filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Δηλώσεις μαθημάτων my-studies

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 10 Μαρ 2014, 15:25

Κανονικά εφόσον στο πρόγραμμα υπάρχει διαζευτικό ή δεν μπορείς να τα πάρεις και τα 2. Βέβαια πολλοί το έχουν κάνει χωρίς πρόβλημα, αλλά υποτίθεται ότι, αν το δουν,θα σου διαγράψουν το ένα. Πάντως σε ένα παιδί που το είδαν (πήγε και τους το είπε μόνος του βασικά) του είπαν απλώς να μην το ξανακάνει...δεν του έκαναν τίποτα. Άρα είναι δικό σου θέμα αν θα πάρεις το ρίσκο. Πάντως υποτίθεται ότι απαγορεύεται.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αελιστης » 10 Μαρ 2014, 20:05

Κερέκη έγραψε:
αελιστης έγραψε:Καλησπερα παιδια!Αν εχεις δωσει ενα μαθημα και δεν το χες δηλωσει στο μαι σταντις, μπορεις να με καποιο τροπο να κατοχυρωσεις το βαθμο που πηρες , σε περιπτωση που το χεις περασει.Επισης, προκειται για μαθημα του οποιου ο διδασκων εχει αλλαξει...
Ευχαριστω!

Υ.Γ Ναι ,το ξερω οτι ειμαι χαζος.

Μην το καθυστερήσεις καθολου. Ανθρωποι είμαστε κάνουμε και λάθη. Οσο πιο γρήγορα μπορείς στον καθηγητή του οποιου το μαθημα πέρασες κι ας άλλαξε, και...θερμοπαρακαλεσε τον ώστε να περαστεί ο βαθμός. Σε γραμματείες μην πας, δεν θα βγάλεις ακρη, στον καθηγητή κατευθείαν και όσο πιο νωρις γινεται για να μπορέσει κι αυτος να σε βοηθησει. Πήγαινε καταρχήν στον καθηγητή που το διδάσκει τωρα, και αν χρειαστεί θα πας και στον καθηγητή που το δίδασκε

Αυτο ειχα σκοπο να κανω, αλλα εμαθα σημερα οτι η καθηγητρια πηρε αδεια και δεν ξερουν ποτε θα ρθει...Απ'τον τομεα μου πανε να ρωτησω, αναγκαστικα πλεον, τη γραμματεια γιατι οταν τελειωσει η αδεια της καθηγητριας μπορει να μην υπαρχει περιθωριο να περαστει ο βαθμος.Θα παω την τεταρτη.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! :cool:
Άβαταρ μέλους
αελιστης

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pegk » 11 Μαρ 2014, 18:30

α)Μπορεις να δηλωσεις ενα μαθημα οσες φορες θελεις ανεξαρτητα απο το αν το δινεις;
β)Υπαρχει οριο για το ποσες φορες δινεις καποιο μαθημα αφου εχεις κοπει; γιατι καποιοι λενε οτι αν κοπεις 3 φορες μετα περνας απο επιτροπη..ισχυει κατι τετοιο;;
Άβαταρ μέλους
Pegk

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taylor » 11 Μαρ 2014, 20:56

Ξερει κανεις τι γινεται με το my-studies? Ποτε θα μπορουμε να δηλωσουμε?????????????πλησιαζει και η εξεταστικη.... :thxx:
Άβαταρ μέλους
taylor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνα » 11 Μαρ 2014, 21:21

Σε ποιο τμήμα είσαι; Γιατι, για παράδειγμα, στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό και το Φιλολογικό έχουν ανακοινωθεί οι ημερομηνίες δηλώσεων...

Pegk έγραψε:α)Μπορεις να δηλωσεις ενα μαθημα οσες φορες θελεις ανεξαρτητα απο το αν το δινεις;
...

Μπορείς.
Τελευταία επεξεργασία από Μαριάνα και 11 Μαρ 2014, 21:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Εικόνα

Διαφυλάττουμε τον ελληνικό γραπτό λόγο μας - Εξαφανίζουμε τη ''μάστιγα greeklish''.
να απλοπιιθι κι αλο ι γλοσα κε να μι χριαζετε να ταλεπορουντε τα πεδια μασ με τιν εκμαθισι τισ εξαλου ινε κε πιο ορεα ι ικονα τις απλοπιιμενισ γλοσασ!
Και για όσους ούτε τώρα κατάλαβαν...
na @plopii8i ki @lo i glws@ k3 n@ mi xri@z3t3 n@ t@l3porud3 t@ p3di@ m@s m3 tin 3km@8isi tis 3x@lu in3 k3 pio wr3@ i ikon@ tis @plopiim3nis glws@s!
Άβαταρ μέλους
Μαριάνα

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική / Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Pegk » 12 Μαρ 2014, 12:39

σχετικα με το β);;; :Ρ
Άβαταρ μέλους
Pegk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Genie91 » 24 Μαρ 2014, 03:12

Παιδιά, καλησπέρα! :) Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α) Μόλις μου βγήκε το τελευταίο μου μάθημα αλλά ο λογαριασμός μου στο my studies δεν έχει "κλειδώσει". Πρέπει ν' ανησυχώ; Στη Νομική ξέρω ότι γίνεται αυτομάτως όταν συμπληρώσεις τα μαθήματα και θεωρείσαι πτυχιούχος..

β) Μετά από τι χρονικό διάστημα περίπου μπορώ να πάω στη γραμματεία να ζητήσω βεβαίωση περάτωσης σπουδών; Πρέπει να έχουν οριστεί ημερομηνίας ορκωμοσίας κλπ; Γιατί πρέπει να την καταθέσω το συντομότερο... Επίσης, τη βγάζουν εκείνη την ώρα όπως την απλή βεβαίωση σπουδών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :up:
Άβαταρ μέλους
Genie91
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vampirehelena » 24 Μαρ 2014, 16:06

εαν θελουμε να δηλωσουμε ενα μαθημα που δεν υπαρχει στο my studies πηγαινουμε στη γραμματεια να μας το δηλωσει?
Άβαταρ μέλους
vampirehelena

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Golondrina » 24 Μαρ 2014, 17:09

Genie91 έγραψε:Παιδιά, καλησπέρα! :) Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

α) Μόλις μου βγήκε το τελευταίο μου μάθημα αλλά ο λογαριασμός μου στο my studies δεν έχει "κλειδώσει". Πρέπει ν' ανησυχώ; Στη Νομική ξέρω ότι γίνεται αυτομάτως όταν συμπληρώσεις τα μαθήματα και θεωρείσαι πτυχιούχος..

β) Μετά από τι χρονικό διάστημα περίπου μπορώ να πάω στη γραμματεία να ζητήσω βεβαίωση περάτωσης σπουδών; Πρέπει να έχουν οριστεί ημερομηνίας ορκωμοσίας κλπ; Γιατί πρέπει να την καταθέσω το συντομότερο... Επίσης, τη βγάζουν εκείνη την ώρα όπως την απλή βεβαίωση σπουδών;

Αν είσαι Φιλολογικό και τελείωσες πρέπει να πας αμέσως να κάνεις αίτηση για ορκωμοσία.Αυτό μου είπαν σήμερα στη Γραμματεία.(Κι εγώ το τελευταίο αποτέλεσμα περιμένω αλλά σ'αυτήν την εξεταστική αργούν πολύ).
Άβαταρ μέλους
Golondrina

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Genie91 » 24 Μαρ 2014, 23:12

Golondrina έγραψε:
Genie91 έγραψε:Παιδιά, καλησπέρα! :) Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Αν είσαι Φιλολογικό και τελείωσες πρέπει να πας αμέσως να κάνεις αίτηση για ορκωμοσία.Αυτό μου είπαν σήμερα στη Γραμματεία.(Κι εγώ το τελευταίο αποτέλεσμα περιμένω αλλά σ'αυτήν την εξεταστική αργούν πολύ).

Καλά, δε θα βγάλουν πρώτα ανακοίνωση;;; Θα πάω Παρασκευή λοιπόν.. Ευχαριστώ πολύ, καλά σου αποτελέσματα, λογικά μαζί θα ορκιστούμε! :up: :goodluck: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Genie91
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό liza_cure » 27 Μαρ 2014, 14:21

παιδια καλησπερα, πηγα να κανω τη δηλωση και μου εβγαλε αυτο:
ΠΡΟΣΟΧΗ! Η δήλωση δεν έχει ολοκληρωθεί! Παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα:
Mέγιστο Όριο Συγγραμμάτων: 53
Παραληφθέντα Συγγράμματα: 27
Έχετε υπερβεί το μέγιστο αριθμό μαθημάτων που μπορείτε να δηλώσετε (Έχετε επιλέξει 16 αντί για 10). Για όλο το πρόγραμμα σπουδών.
Τι πρεπει να κανω?? Έχει να κάνει με το όριο των συγγραμάτων που έχω παραλάβει από τον Εύδοξο?
Άβαταρ μέλους
liza_cure

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Genie91 » 27 Μαρ 2014, 20:13

liza_cure έγραψε:παιδια καλησπερα, πηγα να κανω τη δηλωση και μου εβγαλε αυτο:
ΠΡΟΣΟΧΗ! Η δήλωση δεν έχει ολοκληρωθεί! Παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα:
Mέγιστο Όριο Συγγραμμάτων: 53
Παραληφθέντα Συγγράμματα: 27
Έχετε υπερβεί το μέγιστο αριθμό μαθημάτων που μπορείτε να δηλώσετε (Έχετε επιλέξει 16 αντί για 10). Για όλο το πρόγραμμα σπουδών.
Τι πρεπει να κανω?? Έχει να κάνει με το όριο των συγγραμάτων που έχω παραλάβει από τον Εύδοξο?

Νομίζω πως έχει να κάνει με τον αριθμό μαθημάτων που δήλωσες στο my studies. Μόνο οι επί πτυχίω μπορούν να δηλώσουν μέχρι 15, οι υπόλοιποι μέχρι 10. Αν προσπαθείς να δηλώσεις 16, δε θα το δεχτεί στο σύστημα...
Άβαταρ μέλους
Genie91
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVAMITS » 01 Απρ 2014, 21:59

καλησπερα παιδια, ειδα οτι δεν μου εμφανιζεται η δήλωση μαθηματων που έκανα...μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχει συμβεί???
Άβαταρ μέλους
EVAMITS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nimoue » 02 Απρ 2014, 00:49

νομίζω σε κανέναν δεν εμφανίζεται απ'ότι παρατηρώ στο site!! οπότε περιμένουμε τη γραμματεία με τους ταχύτατους ρυθμούς που λειτουργεί πάντα.....εδώ γελάμε έτσι : :funny: :funny: :jaugh: :jaugh:
''....And those who were seen Dancing...were thought to be Insane...by those who could not hear the music.........''
Friedrich Nietzsche

'' Yes..i'm a Dreamer..for a dreamer is one who can only find his way by moonlight..and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world......''
Oscar Wilde

Imperfection IS Beauty....Madness IS Genius....And It's Better to Be Absolutely Ridiculous than Absolutely Boring...............
Άβαταρ μέλους
nimoue

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 02 Απρ 2014, 01:31

Ποτέ δεν εμφανιζόταν τόσο γρήγορα, μην ανησυχείτε. Αν πάτε στο ιστορικό στο my-studies και στην τελευταία δήλωση δε λέει "ακυρώθηκε", τότε είστε εντάξει.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 02 Απρ 2014, 01:47

Πάντως, αν αναφέρεστε στο φιλολογικό τμήμα, η δική μου δήλωση και εμφανίζεται στο ιστορικό δηλώσεων και έχει εγκριθεί απ' τη Δευτέρα το πρωί.
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 02 Απρ 2014, 02:10

πως φαινεται αν εχει εγκριθεί;
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 02 Απρ 2014, 02:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Mors aurem vellens: vivite, ait, venio
Άβαταρ μέλους
mpriki

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία (γλωσσολογικό)
Ευχαριστώ: 27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 02 Απρ 2014, 02:56

Από το ιστορικό επισκέψεων θα επιλέξεις την ημερομηνία κατά την οποία υπέβαλες τη δήλωση (ή την τελευταία ημερομηνία σε περίπτωση επικαιροποίησης). Αν έχει εγκριθεί, θα εμφανιστεί ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ στις Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014 (11:19).
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 02 Απρ 2014, 10:08

aldo έγραψε:Από το ιστορικό επισκέψεων θα επιλέξεις την ημερομηνία κατά την οποία υπέβαλες τη δήλωση (ή την τελευταία ημερομηνία σε περίπτωση επικαιροποίησης). Αν έχει εγκριθεί, θα εμφανιστεί ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ στις Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014 (11:19).

Εμένα μου βγαινει κανονικα στις δηλωσεις οποτε φανταζομαι ολα οκ
Mors aurem vellens: vivite, ait, venio
Άβαταρ μέλους
mpriki

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία (γλωσσολογικό)
Ευχαριστώ: 27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό enchanted » 07 Απρ 2014, 12:54

γεια σας.μπηκα σημερα στο my-studies και απο περιεργεια πατησα στο κατω μερος εκει που λεει συγγραματα και μου δειχνει ολα τα αγγλικα κοκκινα και κανενα ελληνικο,ουσιαστικα οτι δν εχω παραλαβει κανενα. Αλλα εγω τα εχω παραλαβει ολα! ξερει κανεις τι παιζει;;ειμαι πρωτο ετος..
Άβαταρ μέλους
enchanted

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες