filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

Απασχόληση για φοιτητές: απόψεις, εμπειρίες, προτάσεις

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απασχόληση για φοιτητές: απόψεις, εμπειρίες, προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Μαρ 2010, 15:58

Το θέμα το ανοίγω με αφορμή πρόσφατη σχετικής συζήτηση προκειμένου να υπάρχει ένα μέρος να καταθέτουμε απόψεις, εμπειρίες και εντυπώσεις από διάφορες δουλειές, είτε πλήρους είτε μερικής (part time βαρβαριστί) απασχόλησης. Καθώς πλησιάζει το καλοκαίρι, ένα τέτοιο θέμα είναι πιστεύω επιπλέον επίκαιρο.

Ας καταθέσουμε λοιπόν ο καθένας την εμπειρία του από διάφορες δουλειές που κάναμε ή κάνουμε.

Για αρχή παραθέτω ένα μικρό οδηγό σύνταξης βιογραφικού σημειώματος (copy-paste το link):

http://www.εργασία.gr/arthra_cv1.php

Υ.Γ. Κατόπιν συνεννόησης και με τον συντονισμό, να επισημάνω ότι δεν επιτρέπεται η παράθεση προσωπικών δεδομένων και διαφήμιση, και δεν είναι αυτός ο σκοπός του θέματος!

Υ.Γ. Να επισημάνω επίσης ότι ειδικά για το κεφάλαιο "Ιδιαίτερα" υπάρχει ήδη άλλο θέμα.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fayl » 03 Μαρ 2010, 16:08

Ωραίο το θέμα...ενδιαφέρον...Λοιπόν,επειδή δουλεύω από το 1ο έτος της σχολής (διδασκω αγγλικά και γαλλικά σε φροντιστήριο- ιδιαίτερα) και επειδή έχω εμπειρία τριών εργοδοτών και πολλών συνεντεύξεων, έχω να πω το εξής: όλοι κοιτάνε πώς θα μας ρίξουν...Βασίζονται στο γεγονός ότι είμαστε ωρομίσθιοι και ότι σε μας ισχύουν διαφορετικές διατάξεις απ΄ότι για τους άλλους εργαζόμενους και μας εκμεταλλεύνται όσο μπορούν και όπου μπορούν...(δήλωση ψεύτικων ωρών και αποδοχών, παρακράτηση δώρων κλπ).Πρέπει να τα ξέρετε αυτά όσοι σκοπεύετε να δουλέψετε στην ιδιωτική εκπαίδευση για να σας πιάνουν όσο λιγότερο κορόιδα γίνεται.
Φέτος δουλεύω σε 2 φροντιστήρια (ένα συνοικιακό και ένα μεγάλη αλυσίδα)και κανένα δεν είναι 100% εντάξει απέναντι μου.
Απλά ανυπομονώ για τη στιγμή που θα μπω σε ένα σχολείο και θα τους "μουτζώσω" όλους...
N'écris pas - Je te crains; j'ai peur de ma mémoire;
Elle a gardé ta voix qui m'appelle souvent
Ne montre pas l'eau vive à qui ne peut la boire
Une chère écriture est un portrait vivant
N'écris pas !
Άβαταρ μέλους
Fayl

Σχολή/Τμήμα: Γαλλικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Μαρ 2010, 16:14

Fayl έγραψε:Ωραίο το θέμα...ενδιαφέρον...Λοιπόν,επειδή δουλεύω από το 1ο έτος της σχολής (διδασκω αγγλικά και γαλλικά σε φροντιστήριο- ιδιαίτερα) και επειδή έχω εμπειρία τριών εργοδοτών και πολλών συνεντεύξεων, έχω να πω το εξής: όλοι κοιτάνε πώς θα μας ρίξουν...Βασίζονται στο γεγονός ότι είμαστε ωρομίσθιοι και ότι σε μας ισχύουν διαφορετικές διατάξεις απ΄ότι για τους άλλους εργαζόμενους και μας εκμεταλλεύνται όσο μπορούν και όπου μπορούν...(δήλωση ψεύτικων ωρών και αποδοχών, παρακράτηση δώρων κλπ).Πρέπει να τα ξέρετε αυτά όσοι σκοπεύετε να δουλέψετε στην ιδιωτική εκπαίδευση για να σας πιάνουν όσο λιγότερο κορόιδα γίνεται.
Φέτος δουλεύω σε 2 φροντιστήρια (ένα συνοικιακό και ένα μεγάλη αλυσίδα)και κανένα δεν είναι 100% εντάξει απέναντι μου.
Απλά ανυπομονώ για τη στιγμή που θα μπω σε ένα σχολείο και θα τους "μουτζώσω" όλους...

Ε, ρε τι έχουμε να τραβήξουμε!!! :confused: :confused: :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 03 Μαρ 2010, 16:22

Eγω εδω και 2,5 χρονια διδασκω σε συνοικιακο φροντιστηριο και εχω και 3 ιδιαιτερα.

Στο φροντιστηριο μια χαρα, δουλευε η αδερφη μου εκει για αρκετα χρονια, οποτε πηγα συστημενη. Τα αφεντικα πολυ καλα και μου δινουν ελευθερια στο πως θα διδαξω το καθετι. Επισης η στρογγυλοποιηση στα χρηματα, παντα προς τα πανω. Καλα λεφτα ειναι σχετικα με αλλα επαγγελματα και παιρνω κι ενσημα. Αλλα για το μελλον δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Το ωραριο 4,30-10 ειναι πολυ κουραστικο και αντιθετο με των υπολοιπων στον φιλικο & οικογενειακο μου περιγυρο.

Τα ιδιαιτερα ειναι η καλυτερη φαση. Καλα λεφτα, (αναλογα με το επιπεδο, ηλικια, αν παω εγω στο σπιτι ή ερχοται αυτοι) αλλα δεν υπαρχει σιγουρια. Ανα πασα στιγμη σου ακυρωνουν μαθηματα (με τα οποια εσυ υπολογιζες να εξοφλησεις το λογαριασμο του κινητου και αλλα εξοδα, ασε που σου χαλαει και το προγραμμα) και φυσικα ανα πασα στιγμη σταματανε εντελως.

Επισης δεν ειναι παντα ευκολο να βρισκεις μεσω γνωστων. Αν περιμενεις απο αγγελιες θα σε παρουν ολοι οι ανωμαλοι αν εισαι κοπελα. Ειδικα αν γραψεις "φοιτητρια". ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Μαρ 2010, 16:23

Μια πρώτη πρόταση με βάση τη δικιά μου εμπειρία, είναι τηλεφωνητής/τρια σε εταιρεία ερευνών/δημοσκοπήσεων. Αυτές οι εταιρείες δουλεύουν με κάποιο μόνιμο προσωπικό, αλλά επειδή οι ανάγκες τους δεν είναι στάνταρ, πάρα πολύ συχνά παίρνουν επιπλέον προσωπικό με σύμβαση μερικής απασχόλησης. Το καλό είναι ότι έχει κατά κανόνα εύκαμπτο ωράριο και γενικά δεν είναι δύσκολη δουλειά, απαιτεί μόνο στοιχειώδεις γνώσεις Η/Υ και άνεση στην επικοινωνία. Το κακό είναι ότι ο προϊστάμενος πάντα θα έχει απαιτήσεις (γιατί θα έχει απαιτήσεις και ο δικός του προϊστάμενος) και ότι υπάρχει και επαφή με κόσμο, που για κάποιους είναι ευχάριστο μεν, για άλλους όμως ψυχοφθόρο. Τα χρήματα ποικίλουν ανάλογα την εταιρεία, και κάποιες φορές και την απόδοση.

Δυο θέματα με τα οποία είχα ασχοληθεί από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν "Πόσο ευχαριστημένοι είστε με την Ευρωπαϊκή Ένωση" και "Τι πάνες προτιμάτε για το νεογέννητό σας". Ουσιαστικά έπαιρνα τηλέφωνο διάφορα τυχαία νούμερα (όχι τυχαία στην 2η περίπτωση) και έκανα κάποιες τυποποιημένες ερωτήσεις. Στο πρώτο είχα ρίξει πολύ γέλιο, στο δεύτερο όμως έφαγα και λίγο βρισίδι...

Τέλος πάντων για part time θεωρώ ότι είναι πολύ καλή περίπτωση. Όποιος θέλει να δοκιμάσει, στον παρακάτω επίσημο σύνδεσμο, υπάρχουν όλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.

http://www.sedea.gr/members.asp
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikikall » 03 Μαρ 2010, 16:45

Μεταλ μου ξερεις γιατι εφαγες βρισιδι στο 2ο ερωτημα? :confused:
Θα σας πω κατι που ειναι πολυ θλιβερο...
Οι εταιρειες αυτες παιρνουν τις λίστες με τα ονοματα απο μαιευτηρια κλπ
Δυστυχως ομως τα μαιευτηρια δινουν απλώς λιστες "πελατων" χωρις να διευκρινιζουν αν ηταν εισαγωγή για τοκετο ή κατι αλλο... ισως δυσαρεστο
Ετσι λοιπον εσυ μπορει να τηλεφωνησες σε ζευγαρι που εχασε το μωρο του
Φανταζεσαι τι ενιωσαν οι άνθρωποι?

σορρυ για το
:off topic:
Άβαταρ μέλους
nikikall

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 03 Μαρ 2010, 16:56

Intersport. Καλή φάση από κάθε άποψη
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Μαρ 2010, 16:58

nikikall έγραψε:Μεταλ μου ξερεις γιατι εφαγες βρισιδι στο 2ο ερωτημα? :confused:

Βεβαίως και ξέρω. Δεν έχω αυταπάτες και δεν κατηγορώ κανέναν ούτε παραπονιέμαι. Ήταν ένα ενδεχόμενο που πήγαινε πακέτο με την δουλειά.

Ευτυχώς δεν μου έτυχε κάποια τέτοια περίπτωση σαν αυτήν που είπες. Ωστόσο, η πρώτη ερώτηση που έκαναν όλοι, και απόλυτα λογικά, ήταν "που βρήκατε το τηλέφωνό μου", ακόμα και αν το τηλεφωνο ήταν δημόσιο (μη κρυφό). Εγώ μπορεί να έκανα απλώς μερικές ερωτήσεις, αλλά για τον άλλο αυτό πιθανότατα είναι ενοχλητικό, ακόμα και για το πιο απλό πράγμα αν ήθελα να ρωτήσω.

Πάντως από τότε άλλαξα στάση απέναντι στις δημοσκοπήσεις και προσπαθώ να απαντάω γιατί ξέρω ότι με 5' από τον χρόνο μου βοηθάω κάποιον φοιτητή πιθανότατα να βγάλει κάποια λίγα αλλά σημαντικά χρήματα. Κάποια στιγμή μάλιστα κάποιος μου το είπε στα ίσια: Δεν με ενδιαφέρουν αυτά που με ρωτάς, αλλά σου απαντάω γιατί έχω βρεθεί κι εγώ στην θέση σου.

Με την ίδια ακριβώς λογική, ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ, παίρνω έστω ένα διαφημιστικό φυλλάδιο από αυτά που μοιράζουν στην σχολή κτλ, ακόμα και αν είναι για μαθήματα αγγλικών και Lower εγγυημένα σε 15 μέρες... Σε τι μπορεί να μου χρησιμεύσει εμένα ένα φυλλάδιο με διαφήμιση αγγλικών; Ειδικά σε μένα; Σε τπτ προφανώς, αλλά είναι μ@@@ία να το παίξω υπεράνω και να μην πάρω ένα, βοηθώντας έτσι ένα παιδί ή μια κοπέλα που έχει ανάγκη τα λίγα χρήματα που θα βγάλει μοιράζοντάς τα.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Μαρ 2010, 17:13

εγω δεν κανω κατι σχετικο με τις σπουδες μου...δουλευω ομως σε ενα ¨ποστο" που παντα ονειρευομουν να κανω σαν φοιτητρια:σε τμημα βιβλιοπωλειου!(ο καθεις με τη λοξα του)
αυτο που θελω να πω ειναι πως αμα δεν βρισκουμε εστω και μικρη χαρα σε ο,τι κανουμε...καλυτερα να αναζητουμε κατι αλλο.βεβαια σε χαλεπους καιρους σαν τους σημερινους αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα :tease:
παντως εννοειται ο ιδιωτικος τομεας ειναι σκληρος σε σκληρους καιρους...βιωσιμος στους υπολοιπους...
οσον αφορα στις συνεντευξεις παντα ημουν χαλαρη και ευγενικη.και νομιζω ειναι 2 βασικα στοιχεια. :peace2:
τα καλα του βιβλιοπωλειου:τα βιβλια :lola: ,η επαφη με κοσμο(αυτο ειναι και στα αρνητικα :tease: ), τα δωρα απο εκδοτες :funny: , το ευχαριστο περιβαλλον(υποκειμενικα ολα εννοειται)...

τα λεφτα δεν ειναι καλα :whistling: :funny:

(αλλα η προσωπικη μου χαρα καθε μερα που παω ξεπερνα το θεμα των χρηματων :blush: και επειδη ουτως ή αλλως σε λιγο καιρο θα την αφησω αυτη τη δουλεια, οοοταν παρω το πτυχιακι μου, οφειλω να ομολογησω πως πολυ θα μου λειψει :blush: και η ιδια η δουλεια,και τα ατομα που γνωρισα, και τα βιβλια, και η θέα, ακομα και τα πρωινα ξυπνηματα και οι απογραφες και το στησιμο :blush:)
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 03 Μαρ 2010, 18:03

metalslug έγραψε:
Πάντως από τότε άλλαξα στάση απέναντι στις δημοσκοπήσεις και προσπαθώ να απαντάω γιατί ξέρω ότι με 5' από τον χρόνο μου βοηθάω κάποιον φοιτητή πιθανότατα να βγάλει κάποια λίγα αλλά σημαντικά χρήματα. Κάποια στιγμή μάλιστα κάποιος μου το είπε στα ίσια: Δεν με ενδιαφέρουν αυτά που με ρωτάς, αλλά σου απαντάω γιατί έχω βρεθεί κι εγώ στην θέση σου.

Με την ίδια ακριβώς λογική, ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ, παίρνω έστω ένα διαφημιστικό φυλλάδιο από αυτά που μοιράζουν στην σχολή κτλ,.

θα ρθω να συμφωνησω μαζι σου
ποτε δεν βριζω καποιον που κανει μια δουλεια χωρις να εχω περασει απο την θεση του!

περασα ενα εξαμηνο στον οτε στις βλαβες κ εφαγα πολυ χοντρο βρισιμο ενω οχι μονο δεν εφταιγα αλλα δεν μπορουσα να κανω κ τπτ.
παντα δινω ευκαιρια σε ολους να μου μιλησουν α πο τοτε και συνειδητοποιησα οτι ειμαστε στην Ελλαδα ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Κ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
στις μονες που το κλεινω αλλα ευγενικα ειναι στην προωθηση προιοντων..φοβαμαι οτι θα με ψησουν να το αγορασω.
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Μαρ 2010, 18:10

+1!!!!

να σεβομαστε τη δουλιτσα του αλλου βρε παιδια οπως θελουμε να μας σεβονται και εμας ο,τι και να κανουμε...

αρκει βεβαια να μη σε γραφουν και οι αλλοι!τις προαλλες ημουν στην τραπεζα και εφαγα 100 ωρες!!!!ε νομιζω ειχα καθε δικαιωμα ευγενικα να κανω μια παρατηρηση πως θα επρεπε να δουλευουν και τα 3 ταμια.η ταμιας μονο που δεν με εδειρε πραγματικα!!!
εχω βρεθει σε αναλογη θεση στη δουλεια μου να μου κανουν παρατηρηση, οταν ειχαμε μειωμενο προσωπικο.οφειλω να φερομαι ευγενικα στον καθε ευγενικο πελατη(απο μεσα μου ας πω ο,τι θελω)

τεσπα σορυ για το :off topic:
αλλα η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ειναι κατι που θα επρεπε να μας το μαθαινουν απο πολυ μικρα τελικα...γιατι βλεπω πως καποιοι δεν την κατεχουν καθολου!!!

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 03 Μαρ 2010, 18:26

και εγω δουλευα για ενα χρονο σε γνωστη εταιρεια τηλεφωνιας και ιντερνετ, να μην κανω και διαφημιση. συγκεκριμενα ημουν στις εισερχομενες κλησεις για τεχνικη υποστηριξη. τα νευρα μου τοτε ηταν απλα κροσια!!! με παιρναν ολοι τηλ. και με βριζανε. δουλευα την ημερα του Πασχα και ειχα εναν να μου λεει οτι η συνδεση του δεν ειναι τοσο γρηγορη οσο τις αλλες μερες και οτι δεν πιανει τα 24mbps (λες και τα επιανε ποτε του...). ηταν η χειροτερη δουλεια που εχω κανει. δουλευα 4 ωρες και ενιωθα πως δουλευα 24. μια μερα μετα απο ενα τηλεφωνο που σηκωσα τα παρατησα και εσπασα τη συμβαση μου . επεσα σε εναν θεοτρελο που ναι μεν ειχε δικιο που δεν ειχε καθολου ιντερνετ, αλλα ηταν απιστευτα ηλιθιος γιατι με σκυλοβρισε χυδαια, μου ειπε να του πω τη θεση και το ονομα μου (οπως κανουν στα τηλεφωνικα κεντρα παντα) και μου ειπε οτι θα ερθει να με σκοτωσει. εγω δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου. του ζητουσα απλα να μου πει ποιο προβλημα αντιμετωπιζει και οτι αν συνεργαστει θα τον βοηθησω και αυτος τιποτα, μου ελεγε να σκασω και οτι εγω φταιω που δεν εχει ιντερνετ και κατι αλλες κουλαμαρες και τελικα του το εκλεισα στα μουτρα και σηκωθηκα επιτοπου απο τη θεση μου και πηγα στον υπευθυνο του τμηματος και οτυ ειπα οτι θελω να σπασω τη συμβαση εδω και τωρα. και δεν εφυγα απο τη δουλεια γιατι φοβηθηκα τον τυπα, αλλα γιατι δεν ηθελα αλλο να δουλευω με ολους τους τρελους και να χαλαω τη ζαχαρενια μου για 3 και 60. σκεφτηκα μαλιστα να παρω και τα στοιχεια του τυπου και να τον παρω και εγω τηλ. να του κανω μια πολυ ωραια πλακα, να χεστει πανω του απο το φοβο του, αλλα δεν ειμαι τοσο κακος ανθρωπος δυστυχως.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 03 Μαρ 2010, 18:30

pyxlax έγραψε:τεσπα σορυ για το :off topic:
αλλα η ΕΥΓΕΝΕΙΑ ειναι κατι που θα επρεπε να μας το μαθαινουν απο πολυ μικρα τελικα...γιατι βλεπω πως καποιοι δεν την κατεχουν καθολου!!!

+100000000000
δωσε μου εναν ευγενικο ανθρωπο και την ψυχη μου παρε

δοκτωρ τετοια που εισαι καλα να παθεις
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 03 Μαρ 2010, 18:32

dwdwnis έγραψε:[δοκτωρ τετοια που εισαι καλα να παθεις

γιατι τι εχω????? :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Μαρ 2010, 18:33

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗΗΗΗΗΗ :ungry: :ungry: :ungry: γιατι παντα καποιοι επιμενουν να ξεσπουν σε καποιους αλλους;;τους χρωσταμε και απο χθες;;;
αμα εχεις νευρα κατσε σπιτι και μη μιλας σε κανεναν!!

φετα: :jaugh: :jaugh: :jaugh:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 03 Μαρ 2010, 19:42

dr.strangelove έγραψε:και εγω δουλευα για ενα χρονο σε γνωστη εταιρεια τηλεφωνιας και ιντερνετ, να μην κανω και διαφημιση. συγκεκριμενα ημουν στις εισερχομενες κλησεις για τεχνικη υποστηριξη. τα νευρα μου τοτε ηταν απλα κροσια!!! με παιρναν ολοι τηλ. και με βριζανε. δουλευα την ημερα του Πασχα και ειχα εναν να μου λεει οτι η συνδεση του δεν ειναι τοσο γρηγορη οσο τις αλλες μερες και οτι δεν πιανει τα 24mbps (λες και τα επιανε ποτε του...). ηταν η χειροτερη δουλεια που εχω κανει. δουλευα 4 ωρες και ενιωθα πως δουλευα 24. μια μερα μετα απο ενα τηλεφωνο που σηκωσα τα παρατησα και εσπασα τη συμβαση μου . επεσα σε εναν θεοτρελο που ναι μεν ειχε δικιο που δεν ειχε καθολου ιντερνετ, αλλα ηταν απιστευτα ηλιθιος γιατι με σκυλοβρισε χυδαια, μου ειπε να του πω τη θεση και το ονομα μου (οπως κανουν στα τηλεφωνικα κεντρα παντα) και μου ειπε οτι θα ερθει να με σκοτωσει. εγω δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου. του ζητουσα απλα να μου πει ποιο προβλημα αντιμετωπιζει και οτι αν συνεργαστει θα τον βοηθησω και αυτος τιποτα, μου ελεγε να σκασω και οτι εγω φταιω που δεν εχει ιντερνετ και κατι αλλες κουλαμαρες και τελικα του το εκλεισα στα μουτρα και σηκωθηκα επιτοπου απο τη θεση μου και πηγα στον υπευθυνο του τμηματος και οτυ ειπα οτι θελω να σπασω τη συμβαση εδω και τωρα. και δεν εφυγα απο τη δουλεια γιατι φοβηθηκα τον τυπα, αλλα γιατι δεν ηθελα αλλο να δουλευω με ολους τους τρελους και να χαλαω τη ζαχαρενια μου για 3 και 60. σκεφτηκα μαλιστα να παρω και τα στοιχεια του τυπου και να τον παρω και εγω τηλ. να του κανω μια πολυ ωραια πλακα, να χεστει πανω του απο το φοβο του, αλλα δεν ειμαι τοσο κακος ανθρωπος δυστυχως.

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:
ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Re: Απασχόληση για φοιτητές: απόψεις, εμπειρίες, προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 03 Μαρ 2010, 23:31

metalslug έγραψε:Το θέμα το ανοίγω με αφορμή πρόσφατη σχετικής συζήτηση προκειμένου να υπάρχει ένα μέρος να καταθέτουμε απόψεις, εμπειρίες και εντυπώσεις από διάφορες δουλειές, είτε πλήρους είτε μερικής (part time βαρβαριστί) απασχόλησης.

μπορω να πω οτι ειμαι λιγακι συγκινημενη...
:cry: :cry: :cry: :cry:
αυτη η ενοτητα ανοιξε εξαιτιας ενος δικου μου περιστατικου....
ευχαριστω τη μεταλ για τη τιμη που εκανε :huglove: :huglove: :huglove: :huglove: :huglove:
και αυτος τον λαλακα.... που με εκνευρισε σημερα το πρωι.... :tease: :tease: :tease: :huglove: :so-sad: :so-sad: :flower: :flower: :glomp: :glomp: :firework: :firework: :flower2: :flower2: :wave: :heiltheking: :valentine2: :whistling: :whistling: :butter: :butter: :blush: :woohoo: :heehee: :sleepy: :read: :bangin: :bangin: :friends: :huglove: :sadbye: :sadbye: :inlove: :kiss: :harhar: :confused: :ungry: :ungry: :peace: :peace: :tease: :tease: :tease: :tease: :tease:

εβαλα αρκετα για να χαλαρωσουμε την ατμοσφαιρα... :peace2: :peace2:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Re: Απασχόληση για φοιτητές: απόψεις, εμπειρίες, προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 03 Μαρ 2010, 23:50

gorgonokoritso έγραψε:μπορω να πω οτι ειμαι λιγακι συγκινημενη...
:cry: :cry: :cry: :cry:
αυτη η ενοτητα ανοιξε εξαιτιας ενος δικου μου περιστατικου....
ευχαριστω τη μεταλ για τη τιμη που εκανε :huglove: :huglove: :huglove: :huglove: :huglove:

Δεν χρειάζεται να μ'ευχαριστείς, εκτός του ότι δεν έκανα και τπτ ιδιαίτερο, θα αρκεστώ με το παραπάνω αν έστω και ένας συμφοιτητής μας βοηθηθεί ή πάρει κάποια ιδέα από αυτό το θέμα! Για αυτό και άνοιξα το θέμα! :up:

Για του λόγου το αληθές, ορίστε και ο γάτος Τζον Λένον: :jaugh:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 04 Μαρ 2010, 00:00

dr.strangelove έγραψε:και εγω δουλευα για ενα χρονο σε γνωστη εταιρεια τηλεφωνιας και ιντερνετ, να μην κανω και διαφημιση. συγκεκριμενα ημουν στις εισερχομενες κλησεις για τεχνικη υποστηριξη. τα νευρα μου τοτε ηταν απλα κροσια!!! με παιρναν ολοι τηλ. και με βριζανε. δουλευα την ημερα του Πασχα και ειχα εναν να μου λεει οτι η συνδεση του δεν ειναι τοσο γρηγορη οσο τις αλλες μερες και οτι δεν πιανει τα 24mbps (λες και τα επιανε ποτε του...). ηταν η χειροτερη δουλεια που εχω κανει. δουλευα 4 ωρες και ενιωθα πως δουλευα 24. μια μερα μετα απο ενα τηλεφωνο που σηκωσα τα παρατησα και εσπασα τη συμβαση μου . επεσα σε εναν θεοτρελο που ναι μεν ειχε δικιο που δεν ειχε καθολου ιντερνετ, αλλα ηταν απιστευτα ηλιθιος γιατι με σκυλοβρισε χυδαια, μου ειπε να του πω τη θεση και το ονομα μου (οπως κανουν στα τηλεφωνικα κεντρα παντα) και μου ειπε οτι θα ερθει να με σκοτωσει. εγω δεν ειχα μιλησει σχεδον καθολου. του ζητουσα απλα να μου πει ποιο προβλημα αντιμετωπιζει και οτι αν συνεργαστει θα τον βοηθησω και αυτος τιποτα, μου ελεγε να σκασω και οτι εγω φταιω που δεν εχει ιντερνετ και κατι αλλες κουλαμαρες και τελικα του το εκλεισα στα μουτρα και σηκωθηκα επιτοπου απο τη θεση μου και πηγα στον υπευθυνο του τμηματος και οτυ ειπα οτι θελω να σπασω τη συμβαση εδω και τωρα. και δεν εφυγα απο τη δουλεια γιατι φοβηθηκα τον τυπα, αλλα γιατι δεν ηθελα αλλο να δουλευω με ολους τους τρελους και να χαλαω τη ζαχαρενια μου για 3 και 60. σκεφτηκα μαλιστα να παρω και τα στοιχεια του τυπου και να τον παρω και εγω τηλ. να του κανω μια πολυ ωραια πλακα, να χεστει πανω του απο το φοβο του, αλλα δεν ειμαι τοσο κακος ανθρωπος δυστυχως.

:jawdrop: x2

έπρεπε να πάρεις τα στοιχεία του.. :ungry:

προφανως ηταν ο κλασικος asshole ελληναρας που βριζει και το παιζει μαγκας πισω απο ενα ακουστικο και σε μια κοπελα.
ΟΥΣΤ! :thumbdown:
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 04 Μαρ 2010, 00:30

Μια ακόμα πολύ καλή περίπτωση για εργασία, εποχιακή όμως μόνο για το καλοκαίρι, είναι οι παιδικές κατασκηνώσεις. Μερικές εντυπώσεις στα γρήγορα μιας και μου ήρθε βραδινή έμπνευση: Είναι ο κατεξοχήν τομέας ενασχόλησης για άτομα της σχολής μας, άτομα δηλαδή που σπουδάζουν ώστε αύριο να μπουν στον χώρο της εκπαίδευσης. Kαι οι ίδιοι οι υπεύθυνοι αναζητούν κατεξοχήν φοιτητές θεωρητικών κατευθύνσεων και μελλοντικούς δασκάλους, καθηγητές και γυμναστές για τις θέσεις του ομαδάρχη.

Ως επί το πλείστον οι κατασκηνώσεις δουλεύουν με περιόδους των 2 εβδομάδων, και αυτό για το λόγο ότι συνήθως τόσο καλύπτουν τα ταμεία των εργαζομένων (ναι, τα περισσότερα παιδιά κάνουν δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν διακοπές από τις εισφορές των δημοσίων υπαλλήλων γονιών). Για τον φοιτητή λοιπόν, αυτό είναι πρόβλημα διότι λόγω εξεταστικής υπάρχει υπέρπροσφορά εργασίας όχι όμως και ζήτησης τις δυο περιόδους του Ιουλίου και την πρώτη του Αυγούστου. Επειδή όλοι οι φοιτητές λίγο ως πολύ χρωστάνε κάποια μαθήματα, θέλουν το τέλος του Αυγούστου για να διαβάσουν, οπότε υπάρχουν μεγάλη ζήτηση τότε, όπως και τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο.
Για αυτό μην αφήνετε μαθήματα! :lola:

Τα χρήματα δεν είναι και τόσα πολλά, κυμαίνονται από 300 έως 500 ευρώ την περίοδο και ανάλογα με την κατασκήνωση και το πόστο. Φυσικά αν θέλετε να μείνετε πάνω από μια περίοδο αυτό είναι η καλύτερη για τους υπεύθυνους, γιατί δεν ρισκάρουν να φέρουν κάποιον νέο που δεν θα ξέρει την δουλειά και θα χρειάζεται περίοδο προσαρμογής. Και ξέρω περιπτώσεις συναδέλφων που πάνε επί σειρά ετών στην ίδια κατασκήνωση και εργάζονται, η απόδοση και η εμπιστοσύνη εδώ ανταμείβονται!

Τα θετικά: Δουλειά που άνετα συνδυάζεται με διακοπές (δεν είναι όμως διακοπές, υπάρχουν ευθύνες), φαγητό-στέγη είναι πληρωμένα, επαφή με μικρά παιδιά και απόκτηση πολύτιμης εμπειρίας, ουσιαστικά μια μίνι εισαγωγή στον χώρο της εκπαίδευσης, αφού μπορεί να είναι διακοπές, αλλά υπάρχει πρόγραμμα δραστηριοτήτων που ακολουθείται πιστά.

Τα αρνητικά: Επαφή με παιδιά που αφενός είναι μπουχτισμένα από την σχολική χρονιά και που αφετέρου επιτέλους ξέφυγαν από τους γονείς τους. Θανάσιμος συνδυασμός... Η κατασκήνωση είναι επιχείρηση, που λειτουργεί με την λογική «ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», ως εκ τούτου, αν δεν τα πάτε καλά με εκνευριστικά πιτσιρίκια, ξεχάστε το. Επίσης απαιτείται δέσμευση. Για τις δυο εβδομάδες είστε εκεί, δεν έχει σούρτα-φέρτα.

Εδώ υπάρχει μια λίστα με παιδικές κατασκηνώσεις διάσπαρτες ανά την Ελλάδα. Δεν τις έχει όλες, αλλά είναι ενδεικτική. Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε έχει διευθύνσεις κτλ. Οι δραστηριότητες ξεκινάν από μέσα Μαΐου πάντως. Κάθε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.

http://dir.forthnet.gr/812-0-gr.html

Καλό ξημέρωμα! :huglove:
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις