filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Erasmus

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emmaa » 06 Φεβ 2016, 03:04

Και τα δύο ευπρόσδεκτα! :)
Άβαταρ μέλους
emmaa

Ευχαριστώ: 1

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 06 Φεβ 2016, 15:39

Για Αγγλία μια λέξη: ακρίβεια :tease: Γενικά, μην περιμένεις να σου φτάνει η υποτροφία, αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 500-550 ευρώ, τα οποία όλα θα πηγαίνουν στο σπίτι σχεδόν. Οπότε υπολόγισε ότι θα θες περίπου άλλα τόσα ή και παραπάνω, ανάλογα με τη ζωή που κάνεις και την πόλη που είσαι.
Οσο για την πρακτική, εσύ θα πρέπει να αναζητήσεις φορέα που να σε δεχτεί και να κινήσεις όλες τις διαδικασίες πριν συνεννοηθείς με το ΕΚΠΑ. Γενικά, έχει τρέξιμο και αναμονή, αλλά ουσιαστικά είναι ωραίο γιατί ψάχνεις εσύ αυτό που σε ενδιαφέρει και απλά ελπίζεις να σε δεχτούν. Θα περάσεις πολύ όμορφα :woohoo:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emmaa » 06 Φεβ 2016, 23:52

Εντάξει, αυτά πάνω κάτω έχω ακούσει κι από αλλού, ευχαριστώ πολύ! :) Απ' ό,τι κατάλαβα πήγες έξω για πρακτική, έτσι; Να σε ρωτήσω, αν και είμαστε διαφορετικά τμήματα, σε τι φάση σου είπαν ότι πρέπει να είσαι για να κάνεις τα χαρτιά σου; Από άποψη χρωστούμενων μαθημάτων, ορκωμοσίας κλπ εννοώ.
Άβαταρ μέλους
emmaa

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 07 Φεβ 2016, 00:00

Αίτηση για πρακτική πρέπει να κάνεις όσο είσαι ακόμα φοιτήτρια. Μπορείς να φύγεις όμως πχ. αν τελειώσεις Ιούνιο, Σεπτέμβριο. Τα μαθήματα που χρωστάς δεν παίζουν ρόλο, αυτά να σε ανησυχούν μόνο αν κάνεις Εράσμους για σπουδές :up: Κι όλα τα μαθήματα να χρωστάς, άπαξ και σε δεχτούν μπορείς να φύγεις :peace2:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emmaa » 07 Φεβ 2016, 00:26

Ααα πολύ ωραία, ό,τι ήθελαν μου είπαν δηλαδή! Γιατί στο γραφείο του εράσμους η κυρία που ήταν για τα ξενόγλωσσα μου είπε ότι για να κάνω τα χαρτιά μου πρέπει να έχω τελειώσει με τα μαθήματά μου, αλλά να μην έχω ορκιστεί. Και τώρα μου λένε ότι αφού πέρασα όλα τα χρωστούμενα, έχασα τη φοιτητική ιδιότητα, δεν μπορώ να κάνω αίτηση και τζίφος :wtf:
Άβαταρ μέλους
emmaa

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 07 Φεβ 2016, 03:56

Ναι, ισχύει αυτό, δυστυχώς. Πρέπει να έχεις την φοιτητική ιδιότητα :confused: Υπάρχει υπεύθυνη για την πρακτική εράσμους αποκλειστικά, έπρεπε να πας σε εκείνη να σε κατατοπίσει. Τέλος πάντων, μπορείς να ψαχτείς και μόνη σου :peace2: Μπορεί να βρεις κάτι επί πληρωμή που να σε ενδιαφέρει στο εξωτερικό, απλά προετοιμάσου για πολύ ψάξιμο. :peace2:
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emmaa » 07 Φεβ 2016, 23:27

Ναι, ναι, το ξέρω. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου πάντως! :thxx:
Άβαταρ μέλους
emmaa

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό enlit » 05 Μαρ 2016, 19:24

hellooo! είμαι από το αγγλικό κι ενδιαφέρομαι για erasmus , τα έχω όμως λίγο χαμένα γιατί δε βρίσκω άκρη! Η χώρα που επιθυμώ να πάω είναι η Γαλλία και τα δύο επικρατέστερα πανεπιστήμια τα universite du maine και universite du paris X. Ειλικρινά, δε ξέρω ποιό να δηλώσω πρώτο. Μπορεί κάποιος που έχει πάει σε κάποιο από αυτά τα δύο να μου πει απόψεις (κόστος ζωής, τρόπος εύρεσης οικίας, καθηγήτες κλπ) Πρέπει να έχω αποφασίσει μέχρι την Τρίτη που έχω συνέντευξη!!!
Άβαταρ μέλους
enlit

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 06 Μαρ 2016, 17:10

Γιατί δεν ήρθες σε επικοινωνία με τους ακαδημαϊκους υπευθύνους για να σε κατατοπίσουν κάπως; :confused:
Συνήθως στη Γαλλία υπάρχουν φοιτητικές εστίες οι οποίες είναι πολύ οικονομικές, συν του ότι όσοι νοικιάζουν δωμάτιο εκεί παίρνουν και ένα μικρό βοήθημα από το γαλλικό κράτος. Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλες τις πόλεις και δη για το Παρίσι. Μπορείς να μπεις στα σάιτς των πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν -συνήθως υπάρχει ένα μέρος σχετικό με την εύρεση κατοικίας (και για το αν υπάρχουν εστίες και πόσο κοστίζουν).
Το κόστος ζωής προφανώς και είναι πολύ μεγαλύτερο στο Παρίσι από ότι στη Λε Μαν.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 30 Μαρ 2016, 00:16

γειάαα σας παιδιάαα.... :peace: επείγον.... τι να επιλέξω ανάμεσα σε Αγγλία royal holloway και πανεπιστήμιο της Κύπρου ??? έχω lower στα αγγλικά θα δυσκολευτώ στην Αγγλία όσον αφορά τα μαθήματα παρακολούθηση και εξετάσεις ???!!!!!! παρακαλώ κάθε πληροφορία ειδικά από παιδιά που πήγαν δεκτήηηηη :up: :help: :help: :help: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Herme » 15 Ιαν 2017, 15:58

Καλησπερα σε όλους !!! :happy:

Θα ηθελα οποιος μπορει να διαφωτισει σχετικα με τα προγράμματα ερασμους + . Ξερω γενικα οτι ειναι 5-6ημερα ταξιδια στο πλαισιο καποιου προγραμματος- σεμιναρίο, ομως: πως μπορω να συμμετέχω; βασει πιων κριτηριων γινεται η επιλογη; κτλ.

Ευχαριστω πολυ!! :D
Άβαταρ μέλους
Herme

Ευχαριστώ: 0

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 15 Ιαν 2017, 20:09

Aχ Εράσμους. :starwars: Καταρχάς να διευκρινίσουμε κάτι, το Εράσμους+ είναι η συγχώνευση πάρα πολλών προγραμμάτων (π.χ. προγράμματα -αν είχες ακούσει- όπως τα Youth In Action, Ανταλλαγές στην εκπαίδευση, Ανταλλαγές και Αθλητισμός και ένα σωρό άλλα) κάτω από την "ομπρέλα" του εράσμους. Υποθέτω πως αναφέρεσαι στα προγράμματα ανταλλαγής μικρής διάρκειας (10 ημερών δηλαδή) που μπορεί να είναι είτε training programs είτε workshops. Γενικά, στην Ελλάδα, υπάρχουν πάρα πολλοί οργανισμοί οι οποίοι στέλνουν άτομα σε τέτοια προγράμματα. Εσύ μπορείς να το ψάξεις είτε μέσω της σελίδας τους στο φβ είτε μέσω της ιστοσελίδας τους (αν υπάρχει). Στην περιγραφή του προγράμματος υπάρχουν οι προϋποθέσεις (ή/και οι απαιτήσεις) για τον κάθε υποψήφιο, οπότε εσύ διαλέγεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα και, αν ανταποκρίνεσαι στις προϋποθέσεις μπορείς να κάνεις αίτηση. Συνήθως, τέτοια προγράμματα έχουν έναν περιορισμό στην ηλικία, που είναι είτε τα 22, 25 ή 30 έτη. Η επιλογή δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται, όμως λογικά οι υπεύθυνοι κοιτάζουν όλο το προφίλ σου (συμπληρώνεις μία αίτηση που έχει διάφορες ερωτήσεις), και κυρίως, τα κίνητρά σου (motivation letter).
Eλπίζω να βοήθησα, για ό,τι άλλο θες στείλε μου μήνυμα! :peace2:
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Erasmus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Herme » 28 Ιαν 2017, 01:27

Σε ευχαριστω παρα πολυ, η απαντηση σου ηταν παραπάνω απο κατατοπιστικοτατη!!
:thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Herme

Ευχαριστώ: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης