filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Γραμματεία -Προβλήματα-Απορίες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evrosrt » 15 Σεπ 2012, 15:25

Ευχαριατώ πολύ VizardNick..Βασικά είχα μπερδευτεί λίγο, γιατί πίστευα ότι δεν γίνεται να συμπίπτουν ανεξαρτήτως ετών..Έτσι φυσικά εξηγείται απόλυτα το πράγμα. Θα δω τι μπορεί να γίνει με την παρακολούθηση, μάλλον το βλέπω για Γνωστική γιατί εγώ είμαι στο νέο πρόγραμμα και είναι υποχρεωτικό.. :thxx: και πάλι.
Άβαταρ μέλους
evrosrt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΙΡΗ Χ. » 16 Σεπ 2012, 12:52

Η γραμματεια θα είναι ανοιχτή τη Δευτέρα; Απεργούν και αυτοί;
Άβαταρ μέλους
ΜΑΙΡΗ Χ.

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 16 Σεπ 2012, 13:54

Λογικά θα είναι ανοιχτή!Δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση που να μας ενημερώνει ότι κάνουν απεργία ή έστω αποχή.Μόνον οι καθηγητές έχουν απεργία,όχι το υπόλοιπο προσωπικό του πανεπιστημίου.
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EvaT » 21 Σεπ 2012, 15:49

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι από το Φιλολογικό και είχα δώσει ως μάθημα επιλογής την "ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ" με διδάσκοντα τον κ. Μπεζεβέγκη. Το μάθημα δόθηκε κανονικά στις 12/9 που ΔΕΝ είχαν απεργία οι καθηγητές. Από 13/9 και μετά όμως, ξεκίνησε η απεργία. Ξέρει κανείς αν και πότε θα βγουν τα αποτελέσματα? Τώρα με την απεργία διορθώνονται γραπτά??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
EvaT

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evrosrt » 28 Σεπ 2012, 13:17

Καλησπέρα παιδιά..Άν μπορούσε να μου λύσει κάποιος μια απορία θα ήμουν ευγνώμων..Ήμουν στο 8ο εξάμηνο το εξάμηνο που μας πέρασε. Θα είμαι επί πτυχίω μόλις γραφτώ στο καινούριο εξάμηνο, σωστά; Ρωτάω γιατί θέλω να δώσω ένα μάθημα σε αυτή εδώ την εξεταστική και σε περίπτωση που ισχύσουν οι εξετάσεις μόνο για τους επί πτυχίω όπως συνέβη πέρυσι, θα ήθελα να γνωρίζω αν δικαιούμαι να δώσω το μάθημα ή όχι..Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τη βοήθεια και καλή συνέχεια σε όλους! :thxx:
Άβαταρ μέλους
evrosrt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 28 Σεπ 2012, 14:51

Πέρσι είχαν δώσει και οι τεταρτοετείς
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evrosrt » 28 Σεπ 2012, 15:17

To γνωρίζω ότι είχαν δώσει και οι τεταρτοετείς πέρσι, προφανώς αν ισχύσει και τώρα, σε αυτή την περίπτωση δεν τίθεται ζήτημα. Απλά ρώτησα τι ισχύει γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα αποφασιστεί ακριβώς σε αυτές τις περιπτώσεις και προσπαθώ να καλύπτω όλα τα ενδεχόμενα (όπως το ότι πιθανόν φέτος μπορεί να αποφασιστεί να δώσουν μόνο οι επί πτυχίω ). Ζητώ συγνώμη αν δεν ήμουν αρκετά σαφής στο προηγούμενο μήνυμά μου..Οπότε αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει υπεύθυνα για το αν θεωρούμαι επί πτυχίω ή όχι αυτή τη στιγμή πραγματικά θα βοηθήσει απεριόριστα και θα έχει την ειλικρινή ευγνωμοσύνη μου. :thxx: και πάλι!
Άβαταρ μέλους
evrosrt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jo2 » 28 Σεπ 2012, 16:17

evrosrt , επί πτυχίω θεωρείσαι από την αρχή του 5ου έτους σπουδών, με την έναρξη των μαθημάτων. Στην επαναληπτική του Σεπτεμβρίου τυπικά θεωρείσαι ό,τι ήσουν την προηγούμενη χρονιά, στην προκειμένη περίπτωση τεταρτοετής. Ωστόσο, προσωπικά, θεωρώ ότι θα αφήσουν και τους τεταρτοετείς να δώσουν αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου...
Άβαταρ μέλους
jo2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evrosrt » 28 Σεπ 2012, 16:30

Jo2 πραγματικά σε ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά! Με βοήθησες πάρα πολύ!! :thxx: και καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
evrosrt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 19 Οκτ 2012, 15:24

μηπως γνωριζει κανεις τις ωρες γραφειου της κας κανελλοπουλου? :help: :help: :help:
Spoiler:
ελπιζω να μην ειμαι σε ασχετη ενοτητα, αποριες λεει... :oops:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ilias-1991 » 30 Οκτ 2012, 22:09

καλησπερα παιδια! χρωσταω τη φιλοσοφια του γ'εξαμηνου (νεωτερα και συγχρονα φιλοσοφικα ρευματα) απ'οτι εχω αντιληφθει συμφωνα με το ωρολογιο προγραμμα το εν λογω μαθημα εχει αντικατασταθει απο ενα αλλο μαθημα (αρχαια φιλοσοφια). ωστοσο, στο my-studies εχει και τα δυο μαθηματα. σημειωτεον ειμαι με το καινουριο προγραμμα σπουδων.
Άβαταρ μέλους
ilias-1991

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 31 Οκτ 2012, 12:15

Νομίζω ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις!Είτε 1) να στείλεις email ή να ρωτήσεις από κοντά τον Στείρη ή τον Πανταζάκο(ανάλογα σε ποιο κλιμάκιο ήσουν,ο Στείρης νομίζω ήταν από Α-Κ και ο Πανταζάκος όλα τα υπόλοιπα)για το τι συμβαίνει με το μάθημα αυτό.Είτε 2)να ρωτήσεις την γραμματεία.
Άποψη μου είναι να στείλεις σε έναν από τους δύο καθηγητές(αν στείλεις στον Στείρη παίζει να σου απαντήσει σύντομα)και να βγάλεις μια άκρη γιατί από την γραμματεία λίγο χλωμό.
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dinaki » 01 Νοέμ 2012, 19:02

Παιδια ΣΟΣ! Ξέρει κανείς τίποτα για αύριο που έχουν απεργία μετρό και ηλεκτρικός τι θα γίνει με την ορκωμοσία;;;;; δε φτάνει που ορκίζομαι, θα διαβάσω και τον όρκο γμτ, και δεν ξέρω καν πώς θα πάμε όλοι εμείς. αν υπάρχει αναβολή ή αν ξέρετε κάτι, ή αν είστε στην ίδια φάση ενημερώστε με εγώ σήμερα έμαθα ότι θα γίνει έτσι το θέμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dinaki

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jo2 » 01 Νοέμ 2012, 19:53

Κι εγώ την ίδια απορία έχω... Φαντάζομαι αν αλλάξει κάτι θα μας πάρουν τηλέφωνο μέχρι το βράδυ... Αλλιώς θα γίνει κανονικά λογικά... Ε;
Άβαταρ μέλους
jo2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MikaelaCharikiopoulou » 08 Ιαν 2013, 21:22

Καλησπερα!Γνωριζει καποιος που μορω να βρω παλια θεματα για τις Ψυχαναλυτικες θεωριες της προσωπικοτητας Ι;Ευχαριστω εκ των προτερων!
Άβαταρ μέλους
MikaelaCharikiopoulou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 09 Ιαν 2013, 12:54

Τσέκαρε εδώ!---> http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=32&t=1225 Και να γνωρίζεις ότι αυτό το topic έχει να κάνει κυρίως με προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές με την γραμματεία(π.χ. προβλήματα με το my-studies).
Για ερωτήσεις που έχουν να κάνουν με ένα μάθημα να ρωτάς στο topic του μαθήματος ή αν έχει να κάνει η απορία σου με παλιά θέματα αναζήτησέ τα στο εξής topic: http://www.filosofiki.eu/viewforum.php?f=32

Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MikaelaCharikiopoulou » 09 Ιαν 2013, 15:11

Σ ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
MikaelaCharikiopoulou

Μέσω κατατακτηρίων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Cons » 25 Φεβ 2013, 18:34

Καλησπέρα παίδες!!

Είμαι πρωτάρα οπότε οι ερωτήσεις που θα κάνω είναι μάλλον χαζές, αλλά παρακαλώ πολύ, μπείτε στον κόπο να με διαφωτίσετε.

-Μπήκα στο Γ' εξάμηνο σπουδών και έμαθα από τη γραμματεία ότι δίνω εξετάσεις κανονικά τον Ιούνιο. Τα μαθήματα, ωστόσο, πότε ξεκινούν; Έχουμε καμία εικόνα;
-Όσον αφορά στα συγγράμμματα, βλέπω επιλογή 1& επιλογή 2 στο mystudies. Πρέπει να πάρω και τα 2 συγγράμματα για το κάθε μάθημα; Ή ο/η καθηγητής-τρια μάς λέει ποιο πρέπει να διαβάσουμε; (επειδή δεν δικαιούμαστε βιβλία και πρέπει να τα αγοράσω/ δανειστώ, λέω να αρχίσω από τώρα το ψάξιμο)
-Έδωσα Θεωρίες Προσωπικότητας για να περάσω, αλλά το ΨΧ43 το χρωστάω. Πήρα απαλλαγή από ΨΧ01, ΨΧ02, ΨΧ61, ΨΧ62 & ΨΧ65. Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό; Θέλω να πω, θα ξαναδώσω ένα μάθημα που έχω περάσει μέσω κατατακτηρίων; Ή παίζει να μου είπε κάτι λάθος η γραμματέας από το τηλ;

Ελπίζω να μη σας ζάλισα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
Cons

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική - Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μέσω κατατακτηρίων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 25 Φεβ 2013, 22:22

Σε πρώτη φάση να σε ενημερώσω για τη δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού των διδακτικών συγγραμμάτων (viewtopic.php?p=740777#p740777) αν δεν το έχεις υπ’ όψιν, για να μην καταφύγεις αμέσως - αν δεν έχεις άλλη λύση - στην αγορά συγγραμμάτων. :tease:

Έχει ήδη δημοσιευθεί η σχετική ΥΑ μέσω της οποίας δίνεται η δυνατότητα μακροχρόνιου δανεισμού από τις βιβλιοθήκες τής Σχολής για εσάς τους κατατακτήριους αλλά και για όσους δίνουν το ίδιο μάθημα 2η φορά αλλά εν τω μεταξύ άλλαξε από την 1η φορά το διανεμηθέν σύγγραμμα. Γι’ αρχή, εσείς θα δανείζεσθε κατά προτεραιότητα.

Θα καταθέσετε στη Βιβλιοθήκη του Τμήματός σας, βεβαίωση από τη Γραμματεία ότι δεν δικαιούσθε δωρεάν διδακτικά συγγράμματα, οι υπάλληλοι της Βιβλιοθήκης μετά από αίτησή σας, θα σας φτιάξουν ατομικό λογαριασμό στο HORIZON και θα μπορείτε να δανεισθείτε μέχρι δύο (2) διδακτικά συγγράμματα για 30 μέρες με δικαίωμα ανανέωσης για 30 επιπλέον ημέρες.

Δεν λύνει οριστικά το πρόβλημά σας αλλά είναι μια κάποια διευκόλυνση. :tease:

Ήδη το Εφορευτικό Συμβούλιο της Βιβλιοθήκης τής Φιλοσοφικής Σχολής έχει πάρει και αυτό τις σχετικές αποφάσεις και οι Γραμματείες οφείλουν να σας ενημερώσουν σχετικά, τις επόμενες ημέρες. :up:

Αναμένετε τις σχετικές ανακοινώσεις από τη Γραμματεία σας! :up:
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 11 Μαρ 2013, 16:33, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Μέσω κατατακτηρίων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Cons » 25 Φεβ 2013, 23:53

:thxx: W.H! Πολύ χρήσιμη πληροφορία, δεν την είχα υπόψην.
Άβαταρ μέλους
Cons

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική - Πρόγραμμα Ψυχολογίας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης