filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Θέατρο

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Ηρόστρατος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lofo80 » 27 Νοέμ 2012, 15:01

Εικόνα

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=8Y7mm8I0PJw&hd=1

Μες στο σκοτάδι ειν' Αυτός μόνος.
Εδώ και τρεις μέρες, Αυτός δεν έφαγε, ούτε κοιμήθηκε.
Θέλει τόσο να παίξει μαζί σας, Αυτός σας βλέπει για ακριβώς ό,τι είστε.
Σε λίγο Αυτός θα κατέβει στο δρόμο και θα σκοτώσει.
Ο Λύκος έχει δει το μέλλον σας...και είναι φόνος.

Οι Palianthropoi Productions και το Filmschool σε συνεργασία με την Art Syndicate παρουσιάζουν στο Booze Cooperativa για δεύτερη χρονιά, το θεατρικό έργο με τίτλο «Ηρόστρατος». Βασισμένο στο ομότιτλο διήγημα του Ζαν Πωλ Σαρτρ.

Παίζουν: Γιάννης Δημολίτσας, Έφη Καραγιάννη
Κείμενο-Σκηνοθεσία: Χρήστος Πυθαράς

Κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή στις 21.00 στο Booze Cooperativa, Κολοκοτρώνη 57 Αθήνα
Τιμή Εισιτηρίου: 10 Eυρώ.

Website: http://www.irostratos.gr
Facebook: http://www.facebook.com/irostratos
YouTube: http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... e=view_all

Κράτηση θέσεων : 6982 558549
Άβαταρ μέλους
lofo80

Ευχαριστώ: 0

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 29 Νοέμ 2012, 12:00

xoulk13 έγραψε:Είδε κανείς "το μεγάλο μας τσίρκο"; Αξίζει να πάω πριν τελειώσει;

Το είδα χτες τελικά. Προσωπικά μου άρεσε πολύ
(και όχι μόνο σε μένα προφανώς: το θέατρο ήταν γεμάτο και έπεσε πολύ χειροκρότημα τόσο κατά τη διάρκεια του έργου,συνεχώς, όσο και στο τέλος βέβαια).
Μεγάλες αλήθειες, "λαϊκά" δοσμένες, μεσω σατιρικών και δραματικών επεισοδίων/σκηνών από την ελληνική ιστορία και πορεία ανα τους αιώνες.
Τρομερή μουσική (ο ίδιος ο Ξαρχάκος -αθόρυβα και διακριτικά, παρά το μέγεθος του ονόματός του- στη σκηνή διευθύνει την μικρή ορχήστρα) και τραγούδια (μέσα στα οποία το αγαπημένο μου -από τα σχολικά ακόμα χρόνια που του λέγαμε στη γιορτή του πολυτεχνείου- "Προσκύνημα").
Πολύ καλές οι ερμηνείες ηθοποιών αλλά και του νεαρού τραγουδιστή (ο οποίος ίσως και να αδικείται λιγουλάκι καθώς συγκρίνεται ασυναίσθητα με τον μεγάλο Ν. Ξυλούρη που είχε τον ίδιο ρόλο στην αρχική παράσταση των Καρέζη-Καζάκου που είχε ανέβει το 1973, επι χούντας. Παρεπιπτόντως, η ιστορία της παράστασης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, όσο και η ίδια η παράσταση, και μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να τη βρει με σχετική αναζήτηση στο ιντερνετ, ενω υπάρχουν αποσπάσματα και τραγούδια και στο γιου τιουμπ).
Να πάτε.-

ΣΗΜ. Οι παραστάσεις τελειώνουν την κυριακή 9/12. Παίζεται από τετάρτη έως κυριακή.
λαικές απογευματινές (τεταρτη και σαββατο) και φοιτητικό στα 15€. υπάρχουν και εισιτηρια με 10€ ενώ δέχεται και κάρτα αθηνοράματος (για όλες τις παραστάσεις πλην των λαϊκών).
Κράτηση απαραίτητη, γινεται χαμός.

και το ομωνυμο τραγουδι απο την 1η εκτελεση των Ξυλούρη-Καρέζη:
http://www.youtube.com/watch?v=eFhLb0r_kCg
τι να πει κανεις...
Τελευταία επεξεργασία από π@πί και 30 Νοέμ 2012, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις,
όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός
χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Don Gregorio, La lengua de las mariposas
Εικόνα
-----------------------
Διακινδύνευσε να γίνεις αυτός που μπορείς να είσαι...
Άβαταρ μέλους
π@πί

Ευχαριστώ: 5

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 01 Δεκ 2012, 09:22

Ευχαριστώ για το feedback! Θα φροντίσω να κλείσω την επόμενη βδομάδα! :cool:
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 01 Δεκ 2012, 17:41

^^ φροντίστε πάντως έγκαιρα για κράτηση για να πετύχετε και καμιά θέση της προκοπής :up:
πάρε ακόμα και σήμερα-αύριο αν είναι δυνατόν... (για να καταλάβεις: εγώ πήρα να κλείσω από την πέμπτη για την επόμενη τετάρτη -σχεδόν μια βδομάδα νωρίτερα δηλαδη- και οι επιλογές μας ήταν 10η σειρα στο πλάι ή 15η σειρά για κέντρο)

Περιμένω εντυπώσεις :cool:
.
Pablo Neruda
-----------------------
En los libros pueden refugiar nuestros suenos para que no se mueren por el frio...
(=στα βιβλία μπορούν να βρουν καταφύγιο τα όνειρά μας για να μην πεθάνουν απ'το κρύο)
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 02 Δεκ 2012, 02:11

Π@πι η κράτηση γίνεται απλά τηλεφωνικά ή πρέπει κανείς να κλείσει ηλεκτρονικά εισιτήρια;
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 02 Δεκ 2012, 21:18

Γινεται τηλεφωνικη κρατηση, και καλο θα ηταν να παραλαβει κανεις τα εισιτηρια τη μερα της παραστασης καμια ωρα πριν την εναρξη. Πχ εμεις πηγαμε στις 5 να παρουμε τα εισιτηρια (η παρασταση αρχιζε στις 6) και δεν ειχε ουτε κοσμο ουτε τιποτα, μια χαρα. Απο τις 5.30 και μετα ειχε ουρα στο ταμειο.
Τα ταμεια παντως νομιζω ειναι ανοιχτα ολη μερα, 9.00-21.00.

Spoiler:
καιρο εχει να σε παρει το ματι μου εσενα καλε, που εχαθης?! κι εσυ και ο αυτοκρατωρ! :up:
.
Pablo Neruda
-----------------------
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 07 Δεκ 2012, 15:23

Το είδα τελικά "το μεγάλο μας τσίρκο". Ωραία παράσταση με τα όλα της, σαν ιστορική επιθεώρηση που δεν το τραβάνε πολύ για να γίνει η αναγωγή με το (εκάστοτε) σήμερα. Ωραίο βράδυ ήταν.
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 08 Δεκ 2012, 22:05

..ειδα στο θεατρο τεχνης καρολος κουν ο πατερας.του Στριντμπεργκ.http://www.theatro-technis.gr/NewPlayEl ... PlayId=327
μετρια θα ελεγα αλλα με πολυ καλη ερμηνεια απο τους δυο πρωταγωνιστες. :flower:
σε βαζει ισως να σκεφτεσαι κ πραγματα για τη σχεση των ανθρωπων,των δυο φυλων κ των διαφορων που αντιμετωπιζουν στη σχεση μεταξυ τους κλπ κλπ..
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 27 Δεκ 2012, 01:45

Xρόνια πολλά και καλά στα φορουμόπαιδα! :huglove: :huglove:
Εχει κάποιος να προτείνει καμιά αξιόλογη παράσταση τώρα που είναι Χριστούγεννα και όπως και να το κάνουμε, έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο;;; :happy:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Re: Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 27 Δεκ 2012, 02:10

Να πας στον Σεφερλή :woohoo:
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ.
Ευχαριστώ: 20

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 27 Δεκ 2012, 10:42

Σιρενιτα εγω θα σου προτεινα την Οδυσσεια που παιζεται στο Εθνικο, αν και γινεται χαμος και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις εισιτηρια αμεσα, αλλα αξιζει να δεις αυτη την παρασταση. Επισης εχω ακουσει καλα λογια για το Καθε Πεμπτη Κυριε Γκρην με τον Μιχαλακοπουλο που παιζεται στο θεατρο Ανεσις και για το εργο του Μπρεχτ που παιζεται με τον Καζακο στο θεατρο Τζενη Καρεζη. :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 28 Δεκ 2012, 10:29

@Sirenita Έχω ακούσει καλά λόγια για το La nonna, το είδε η αδερφή μου και της άρεσε πολύ. Είναι μαύρη κωμωδία, δες εδώ
Επίσης, πρέπει να είναι ωραίο το Αυτά τα φαντάσματα, σκεφτόμουν να το δω...
Α, κλείσαμε εισιτηριάκια για το 'Να ζει κανείς ή να μη ζει", θα επιστρέψω μ'εντυπώσεις...
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 28 Δεκ 2012, 23:56

souzanaa έγραψε:Να πας στον Σεφερλή :woohoo:

Σεφερλή;; :confused:
Παλαιότερα, έβγαζε καλές επιθεωρήσεις, όπως το "ΠΑΣΟΚ μου sorry" :up: , αλλά τα τελευταία χρόνια κάτι επιθεωρήσεις του που είχα δει στην τηλεόραση μου φάνηκαν φοβερά ανιαρές, χωρίς καλό χιούμορ και γενικά πολύ κοψοφλέβικες. :thumbdown:
Και βασικά, αυτό το λέω εγώ που ήμουν πολύ μεγάλη φαν του Μάρκου!! :lola:
Νταξ, και ακόμα είμαι γιατί ο άνθρωπος έχει μυαλό και πολύ καλό χιούμορ αλλά δεν ξέρω τι έχει πάθει και δεν το χρησιμοποιεί καθόλου στις τελευταίες του παραστάσεις. :peace: :peace:
Πάντως, για μένα ο θάνατος του Μουστάκα σήμανε και τον θάνατο των καλών επιθεωρήσεων. :confused: :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 07 Ιαν 2013, 01:35

Οσο πιο γρηγορα, κουκλοθεατρο. Ειχα πολλα χρονια να δω και μου αρεσε πολυ. Μια γλυκοπικρη ιστορια, βασισμενη στην ταινια "Τα παιδια του Παραδεισου".
Οι κατασκευες τους ηταν καλοφτιαγμενες και ποσο ζηλευω αυτη την ωραια κινηση που κανουν. Το μονο λιγο αρνητικο ειναι οτι απο την περιγραφη της παραστασης εγω περιμενα οτι θα ειχαν συνδυασει περισσοτερο μαυρο θεατρο με κουκλοθεατρο, αλλα μονο σε μια μικρη σκηνουλα υπηρχε. Κριμα γιατι θα γινοταν ακομα πιο ενδιαφερον, μιας και δεν εχω δει ποτε μου παρασταση μαυρου θεατρου απο κοντα.

Για οποιον ενδιαφερεται να παει, θα παιξει αλλη μια τελευταια παρασταση την επομενη Κυριακη:
Θεατρο Olvio
Ιερα Οδος 67 & Φαλαισίας 7, Γκαζι

http://www.youtube.com/watch?v=KXaOGmASKqk

Επεξεργασία: Αααα και ξεχασα να γραψω οτι η μουσικη ηταν υπεροχη!!!
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 07 Ιαν 2013, 10:04

Ωραίο ήταν το "Να ζει κανείς ή να μη ζει", είχε πλάκα, αν και το περίμενα ακόμα πιο αστείο.
Σε κάποιες φάσεις πονούσαν τα μάγουλά μου από τα γέλια προς το δεύτερο μέρος ειδικά.
Δεν μπορώ να πω κάτι ιδιαίτερο για τη μουσική. Τα σκηνικά καλά ήταν αλλά γύριζαν και με ζάλιζαν :-P
Οι περισσότεροι έπαιζαν μια χαρά, αν εξαιρέσεις κάποιες υπερβολές στο στυλ μερικών.
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LondonCalling » 07 Ιαν 2013, 21:27

Τη πρωτοχρονια ειδα το "Ο Σέρλοκ Χολμς και ο σκύλος των Μπάσκερβιλ". Πολυ καλοοοο, φτηνο εισιτηριο σχετικα, εξαιρετικοι ολοι οι ηθοποιοι, περνας καλα 3 ωριτσες και γελας (χρειαζεται αυτη την εποχη) :clapping:
BE STRONG I whispered to my Wi-Fi signal.
Άβαταρ μέλους
LondonCalling
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 16 Ιαν 2013, 11:41

π@πί έγραψε:Επίσης, είδα ότι ξαναπαίζεται και φέτος η "Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου", με τη Νένα Μεντή να δίνει ρέστα σε μια καταπληκτική ερμηνεία σε έναν ρόλο που τείνει να γίνει μύθος στα ελληνικά θεατρικά δρώμενα.
Η απίστευτη και άκρως επεισοδιακή ζωή της μεγάλης ελληνίδας στιχουργού Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου (έχει γράψει πάρα πολλά από τα πασίγνωστα λαϊκά τραγούδια που ακούγονται μέχρι σήμερα). Μονόλογος μεν, καθόλου κουραστικός δε, δεν καταλαβαίνεις πως περνάει η ώρα. Με πικρές αλλά και πολλές αστείες στιγμές.
Πολύ αξιόλογη παράσταση, προσωπικά, είναι από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει.
(την είχα δει πρόπερσι που ξαναπαιζόταν -επί δυο χρόνια νομίζω τότε- και έπρεπε να κλείσεις εισιτήρια ένα μήνα νωρίτερα...τώρα πια δεν ξέρω πως είναι από κόσμο)

Μετά από 2 σχεδόν χρόνια, επιστρέφει πάλι η τρομερή αυτή παράσταση, που όλοι όσοι την έχουν δει, ανεξαιρέτως γούστου, την κατατάσσουν μέσα στο τοπ 3 παραστάσεων που έχουν δει στη ζωή τους.
Την ξαναείδα (2η φορά) χτες με φίλους που την έβλεπαν για 1η φορά και οι οποίοι ενθουσιάστηκαν (τόσο μάλιστα που μετά θέλησαν να πάμε και στο καμαρίνι της Νένας Μεντή να της δώσουμε τα ταπεινά μας συγχαρητήρια και από κοντά. Παπεπιπτόντως, η ίδια -αν και προφανώς εξουθενωμένη από μονόλογο 1,5 ώρας χωρίς διάλειμμα- ήταν εξαιρετικά ευγενής, καταδεχτική, και δε βιαζόταν να μας "ξεπετάξει").
Αν και παίζεται για 4η ουσιαστικά σεζόν, το θέατρο ήταν κατάμεστο και στο τέλος χειροκροτούσε επί 5λέπτου σχεδόν (πάνω από το μισό όρθιο μάλιστα. οι δε άλλοι μισοί βαριόντουσαν να κουνήσουν τον κ@λο τους, δεν εξηγείται αλλιώς).
Συγκινητική αλλά και αστεία και επενδεδυμένη με τόσο όμορφα -αθάνατα- λαϊκά τραγούδια, μια εξαιρετική παράσταση. :worthy:
να πάτε όλοι τωρα!
(και σε όποιον πάει και δεν αρέσει να έρθει να του κάνω δώρο το εισιτήριο, αμα τον πάρω στο λαιμό μου.- :peace: )

Παίζεται Κυριακή στις 6μμ και Δευτέρα-Τρίτη στις 9:15μμ, στο θέατρο Χώρα (Κυψέλη).
Τα εισιτήρια κοστίζουν 16€ (κανονικό-πλατεία) και 13€ (φοιτητικό-ανέργων και στον εξώστη).

..Δε βαριέσαι. Τι παίρνει κανείς μαζί του; Μήπως μπορούμε ν’ αλλάξουμε και τίποτα; Διαβάσατε τους αστροναύτες που είδαν τη γη και ανέτελλε; Ε, λοιπόν, σ’ αυτό δα το άστρο βρισκόμαστε κι εμείς αυτή την ώρα που μιλούμε, μαζί με τόσους άλλους... Εδώ σταυρώθηκε ο Χριστός, εδώ ήπιε ο Σωκράτης το κώνειο, εδώ έπαιξε η κυρία Ευτυχία χαρτιά και τα ‘χασε… Εδώ είναι όλα! Μικρές χαρές, μεγάλες λύπες, άνθρωποι μικροί, μεγάλοι άνθρωποι… Εγώ πάντα έτσι ήμουνα. Να φάμε και να πιούμε σήμερα, "η γαρ αύριον μεριμνήσει τα εαυτής"...

(Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, τελευταία συνέντευξη, 1970)
Τελευταία επεξεργασία από π@πί και 16 Ιαν 2013, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
.
Pablo Neruda
-----------------------
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό π@πί » 27 Ιαν 2013, 17:45

Είδα προχτες το εργο Η κατάρα της Ιρμα Βεπ.
Παίζεται για 2η χρονιά (από πέρυσι ήθελα να το δω βασικά). Ουσιαστικά πρόκειται για (μαύρη) κωμωδία ή καλύτερα φάρσα/παρωδία "τρόμου", μυστηρίου και υπερφυσικού που περιλαμβάνει μυστηριώδεις θανάτους, περίεργους υπηρέτες, βαμπίρ, λυκανθρωπο, μούμια, πολλές αναφορές σε Ρεβέκκα αλλά και έργα των αδελφών Μπροντέ, τον Δράκουλα αλλά και αποσπάσματα από Σαίξπηρ, Ουάιλντ και Τσέχωφ!
Ἐργο γραμμένο για 2 ηθοποιούς (πάντα του ιδίου φύλου) που αλλάζουν συνεχώς κοστούμια υποδυόμενοι και τους 8 χαρακτήρες του! Από μόνες τους αυτές οι συνεχείς (εν)αλλαγές είναι εντυπωσιακές και προσθέτουν πόντους στη συνολική καλή εικόνα της παράστασης.
Πιστεύω θα γελάσετε πολύ! Οι ερμηνείες πολύ καλές και οι χαρακτήρες όλοι ξεκαρδιστικοί (προσωπικά τρελαινόμουν με τον Κρατερό Κατσούλη στο ρόλο της Λαιδης Αλμπα!). Εμείς πάντως περάσαμε πολύ καλά!

Θέατρον, Ιδρυμα Μειζονος Ελληνισμού
Κάθε Παρασκευή και Σάββατο στις 9.15.
εισιτήρια: 15€ κανονικό, 10€ ανέργων/φοιτητών κλπ.
ΥΓ: κυκλοφορούν αυτήν την περίοδο σε σάιτ προσφορών στο ιντερνετ κουπόνια για είσοδο 2 ατόμων με 15€. (με τέτοιο πήγαμε και εμείς).

http://www.theatron254.gr/index.php?pid=4&eid=137
Τελευταία επεξεργασία από π@πί και 27 Ιαν 2013, 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
.
Pablo Neruda
-----------------------
Εικόνα
-----------------------
Άβαταρ μέλους
π@πί

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 27 Ιαν 2013, 19:34

Είδα μες στα Χριστούγεννα την Αγία Ιωάννα των Σφαγείων.
Το έργο αξίζει και μόνο για να ακούσεις αυτά που έγραψε ο Μπρεχτ το 1929, με τη μεγάλη οικονομική κρίση. Δυνατό, επίκαιρο όσο ποτέ, δε χάνεις ποτέ το ενδιαφέρον σου κατά τη διάρκεια της παράστασης.
Ο Χειλάκης ως στυγνός επιχειρηματίας μου άρεσε πάρα πολύ καθώς και η Ουζουνίδου ως η φτωχή εργαζόμενη στα σφαγεία. Επίσης, καλός ήταν και ο Οικονόμου (ο βοηθός του Χειλάκη) καθώς και το σύνολο των ζητιάνων. Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τη Βολιώτη, ήταν μεν καλή, αλλά δεν ενθουσιάστηκα.
Η λιτή συνοδεία του cello (ελπίζω να το πέτυχα :tease: ) έδινε δραματικό τόνο στην ιστορία.
Η σκηνοθεσία δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα, αν και η ένταση της παράστασης και του κειμένου, με έκανε να την ξεχάσω. Βρήκα ενοχλητικό το βίντεο που έπαιζε όλη την ώρα και δεν έλεγε να σταματήσει. Πολλές φορές η δράση ήταν παράλληλη (και μπροστά και πίσω) και σε συνδυασμό με το βίντεο και τις λεζάντες δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ ή να επικεντρώσω την προσοχή μου σε όλα. Ευτυχώς μετά το πρώτο 45λεπτο έφτιαξε. Δε μου άρεσε που εναλλασσόταν η φωνή με το μικρόφωνο, τη μία φώναζε, την άλλη δεν ακουγόταν, την άλλη ήταν κανονική.

Οταν πήγα εγώ δεν είχε διάλειμμα (παράσταση 2 ωρών και κάτι), αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε. Ισα ίσα ήμουν απερίσπαστη και το ευχαριστήθηκα. Το μόνο κακό ήταν τα πολύ άβολα καθίσματα του Ακροπόλ :thumbdown: (πιάστηκε ο κώλος μου)
Προσωπικά, μου άρεσε πάρα πολύ παρόλα τα αρνητικά της, τα οποία τα εντόπισα αρκετή ώρα μετά την παράσταση γιατί το κείμενο και η ένταση με είχε αφήσει έτσι ::O: ::O: ::O: :eek:

Παίζεται Τετάρτη με Κυριακή στο Ακροπόλ και τα εισιτήρια κυμαίνονται από 10 έως 25 ευρώ.
Κατά τη γνώμη μου των 10 δεν αξίζουν γιατί οι θέσεις είναι πίσω πίσω στον εξώστη και δε βλέπεις τίποτα. Το φοιτητικό είναι στα 15 (λίίίγο τσιμπημένο), αλλά τουλάχιστον έχεις καλή θέση και βλέπεις και καλά :cool:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Θέατρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 27 Ιαν 2013, 20:47

Sirenita Galactica έγραψε:Η λιτή συνοδεία του cello (ελπίζω να το πέτυχα :tease: ) έδινε δραματικό τόνο στην ιστορία.

loooool το πέτυχες, κ είναι σα να διαβάζω κριτική σε εφημερίδα :lola: :lola:
Πωω μου θύμισες τότε που καθόμουν κ διάβαζα το μάθημα για τη χρήση των μουσικών οργάνων σε όπερες κ θεατρικές παραστάσεις!
Είναι ωραίο πάντως να βλέπεις πώς μπορεί το κάθε όργανο- αν χρησιμοποιηθεί κατάλληλα- να αλλάξει τελείως το ύφος της κάθε σκηνής...
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες