 22 Ιαν 2010, 19:14

για ποιο μου λες τωρα?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 19:25

Πινοκιο έγραψε:για ποιο μου λες τωρα?

Για αυτό! Απλά σου απάντησα εδώ για να μην είμαστε :off topic: :peace2:
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 22 Ιαν 2010, 19:44

Διαβάζω σπίτι μου.Ακόμα και σε άραγμα να αξιοποιήσω το χρόνο της διαδρομής,μου κάθεται καλύτερα!
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 22 Ιαν 2010, 19:53

εγω παλι σπιτι μου χαζευω σε νετ κ τηλεοραση... οταν αποφασιζω να διαβασω πολυ σοβαρα παω στο σπουδαστηριο μας (αρχαιολογικο) που με την χειμερινη ωρα κλεινει στις 6 κ με την θερινη στις 7...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 22 Ιαν 2010, 19:59

εγω οποτε παω στο σπουδαστηριο για καμια εργασια στην αρχη ενταξει μπορει να συγκεντρωθω αλλα μετα απο καποια ωρα δεν μπορω με τιποτα!! βλεπω εξω απο το παραθυρο τη θεα κ ξεχνιεμαι! :funny: οποτε συμπερασμα: μπορω μονο στο σπιτι να διαβασω :peace:
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 22 Ιαν 2010, 19:59

metalslug έγραψε:

δεν ειπες οτι ειναι στην πρωτη σταση του 608 οπως φευγουμε απο πανεπιστημιουπολη? :oops:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 20:26

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:εγω παλι σπιτι μου χαζευω σε νετ κ τηλεοραση... οταν αποφασιζω να διαβασω πολυ σοβαρα παω στο σπουδαστηριο μας (αρχαιολογικο) που με την χειμερινη ωρα κλεινει στις 6 κ με την θερινη στις 7...

Όλες τις καθημερινές;

Πινοκιο έγραψε:
metalslug έγραψε:

δεν ειπες οτι ειναι στην πρωτη σταση του 608 οπως φευγουμε απο πανεπιστημιουπολη? :oops:

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Χμ, μάλλον πρέπει να κάνω διάλλειμα... Διάβασα "Πολυτεχνείου" και κατάλαβα "Πανεπιστημίου" (την οδό). :sorry: :sorry: :sorry:

Το αναγνωστήριο αυτό που λέω, είναι εντός της φοιτητικής εστίας του Πολυτεχνείου, στον πρώτο όροφο. Είναι το πανύψηλο γκρίζο κτήριο που είναι πάνω στον δρόμο. Είναι αδύνατο να μην το δεις! Το 608 κάνει στάση ακριβώς στην είσοδό του. :up:
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 22 Ιαν 2010, 20:34

metalslug έγραψε:
μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:εγω παλι σπιτι μου χαζευω σε νετ κ τηλεοραση... οταν αποφασιζω να διαβασω πολυ σοβαρα παω στο σπουδαστηριο μας (αρχαιολογικο) που με την χειμερινη ωρα κλεινει στις 6 κ με την θερινη στις 7...

Όλες τις καθημερινές;

ολες εννοειται... κοτζαμαν αρχαιολογοι ειμαστε... θα μας βρεις στο 647 καθημερινα 9-6 (μετα την 25η μαρτιου 9-7)... διαθετουμε κ εσωτερικο φωτοτυπικο που λειτουργει με καρτα που αγοραζουμε καποιες συγκεκριμενες μερες κ ωρες (που τωρα δεν θυμαμαι) κ κοστιζουν 3,5 ευρω για 100 φωτοτυπιες (αμα παθει κοκομπλοκ το μηχανημα σου δινει καμποσες χιλιαδες φωτοτυπιες ετσι για την πλακα του :lola: )
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 20:41

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:
metalslug έγραψε:

Όλες τις καθημερινές;

ολες εννοειται... κοτζαμαν αρχαιολογοι ειμαστε... θα μας βρεις στο 647 καθημερινα 9-6 (μετα την 25η μαρτιου 9-7)... διαθετουμε κ εσωτερικο φωτοτυπικο που λειτουργει με καρτα που αγοραζουμε καποιες συγκεκριμενες μερες κ ωρες (που τωρα δεν θυμαμαι) κ κοστιζουν 3,5 ευρω για 100 φωτοτυπιες (αμα παθει κοκομπλοκ το μηχανημα σου δινει καμποσες χιλιαδες φωτοτυπιες ετσι για την πλακα του :lola: )

Ακούγεσαι σαν διαφήμιση, «...μια δοκιμή θα σας πείσει!» :lola: :lola:

Η δικιά μας δυστυχώς κλείνει στις 3 τις ΠΑρασκευές... και το καλοκαίρι κάθε μέρα μετά τις 3... Δυστυχώς το αγγλικό είναι ριγμένο σε αυτόν τον τομέα...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 22 Ιαν 2010, 20:46

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:
metalslug έγραψε:

Όλες τις καθημερινές;

οι των άλλων τμημάτων μπορούν να πηγαίνουν, ετσι;
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AGGELMOR » 22 Ιαν 2010, 20:47

εγω παλι προτιμω το σπιτικο διαβασμα :dfg: εκει μπορω να εχω τριγυρω λεξικα, φωτοτυπιες , βιβλια, βοηθητικα βιβλια για μεταφραση, τετραδια, αυτοκολλητα για σημειωσεις, απειρα στυλο . που να τα κουβαλαω οοολααα αυτα ?????? γενικα νιωθω πιο ανετα στο χωρο μου ! :study: :study: :study: :study: :study: :study: :study: :arrow: :arrow: :arrow: ετσι ακριβωσ διαβαζω :dfg:
Άβαταρ μέλους
AGGELMOR

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 22 Ιαν 2010, 21:04

metalslug έγραψε:Το αναγνωστήριο αυτό που λέω, είναι εντός της φοιτητικής εστίας του Πολυτεχνείου, στον πρώτο όροφο. Είναι το πανύψηλο γκρίζο κτήριο που είναι πάνω στον δρόμο. Είναι αδύνατο να μην το δεις! Το 608 κάνει στάση ακριβώς στην είσοδό του. :up:

ωραια,πολυ ωραια!Εχω αρχισει να ψηνομαι!Για πες λεπτομερειες?!Εχει βιβλια γυρω γυρω?Αρκετα τραπεζια?Κοσμο?Ποιες ωρες λειτουργει? (σε επρηξα,ε?)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 22 Ιαν 2010, 21:14

Σίβυλλα έγραψε:
μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:ολες εννοειται... κοτζαμαν αρχαιολογοι ειμαστε... θα μας βρεις στο 647 καθημερινα 9-6 (μετα την 25η μαρτιου 9-7)... διαθετουμε κ εσωτερικο φωτοτυπικο που λειτουργει με καρτα που αγοραζουμε καποιες συγκεκριμενες μερες κ ωρες (που τωρα δεν θυμαμαι) κ κοστιζουν 3,5 ευρω για 100 φωτοτυπιες (αμα παθει κοκομπλοκ το μηχανημα σου δινει καμποσες χιλιαδες φωτοτυπιες ετσι για την πλακα του :lola: )

οι των άλλων τμημάτων μπορούν να πηγαίνουν, ετσι;

γτ καλε να σας διωξουμε???? ειμαστε φιλοξενοι ανθρωποι εμεις... κ ειμαστε κ απο τα πιο ζεστα σπουδαστηρια (αν οχι το πιο ζεστο ολων) κ απο αποψης ατμοσφαιρας κ απο αποψης θερμοκρασιας...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Ιαν 2010, 21:20

Πινοκιο έγραψε:
metalslug έγραψε:Το αναγνωστήριο αυτό που λέω, είναι εντός της φοιτητικής εστίας του Πολυτεχνείου, στον πρώτο όροφο. Είναι το πανύψηλο γκρίζο κτήριο που είναι πάνω στον δρόμο. Είναι αδύνατο να μην το δεις! Το 608 κάνει στάση ακριβώς στην είσοδό του. :up:

ωραια,πολυ ωραια!Εχω αρχισει να ψηνομαι!Για πες λεπτομερειες?!Εχει βιβλια γυρω γυρω?Αρκετα τραπεζια?Κοσμο?Ποιες ωρες λειτουργει? (σε επρηξα,ε?)

Δεν με έπρηξες... Για αυτό και άνοιξα το θέμα! :huglove:

Μακάρι να είχα και εγώ κάποιον να μου τα πει αντί να το ανακαλύψω κατά τύχη... :confused:

Βιβλία δεν έχει καθώς είναι αναγνωστήριο, όχι βιβλιοθήκη. Έχει ευρύχωρα τραπέζια, αλλά όχι "αρκετά", όσα και η βιβλιοθήκη μας αν θυμάμαι καλά και κόσμο δεν έχει πολύ. Στις εξεταστικές όμως είναι απρόβλεπτα ορισμένες ώρες, κυρίως απογεύματα.

Λειτουργεί όλο το 24ωρο. :peace2: :up:
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 22 Ιαν 2010, 22:13

επειδη στο σπιτι δε συγκεντρωονομαι(βλεπε ιντερνετ, τηλεοραση , τηλεφωνα κλπ) πηγαινω στη βιβλιοθηκη της σχολης ή στου Πολυτεχνειου που ειναι πιο κοντα μου .καποιος το ανεφερε ηδη νομιζω, το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει τοση ησυχια που σε παιρνει ο υπνος :jaugh: :jaugh:

α ξεχασα να πω οτι εχει και ωραιο κοσμο συνηθως :lola: :lola:

(μη με κραξετε)
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 22 Ιαν 2010, 22:46

τοση ησυχια που σε παιρνει ο υπνος,ε?
χμ...ακριβως ο,τι χρειαζομαι
ωραια,παιδια με πεισατε
να ειστε καλααααααααα
κατερινιω,να κανονισουμε να παμε μαζι καμια μερα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 22 Ιαν 2010, 22:49

ναι ναι!! :cool:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Επόμενο