filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Ακαδημαϊκή Ταυτότητα (Πάσο)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Θεοδώρα » 27 Σεπ 2012, 23:40

Παιδια θελω βοηθεια! Ειμαι πρωτοετης του ιστορικου αρχαιολογικου, και στην εγγραφη μας εδωσαν ενα χαρτι με οδηγιες για τη δημιουργια username και password στην ιστοσελιδα https://webadm.uoa.gr. Μας ειπαν να το επισκεφτουμε μεσα σε 15 μερες. Εγω δοκιμασα νωριτερα,περασα τα στοιχεια μου και δημιουργησα τους κωδικους... Στη συνεχεια ξεκινησα και τη διαδικασια για την εκδοση του πασο,που δεν την εχω ολοκληρωσει ακομα. Ομως σημερα ακουσα οτι οι πρωτοετεις θα παρουν ονομα χρηστη και κωδικο απο τη γραμματεια του τμηματος,και δε θα τα δημιουργησουν μονοι τους...Αν ειναι ετσι,τοτε πως το συστημα μου επετρεψε την εισοδο??:confused: Αν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα παααρα πολυ γιατι εχω μπερδευτει με αυτη την ιστορια! Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Θεοδώρα

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πανδώρα » 28 Σεπ 2012, 11:03

Θεοδώρα Και εγω πρωτοετης του ιστορικου αρχαιολογικου ειμαι και πριν 2 μερες περιπου μπηκα στο https://webadm.uoa.gr για να κανω λογαριασμο.το συστημα δεχτηκε τα στοιχεια μου αλλα δεν μπορω τωρα να ενεργοποιησω τον λογαριασμο με το ΡΙΝ και τον Αρ.Πρωτοκολλου που μου εδωσε ωστε να μπορω να ορισω username και password.Εσυ που εμαθες οτι αυτα θα δωθουν απο την γραμματεια; Υπαρχει καποια προθεσμια μεχρι την οποια πρεπει να τα παραλαβεις ;
Άβαταρ μέλους
Πανδώρα

Σχολή/Τμήμα: Iστορικο-Αρχαιολογικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Θεοδώρα » 28 Σεπ 2012, 11:31

Πανδωρα μου ειπαν μεγαλυτεροι φοιτητες του ιστορικου οτι θα παραλαβουμε κωδικους απο τη σχολη και οτι η διαδικασια για την δημιουργια πασο απο τους πρωτοετεις θα ξεκινησει στις 4 οκτωβριου....Φανταζομαι οτι μεσα σε αυτες τις μερες θα βγει ανακοινωση απο τη σελιδα του τμηματος,διαφορετικα θα τηλεφωνησω στη γραμματεια τη δευτερα. Δεν ξερω αν υπαρχει προθεσμια... Τωρα βεβαια,εγω παραξενευομαι που το συστημα εκανε ενεργοποιηση του λογαριασμου μου,ενω κανονικα οπως λες κι εσυ,θα επρεπε να μη με δεχτει αν οντως ξεκιναμε 4 οκτωβριου. Τι να πω...καλως ηρθαμε στον κοσμο του πανεπιστημιου ;)
Άβαταρ μέλους
Θεοδώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marilenaki.gr » 28 Σεπ 2012, 11:36

Το πάσο από Γερμανό ή από την Vodafone το παίρνουμε;
Άβαταρ μέλους
marilenaki.gr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πανδώρα » 28 Σεπ 2012, 11:49

Θεωδωρα Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!! Αν μάθεις κάτι νεότερο σε παρακαλώ ενημέρωσέ με γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με αυτή την ιστορία !!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Πανδώρα

Σχολή/Τμήμα: Iστορικο-Αρχαιολογικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Θεοδώρα » 28 Σεπ 2012, 11:54

Δεν κανει τιποτα! :up: Εγω να δεις ποσο εχω μπερδευτει!!
Άβαταρ μέλους
Θεοδώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 28 Σεπ 2012, 12:05

vodafoneee
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ.
Ευχαριστώ: 20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 28 Σεπ 2012, 12:11

Κοριτσια δεν σας δινει η γραμματεια τους κωδικους. Κανετε την αιτηση στο συστημα και μετα την ενεργοποιει η γραμματεια ηλεκτρονικα. Για αυτο και σας δινει αριθμο πρωτοκολλου και PIN. Τον κωδικο εισοδου τον επιλεγετε εσεις και το ονομα χρηστη σας παραγεται αυτοματα απο τον Α.Μ. σας.
Θεοδωρα δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα με το λογαριασμο σου απο τη στιγμη που σε δεχτηκε και ενεργοποιηθηκε, ωστοσο παρε ενα τηλ. στη γραμματεια να ρωτησεις για καλο και για κακο.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Calliope » 28 Σεπ 2012, 12:17

Για τους παλιούς μέχρι πότε ισχύει το παλιό?(30/09)? Ή πήρε παράταση μέχρι 30/10? :help:
Κ.Κ
Άβαταρ μέλους
Calliope

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 28 Σεπ 2012, 12:21

Ναι πηρε παραταση εως τελος του Οκτωβρη. :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Θεοδώρα » 28 Σεπ 2012, 14:14

ευχαριστω πολυ dr.strangelove! ειχα μπερδευτει με το ολο θεμα και χρειαζομουν μια διευκρινιση!
Άβαταρ μέλους
Θεοδώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sparkle2994 » 28 Σεπ 2012, 15:42

Γεια σε όλους:) Είμαι πρωτοετής στο φιλολογικό τμήμα... Εδώ κ κάποιες μέρες προσπαθώ να αποκτήσω username και password αλλά το σύστημα δε δέχεται τα στοιχεία μου... Εφόσον δεν έχω αυτά , δε μπορώ ούτε να κάνω τη δήλωση για το πάσο ούτε και την αίτηση για την άδεια σίτισης... Μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει? :confused: Κ άλλοι πρωτοετείς αντιμετωπίζουν το ίδιο?
Άβαταρ μέλους
Sparkle2994

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 28 Σεπ 2012, 15:47

Ναι ειναι φυσιολογικο μην ανησυχεις. Μεχρι να περαστουν τα στοιχεια της εγγραφης σου στο συστημα σου βγαζει αυτο το μηνυμα. Οταν εκανες την εγγραφη μαζι με το χαρτι οδηγιων λογικα σου ειπαν κιολας οτι περιπου σε 10-15 μερες θα μπορεις να κανεις αιτηση στο webadm για λογαριασμο, οχι αμεσως. Θα πρεπει να περιμενεις λιγες μερες ακομα και μετα θα κανεις κανονικα την αιτηση σου. Αφου κανεις την αιτηση αυτη και ενεργοποιηθει, μετα θα κανεις αιτηση και για πασο και για καρτα σιτισης. Εξαρταται απο το καθε τμημα ποτε θα μπορεις να κανεις την αιτηση στο webadm, σε καποια μπορουν ηδη οι πρωτοετεις, σε καποια αλλα οχι ακομα, γιατι ειναι θεμα της γραμματειας του καθε τμηματος.

Βεβαια εαν αγχωνεσαι πολυ, μπορεις να παρεις και ενα τηλ. στη γραμματεια σου να το επιβεβαιωσεις για τις ημερομηνιες. :up:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sparkle2994 » 28 Σεπ 2012, 15:53

:thxx: Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες !!!
Άβαταρ μέλους
Sparkle2994

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό House-ίνα:Ρ » 28 Σεπ 2012, 20:40

Απ'όσο βλέπω και τα άλλα τμήματα είναι το ίδιο "οργανωμένα" με το ΦΠΨ...
Ακόμα δεν γραφτήκαμε και μας τσακίζουνε τα νεύρα; :wtf:
Τελευταία επεξεργασία από House-ίνα:Ρ και 28 Σεπ 2012, 20:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
I'm fightin' the power...:D
Άβαταρ μέλους
House-ίνα:Ρ

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφίας,Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 29 Σεπ 2012, 12:52

Aπό τη στιγμή που εμείς οι παλιοί φοιτητές δεν έχουμε δικαίωμα ούτε πασο ούτε βιβλία ούτε καμία άλλη παροχή, η νέα ακαδημαϊκή ταυτότητα σε τί ακριβώς θα χρησιμεύει; Απλά θα αντικαθιστά το παλιό τρίπτυχο και θα πιστοποιεί ότι είμαστε φοιτητές του ταδε τμήματος; Μόλις τη παρέλαβα... Μήπως ήταν περιττή; ή πράγματι αντικαθιστά το παλιό τρίπτυχο;
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 29 Σεπ 2012, 13:00

Στη γραμματεια μου ειπαν οτι το τριπτυχο θα συνεχισουμε να το εχουμε κανονικα και η εκδοση νεας ακαδημαϊκης ταυτοτητας ειναι υποχρεωτικη για ολους (τα γραφω και σε προηγουμενο ποστ). Προς το παρον υποθετω οτι χρησιμευει μονο αν εχεις δηλωσει τις αλλεργιες και αν εισαι δωρητης οργανων, σε κατι αλλο δεν νομιζω. Λενε παντως οτι σταδιακα θα την συνδεσουν και με αλλες υπηρεσιες. Μπορει π.χ. αργοτερα να πηγαινουμε με αυτη σε δημοσιες βιβλιοθηκες ή να δειχνουμε αυτη την καρτα για φοιτητικες εκπτωσεις (π.χ. σινεμα) αντι για το πασο που δειχναμε μεχρι τωρα.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ιστοριομανία » 29 Σεπ 2012, 13:11

Άρα για εμάς που είμαστε μετά το 6ο έτος, είναι άχρηστη
Τελευταία επεξεργασία από ιστοριομανία και 29 Σεπ 2012, 13:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ιστοριομανία

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Αθηνών
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 29 Σεπ 2012, 13:16

Καλα ουτε ενα μηνα δεν υπαρχει αυτη η καρτα. :lola: Δεν μπορεις να πεις ακομα αν ειναι χρησιμη ή αρχηστη. Εαν θελουν να εκμεταλλευτουν την τεχνολογια τα πανεπιστημια, μπορει να φανει πολυ χρησιμη. Εαν δεν θελουν ναι θα ειναι αχρηστη απο το 7ο ετος και πανω.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RITAKI86 » 03 Οκτ 2012, 16:40

παιδιά,θα ήθελα να σας ρωτήσω,αν η φωτογραφία που είχατε στο τρίπτυχο,έγινε δεκτή από τη Γραμματεία,για την έκδοση της Ακαδημαικης Ταυτότητας;Εγώ αυτή τη φωτογραφία έστειλα και δεν έγκρίθηκε.Πήγατε και βγάλατε σε φωτοτυπείο καινούριες;
Άβαταρ μέλους
RITAKI86

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες