filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mcnulty » 24 Ιουν 2015, 10:57

Παιδιά γεια σας,ενδιαφέρομαι και γω να δώσω κατατακτήριες φέτος και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τα βιβλία και την ύλη..Μπορείτε να με προσθέσετε στο skype,?Ονομα markella.bis.
Απο βιβλία έχω μόνο τα 2 του feldman ,υπάρχει κάποιος που να έχει τα υπόλοιπα και να μπορεί να μου τα δανείσει ,επι πληρωμή?Ποιά ακριβώς είναι τα υπόλοιπα βιβλία που χρειάζονται?Ρωτάω σε περίπτωση που χρειαστεί να τα αγοράσω να μην κάνω κάποιο λάθος και πάρω κάποιο που δεν χρειάζεται γιατί οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες..Εάν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει πολυ καθώς δεν έχω αρχίσει το διάβασμα ακόμα και θα κερδίσω πολύτιμο χρόνο .Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
mcnulty

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elina_angelbaby » 24 Ιουν 2015, 14:48

Καλησπέρα στο φορουμ. Σκοπεύω να δώσω κι εγώ κατατακτήριες φέτος τον Δεκέμβρη, αλλά δυστυχώς δεν έχω ιδέα που μπορώ να βρω την ύλη που πρέπει να διαβάσουμε. Πώς μπορώ να μάθω λεπτομέρειες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Ελίνα
Άβαταρ μέλους
elina_angelbaby

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elina_angelbaby » 24 Ιουν 2015, 14:56

Πολύ ενδιαφέρο αυτό που λες, και μάλιστα όταν δεν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις τα βιβλία. Αλήθεια μπορείς να περάσεις χωρίς φροντιστήριο? Έγραψα και νωρίτερα στο φορουμ, και τώρα διαβάζω τα γραφόμενά σας, θα ήθελα πολύ να τα καταφέρω και κλάθε βοήθεια στο τί να ψάξω απο βιβλιογραφία είναι πραγματικά ανεκτίμητη. Έχετε και ομάδα στο fb ή στο skype που μπορώ να σας βρώ??

Κ.Ε. έγραψε:
marykadi έγραψε:Καλησπερα και απο μενα!!Συγχαρητηρια σε ολους οσους περασαν!
Εγω με τη σειρα μου θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι τα βιβλια που πρεπει να παρω? Θα δωσω φετος κατατακτηριες και απο ο,τι ειδα στην υλη δεν εχει σχετικη βιβλιογραφια. :cry:
Μπορει να με βοηθησει καποιος?

Ένας ασφαλής μπούσουλας είναι να διαβάζουμε τα διδασκόμενα συγγράμματα.
Άβαταρ μέλους
elina_angelbaby

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia06 » 24 Ιουν 2015, 15:04

mcnulty έγραψε:Παιδιά γεια σας,ενδιαφέρομαι και γω να δώσω κατατακτήριες φέτος και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τα βιβλία και την ύλη..Μπορείτε να με προσθέσετε στο skype,?Ονομα markella.bis.
Απο βιβλία έχω μόνο τα 2 του feldman ,υπάρχει κάποιος που να έχει τα υπόλοιπα και να μπορεί να μου τα δανείσει ,επι πληρωμή?Ποιά ακριβώς είναι τα υπόλοιπα βιβλία που χρειάζονται?Ρωτάω σε περίπτωση που χρειαστεί να τα αγοράσω να μην κάνω κάποιο λάθος και πάρω κάποιο που δεν χρειάζεται γιατί οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες..Εάν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει πολυ καθώς δεν έχω αρχίσει το διάβασμα ακόμα και θα κερδίσω πολύτιμο χρόνο .Ευχαριστώ!

Γεια σου! Ως προς τα βιβλία, για εξελικτική του Feldman καλύπτουν την ύλη μια χαρά κι εγώ αυτά έχω. Για κοινωνική ψυχολογία πήρα του Hoggs εκδόσεις Gutenberg. Εκεί υπήρχε ένα θέμα με την αντιστοίχιση των κεφαλαίων. Κοιτώντας παλαιότερες δημοσιεύσεις στο Forum αλλά και με προσωπικό ψάξιμο, βρήκα ότι είναι μέσα τα κεφάλαια 1-5-6-8-15. Όλα τα υπόλοιπα "κενά" καλύπτονται από το βιβλίο της Γκαρή(επιμέλεια) - "Διαπροσωπικές σχέσεις". Και τέλος για την γνωστική πήρα το βιβλίο του Ρούσσου "Γνωστική ψυχολογία οι βασικές διεργασίες" και μετά είχα ακούσει ότι προτείνονται του Eysenck και του Stenberg. Κοιτώντας στο ίντερνετ τα περιέχομενα του καθενός, προτίμησα το δεύτερο γιατί ήταν κατανεμημένα με μεγαλύτερη σαφήνεια τα κεφάλαια. Εγώ πιο πολύ έψαχνα για σημειώσεις από την πλευρά μου. Και υπάρχουν στο forum σε pdf οπότε μπορείς να ενισχύσεις το διάβασμα σου και με αυτές. Προσωπικά θα τις εκτυπώσω για επανάληψη. Από εκεί και πέρα ελπίζω να βρεις και τα βιβλία που σου λείπουν ή αν μένεις Αθήνα να τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη του τμήματος. Καλό διάβασμα και καλή υπομονή.
Άβαταρ μέλους
Sofia06

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elina_angelbaby » 29 Ιουν 2015, 19:26

Olga123 έγραψε:Καλησπέρα! Πολλοί θα έχετε ψάξει το γκρουπ στο skype "Katataktiries Psy Group",όπως σας ενημέρωσε με όλη την καλή πρόθεση ο Andyelma. Όμως παιδιά, το skype δεν λειτουργεί έτσι. Δεν μπορείς να βρεις γκρουπ. Ο μόνος τρόπος είναι να σας προσθέσω εγώ, στέλνοντάς μου το mail ή το skype name σας. Το τονίζω γιατί δεν θέλω να υπάρξει κανείς που να θέλει να συμμετάσχει στο group και να μην μπορέσει. :up:

Γειά σου Όλγα. Αν θέλετε προσθέστε κι εμένα, skype name : elinaki0608

ευχαριστώ, ελίνα
Άβαταρ μέλους
elina_angelbaby

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Remedy » 01 Ιούλ 2015, 19:41

Γεια σας,
υπάρχει αυτή η ομάδα στο skype? Aν θέλετε να με προσθέσετε στη συζήτηση του σκαιπ για τις κατατακτήριες (όνομα corona_radiata).
Ευχαριστώ

Ισμήνη
Άβαταρ μέλους
Remedy

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria11/10 » 06 Ιούλ 2015, 15:46

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω και γω για την ύλη. Αυτό που με δυσκολεύει είναι να αντιστοιχίσω την ύλη με τα κεφάλαια
των βιβλίων. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πεί συγκεκριμένα σελίδες ή κεφάλαια και από ποιά βιβλια;
Ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλους!
Άβαταρ μέλους
maria11/10

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ratm » 06 Ιούλ 2015, 21:56

Καλησπέρα,

θα δώσω κατατακτήριες για ψυχολογία και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με τα βιβλία και την αντιστοίχηση της ύλης. Τα βιβλία που έχω είναι τα εξής:

1) Εξελικτική Ψυχολογία του Παρασκευόπουλου. Θεωρείτε ότι με καλύπτει με την ύλη ή είναι απαραίτητο του Feldman;

2) Κοινωνική Ψυχολογία του Δημητρίου Γεώγρα, της Κοκκινάκη, του Nicolas Roussiau επιμέλεια Κλήμης Ναυρίδης. Και Διαπροσωπικές Σχέσεις των Dorothy Miell & Rudi Dallos με επιμέλεια Αικατερίνη Γκαρή. Χρειάζεται κάποιο άλλο βιβλίο;

3) Γνωστική Ψυχολογία του Stemberg και του Nicky Hayes επιμέλεια Ευκλείδη. Χρειάζεται κάποιο άλλο βιβλίο;

Όποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει με την αντιστοίχηση της ύλης με αυτά τα βιβλία θα με βοηθούσε πολύ. Κάθε άποψη δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
ratm

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eirini1989 » 11 Ιούλ 2015, 16:56

Καλησπέρα !
Μηπως θα μπορουσατε να με προσθεσετε στην ομαδα του skype για τις κατατακτηριες ? το ονομα ειναι eirini gini .
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
Άβαταρ μέλους
eirini1989

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emma_90 » 14 Ιούλ 2015, 18:39

Γεια σας παιδιά!

Μήπως θα μπορούσαν να δοθούν κάποιες πληροφορίες και στους μη έχοντες skype;
Tα προτεινόμενα συγγράμματα είναι πράγματι τα ακόλουθα;
α) Εξελικτική ψυχολογία: το βιβλίο του Feldman
β) Γνωστική ψυχολογία: τα δύο βιβλία του Ρούσσου
γ) Κοινωνική ψυχολογία: το βιβλίο των Miell, Dallos και Γκαρή και το βιβλίο των Hogg και Vaughan
Επίσης, θα προτείνατε το δανεισμό των βιβλίων από τη βιβλιοθήκη και τη φωτοτύπηση αυτών; H βιβλιοθήκη επιτρέπει το δανεισμό των βιβλίων για περισσότερες από μία μέρες ή ο δανεισμός γίνεται αυθημερόν;

Σας ευχαριστώ πολύ!Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
emma_90

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Niobi » 05 Αύγ 2015, 13:14

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες φέτος και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τα βιβλία και την ύλη. Επειδή έχω "χαθεί" με την αξιοπιστία των φροντιστηρίων καθώς λένε όλοι τα ίδια, αν έχει κάποιος να μου προτείνει φροντιστήριο στην Αθήνα σε pm θα με εξυπηρετούσε απίστευτα. Ενημερώστε με σε ποιον πρέπει να στείλω pm για να με προσθέσετε στην ομάδα του skype.
Ευχαριστώ εκ των πρότερων, καλή μέρα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Niobi

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filipposfil89 » 16 Αύγ 2015, 13:51

καλησπερααα,

Παιδιά τελικα υπαρχει καποιο γρουπακι για τις κατατακτήριες?( υλη κτλπ?) Γενικα τι παιζει? πως μπορουμε να οργανωθούμε ολοι εμεις που δίνουμε τον Δεκέμβρη
Το σκυπε μου ειναι filippos.filippidis2
facebook: filippos filip

ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Άβαταρ μέλους
filipposfil89

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 16 Αύγ 2015, 14:19

Μπορείτε να προσθέσετε και εμένα???
Θα το εκτιμούσα πολύ!
niovi2505

Ευχαριστώωω!!!
Άβαταρ μέλους
lavcost

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Όλγα Δ » 18 Αύγ 2015, 12:08

filipposfil89 έγραψε:καλησπερααα,

Παιδιά τελικα υπαρχει καποιο γρουπακι για τις κατατακτήριες?( υλη κτλπ?) Γενικα τι παιζει? πως μπορουμε να οργανωθούμε ολοι εμεις που δίνουμε τον Δεκέμβρη
Το σκυπε μου ειναι filippos.filippidis2
facebook: filippos filip

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Όντως βρε παιδια υπαρχει; Υποθετω πως οχι πια, μιας κ οι υποψηφιοι εδωσαν περυσι! Λογικα οι φετινοι θα δημιουργησουν καποια ομαδα κλπ
Άβαταρ μέλους
Όλγα Δ

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 18 Αύγ 2015, 21:40

Μπορουμε να δημιουργησουμε εμεις μια ομαδα και οσοι πιστοι ας προσελθουν :happy:
Άβαταρ μέλους
lavcost

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filipposfil89 » 20 Αύγ 2015, 00:11

φτιαχνω ομαδα στο facebook ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ 2015
Άβαταρ μέλους
filipposfil89

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Όλγα Δ » 20 Αύγ 2015, 12:27

Δεν μου εμφανιζει καποιο αποτελεσμα στην αναζητηση της ομαδας.. :wink:
Άβαταρ μέλους
Όλγα Δ

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lavcost » 20 Αύγ 2015, 14:33

ουτε σε εμενα! οταν μπορεις επιβεβαιωσε μας οτι την εφτιαξες :) ευχαριστουμε!
Άβαταρ μέλους
lavcost

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filipposfil89 » 20 Αύγ 2015, 19:33

περιεργο που δεν το βγαζει....

το λινκ ειναι : https://www.facebook.com/groups/720776374734839/
Άβαταρ μέλους
filipposfil89

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anisa.petrai » 02 Σεπ 2015, 21:27

Μπορειτε να με βαλετε και μενα στη ομάδα λεγομαι anoulapetrou sto skype!Επίσης ψαχνω για τα βιβλια ποιο παιρνουμε για μεθοδολογια και ερευνα απο αυτα που προτεινει?
Τελευταία επεξεργασία από anisa.petrai και 02 Σεπ 2015, 21:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
anisa.petrai

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες