filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Προτεινόμενα μαθήματα Φιλοσοφικής (από άλλα τμήματα)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 15 Δεκ 2013, 23:38

Προτείνω τον κ. Ξούρια.
Απλό μάθημα. Λογικός καθηγητής. Βγάζει τα κείμενα στην η-τάξη και μετά στο μάθημα τα σχολιάζει. Καλό είναι να παρακολουθείς και να γράφεις ό,τι λέει. Δεν είναι ακατανόητα, ή δύσκολα, μάλιστα θα έλεγα ότι έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί καλύπτει κενά γνώσεων για τον 18 αιώνα στην λογοτεχνία (ή εμένα μου φαίνεται έτσι γιατί είμαι μνεφίτισσα).
Θα δώσει σελίδες και απο το βιβλίο, στις εξετάσεις που είχα δώσει έβαλε μια ερώτηση και απο κεί. Όμως δεν θέλει παπαγαλία. Και με δικά σου λόγια εντελώς να πεις, αν είναι σωστό αυτό που γράφεις θα το δεχτεί. Αυτήν την ερώτηση απάντησα με αμφιθεατρικές σημειώσεις γιατί δεν είχα διαβάσει το βιβλίο και μου έβαλε 8.
Απο άλλους έχω ακούσει οτι τους κόβει, ενώ τα έχουν σωστά. Άλλοι μου έχουν πει ο,τι πρέπει να ξέρεις αποκλειστικά τις δικές του διαλέξεις και μόνο τότε παίρνεις βαθμό. Με το τελευταίο κάπως συμφωνώ κι εγώ.
Το μάθημα πάντως δεν είναι βαρύ.

Πάμε στην Λεντάρη: Αμφιλεγόμενη. Σε κάποιους αρέσει πολύ πολύ, ενώ άλλοι την σιχαίνονται. Δεν έχω ακούσει μέση άποψη. Γενικά έχει μεγάλη ύλη.Αν βαριέσαι να διαβάζεις, μπες σε δεύτερες σκέψεις. Αν βαριέσαι να διαβάζεις, να το καταλαβαίνεις, να το μαθαίνεις και στο τέλος να φτιάξεις μια συνθετικότατη απάντηση στο διαγώνισμα απο μια ύλη γύρω στις 500 σελίδες σύνολο βιβλίο και ηλεκτρονική τάξη (εκτός κι αν σας λυπηθεί, δύσκολο) ξέχνα την ύπαρξη αυτού του μαθήματος. Αυτή είναι η όσο το δυνατόν αντικειμενική άποψη. Πάραυτα μου αρέσει το μάθημά της προσωπικά. Την παρακολουθούσα και στα δυο κλιμάκια πάντα.
Τα κείμενα που θα κάνετε τα θεωρώ πιο δύσκολα απο εκείνα του Ξούρια. Ως μνεφίτισσα ξέρω να σου πω ότι η μεσαιωνική ελληνική χρειάζεται την μετάφρασή της για να γίνει κατανοητή, (κάτι που ζητά και στο διαγώνισμα ως υποχρεωτική ερώτηση), ενώ η ελληνική κατά τον 18ο αιώνα όσο να'ναι είναι πιο κοντά σε αυτήν που ομιλούμε σήμερα (οχι οτι δεν έχει κάποιες εντελώς άγνωστες λέξεις...)
Δεν είναι δυσκολη καθηγήτρια στην παρακολούθηση, ωστόσο κάποιοι βαράνε ενέσεις από ένα σημείο και μετά. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να αγαπάς το αντικείμενο για να το ''αντέχεις''. Έχει ανάλυση

Αν αυτό βοηθησει, η Λεντάρη είναι αυστηρή στην ωρα. Ενα τεταρτο ακριβώς το διάλειμμα και θα αφήσει ακριβώς να φύγετε, και μπορεί και να κρατήσει! Ο Ξούριας άφηνε και μιαμισι ώρα νωρίτερα να φεύγουμε... Βέβαια έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, δεν νομίζω ότι θα χαρίσει τόσο...

Ελπίζω να βοηθησα και συγγνώμη για το κατεβατό! Καλο βράδυ
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wanaka » 08 Σεπ 2015, 19:38

Εγω εχω πολυ καλη εμπειρια με την κυρια Γεωργακοπουλου, οταν παρακολουθησα Ρωμαικη Ελεγεια.
Πολυ ζωντανο μαθημα, ειναι πολυ παιχνιδιαρα (ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος), και την ενδιαφερει πολυ να υπαρχει συμμετοχη στο μαθημα (σιγα μην την ενδιαφερει αν ειστε αλλου τμηματος).

Περαν αυτης της καθηγητριας, προτεινω Μπελλα (Πραγματολογια), Σπυροπουλο (Συνταξη), Μιχαλοπουλο (Ρωμαικη Λυρικη Ποιηση & Εισαγ. στην Λατινικη Φιλ.). Τα δυο πρωτα αν σας ενδιαφερει και λιγο η γλωσσολογια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Wanaka

Σχολή/Τμήμα: Ελληνικη Φιλολογια-Γλωσσολογια
Ευχαριστώ: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες