filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Erasmus

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 25 Ιουν 2007, 11:57

Παιδιάααα...Επαναφέρω το θέμα για το Erasmus γιατί πιστεύω ότι θα έχουν πολλοί απορίες ή θα θέλουν να μοιρατούν τις εμπειρίες τους μαζί μας. Ξεκινάω εγώ λοιπόν, που με απασχολούν ορισμένα θέματα. Όποιος ξέρει, ας απαντήσει!
Είμαι β' εξάμηνο ακόμα, Αγγλικό, ωστόσο μ΄ενδιαφέρει το Erasmus και ψάχνω από τώρα πληροφορίες. Από ποιό έτος και μετά μπορούμε να κάνουμε δηλώσεις? Σκέφτομαι να δηλώσω κατεύθυνση Γλωσσολογίας, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό. Τι μαθήματα μπορώ να διαλέξω? Την περίοδο που λείπουν έξω οι φοιτητές, την αναπληρώνουν όταν γυρίσουν? Από το τμήμα μας ποιοί είναι υπεύθυνοι καθηγητές? Πόσο καιρό διαρκεί το πρόγραμμα και τι απαιτείται? Χαρτιά, συνέντευξη κ.λπ. ... Ακόμα δεν έχουμε δώσει εξεταστική κανενός εξαμήνου, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για μαθήματα που έχω περάσει ή όχι. Α, και κάτι ακόμα. Ποιά πανεπιστήμια συνεργάζονται με το δικό μας? Το λογικο είναι να πάω στην Αγγλία που ξέρω τη γλώσσα και θέλω να την επισκεφτώ σα χώρα. Μου αρέσει και η Ισπανία...(καλά, μακάρι να πάω κι ας είναι απουδήποτε...) Πολλές απορίες, ε??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. Όποια πληροφορία και αν μου δώσετε, θα είναι πραγματικά χρήσιμη!!!
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntiana » 26 Ιουν 2007, 19:22

λοιπον εγω παω ερασμουσ τον φεβρουάριο του 2008 στην ισπανία ειμαι απο φπψ.
καταρχην πρεπει να μιλασ τη γλωσσα της χώρας στην οποία θες να πας.βεβαια υπάρχουν και κάποιεσ χωρεσ που χρησιμοποιουν τα αγγλικα.
επειτα πρεπει να χεισ περασει 10 μαθήματα.
πρεπει να κανεισ τα χαρτια σου συνήθως μέχρι τον φεβρουάριο(σχετικεσ ανακοινώσεισ βγαίνουν στα γραφεία των καθηγητών που έχουν αναλαβει το ερασμουσ).
το ποιοι καθηγητέσ ειναι υπευθυνοι και σε ποια πανεπιστημια εχεισ δυνατότητα να πας το βρίσκεισ στο site του πανεπιστημιου στα φοιτητικα θέματα λεει καπου ερασμουσ.
επισησ μετα σου ζητανε αναλυτικη βαθμολογια φωτογραφιέσ και πιστοποιητικο ξένης γλώσσασ.

αυτταααα!!!!!
Άβαταρ μέλους
ntiana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξανδρος » 27 Ιουν 2007, 00:11

8)

Erasmus μπορείς να πας για ένα εξάμηνο ή για ένα χρόνο. Υπάρχει υποτροφία (περίπου 350 ευρώ το μήνα) και θα πρέπει να περάσεις τουλάχιστον τρία μαθήματα στο Πανεπιστήμιο της επιλογής σου, τα οποία θα αναγνωριστούν εδώ. Όπως τονίστηκε, υπάρχουν υπεύθυνοι καθηγητές, ανακοινώσεις κ.λπ.

Εγώ θα φύγω για Γαλλία του χρόνου...

:D
"τρέχοντας άφοβα πάνω στο νερό"
Άβαταρ μέλους
Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cataplum » 30 Ιουν 2007, 12:21

Καλημέρα! Φεύγω και εγώ για Ισπανία του χρόνου, και θα μείνω ένα χρόνο. Θέλω να ρωτήσω κάτι τους παλαιότερους ή αυτούς που έχουν καλύτερη γνώση επί του θέματος, γιατί ο υπεύθυνος καθηγητής του τμήματός μου μας έχει αφήσει λίγο- πολύ στο έλεός μας. Στα δύο αυτά εξάμηνα θα πρέπει να κάνω δήλωψση μαθημάτων και εδώ; Και αν ναι, υποθέτω ότι μπορώ να δηλώσω περισσότερα μαθήματα εδώ (μας είπε ο καθηγητής ότι υπάρχει όριο στα μα΄θηματα που μπορούμε να δηλώσουμε εκεί). Μπορώ να έρθω εδώ για να τα δώσω στην εξεταστική του Φλεβάρη και του Ιουνίου; Για παράδειγμα (γιατί δεν φημίζομαι για τη σ'υνταξή μου όταν είμαι αγχωμένη...) χρωστάω ένα μάθημα από το πρώτο εξάμηνο, το οποίο όμως δεν μπορώ να το πάρω εκεί. Μπορώ να το δηλώσω τον Οκτώβρη και να γυρίσω το Φλεβάρη και να το δώσω εδώ;

Και τώρα θα ξεκινήσω νέα παράγραφο γιατί είναι λίγο μπερδεμένο αυτό που θα ρωτήσω! Είμαι από Ισπανική Φιλολογία και, επειδή δεν υπάρχουν πολλά μαθήματα που μπορώ να αναγνωρίσω, ο καθηγητής μου είπε να τα αναγνωρίσω όλα τα επιλογής ως Ισπανική Γλώσσα διαφορετικών επιπέδων (π.χ. ένα μάθημα μετάφρασης μπορώ να το βάλω ως Ισπανική Γλώσσα 4. Ένα μάθημα ορολογίας μπορώ να το κάνω Ισπανική Γλώσσα 6 κλπ.) Αν όμως δεν περάσω τα μαθήματα, δεν θέλω να δώσω όλες αυτές τις γλώσσες εδώ. Μπορώ να δηλώσω διαφορετικά μαθήματα επιλογής όταν κάνω τις δηλώσεις μου εδώ;

Ουφ!! Ελπίζω να καταλάβατε τίποτα και να μην σας μπέρδεψα πολύ! Δεν θα σας ευχαριστήσω, αλλά θα σας πω ένα μεγάλο μπράβο που καταφέρατε να διαβάσετε και να καταλάβετε όλο αυτό!!

Υ.Γ. Για τυχόν λάθη δεν φταίω εγώ! Το άγχος μου φταίει, ένεκα της εξεταστικής, και ο υπολογιστής μου που ξέμεινε χωρίς λεξικό!
Άβαταρ μέλους
cataplum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi1355 » 30 Ιουν 2007, 18:32

cataplum, νομιζω οτι δεν μπορεις να δηλωσεις αλλα μαθηματα εδω και αλλα εκει. τουλαχιστον να εχουν καποια σχεση μεταξυ τους γιατι σε αυτο βασιζεται η υποτροφια που θα παρουμε (παω κ εγω Φιλανδια του χρονου). Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα, δεν θελω να τα χρωσταω το φλεβαρη αλλα δεν γινεται αλλιως. Πρεπει μαλλον να προσπαθησουμε να τα περασουμε εκει. σκεψου το θετικο της υποθεσης, οτι μετα μεχρι να αρχισει το εαρινο εξαμηνο εδω εμεις θα παρατεινουμε τις χριστουγεννιατικες διακοπες μας ενω οι φτωχοι συμφοιτητες μας εδω θα γραφουν 8) (πω πω τι κακια που ειμαι).

παντως θα περασουμε τελεια. ετσι ελπιζω δηλαδη :lol: :roll: 8)
Υ.Γ. ξερω κτ κοπελες απτο αγγλικο που πανε κι αυτες ισπανια...

οσο για σενα lenia, επειδη ειμαι κ εγω αγγλικο αν χρειαστεις κατι στειλε μου.
Άβαταρ μέλους
demi1355

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 30 Ιουν 2007, 19:07

Ναι, εμείς θα καθόμαστε εδώ να δίνουμε, αλλά κι εσύ εκεί πάνω θα κάνεις διακοπές με κρύο, πολύ πολύ κρύο (μπρρρρ!!!). Άσε που θα είναι και νύχτα. Θα χάσεις τον ήλιο της Ελλαδίτσας μας, στη Φιλανδία θα τον βλέπεις μόνο λίγες ώρες!
Καλά, εννοείται ότι αυτά τα λέω για να παρηγορηθώ!!! Μακάρι να ήμουν κι εγώ στη θέση σου (:cry: ) κι ας πήγαινα και στο Β. Πόλο!!! Καλά να περάσεις εκεί! Καλή διαμονή!!!

3 ερωτήσεις έχω:
α)Τι εξάμηνο και σε ποιά κατεύθυνση είσαι?
β)Πόσα και ποιά μαθήματα διάλεξες?
γ)Ποιος ήταν ο υπεύθυνος καθηγητής για το πρόγραμμα?
ΟΚ,ΟΚ έχουν και 2 σκέλη οι ερωτήσεις μου, τι να κάνω??? Αυτά!!!
:wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi1355 » 01 Ιούλ 2007, 13:31

~lenia~ έγραψε:3 ερωτήσεις έχω:
α)Τι εξάμηνο και σε ποιά κατεύθυνση είσαι?
β)Πόσα και ποιά μαθήματα διάλεξες?
γ)Ποιος ήταν ο υπεύθυνος καθηγητής για το πρόγραμμα?
ΟΚ,ΟΚ έχουν και 2 σκέλη οι ερωτήσεις μου, τι να κάνω??? Αυτά!!!
:wink: :wink: :wink:

α) τωρα ειμαι στ εξαμηνο και φιλανδια θα παω ζ εξαμηνο και ειμαι γλωσσολογικο αλλα τα περισσοτερα μαθηματα που διαλεξα για του χρονου ειναι λογοτεχνικα γιατι μπορω να τα αντιστοιχησω καλυτερα με τα ελληνικα
β) οταν πας erasmus ta ligotera mauhmaτα που μπορεις να διαλεξεις ειναι οσα και του αντιστοιχου εξαμηνου εδω. δεν θυμαμαι να σου πω ποια ακριβως. παντως οταν ερθει η ωρα να πας στιελε μου.
γ) υπευθυνη για φιλανδια, οπως και τσεχια, ισπανια και βεροπλινο ειναι η τσιμπουκη φετος. για αλλες χωρες οπως αυστρια, πορτογαλια και τουρκια ειναι η μητση και υπαρχουν και αλλοι για αλλες χωρες.

για αυτα πρεπει να κοιταζεις καθε ιανουαριο τις ανακοινωσεις που βγαινουν εξω απο τη γραμματεια, οπου ο καθε καθηγητης βγαζει ημερομηνια για αιτησεις για τα δικα του πανεπιστημια. επισης check το site της αγγλικης εκει που λεει για το ερασμους και για τους υπευθυνους καθηγητες. ελπιζω να βοηθησα
:roll:
Άβαταρ μέλους
demi1355

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 01 Ιούλ 2007, 18:07

Πράγματι! Ευχαριστώ πολύ demi!!!!!

:wink: :P :wink: :P :wink:
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrisanthemo04 » 16 Ιούλ 2007, 13:13

Να ρωτήσω και εγώ κατι άλλο...Μπορεις να κανεις αιτησεις για πολλες χωρες κ οποια γινει δεκτη; ή πρεπει να το ρισκαρεις και να επιλεξεις μοναχα μια και οτι γινει;;;
Άβαταρ μέλους
chrisanthemo04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi1355 » 18 Ιούλ 2007, 00:11

μπορείς να κάνεις αίτηση σε όσες χώρες θέλεις και όταν βγουνε τα αποτελέσματα αν σε εχουν δεχτεί σε περισσότερες από μία χώρες, τότε αποδέχεσαι αυτήν που θέλεις περισσότερο και απορρίπτεις τις υπόλοιπες (όσο το δυνατόν νωρίτερα έτσι ώστε να πάρουν σειρά οι επιλαχόντες). :wink:
Άβαταρ μέλους
demi1355

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrisanthemo04 » 18 Ιούλ 2007, 10:43

Οκ...σ ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
chrisanthemo04

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpa... » 06 Αύγ 2007, 03:08

Το αφήσαμε το θέμα με το erasmus και όμως είναι τόσο ενδιαφέρον...δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλοσ που θα ήθελε να μοιραστεί την εμπειρία του μαζι μας ή να μας διαφωτήσει με οποιοδήποτε τρόπο, εμάς τους ενδιαφερόμενους..μπαίνω 3ο έτος και ελπίζω να καταφερω να πάω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
mpa...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntiana » 07 Σεπ 2007, 05:03

εγω παω oviedo
εσυ που πασ ισπανια που θα πασ
και ξερει κανεισ πωσ βρισκουμε σπιτι?
Άβαταρ μέλους
ntiana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kanela » 07 Σεπ 2007, 20:13

nantia εμεις του ισπανικου παμε ή Γραναδα ή Βαγιαδολιδ, αναλογα με το αν παμε για 1 ή 2 εξαμηνα. τωρα για σπιτι....θα σε γελασω και δεν το θελω.
θελω πτυχιο!!!
Άβαταρ μέλους
kanela

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 29 Νοέμ 2007, 01:04

Πρόσεξα πως το φιλολογικό έχει πολύ λίγα πανεπιστήμια σε σχέση με άλλες σχολές...Ξέρετε αν μπορούμε να πάμε σε κάποιο πανεπιστήμιο από τη φιλολογία Θεσσαλονίκης ? Εκεί έχει πολύ περισσότερα προσφερόμενα. Εμείς έχουμε μόνο ένα στην Αγγλία. Επίσης, ξέρετε σε ποιες χώρες υπάρχουν αγγλόφωνα προγράμματα ? Ενδιαφερόμουν για Μανδρίτη, αλλά δεν ξέρω Ισπανικά, και δε νιμίζω πως προλαβαίνω να τα μάθω σε μισό χρόνο....
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 14 Ιαν 2008, 21:46

απο μελος m4x88
δεν ειναι και πολλες πληροφοριες αλλα αρκετες για μια γενικη ιδεα
λοιπον..αρχικα υπεθυνη του ολου θεματος ειναι η γκαρη (κυψελη 544)
οσον αφορα στις γλωσσες χρειαζονται αγγλικα για ολλανδια,γαλλικα για γαλλια,αγγλικα η γερμανικα για γερμανια και γαλλικα η ιταλικα για ιταλια.
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 18 Φεβ 2008, 01:00

Από το μέλος Backtoblack:

Μήπως κάποιος γνωρίζει τις ημερομηνίες κατάθεσης των προαπαιτούμενων αιτήσεων για συμμετοχή;Τα μαθήματα που είναι συμβατά με αυτά που διδασκόμαστε στο δικό μας πανεπιστήμιο και με πιοο κριτήριο τα επιλέγουμε....;Οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου φανεί χρήσιμη.Ευχαριστώ
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 18 Φεβ 2008, 01:15

xoulk13 έγραψε:Από το μέλος Backtoblack:

Μήπως κάποιος γνωρίζει τις ημερομηνίες κατάθεσης των προαπαιτούμενων αιτήσεων για συμμετοχή;Τα μαθήματα που είναι συμβατά με αυτά που διδασκόμαστε στο δικό μας πανεπιστήμιο και με πιοο κριτήριο τα επιλέγουμε....;Οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου φανεί χρήσιμη.Ευχαριστώ

Κι εγώ αναρωτιέμαι αν έχει βγει καμία ανακοίνωση για το Αγγλικό. Δε θα έπρεπε να έχουν πει κάτι? Δν είδα απολύτως τίποτα! :confused:
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 18 Φεβ 2008, 23:42

Και για το προγραμμα ψυχολογίας αν ξέρεις κανείς υπευθυνους(εκτός της Γκαρή-που μου την δίνει λίγο εως πολύ-) θα ήταν μια βοήθεια.

επίσης ημερομηνίες και δικαιολογητικά.

Ευχαριστώ συμφοιτητές μου εκ των προτέρων...
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpa... » 26 Φεβ 2008, 13:28

τελικα κανενα νεο για το Erasmus εχουμε;;ελεος!
Άβαταρ μέλους
mpa...

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης