filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Ακαδημαϊκή Ταυτότητα (Πάσο)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Ακαδημαϊκή Ταυτότητα (Πάσο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PITSIRIKI » 13 Ιούλ 2010, 22:53

Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα το θέμα που με απασχολεί,αλλά είναι επείγον και θα'θελα τη βοήθεια σας!Πριν κάτι μέρες μου άρπαξαν την τσάντα και έχασα τρίπτυχο και πάσο και σε μια βδομάδα φέυγω για διακοπές και έχω πληρώσει παντού για φοιτητικό εισιτήριο και τώρα δε θα χω πάσο να δείξω σε πλοια βαπόρια κτλ και δεν έχω ιδέα τι να κάνω;Ξέρετε που να απευθυνθώ;Είναι ανοιχτή κάποια γραμματεία ακόμη;Πώς αλλιώς μπορώ να πιστοποιήσω κάπως ότι είμαι φοιτήτρια;Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
PITSIRIKI

Ευχαριστώ: 0

Re: Πάσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 13 Ιούλ 2010, 22:56

σε ποιο τμήμα είσαι φοιτήτρια? οι γραμματείες είναι ανοιχτές πάντως (δεν ξέρω για πόσο ακόμα)...
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PITSIRIKI » 14 Ιούλ 2010, 10:08

ειμαι φοιτήτρια στο Φ.Π.Ψ!Παίρνω τηλέφωνο αλλά δεν το σηκώνει κανείς!Μήπως ξέρεις ωράριο η κάτι;
Άβαταρ μέλους
PITSIRIKI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 14 Ιούλ 2010, 10:23

Καλύτερα να ρωτήσεις στις γενικές συζητήσεις του ΦΠΨ

viewtopic.php?f=11&t=1221&start=1580

κανονικά ανοιχτά είναι αλλά δεν ξέρεις ποτέ!!

δοκίμασε και αυτά
http://www.ppp.uoa.gr/an8ropino-dynamik ... ateia.html
~The roughest road often leads to the top~

Εικόνα
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αντώνης Φωστιέρης » 07 Σεπ 2010, 20:25

Η ερώτηση μου αφορά κι άλλα, εκτός από το πάσο, αλλά επειδή είναι συναφή ζητήματα, την γράφω εδώ. Αν χρειάζεται μετάθεση σε άλλο θέμα, κάνετέ το.

Για το πάσο, το τρίπτυχο και την κάρτα σίτισης (τα απαραίτητα "έγγραφα" δηλαδή από την σχολή), τι διαδικασία ακολουθείται κάθε νέο ακαδημαϊκό έτος ; Χρειάζονται εκ νέου θεώρηση, ανανέωση, τι ; Για όλα από αυτά, για κάποια ; Πρέπει να πάω στην γραμματεία δηλαδή ή δεν χρειάζεται ; Αυτά τα ολίγα ( :lola: ) θα ήθελα να μάθω... Όποιος ξέρει, τον ευχαριστώ θερμά...
Kaiser Chiefs, Hard-Fi, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Maxϊmo Park, Nine Black Alps, The Zutons, Bloc Party

ΤΟ ΑΠΑΥΓΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ALTERNATIVE. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Άβαταρ μέλους
Αντώνης Φωστιέρης
*Notes donor*
*Notes donor*

Τοποθεσία: Κείμενα, το μέρος όπου ο αληθινός φιλόλογος βρίσκει αγαλλίαση, απάγκειο και παραμυθία.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 20:27

το τριπτυχο παραμενει, ολα τα αλλα αλλαζουν, πρεπει να περασεις απο τη γραμματεια οταν βγει ανακοινωση για το πασο, βγαινει ανακοινωση κ για την καρτα σιτισης στο εστιατοριο, εχε το νου σου.
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 21 Σεπ 2010, 16:44

όπως τα είπε η Λία. Το τρίπτυχο παραμένει και το μόνο που αλλάζει είναι μια επιπλέον σφραγίδα που βάζεις για κάθε εξάμηνο φοίτησης. Αν το χάσεις μπορείς να βγάλεις καινούριο που θα έχει όμως την ένδειξη "Ακριβές αντίγραφο του απωλεσθέντος".

Για την κάρτα σίτισης, αν δεν βγει έγκαιρα ανακοίνωση στην γραμματεία του οικείου τμήματος (π.χ. επειδή πέρα βρέχει) θα βγεί σίγουρα στο εστιατόριο, όπου θα λέει μέχρι πότε ισχύουν οι κάρτες της προηγούμενης χρονιάς.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DOCTOR » 24 Σεπ 2010, 14:10

Μιας και λέγεται Πάσο η ενότητα.. Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω, έχουμε κάποια ενημέρωση πότε θα κυκλοφορήσει το πάσο της νέας χρονιάς? Ανεξαρτήτως τμήματος.
Το ποιός είσαι, δεν αλλάζει. Αλλάζει αυτό που νομίζεις ότι είσαι.
Άβαταρ μέλους
DOCTOR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 24 Σεπ 2010, 18:57

Τέλη Σεπτέμβρη Αρχές Οκτώβρη Βγαίνουν νομίζω... ΘΑ βγει σχετική ανακοίνωση...
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 27 Σεπ 2010, 10:25

"Το Πρυτανικό Συμβούλιο, μετά από συζήτηση, αποφασίζει τη δωρεάν χορήγηση των δελτίων ειδικού εισιτηρίου στους πρωτοεγγραφέντες φοιτητές ακαδημαϊκού έτους 2010-2011 και την επιδότηση των δελτίων για όλους τους ενεργούς φοιτητές (προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς) κατά 1,00 ευρώ έκαστος".

Έχει πολύ μεγάλη πλάκα το "μετά από συζήτηση". Διότι βέβαια όταν ένας οργανισμός δεν έχει καταστατικό, όπως το Καποδιστριακό δεν έχει, τότε είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί διαδικασία "ψήφισης". Οπότε μένουμε στο μιλητό...! :goodjob:

ΥΓ: Όχι, δεν ξέρω πότε θα επιδοθούν, αλλιώς θα το έγραφα. Το λογικό είναι να τα πάρουμε όλοι μαζί, δηλαδή μετά τις εγγραφές των νέων, δηλαδή στο πρώτο 10ήμερο του Οκτωβρίου. ;-)
"αρνούμενοι...το θάνατο χωρίς να μάθουμε γιατί ζήσαμε, οφείλουμε να κρατήσουμε ζωντανό το αίτημα της αξιοπρέπειας, την αρετή της ευγένειας"
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Σχολή/Τμήμα: ΕΚΠΑ, Φιλοσοφική, Ιστορία-Αρχαιολογία

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 27 Σεπ 2010, 19:38

Αναμένεται διασταύρωση...

reddiamond έγραψε:Παιδιά έμαθα κάτι που ελπίζω να μην ισχύει και για το ΦΠΨ! Πήγαν οι πρωτοετείς της Αγγλικής φιλολογίας να κάνουν εγγραφές και ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΠΑΣΟ!!! Το χειρότερο δεν είναι αυτό, αλλά το ότι τους είπαν ότι μάλλον δε θα πάρουν καθόλου!!! :dfg: Ξαναλέω πως αυτό έγινε στο Αγγλικό, αλλά τι θα κάνουμε αν γίνει και σε μας; Αν πάμε και μας πουν: Παιδιά δεν έχει πάσο φέτος... :?:
Εγώ τους ρώτησα και μου είπαν πως από 1η του μηνός θα μας τα δώσουν. Ελπίζω να λένε αλήθεια και να μη μας πουν πως τελικά δεν έχουν... :mad2:

viewtopic.php?p=423382#p423382
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eua87 » 27 Σεπ 2010, 20:06

Αυτό που λέτε μου το είπαν χτες κάτι παιδιά, που σπουδάζουν στην Πάτρα. Ότι δηλαδή οι πρωτοετείς δεν πήραν πάσο στην εγγραφή και ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οικονομικό από ό,τι κατάλαβα στο θέμα αυτό και δεν ξέρουν αν πάρουμε φέτος. Τώρα ό,τι και να΄ναι θα το μάθουμε λίαν συντόμως!
Άβαταρ μέλους
eua87

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία ΜΝΕΦ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 27 Σεπ 2010, 23:30

eua87 έγραψε:Αυτό που λέτε μου το είπαν χτες κάτι παιδιά, που σπουδάζουν στην Πάτρα. Ότι δηλαδή οι πρωτοετείς δεν πήραν πάσο στην εγγραφή και ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οικονομικό από ό,τι κατάλαβα στο θέμα αυτό και δεν ξέρουν αν πάρουμε φέτος. Τώρα ό,τι και να΄ναι θα το μάθουμε λίαν συντόμως!

Ε, όχι!! Δηλαδή, και θ' ακριβύνουν τα εισιτήρια και δε θα έχουμε και πάσο! :mad2: :mad2:
Λιγάκι υπερβολικό μου φαίνεται! :confused: Τι να πω;; :ungry:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 28 Σεπ 2010, 00:19

χα χα χα!
πραγματικά, δεν το περιμένα αυτό, ούτε ήξερα τί είχε συμβεί στα άλλα τμήματα. βέβαια, με την σειρά του το γεγονός αυτής της "άρνησης" να δώσουν το ειδικό εισιτήριο στους φοιτητές αποδεικνύει ότι όντως το πρυτανικό συμβούλιο αποφάσισε άτυπα (αφού δεν υπάρχει κάποιος "τύπος", αλλά τέλος πάντων) να χορηγηθούν δωρεάν ή επιδοτούμενα τα ειδ. εισιτήρια.

τυπικά, η διάρκεια της ισχύος τους είναι για ένα ακαδημαϊκό έτος - το οποίο σημαίνει αφενός πως έχουν ήδη λήξει, αφετέρου δέ πως έχουμε δικαίωμα να τα απαιτήσουμε ή να μας δοθεί άλλο πιστοποιητικό, ώστε να δικαιούμαστε τις ατέλειες ή εκπτώσεις που προβλέπει ο νόμος.

εγώ τουλ. δεν πρόκειται να βγάλω ολόκληρο εισιτήριο (και που βγάζω, πολύ είναι...!) ούτε να πληρώσω πρόστιμο, αν μου γίνει έλεγχος. προτείνω να κάνετε και να απαιτήσετε το ίδιο, μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση. (btw, αφού έχει βγει απόφαση πρυτανικού συμβουλίου, είναι υποχρεωμένες η Γραμματείες Τμημάτων να την ακολουθήσουν, έχουν - δέν έχουν χρήματα... τάχα μου!)
"αρνούμενοι...το θάνατο χωρίς να μάθουμε γιατί ζήσαμε, οφείλουμε να κρατήσουμε ζωντανό το αίτημα της αξιοπρέπειας, την αρετή της ευγένειας"
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Σχολή/Τμήμα: ΕΚΠΑ, Φιλοσοφική, Ιστορία-Αρχαιολογία

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 29 Σεπ 2010, 01:37

καθε περσι και καλυτερα τελικα... ελεος
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alekouko » 02 Οκτ 2010, 10:25

παιδια δεν ειναι λογικο αυτο...δεν θα ειχε ανακοινωθει κατι απο το υπουργειο εαν εχουν σκοπο να κανουν κατι τετοιο; :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
alekouko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό erou_g. » 18 Οκτ 2010, 13:47

Παιδιά,μήπως κάποιος μπορεί να ενημερώσει εμάς που δυστυχώς δεν μπορούμε να πηγαίνουμε συχνά στη σχολή για το τι θα γίνει με το πάσο?Βγήκε ανακοίνωση για τη διανομή τους? :?:
Άβαταρ μέλους
erou_g.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 18 Οκτ 2010, 13:48

φιλολογικο δεν εισαι; αποτι ξερω εχει αρχισει η διανομη, οποτε μπορεις να πας τη τεταρτη να το παρεις :up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vonkirchmann » 25 Οκτ 2010, 11:12

Απλά να προσπαθείτε να πηγαίνετε νωρίς γιατί εξαντλούνται εν ριπή οφθαλμού!

Ούτε εισιτήρια συναυλίας να ήταν...
Άβαταρ μέλους
vonkirchmann

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό peni » 13 Δεκ 2010, 02:14

μπορουμε ακομα να παρουμε πασο???????
Άβαταρ μέλους
peni

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο