filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maroutzi » 20 Νοέμ 2012, 03:37

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι για το Μεταπτυχιακό της Κλινικής Ψυχολογίας το οποίο απ' ότι έχω υπολογίσει θα προκυρηχθεί το 2013. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος το επίπεδο Αγγλικών που θεωρείται απαραίτητο για την εισαγωγή στο Μεταπτυχιακό. Επιπλέον ξέρω ότι αν κρίνουν πως το επίπεδο σου δεν είναι επαρκές είσαι υποχρεωμένος να δώσεις κάποιες εξετάσεις Αγγλικών, οι οποίες όμως δε γνωρίζω τη μορφή έχουν (π.χ. είναι μετάφραση ενός Αγγλικού κειμένου στα Ελληνικά ή κάτι άλλο;). Εγώ έχω Lower και πίστευα ότι θα είναι επαρκές, όμως έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες!
Άβαταρ μέλους
maroutzi

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos_psych » 20 Νοέμ 2012, 17:52

3. Επιλογή υποψηφίων.......Να έχουν επαρκή γνώση τουλάχιστον μίας ευρωπαϊκής γλώσσας προσκομίζοντας (εφόσον υπάρχει) τεκμήριο επαρκούς κατοχής της.

Εφόσον δε ζητάει συγκεκριμένο πτυχίο, ανώτερο από αυτό που έχεις δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ως προς τα γραφειοκρατικά (το lower γίνεται δεκτό). Τώρα αν εννοείς πως σκέφτεσαι μήπως υπάρχει τόση μεγάλη έκταση ύλης στην αγγλική γλώσσα έτσι ώστε να αναρωτάσαι αν θα τα καταφέρεις και πάλι το θεωρώ απίθανο. Tα αγγλικά θα σου χρησιμεύσουν στην ανάγνωση δημοσιεύσεων που προέρχονται κυρίως από το εξωτερικό,ώστε να κάνεις εργασίες, διπλωματική και λοιπά. Τώρα αν σας έχουν βασική ύλη στα αγγλικά ενώ κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα..τι να πω. Πιθανό αλλά δύσκολο.

Πάντως αν πλοιρείς όλες τις άλλες προϋποθέσεις, όπως γενικό βαθμό στα αμιγώς ψυχολογικά μαθήματα λίαν καλώς, νομίζω πως κακώς σε απασχολούν τα αγγλικά..
Άβαταρ μέλους
nikos_psych

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maroutzi » 20 Νοέμ 2012, 18:44

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τις υπόλοιπες προυποθέσεις. Κ εγώ όταν διάβασα την προκύρηξη στην αρχή κατάλαβα ότι το Lower γίνεται δεκτό και μόνο αν δεν έχεις καποιο χαρτί, τότε περνάς εξετάσεις για να είναι σίγουροι ότι μπορείς να ανταποκριθείς στις εργασίες που ανέφερες. Είχα ακούσει όμως ότι γενικά ζητούν proficiency αλλά ότι δεν είναι και τόσο αυστηροί με αυτό το θέμα οπότε αγχώθηκα κάπως ως προς τις γραφειοκρατίες αλλά όπως είπες κι εσύ δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
maroutzi

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PINK » 02 Ιαν 2013, 22:09

για να κανουμε αιτηση για το μεταπτυχιακο στη κλινικη πρεπει να εχει προηγηθει ορκωμοσια ή απλα να εχουμε βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων?
Άβαταρ μέλους
PINK

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos_psych » 03 Ιαν 2013, 01:26

Πρέπει να έχεις βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών.
Άβαταρ μέλους
nikos_psych

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1702 » 12 Ιαν 2013, 00:00

Καλησπέρα! Ξέρει κανείς ποια είναι πάνω κάτω η ύλη των μαθημάτων για την εισαγωγή στο μεταπτυχιακό και πως είναι η μορφή των θεμάτων;
Άβαταρ μέλους
1702

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maroutzi » 12 Ιαν 2013, 18:24

Αν αναφέρεσαι στο Μεταπτυχιακό της Κλινικής, απ'όσο γνωρίζω, είναι ολόκληρα τα βιβλία μέσα στην ύλη! Όσον αφορά τη μορφή των θεμάτων, δεν έχω ιδέα!
Άβαταρ μέλους
maroutzi

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos_psych » 14 Ιαν 2013, 14:24

Για όσους ενδιαφέρονται, βγήκε η προκήρυξη για το ΠΜΣ Κλινική Ψυχολογία, Ε.Κ.Π.Α.

http://www.psych.uoa.gr/proboli-newn/pr ... astwn.html
Τελευταία επεξεργασία από nikos_psych και 14 Ιαν 2013, 14:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nikos_psych

Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άννα17 » 16 Απρ 2013, 11:35

Καλημέρα σε όλους/-ες
Ξέρω πως είναι νωρίς αλλά του χρόνου θα ήθελα να δώσω εξετάσεις στο μεταπτυχιακό Κλινικής Ψυχολογίας και αναρωτιόμουν το εξής:
Στην εξέταση της στατιστικής, υπάρχουν παραπάνω σημειώσεις, όπως πχ "μεθολογία έρευνας στις επιστήμες της συμπεριφοράς" ή αρκεί να διαβάσει κανείς καλά τη θεωρία και τις ασκήσεις των τριών τόμων της στατιστικής?
Είμαι από άλλο πανεπιστήμιο και θα ήθελα τη βοήθειά σας, καθώς στα μαθηματικά είμαι και ολίγον σκράπας και πρέπει να προετοιμάσω καλά το διάβασμα!
Ευχαριστώ πολύ!
:thxx:
Άβαταρ μέλους
Άννα17

Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 17 Απρ 2013, 22:11

καλησπέρα! Όπως βλέπεις, η συγκεκριμένη ενότητα είναι για να γράφουμε παλιά θέματα... Το θέμα που θα συγχωνευθεί με το ήδη υπάρχον για μεταπτυχιακές σπουδές εδώ.
παρακαλώ πολύ, ρίξε και μια ματι'α στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ, για αποφυγή περισσότερων δυσκολιών! :peace2: πριν ανοίξουμε καινούριο θέμα πρέπει να ελέγχουμε αν υπάρχει ήδη κ ποια είναι η κατάλληλη ενότητα για να ανοιχτεί!
ευχαριστωωω!
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άννα17 » 22 Απρ 2013, 18:08

Συγγνώμη γι αυτό... δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω τους διαχειριστές- απλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τα φόρα και έγινε κατά λάθος! Ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες το λινκ, θα το κοιτάξω από εκεί
Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Άννα17

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δήμητρα Τ. » 26 Απρ 2015, 21:01

Παιδιά, καλησπέρα! Είμαι απόφοιτη του τμήματος και ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό << Εφαρμοσμένη Ψυχολογία Παιδιού & Εφήβου>> , που διεξάγεται για πρώτη χρονιά από το Φ.Π.Ψ. Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος/ α έχει τα συγγράμματα της προτεινόμενης βιβλιογραφίας και φυσικά αν έχει την διάθεση να τα δανείσει για λίγο καιρό :study:
Τα συγγράμματα είναι τα εξής:

1) Ψυχολογία. Schachter, D.L Gillbert, D.M(2012). (επιμ. Βοσνιάδου κ.α). Αθήνα, εκδ. Gutenberg

2) Εξελικτική Ψυχοπαθολογία. Δια βίου ανάπτυξη. Feldman, R.S(2011) (επιμ. Η. Μπεζεβέγκη). εκδ. Gutenberg. ( είναι ένα άσπρο βιβλίο με ζευγάρια παπούτσια απ' έξω- το έχει το νέο πρόγραμμα σπουδών, εγώ ήμουν με το παλιό).

3) Η έρευνα του πραγματικού κόσμου. Robson, C. (2007). εκδ. Gutenberg.

&
4) Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας. Cohen, L (1994). Εκδ. Μεταίχμιο

Όποιος ή όποια από εσάς τα έχει, θερμή παράκληση για δανεισμό γιατί πνίγομαιιι!!!! :study:
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Δήμητρα Τ.

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 18 Φεβ 2016, 12:04

4 Μαρτίου 2015, 09:30-18:00, Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών
Ημερίδα "Μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό"
Περισσότερες πληροφορίες στο λινκ^
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μεταπτυχιακές Σπουδές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgaman » 03 Μαρ 2016, 12:03

Καλησπέρα παιδιά!

Για όσους βρίσκεστε σε αναζήτηση μεταπτυχιακού την Τετάρτη 23 Μαρτίου(14.30-20.30 στο Divani Caravel -Vas. Alexandrou 2,161 21) θα πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη διεθνής έκθεση πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα.

Ως επισκέπτης της έκθεσης θα έχεις την ευκαιρία να συναντήσεις τους εξουσιοδοτημένους υπεύθυνους εγγραφών των πανεπιστημίων και να ενημερωθείς για μεταπτυχιακά προγράμματα και προοπτικές καριέρας μετά την ολοκλήρωση των σπουδών.

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν αλλά απαιτείται εγγραφή ηλεκτρονικά.
Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να εγγραφείς στην έκθεση της Αθήνας, κάνε κλικ εδώ
https://www.topuniversities.com/events/ ... s/register

Facebook event:https://www.facebook.com/events/911369472303232/
Άβαταρ μέλους
olgaman

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης