filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Προτεινόμενα μαθήματα Φιλοσοφικής (από άλλα τμήματα)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 28 Φεβ 2010, 20:50

Δεν έχουμε τα καλύτερα λόγια να πούμε για κάποιους καθηγητές/τριες, είναι αλήθεια, για άλλους όμως περίπου ορκιζόμαστε στο όνομά τους. Σκέφτηκα λοιπόν να πρότειναμε τα μέλη κάποιους καθηγητές και μαθήματα από το τμήμα του όπου αφενός το μάθημα κρίνεται ως εξαιρετικά ενδιαφέρον και αφετέρου ο καθηγητής/τρια είναι πολύ καλός στον τομέα του, με άλλα λόγια μπορείς να πάρεις κάποια πράγματα από αυτό το μάθημα και ας μην είναι του τμήματός σου.

Κάποιες φορές έρχομαι στην σχολή για να διαβάσω στην βιβλιοθήκη κι έχω ελεύθερο χρόνο, θα ήθελα να είχα υπόψιν μου κάποιες προτεινόμενες επιλογές σε μαθήματα που αξίζουν τον κόπο. Δεν ξέρω, ίσως ακούγεται "μαζοχιστικό" αυτό που λέω, αλλά θα το ήθελα. Γιατί; Γιατί μπορώ, γιατί η προσπέλαση στο πανεπιστήμιο είναι ανοιχτή και ελεύθερη για όλους και (θεωρώ ότι) είναι κρίμα εφόσον έχω την ευκαιρία και την δυνατότητα να μάθω κάτι παραπάνω, να την αφήνω.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι με τα ξενόγλωσσα είναι κάπως δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο, αν κάποιος δεν ξέρει αρκετά καλά την γλώσσα, εγώ π.χ. όσο και να το ήθελα, δεν θα μπορούσα να παρακολουθήσω κάποια λογοτεχνικά μαθήματα του γαλλικού που είχα σταμπάρει... :sadbye:

Πάντως μπορώ να συστήσω ενδεικτικά κάποια μαθήματα για όποιον θέλει να δοκιμάσει, π.χ. η "εισαγωγή στην αγγλική ποίηση" (μονού εξαμήνου βέβαια) με την Βασιλική Μαρκίδου είναι πιστεύω πολύ καλό και κατανοητό μάθημα, χωρίς εξεζητημένες αναλύσεις, ενώ η καθηγήτρια μιλάει αρκετά καθαρά και κατανοητά.

Σε ζυγό εξάμηνο νομίζω θα προτείνω την "ερωτική ποίηση του Yates", με τον Σπύρο Ηλιόπουλο, πάρα πολύ όμορφο μάθημα, αλλά καλό είναι να κάθεστε σε μπροστινές θέσεις μια και δεν μιλάει πολύ καθαρά/δυνατά. Όποιος θέλει να δοκιμάσει, το μάθημα αυτό γίνεται κάθε Πέμπτη 9-12 στο 434.
Τελευταία επεξεργασία από Αλέξης-en99 και 01 Μαρ 2010, 10:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 28 Φεβ 2010, 21:49

Πολυ ωραιο θεμα!

Εμενα μ αρεσει παρα πολυ η Παπαιωαννου που κατι Λατινικα στο Φιλολογικο κ στο Ιστορικο-Αρχαιολογικο. Στο εαρινο κανει Λιβιο στο Δ' κλασσικο, αν θελει κανεις να το παρακολουθει. Στο χειμερινο κανει Καττουλο. Βεβαια σιγουρα στο μαθημα θα εχει κ γραμματικη λατινικων κ τετοια αλλα γενικα παντα κανει πολυ καλο μαθημα κ μαθαινεις πολλα για τη Ρωμαικη Ιστορια. :up:
Επισης παιδια, το μαθημα της Σειρηνιδου, θεματα νεοελληνικης Ιστοριας, για οποιον θελει να μαθει τι πραγματικα γινοταν κατα τη διαρκεια της επαναστασης κ πιο πριν, το συνιστω ανεπιφυλακτα! Οχι αλλη προπαγανδα!!
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 28 Φεβ 2010, 22:55

Αφού δεν είναι για ποια μαθήματα να προτιμάνε σε επιλογές (υπάρχει ενότητα σε κάθε τμήμα) αλλά πιο γενικό θέμα, για ενδιαφέρον και να γεμίζουν κενές ώρες,το θέμα μένει,αλλά ενημερώνω:

Επειδή οι απόψεις για κάθε καθηγητή είναι υποκειμενικές,εδώ λέμε τι προτείνουμε.Αν κάποιος διαφωνεί,ας διαφωνεί,αλλά το θέμα αυτό δε θα γίνει χώρος για να θάβουμε καθηγητές.Ελπίζουμε να το φροντίσουν όλα τα μέλη αυτό ώστε να μη χρειαστεί να επέμβουμε οι συντονιστές.

Για το θέμα:
Εγώ γουστάρω να παρακολουθώ οποιαδήποτε γλωσσολογία και θα πρότεινα περισσότερο μάλλον την κοινωνιογλωσσολογία που είναι περισσότερο μάθημα συζήτησης.
Από αρχαία όλα τα λεφτά είναι ο Κωσταντάκος και από λατινικά ο Μιχαλόπουλος.
Από φιλοσοφία πολύ συμπαθής και με καλό μάθημα είναι ο Στείρης.
Αυτά από εμένα
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 28 Φεβ 2010, 23:11

Συμφωνω για Κωνσταντακο. Αν θελετε να γελασετε, να μαθετε πως ειναι η καριολα στα αρχαια ελληνικα κ να μαθετε 5 πραγματα για Νεα Κωμωδια, πηγαιντε στ αρχαια ΣΤ' του κλασσικου!
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό thaliaTh » 28 Φεβ 2010, 23:57

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο κος Μαρκόπουλος(Βυζαντινά).Όσες φορές τον είχα μέχρι τώρα, το μάθημα του ήταν απολαυστικότατο.Επίσης,πάρα πολύ καλός είναι και ο Σπυρόπουλος(γλωσσολογία)γιατί κάνει το μάθημα υπό μορφη συζήτησης σου κινεί το ενδιαφέρον. Βέβαια, ο αγαπημένος μου καθηγητής από την σχολή είναι με διαφορά ο Γαραντούδης....Είναι κορυφή στο είδος του,έχει πολλές γνώσεις,αλλά πάνω απ'όλα έχει ένα τρόπο να σου περνάει αυτά που λέει που κρέμεσαι απ'τα χείλη του!!!!!
«Garde tes songes:Les sages n'en ont pas d'aussi beaux que les fous!»
La voix-Charles Baudelaire
Άβαταρ μέλους
thaliaTh
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgio » 01 Μαρ 2010, 00:38

Πολύ ωραίο είναι το μάθημα της κας Γεωργακοπούλου στο τρίτο εξάμηνο που κάνει Οβίδιο. Το δίωρο το κάνει ο κος Μιχαλόπουλος που κάνει θεματογραφία και είναι επίσης πολύ ωραίο μάθημα. Σε βοηθάει πολύ να αποκτήσεις μια συνολική εικόνα της δομής των λατινικών.
Άβαταρ μέλους
georgio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό k.psathas » 01 Μαρ 2010, 14:54

Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς...
Εμένα που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ιστορία, συνιστώ ανεπιφύλακτα τα μαθήματα της κας Ανεζίρη (επιγραφική και αρχαία ιστορία), που σε συνδυασμό με την παπυρολογία του Παπαθωμά (άλλο, επίσης εξαιρετικό μάθημα), σε κάνουν ξεφτέρι στην ανάγνωση κειμένων από το πραγματικό "πρωτοτυπο"!
Επίσης, ένα καλό κόλπο για μεγάλο βαθμό, είναι να επιλέγει κανείς μαθήματα που προσφέρονται επίσης και στο ΦΠΨ. Δια στόματος πολλών καθηγητών μας, το επίπεδο στο Φιλολογικό είναι πολύ πιο ανεβασμένο - επομένως, εφόσον η βαθμολόγηση των γραπτών γίνεται πάντοτε συγριτικά, με ένα μέτριο διάβασμα, ο ψηλός βαθμός είναι εξασφαλισμένος!
Έτσι τσίμπησα άνετα τα 9αρια σε Αρχαιολογία και Φιλοσοφία Γ' εξαμήνου και το 10ρι στα Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας. (Αν είστε στο κλιμάκιο με τη Σειρηνίδου, να το πάρετε οπωσδήποτε, είναι πάαρα πολυ καλή!)
Επίσης, εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι ιστορίες του Χατζηβασιλείου!
Αυτά!
Απορία: πώς μπορούμε να δηλώνουμε μαθήματα αγγλικού ή γαλλικού; Έχω την αίσθηση πως δε μας δίνεται από τη γραμματεία τέτοια δυνατότητα...
Άβαταρ μέλους
k.psathas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 01 Μαρ 2010, 15:20

Το θεμα δεν ειναι για μαθηματα επιλογης, απλα προτεινουμε ωραια μαθηματα ωστε αν θελει καποιος να παρακολουθησει απο μονος του κατι επιπλεον να πηγαινει.
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 17 Μαρ 2010, 13:44

Από ιστορικό-αρχαιολογικό συνιστώ ανεπιφύλακτα την Εισαγωγή στην ιστορία του Α' εξαμήνου με διδάσκουσα την κ.Ευθυμίου.Αν θές να μάθεις κάποια από τα σημαντικότερα παγκόσμια ιστορικά γεγονότα από έναν άνθρωπο με φοβερή μεταδοτικότητα τότε αυτό είναι ένα must!!! :up:
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 17 Μαρ 2010, 14:56

dumspirospero έγραψε:Από ιστορικό-αρχαιολογικό συνιστώ ανεπιφύλακτα την Εισαγωγή στην ιστορία του Α' εξαμήνου με διδάσκουσα την κ.Ευθυμίου.Αν θές να μάθεις κάποια από τα σημαντικότερα παγκόσμια ιστορικά γεγονότα από έναν άνθρωπο με φοβερή μεταδοτικότητα τότε αυτό είναι ένα must!!! :up:

επισης κ ιστορια νεου ελληνισμου (τουρκοκρατια) παλι με την ιδια καθηγητρια!!

για κλασσικη αρχαιολογια επισης εχω να προτεινω τον βαλαβανη που πλεον κανει ενα επιλογης αρχαιολογιας στο χειμερινο εξαμηνο...
τον κοπανια που κανει προιστορικη-κλασσικη αρχαιολογια με επιλεγομενο στο χειμερινο κ σεμιναριακο στο εαρινο εξαμηνο...
για βυζαντινη αρχαιολογια εχω να προτεινω την καλοπιση κ τον πετριδη σε βυζαντινη αρχαιολογια β κ γ αντιστοιχα του εαρινου εξαμηνου...
απο το ιστορικο υπαρχει κ η ανεζιρη που κανει επιγραφικη (σεμιναριο στο χειμερινο κ επιλογης στο εαρινο)...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 17 Μαρ 2010, 22:29

Απο ξενες φιλολογιες βρε παιδια κανενα μαθημα για εμας τους οχι τοσο μυημενους πχ στα Γαλλικο η Ιταλικο υπαρχει να παρακολουθουμε και να καταλαβαινουμε τι γινεται;Καποιο οχι πολυ προχωρημενο πχ λογοτεχνιες κτλ....Δυσκολο ε; :peace:
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fayl » 18 Μαρ 2010, 00:25

kirdou έγραψε:Απο ξενες φιλολογιες βρε παιδια κανενα μαθημα για εμας τους οχι τοσο μυημενους πχ στα Γαλλικο η Ιταλικο υπαρχει να παρακολουθουμε και να καταλαβαινουμε τι γινεται;Καποιο οχι πολυ προχωρημενο πχ λογοτεχνιες κτλ....Δυσκολο ε; :peace:

οποιαδήποτε ιστορία δείτε το όνομα Μποτουροπούλου...Κάνει το μάθημα μισό-μισό ελληνικά-γαλλικά...για τα υπόλοιπα πρέπει να έχεις καλές γνώσεις της γλώσσας για να παρακολουθήσεις...
N'écris pas - Je te crains; j'ai peur de ma mémoire;
Elle a gardé ta voix qui m'appelle souvent
Ne montre pas l'eau vive à qui ne peut la boire
Une chère écriture est un portrait vivant
N'écris pas !
Άβαταρ μέλους
Fayl

Σχολή/Τμήμα: Γαλλικό

Re: Προτεινόμενα μαθήματα Φιλοσοφικής (από άλλα τμήματα)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 27 Σεπ 2010, 21:44

άλλες προτάσεις για μονό εξάμηνο υπάρχουν; Προσωπικά θα παρακολουθήσω δυο μαθήματα από το τμήμα μου στο προσεχές εξάμηνο, και ίσως έχω λίγο χρόνο τις ίδιες μέρες και ώρες να βρίσκομαι και σε κάποιο άλλο άλλου τμήματος. Κάθε input ευπρόσδεκτο...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 27 Σεπ 2010, 22:12

metalslug έγραψε:άλλες προτάσεις για μονό εξάμηνο υπάρχουν; Προσωπικά θα παρακολουθήσω δυο μαθήματα από το τμήμα μου στο προσεχές εξάμηνο, και ίσως έχω λίγο χρόνο τις ίδιες μέρες και ώρες να βρίσκομαι και σε κάποιο άλλο άλλου τμήματος. Κάθε input ευπρόσδεκτο...

Tα μαθήματα του θεατρικού είναι πολύ ενδιαφέροντα (αν κι εγώ είμαι του φιλολογικού). Θα σου πρότεινα ό,τι μάθημα κάνει ο Βαγενάς. Σκέψου ένας φίλος έρχεται από νομική για να τον ακούσει.

Εσύ είσαι αγγλικό νομίζω; Μου προτείνεις κανένα μάθημα; Άμα (λέω άαααμα έχω χρόνο)
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 27 Σεπ 2010, 22:23

mzep έγραψε:Tα μαθήματα του θεατρικού είναι πολύ ενδιαφέροντα (αν κι εγώ είμαι του φιλολογικού). Θα σου πρότεινα ό,τι μάθημα κάνει ο Βαγενάς. Σκέψου ένας φίλος έρχεται από νομική για να τον ακούσει.

Εσύ είσαι αγγλικό νομίζω; Μου προτείνεις κανένα μάθημα; Άμα (λέω άαααμα έχω χρόνο)

Ευχαριστώ... :) Κάτι πιο συγκεκριμένο από αυτόν τον καθηγητή; Οποιοδήποτε μάθημά του;

Παραθέτω κάποια προτεινόμενα μαθήματα και καθηγητές που έχω παρακολουθήσει πρόσφατα στο πρώτο μήνυμα. Πρόγραμμα για να βρεις ώρες και αίθουσες δεν έχει βγει ακόμα, όταν βγει θα αναρτηθεί στην σελίδα του τμήματος που είναι η εξής:

http://www.enl.uoa.gr/swf/indexloader.html
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 27 Σεπ 2010, 23:51

ο Βαγενας κανει τα:
Θεωρια Λογοτεχνιας Α χειμερινο εξαμηνο
Θεωρια Λογοτεχνιας Β θερινο εξαμηνο
Ιστορια Νεοελληνικης Λογοτεχνιας Α χειμερινο εξαμηνο
Ιστορια Νεοελληνικης Λογοτεχνιας Β θερινο εξαμηνο

εγω παντως δεν θα προτεινα τα μαθηματα αυτα γιατι ειναι θεωρητικα τελειως. αυτα που προτεινω ειναι οι 2 Κινηματογραφοι, οι 2 Σκηνοθεσιες, το Θεατρο του Ζαν Ζενε, οι 2 Θεατρικες Πραξεις, το Θεατρο του Μπεκετ και ενα καινουριο φετινο ειναι η σκηνοθεσια στον Κινηματογραφο που φαινεται πολυ ενδιαφερον (ολα τα παραπανω ειναι απο το θεατρικο). βεβαια δεν ξερω ποια απο αυτα τα μαθηματα προσφερονται για τα αλλα τμηματα της Φιλοσοφικης.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ballon » 30 Σεπ 2010, 18:59

Γεια σας παιδια.ειμαι 2ο ετος τωρα στο φπψ. ποια μαθηματα θα μου προτεινατε να παρακολουθησω απο το φιλολογικο και με ποιους καθηγητες?μπορω να παρακολουθησω και απο μεγαλυτερα εξαμηνα του φιλολογικου?οποιος γνωριζει ας μου απαντησει. :thxx: :cool:
Άβαταρ μέλους
ballon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 01 Οκτ 2010, 00:44

ballon έγραψε:Γεια σας παιδια.ειμαι 2ο ετος τωρα στο φπψ. ποια μαθηματα θα μου προτεινατε να παρακολουθησω απο το φιλολογικο και με ποιους καθηγητες?μπορω να παρακολουθησω και απο μεγαλυτερα εξαμηνα του φιλολογικου?οποιος γνωριζει ας μου απαντησει. :thxx: :cool:

Τυπικά μπορείς να παρακολουθήσεις οποιοδήποτε μάθημα οποιουδήποτε τμήματος... όλες οι διαλέξεις στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ανοιχτής παρακολούθησης και μπορεί να παραβρεθεί ο καθένας. Καλό είναι όμως για πρακτικούς λόγους να έχεις ενημερώσει από πριν τον καθηγητή... ότι δεν είσαι του τμήματος και ότι απλώς σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις το μάθημα, δεν θα σου πει όχι, μάλιστα είναι πιθανό να αισθανθεί και κολακευμένος... ακόμα και να το χρησιμοποιήσει αργότερα για να πει ότι και καλά έρχονται στο μάθημά του ακόμα και ξενοι από άλλα τμήματα. Ακόμα καλύτερα, μπορείς να ζητήσεις από την γραμματεία του οικείου τμήματος να σου φτιάξουν μια άδεια παρακολούθησης για κάποιους λόγους που θα επικαλεστείς. Δεν μπορούν να αρνηθούν. Απλώς να ξέρεις ότι προφανώς δεν θα μπορείς να συμμετέχεις στο μάθημα όπως οι άλλοι φοιτητές, δεν θα μπορείς να πάρεις εργασίες, δεν θα δικαιούσαι σύγγραμμα εκτός από handout αν περισσεύουν. Σε κάποια μαθήματα όμως (για τα οποία και άνοιξα το θέμα), τα παραπάνω δεν έχουν σημασία και αξίζει απλώς να παραβρίσκεσαι στις παραδόσεις, ειδικά για κάποια ενδιαφέροντα αντικείμενα, και η σχολή μας έχει αρκετά. :up:

Από εκεί και πέρα τίθενται και πρακτικά ζητήματα, όπως το κατά πόσο μπορείς να κατανοήσεις την παράδοση. Π.χ. εγώ δεν μπορώ να πάω σε κάποιο λογοτεχνικό μάθημα του γερμανικού ή άλλου ξενόγλωσσου, γιατί δεν θα καταλάβω την τύφλα μου :P Ή και στο αγγλικό που είμαι, αν ήμουν πρώτο έτος, θα μπορούσα να πάω σε αίθουσα μεγαλύτερου εξαμήνου και να παρακολουθήσω κάποιο μάθημα απλά για μένα, αλλά θα μου έλειπε το γνωστικό υπόβαθρο για να μπορέσω να ακολουθήσω την καθηγήτρια στην παράδοσή της. Πάντως κάποια μαθήματα που πρότειναν κάποια παιδιά πιο πριν (ιστορία π.χ.) πιστεύω όλοι μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε.

Τέλος πάντων, γενικώς, θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις που έχουμε ελεύθερο χρόνο να γεμίσουμε στην σχολή, καλό θα ήταν να έχουμε υπόψιν μας κάποια πραγματικά ενδιαφέροντα και χρήσιμα μαθήματα από καλούς καθηγητές που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε, αντί να βολοδέρνουμε άσκοπα στις γειτνιάζουσες καφετέριες, ειδικά εφόσον μας δίνεται η δυνατότητα.... Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε με όλα τα μαθήματα, να διαλέγαμε δηλαδή ποια θα παρακολουθήσουμε, και κυρίως με ποιους καθηγητές.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ballon » 02 Οκτ 2010, 12:14

σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. :thxx: :thxx: :thxx: απο μαθηματα της κλασσικης φιλολογιας υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορουμε να παρακολουθησουμε? :funeyes: :unsure:
Άβαταρ μέλους
ballon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stefania! » 16 Δεκ 2013, 00:07

στο Γ' εξαμηνο υπαρχουν 3 μαθηματα επιλογης (λογοτεχνια 12ου-17ου με Λενταρη , λογοτεχνια 18ου με Ξουρια , λογοτεχνια 20ου με Ρωτα).Μπορειτε να μου πειτε ποιο θεωρειται πιο ευκολο? γιατι εργαζομαι και μου ειναι πολυ δυσκολο να τα παρακολουθω. Η' εστω θα ηθελα την γνωμη σας για τους καθηγητες που τα διδασκουν! ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. :thxx:
Άβαταρ μέλους
stefania!

Ευχαριστώ: 2

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης