filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Υποτροφίες (μεταπτυχιακά κ.α.)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Υποτροφίες (μεταπτυχιακά κ.α.)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lv24 » 17 Ιαν 2009, 15:58

Καλησπέρα σε όλους! Και γω απόφοιτη της φιλοσοφικής είμαι και χαίρομαι που υπάρχει αυτό το site. Και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα: Τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά της σχολής μας; Θα βγει κάτι αυτούς τους μήνες; Έχετε ακούσει τπτ; Έχει δώσει κανείς εξετάσεις για υποτροφία στο ΙΚΥ; Αξίζει; Ύλη, βιβλία; :confused:
Άβαταρ μέλους
lv24

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 17 Ιαν 2009, 16:00

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?t=554&start=75

Δεν ξέρω αν η ενότητα αυτή είναι ίδια με αυτή που περιγράφεις...Βοηθάει;
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lv24 » 18 Ιαν 2009, 19:49

χμμ... Το θέμα είναι μεταπτυχιακά-υποτροφίες... Οπότε δε θα'ταν καλύτερα να'ναι ξεχωριστά? Εγώ θα'θελα να μιλήσουμε για τις υποτροφίες που δίνει το ΙΚΥ... αν έχει δώσει κανείς, οι εντυπώσεις, ύλη κλπ. :peace:
Τελευταία επεξεργασία από queenfan και 15 Νοέμ 2012, 16:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μετατροπή greeklish
Άβαταρ μέλους
lv24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sourgelo » 21 Ιαν 2009, 17:05

Δίνω εγω για ΙΚΥ τον Μάρτη (13-14-15 του μηνος). Δυστυχως η προθεσμία για τις αιτήσεις έληξε την Παρασκευή που μας πέρασε.

Οσον αφορά την ύλη εξαρτάται από το τι τομέα θα επιλέξεις. Σε γενικές γραμμες εξετάζεσαι σε 3 αντικείμενα, καθένα από τα οποία περιέχει υποενότητες (δυστυχώς πάααααρα πολλες) χωρίς να σου δινεται κάποια βιβλιογραφία για αυτες.

Για τα παιδαγωγικά που δίνω εγω τα 3 αντικείμενα είναι Επιστημες της Αγωγής, Διδακτική Μεθοδολογία και Μεθοδολογία Εκπαιδευτικής Έρευνας (εμπεριέχει και Στατιστικη)

Οι θέσεις σε γενικά πλαίσια είναι λίγες (για φέτος προκηρύχθηκαν 10) και ο συναγωνισμός πολύ μεγάλος, αλλά θεωρείται ότι οι εξετάσεις είναι αντικειμενικές.

Αν μου πεις πιο συγκεκριμένα τι τομέας σε ενδιαφέρει θα μπορέσω να σου δώσω και πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
sourgelo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 21 Ιαν 2009, 17:54

Οι υποτροφίες που λέτε αφορούν και παν/μια του εξωτερικού για μεταπτυχιακά;
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lv24 » 21 Ιαν 2009, 18:51

Καλησπέρα, και γω επιστήμες αγωγής δήλωσα, σούργελο (μα τι nick είναι αυτό που διάλεξες! :funny: Πως να σε αποκαλώ? Έτσι?). 10 θέσεις όταν λες? Σε 10 θα δώσουν υποτροφία εννοείς? Βεβαια ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Γι αυτό και προβληματίζομαι. Αν δε βγει κάποιο μεταπτυχιακό το οποιο να δέχεται και υποτρόφους (gt αν ξέρεις δε δέχονται όλα τα μεταπτυχιακά υποτρόφους! P.x. ένα μεταπτυχιακό αν παίρνει 15 άτομα ίσως 1 θέση να ναι υποτρόφου ίσως και όχι!), τότε τσάμπα θα προετοιμαστούμε για ΟΊΚΟΙ. Έχεις ξαναδώσει? Πολλή ύλη! :thumbdown: :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
lv24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 21 Ιαν 2009, 18:54

Iv24, σε παρακαλώ, όχι greeklish... :confused:
Ρίξε μια ματιά στους Κανόνες Λειτουργίας http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?t=87

Αυτή τη φορά θα τα μετατρέψω εγώ για σένα.. :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demi » 21 Ιαν 2009, 18:55

γραφουμε με ελληνικα στο φορουμ!
ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
demi
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 21 Ιαν 2009, 22:50

Στη σελίδα του ΙΚΥ μπορείτε να βρείτε την πλήρη προκήρυξη και τις θέσεις. Για Γλωσσολογία π.χ. για εξωτερικό οι θέσεις είναι 2 και εσωτερικό 3 (ευτυχώς γιατι τις παραείχαν κόψει). Πέρυσι έδωσαν 18 άτομα για κάθε κατηγορία. Οι ερωτήσεις εξαρτώνται από τους εξεταστές (άλλο οι γλωσσολόγοι της Αθήνας και άλλο της Θεσσαλονίκης). Η ύλη είναι ο Ειρηνικός μετά το λιώσιμο των πάγων.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sourgelo » 21 Ιαν 2009, 23:14

To sourgelo είναι ένα nick που μου κόλλησε ο απαίσιος ο κολλητός μου χροοοοοοονια πριν και το έχουν κολλήσει κι άλλοι! Οπότε καταλαβαίνεις ότι πλέον το έχω αποδεχθεί κι εγω.... :tease: Το βαφτιστικό μου πάντως είναι Αγγέλα! (πάλι καλά που το θυμάμαι κι εγω!)

Πάμε στα σοβαρά τώρα. Οι θεσεις για τις υποτροφίες εξωτερικού είναι ξεχωριστες και η αίτηση ειναι διαφορετικη όπως και κάποιες από τις προυποθέσεις. Παρ' όλα αυτά και σε αυτην την περίπτωση οι προθεσμίες έληξαν την Παρασκευή που μας πέρασε.

Δεν καταλαβαίνω το άλλο ότι "κάποια μεταπτυχιακά δεν δέχονται υποτρόφους" Οι υποτροφίες του ΙΚΥ εχουν την μορφη οικονομικών ενισχύσεων, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ του αν θα σε δεχτούν και του πως τα βγαζεις πέρα οικονομικά όσο καιρό συνεχίζεις τις σπουδές σου. Τουλάχιστον εγω δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα. Μήπως μιλάς για ενδο-μεταπτυχιακές υποτροφίες (οικονομικής ενισχυσης)ή άλλες (μείωσης των διδάκτρων - όπου προβλέπονται δίδακτρα) που χορηγούνται από το ίδιο το μεταπτυχιακό στους αριστεύσαντες?

Οι θέσεις που προκηρύσσονται είναι δέκα ανα τομέα. (στις περισσότερες περιπτώσεις). Προσοχή όμως σε ένα πράγμα. Στις υποτροφίες αυτές (μεταπτυχιακών εσωτερικού) συμπεριλαμβάνονται και οι υποψήφιοι για διδακτορικό. Εγω λόγου χάρη τελειώνω το μεταπτυχιακό μου φέτος, και δίνω εξετάσεις στην κατηγορία μεταπτυχιακά εσωτερικού για να πάρω υποτροφία για το διδακτορικό μου.

Οσον αφορά τα μεταπτυχιακά τωρα, θα πρέπει πάλι να που πεις πιο συγκεκριμένους τομείς ενδιαφέροντος ή σχολές για να σε κατευθύνω πιο συγκεκριμένα ως προς το τι υπάρχει αυτη τη στιγμή και ως προς τις προϋποθέσεις και τον τρόπο εισαγωγής. :up:
Άβαταρ μέλους
sourgelo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 21 Ιαν 2009, 23:56

Επίσης, στα μεταπτυχιακά του Φιλολογικού, οι υπότροφοι του ΙΚΥ απαλλάσσονται των γραπτών εξετάσεων.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lv24 » 22 Ιαν 2009, 14:34

Καλημέρα!Οκ με ελληνικά θα γράφω! Σόρυ για την απροσεξία! Αγγέλα, αφού έχεις ξαναδώσει εσύ και ξέρεις από ΙΚΥ... δλδ αν περάσει κάποιος στις εξετάσεις του ΙΚΥ -στα παιδαγωγικά π.χ.- μπορεί να μπει χωρίς εξετάσεις σε οποιοδήποτε μεταπτυχιακό σε όλη την Ελλάδα; Π.χ. προκηρύσσεται μεταπτυχιακό για ειδική αγωγή το οποίο θα πάρει 15 άτομα. Οι θέσεις των υποτρόφων νομίζω ότι είναι 1ή 2 :confused: ... δλδ ορισμένα μεταπτυχιακά δέχονται υποτρόφους του ΙΚΥ...
Άβαταρ μέλους
lv24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 22 Ιαν 2009, 14:51

καλημερα!αγγελα,λες πως οι υποτροφοι του ΙΚΥ απαλλασονται των γραπτων εξετασεων που σημαινει οτι μετρουν ολα τα υπολοιπα?τι μετραει δλδ βα8μος πτυχιου ξενη γλωσσα κλπ?
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sourgelo » 22 Ιαν 2009, 15:27

Καλησπερα! Καταρχας να ξεκαθαρίσω ότι δεν εχω ξαναδωσει ΙΚΥ. Εχουν δωσει όμως άλλες φίλες μου.

Vassa δεν εγραψα εγω κατι για απαλλαγη από τις εξετάσεις. Αλλος το έγραψε κι εγω δεν ξερω κάπου να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αλλα πάλι δεν μπορω να ξερω και τον εσωτερικό κανονισμο κάθε μεταπτυχιακου - παρ' όλα αυτα μου φαίνεται περιεργο...
Άβαταρ μέλους
sourgelo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 22 Ιαν 2009, 15:36

Ισχύει για το φιλολογικό, τουλάχιστον για Γλωσσολογία. Αν πάτε στο σπουδαστήριο Γλωσσολογίας, θα βρείτε στον πίνακα ανακοινώσεων του μεταπτυχιακού τους περσινούς επιτυχόντες: ήταν 11 και 2 ξεχωριστά του ΙΚΥ. Μπορείτε να ρωτήσετε και στον τομέα μέσα.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα μεταπτυχιακά.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 22 Ιαν 2009, 19:35

οκ παιδια!ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,να στε καλα!
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sourgelo » 22 Ιαν 2009, 23:09

leonigp έγραψε:Ισχύει για το φιλολογικό, τουλάχιστον για Γλωσσολογία. Αν πάτε στο σπουδαστήριο Γλωσσολογίας, θα βρείτε στον πίνακα ανακοινώσεων του μεταπτυχιακού τους περσινούς επιτυχόντες: ήταν 11 και 2 ξεχωριστά του ΙΚΥ. Μπορείτε να ρωτήσετε και στον τομέα μέσα.
Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα τα μεταπτυχιακά.

Εννοεί απαλλαγή από της εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακο ή τις εξετάσεις εξαμήνου?
Άβαταρ μέλους
sourgelo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 22 Ιαν 2009, 23:28

Τις εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sourgelo » 22 Ιαν 2009, 23:50

leonigp έγραψε:Τις εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό.

Α οκ! Αυτο μπορει να ισχύει. Λογικο μου φαινεται δεδομένης της υλης του ΙΚΥ. Ειχα καταλάβει λαθος - οτι εννοουσες τις εξετασεις εξαμηνου. Γι' αυτο μου φανηκε περιεργο. Ζητω συγνωμη απο καρδιας για την αμφισβητηση :peace:

Παρ΄ολα αυτα να επισημάνω ότι δεν ειναι όλα τα μεταπτυχιακά του γλωσσολογικού όπου γινεται η εισαγωγη με εξετάσεις. Νομίζω ότι στο μεταπτυχιακο "Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δευτερης Γλωσσας" δεν μπαίνουν με εξετάσεις...μπορει να κανω και λάθος.
Άβαταρ μέλους
sourgelo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 23 Ιαν 2009, 00:01

Παλιά δεν είχε, τώρα έχουν μπει και γίνεται προσπάθεια να προκηρύσσεται κάθε χρόνο. Καλό είναι να ζητάτε πληροφορίες ξεχωριστά για κάθε μεταπτυχιακό. Διαφέρουν οι κανονισμοί και ενδέχεται να σημειώνονται και αλλαγές.
Αυτό έλειπε, να παίρνουν το μεταπτυχιακο με το που περνάνε το ΙΚΥ. Υποτροφία για μεταπτυχιακό είναι. Χωρίς να υποβαθμίζω το επίτευγμα.
Δεν παρεξηγήθηκα.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης