filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Θέατρο

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 11 Νοέμ 2010, 02:58

Εδώ το δράκι και όσοι άλλοι θέλουν θα γράφουν για θεατρικές παραστάσεις κτλ :tease:

Λοιπόν είδα πριν λίγες μέρες το ''Ψηλά απ'τη γέφυρα'' του Άρθουρ Μίλερ.Ο Βαλτινός πολύ καλός αλλά η ερμηνεία του Φυσσούν ήταν τέλεια :confused: Οι υπόλοιποι ηταν λίιγο αδιάφοροι :tease: Α,και πολύ ωραία μουσική επένδυση!
Επίσης είδα τη ''Λοκαντιέρα'' του Γκολντόνι, είχε πολύ γέλιο αλλά δεν είναι και για παραπάνω προβληματισμούς :tease:
Τώρα θέλω να δω το Βασιλιά Ληρ........ :confused:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Re: Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 11 Νοέμ 2010, 03:04

:clapping: :clapping: :clapping:

πότε πρόλαβες και τα είδες όλα αυτά? :tease:
το σεσουάρ για δολοφόνους το 'χεις δει?
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 11 Νοέμ 2010, 03:07

το είχα είδα πριν 4 χρόνια τότε που έπαιζε η μακρυπούλια ακόμα αλλά δεν θυμάμαι και πολλά :lola:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 11 Νοέμ 2010, 05:05

http://www.athinorama.gr/theatre/data/p ... id=2000213

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: αυτο θα δω με βασσαρα αγκαζε τα δυο μας
Spoiler:
:peace: θα ασκησω κριτικη αφτερ :lola: :lola:
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 11 Νοέμ 2010, 10:57

^^ θελω και εγωωω :huglove:

επισης θελω και βασιλια ληρ :woohoo:
δρακιιιι θα με πας; :lighten:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 11 Νοέμ 2010, 11:09

ω θα τη τιμησω σημερα το βραδυ την ενοτητα Σιβυλλακι :lola:
Το σεσουαρ το εχω δει και εγω πριν απο καναν αιωνα :oops:

Ρε Ημωνα αυτη την παρασταση ειχαμε διαλεξει? γιατι εγω θυμαμαι οτι ειχαμε πει για το Κεκλεισμενων των θυρων. αλλα οκ, παμε οπου θες

Spoiler:
κανεις δεν θελει να ερχεται μαζι μου :cry:

θα σας πω ποιες θελω να δω εγω και οποιος θελει ερχεται να παμε ανταμα :tease:

Βασιλιας Ληρ
Επικινδυνες σχεσεις
Το κουρδιστο πορτοκαλι, οπως και δηποτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :tease: θελω να δω και την παρασταση και μετα θα διαβασω και το βιβλιο :lola:
Σλουθ
Τι ειδε ο μπατλερ
Η φαλακρη τραγουδιστρια
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 11 Νοέμ 2010, 11:11

:woohoo: :woohoo: :woohoo:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 11 Νοέμ 2010, 13:41

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: θεεεεατροοοοοοοο!!!!!! :worthy: :worthy:

εγω ετοιμαζομαι για κεκλεισμενων των θυρων, βασιλια ληρ κ σλουθ! :happy:
κ θελω κ το σπιτι της μπερναντα αλμπα κ κατι αλλα που΄χω σταμπαρει για το '11! :tease:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 11 Νοέμ 2010, 14:17

εγω θελω σλουθ δρακι :tease: :peace2: :huglove:

παιδακια και εγω το εχω δει το σεσουαρ πριν χροοονια :lola: ωραιοτατο :lola:

τωρα θεατρο εχω να παω μηνες..τελευταια παρασταση που ειχα δει ηταν το Γαλα :respect: απλα τελεια :confused:
Τελευταία επεξεργασία από pyxlax και 14 Νοέμ 2010, 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 11 Νοέμ 2010, 17:26

μηπως παιζει καπου το αμαρτημα της μητρος μου? Καποιος μου ειπε οτι αρχιζει και φετος;
"Τα πιο ερωτικά ραντεβού είναι εκείνα με την Ιστορία"
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό
Ευχαριστώ: 82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 11 Νοέμ 2010, 17:28

ακυρο, το βρηκα: http://www.athinorama.gr/theatre/data/p ... d=10001271
Αν, ετοιμασου! :happy:
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 11 Νοέμ 2010, 17:29

xa xaετοιμαζομουν να στο πω και το ποσταρα στη μετρηση :funny:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania91 » 11 Νοέμ 2010, 17:36

:thxx:
μιας και ψαχνω εδω ειναι ο Βασιλιας Ληρ: http://www.athinorama.gr/theatre/data/p ... d=10001819
Άβαταρ μέλους
rania91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 11 Νοέμ 2010, 18:04

να πάτε ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ να δείτε την Φουρκέτα

http://www.athinorama.gr/theatre/data/p ... id=2006967

αρχικά δεν ήθελα να πάω επειδή ήξερα πως είχε δράμα και θα ψυχοπλακωνόμουν αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ με έπεισαν και παρακολούθησα αυτή την υπέροχη παράσταση (πέρσι)!!! πολύ καλές ερμηνείες από όλους σχεδόν τους ηθοποιούς. Η Καβογιάννη δίνει ρέστα (όπως πάντα άλλωστε).

αααα τελικά δεν έχει δράμα μόνο αλλά και πολλά κωμικά στοιχεία + υπάρχει μια τραγουδίστρια φωνάρααα που τραγουδά LIVE σε αρκετά σημεία... αυτό πιστεύω ότι είναι ένα από τα δυνατά χαρτιά της παράστασης!!
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 12 Νοέμ 2010, 00:15

ειδα το "τι ειδε ο μπατλερ". ευχαριστη παρασταση με λιτο και απλο σκηνικο. μου αρεσε πολυ η συχνη εναλλαγη στο φωτισμο που ταιριαζε καθε φορα με την ατμοσφαιρα. επισης ηταν πολυ καλα συγχρονισμενοι οι ηθοποιοι στις κινησεις τους μιας και το εργο ηταν φαρσα και επαιζε ρολο πολυ αυτο. ειχε και αρκετο χιουμορ. και ηταν ωραιο το "τεχνασμα" με τις πορτες που ανοιγοκλειναν συνεχως.
μικρης διαρκειας παρασταση χωρις διαλειμμα, δεν ενιωσα να βαρεθηκα.
δεν μου αρεσε ο ενας απο τους ψυχιατρους (ο ανωτερος), ηταν λιγο κουραστικος ο λογος τους και νομιζω δεν επαιρνε καλες ανασες με αποτελεσμα σε αρκετα σημεια να κοβει τις λεξεις. αλλα αυτο μπορει απλα να ετυχε σημερα στον ηθοποιο.
η πλοκη ηταν καλη και κλασικη: απο ενα ασημαντο ψεματακι ξεκιναει ενα ολοκληρο μπερδεμα και αλλα πολλα ψεματα που προκαλουν το γελιο.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 12 Νοέμ 2010, 13:35

^^ :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
το κουρδιστό προτοκάλι που θα παίζει, δεν έχω ακούσει τίποτα!
αν και φοβάμαι μηπως απογοητευτώ :tease:

Επεξεργασία: άκυρο, το βρήκα! http://www.athinorama.gr/theatre/data/p ... id=2007646
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 13 Νοέμ 2010, 10:48

Ωραία ενότητα :clapping: :clapping: Κι εγώ οι δύο τελευταίες παραστάσεις που είδα ήταν το "Γάλα" και η "Λοκαντιέρα"αμφότερες πολύ καλές(ειδικά η Λοίζίδου ήταν έκπληξη)...

Τώρα σκεφτόμαστε να πάμε στη "Γυναίκα της Πάτρας" στο Βασιλάκου...Το έχει δει κανείς??μου'χουν πει ότι είναι πολύ "βαρύ".. :tease: :tease:
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 15 Νοέμ 2010, 09:36

ειδα το Σλουθ με Κιμουλη και Μαρκουλακη!!Μια πολυ πολυ ωραια παρασταση με αφθονες στιμες γελιου αλλα και αρκετο προβληματισμο!!Ο Κιμουλης απλα εκπληκτικος!!εμπειρια να τον βλεπεις στη σκηνη :tease: !!και ο Μαρκουλακης καλος(αν και με καποιες αδυναμιες... :tease: )
Το σκηνικο οχι τιποτα το ιδιαιτερο.Μ'αρεσε που οι ηθοποιοι κατεβαιναν στην πλατεια και επεκτειναν και εκει το παιξιμο τους :lola:
περα απο την παρασταση το μονο αρνητικο ηταν η οργανωση του θεατρου...η παρασταση ξεκινησε 20 λεπτα αργοτερα :thumbdown: , η εξυπηρετηση στα ταμεια ηταν καπως... :tease: καπωςςς :thumbdown: ...αλλα γενικοτερα την προτεινω ανεπιφυλακτα την παρασταση!!! :respect:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 15 Νοέμ 2010, 15:43

ειδα και εγω το Σλουθ :tease:

μπορω να πω οτι ηταν απο τις καλυτερες παραστασεις που εχω δει. ο Κιμουλης ειναι ολα τα λεφτα, ανετο παιξιμο και τοσο φυσικο. και ο Μαρκουλακης οντως καλος, αν και ανα φασεις ζοριζοταν λιγο. ειχε πολυ καλη σκηνοθεσια και ηταν τελεια συντονισμενοι οι ηθοποιοι με τους φωτιστες και τους ηχοληπτες.
θα συμφωνησω με την Πυξι οτι η παρασταση ειχε και γελιο αλλα και εντονο προβληματισμο και θα προσθεσω, επειδη εχουν ακουστει πολλα για το βρισιδι που πεφτει, θεωρω οτι ειναι απολυτα δικαιολογημενο στα πλαισια του εργου και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι εχουν ενοχληθει και το θεωρουν υπερβολικο. εγω δνε το βρηκα καθολου υπερβολικο. μου αρεσε επισης η χρηση του βιντεο και της μουσικης, που ειχαν λειτουργικο ρολο μεσα στην παρασταση. εγω το σκηνικο το βρηκα ενδιαφερον γιατι σου εδειχνε αυτο που υπαρχει πισω απο τη σκηνη που βλεπει ο θεατης. επισης νομιζω πως ηταν λογικο να υπαρχει ενα τετοιο σκηνικο με βαση το ιδιο το εργο.
η πλοκη του εργου δειχνει ποσο γοητευτικο ειναι το θεατρο, πως μεταμορφωνεται ο ηθοποιος και πως γινεται ο ιδιος ο ρολος του.

και θελω να γραψω και κατι ακομα το οποιο παρατηρησα στο συγκεκριμενο θεατρο και μου εσπασε τα νευρα. πρωτα απο ολα η παρασταση αρχιζε 9.15 και ανοιξαν την πορτα για ελεγχο εισιτηριων στις 9.10 με αποτελεσμα η παρασταση να αρχιζει με μεγαλη καθυστερηση. επισης αφησαν να μπουν μεσα στην παρασταση και οι πιο αργοπορημενοι και περιμεναμε ολοι αυτους για να αρχισει η παρασταση, το οποιο ειναι απαραδεκτο. η παρασταση αρχιζε στις 9.15, να φροντιζαν οι αργοπορημενοι θεατες να ερθουν στην ωρα τους και αμα δεν μπορουσα να μην ερχονταν καθολου.
επισης, ειχαν μπει μεσα καποιοι με φυστικια πατατακια και ποπ κορν. ευτυχως εγω διπλα μου δεν ειχα καποιο να μασουλαει, αλλα υποθετω πως αυτοι που ειχαν θα ηταν εκνευριστικο. και στο κατω κατω 2 ανθρωποι εκει πανω διναν την ψυχη τους. αμα θες να φας να κατσεις εξω. αμ μασουλας πως στο διαολοο θα ακουσεις τι λενε? απο οσο ξερω δεν εχουν dolby surround στη φωνη τους. :wtf: επομενως ειναι απαραδεκτοι και οι θεατες αλλα και το ιδιο το θεατρο που αφηνει να συμβαινουν αυτα.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 15 Νοέμ 2010, 16:35

μηπως εσυ ειχες καποιον πιο ενοχλητικο διπλα σου; :peace: :peace: που να γελαει δυνατα πχ :peace: :peace: :peace: :peace:

συμφωνω με το δρακι σε ολα σχεδον :basket:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες