filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΑΛΛΙΚΟΥ... Parlez-vous français?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Γαλλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Μαρ 2010, 13:30

η ευγενεια ειναι υποχρεωτικη!!!!!

σορυ για το :off topic:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ELISA NEVIANI » 04 Μαρ 2010, 14:23

white horse έγραψε:η αληθεια ειναι οτι σου μιλησαν ασχημα αλλα για φαντασου να επαιρναν ολοι και να ρωτουσαν το ιδιο πραγμα....εγω οποτε παιρνω μου απαντανε ευγενικα.απλα θεωρω οτι αφου δεν εχεις ιντερνετ καλο θα ηταν να ρωτησεις καποια φιλη σου που εχει για το αν εχει βγει μαθημα....εξαλλου η γραμματεια δεν ειναι υποχρεωμενη να σου πει ποια μαθηματα εχουν βγει πιστευω...υπαρχουν και στη σχολη και στο ιντερνετ...αυτη ειναι η δουλεια τους νομιζω...δεν ειμαστε πια στο σχολειο.... :funny:

Σιγουρα θα ηταν πολυ κουραστικο εαν το εκαναν ολοι.Ειναι εκει για καθε απορια νομιζω.Ναι οκ τους κουρασα αλλα ας μου ελεγε οχι δεν βγηκε!τελος!Δεν ειναι αναγκη να μου μιλησει ετσι!
Και ναι η ευγενια χρειαζεται....Ευχαριστω και παλι που απαντησατε!
Talvez bastava respirar somente respirar um pouco. Recuperar cada batida em mim, sem buscar um momento para ir embora! Não vá embora! Porque eu não posso me acostumar a dezembro sem você quem fica aqui espera o impossível sim! Agora não. Não há o tempo pra explicar e perguntar se te dei bastante amor. eu estou aqui queria falar agora, agora.....
Άβαταρ μέλους
ELISA NEVIANI

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 04 Μαρ 2010, 16:23

Αύριο, δεν έχει μάθημα με απόφαση της Συγκλήτου! Και η βιβλιοθήκη κλειστή! Προφανώς ολόκληρο το Παν/μιο, λόγω των αντιλαϊκών μέτρων της κυβέρνησης. Από Δευτέρα λοιπόν! :confused: :study: :mad2:
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό starbon » 04 Μαρ 2010, 16:33

σημερα εγιναν ολα τα μαθηματα κανονικα;
...κι αν σίγουρος ήμουν πως θα βρω το δρόμο στο χάρτη του κόσμου σημείωσα μόνο πως χάθηκα...
Άβαταρ μέλους
starbon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 04 Μαρ 2010, 17:15

Η κα Κωνσταντουλάκη έλειπε και στη θέση του Global της Ποίησης μας έκανε μία παρουσίαση για το αστυνομικό διήγημα μία καθηγήτρια από το Παν/μιο του Saint-Etienne. Το TP το έκανε η κα Τατσοπούλου. Για άλλα έτη δε ξέρω. Προφανώς, τα υπόλοιπα έγιναν κανονικά. :up:

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ELISA NEVIANI » 04 Μαρ 2010, 18:34

antoine έγραψε:Αύριο, δεν έχει μάθημα με απόφαση της Συγκλήτου! Και η βιβλιοθήκη κλειστή! Προφανώς ολόκληρο το Παν/μιο, λόγω των αντιλαϊκών μέτρων της κυβέρνησης. Από Δευτέρα λοιπόν! :confused: :study: :mad2:

Eυχαριστουμε για την πληροφορια!!!!!! :D!
Talvez bastava respirar somente respirar um pouco. Recuperar cada batida em mim, sem buscar um momento para ir embora! Não vá embora! Porque eu não posso me acostumar a dezembro sem você quem fica aqui espera o impossível sim! Agora não. Não há o tempo pra explicar e perguntar se te dei bastante amor. eu estou aqui queria falar agora, agora.....
Άβαταρ μέλους
ELISA NEVIANI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tinkerbell » 04 Μαρ 2010, 22:00

Ποια καθηγήτρια ήταν αυτή που σας έκανε το global? Μια ξανθιά που έτυχε να πετύχω στον τέταρτο όροφο?
Άβαταρ μέλους
Tinkerbell
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό starbon » 04 Μαρ 2010, 23:20

antoine έγραψε:Η κα Κωνσταντουλάκη έλειπε και στη θέση του Global της Ποίησης μας έκανε μία παρουσίαση για το αστυνομικό διήγημα μία καθηγήτρια από το Παν/μιο του Saint-Etienne. Το TP το έκανε η κα Τατσοπούλου. Για άλλα έτη δε ξέρω. Προφανώς, τα υπόλοιπα έγιναν κανονικά. :up:

:merci:
...κι αν σίγουρος ήμουν πως θα βρω το δρόμο στο χάρτη του κόσμου σημείωσα μόνο πως χάθηκα...
Άβαταρ μέλους
starbon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vs » 05 Μαρ 2010, 11:08

η γραμματεια σημερα θα ειναι κλειστη???
Άβαταρ μέλους
vs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tinkerbell » 05 Μαρ 2010, 13:46

Ολα ήταν κλειστά. Γραμματεία, βιβλιοθήκη, κυλικείο. Τα πάντα. Ψυχή δεν υπήρχε.
Άβαταρ μέλους
Tinkerbell
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vs » 05 Μαρ 2010, 13:53

ο Φορακησ μασ ειπε πωσ τα αποτελεσματα απο τισ γλωσσεσ 1+2 θα τα βγαλει μαζι με την Αναστασιαδη την τριτη.
Άβαταρ μέλους
vs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΙΧΑ » 05 Μαρ 2010, 13:58

ειπε τιποτα για τα αποτελεσματα της γλωσσας 4?
frida
Άβαταρ μέλους
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΙΧΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vs » 05 Μαρ 2010, 14:03

εχω την εντυπωση πωσ μιλουσε μονο για 1+2.δεν αναφερθηκε στην 4.λογικα ομωσ μεσα στην εβδομαδα θα βγουν ολα
Άβαταρ μέλους
vs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgoulina » 07 Μαρ 2010, 22:42

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ!!ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ "¨ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ",ΑΛΛΑ ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΜΥΘΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ :up: !
ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΙ .ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΕΤΟΣ!!ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ!!ΟΠΟΤΕ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΩΤΟΕΤΗ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΧΟΛΗ.. :mad2: ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ...ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ Η ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ!!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ :off topic: ....ΑΝ ΝΑΙ SORRY !!
Άβαταρ μέλους
olgoulina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 07 Μαρ 2010, 22:58

Γεια σου olgoulina! Δεν είμαι στο πρώτο έτος, για να σου απαντήσω. Όμως, για αυτό που ρωτούσες στην άλλη ενότητα, θα σου έλεγα ότι τα συγγράματα δεν αρκούν για πολλά μαθήματα. Τίποτα βέβαια δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά την τελευταία στιγμή που θα διαβάζεις από το βιβλίο και θα έχεις απορίες, δε θα τα βρίσκεις τότε. Έπειτα σε πολλά μαθήματα, οι απαντήσεις δίνονται με συγκεκριμένο τρόπο (commentaire, commentaire compose, dissertation). Η παρακολούθηση μας βελτιώνει σε αυτά. Στο περίπου μπορώ να σου πω ότι έχουμε κάποια υποχρεωτικά μαθήματα (τα περισσότερα) και κάποια επιλογής που πρέπει να περάσουμε για να πάρουμε πτυχίο. Προς το παρόν, πρέπει όπως και δήποτε να επισκεφτείς τη σχολή, να πάρεις μία γεύση των μαθημάτων, για να δεις αν θα μπορείς να τα βγάλεις μέσω βιβλίων μόνο. Μετά, εδώ είμαστε ότι ξέρουμε κι ο καθένας από εμάς, να σου πούμε. Γενικά, αν δε μπορείς να έρχεσαι λόγω δουλειάς, θα πρέπει τότε να ασχολείσαι μόνη σου στον ελεύθερο χρόνο σου, ανάλογα με το επίπεδο που έχεις, αλλιώς θα τα βρεις σκούρα την τελευταία στιγμή. Θα σε παρακαλούσα όμως να γράφεις με μικρά γράμματα και ελληνικά! :cool:

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgoulina » 07 Μαρ 2010, 23:05

antoine με ελληνικούς χαρακτήρες γράφω!!με κεφαλαία πριν ωστόσο!!

κατάλαβα!!!δηλαδή για κάποιον που εργάζεται και δεν μπορεί να παρακολουθεί είναι κομματάκι δύσκολο να κατατοπιστεί πλήρως!!θα σας ενοχλήσω ακόμη μία φορά όταν θα είναι οι δηλώσεις!!να σας πω τι δήλωσα και αν είμαι σε καλό δρόμο!!πάντως οι απαντήσεις σου είναι πάντα άμεσες και σε ευχαριστώ!! :cool:
Άβαταρ μέλους
olgoulina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 07 Μαρ 2010, 23:18

Οκ, να μπαίνεις και στο site της γραμματείας www.frl.uoa.gr και να πατάς κάτω αριστερά "Ανακοινώσεις" για να βλέπεις νεότερα.

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marianne25 » 08 Μαρ 2010, 11:15

Έλεος πια!!! Παίζουν με την υπομονή μας??? 2 εβδομάδες που τελείωσε η εξεταστική και δεν έχουν βγάλει ακόμα τα αποτελέσματα!!! Άντε να πάρω το πτυχίο μου και δεν θέλω να ξανακούσω γι΄ αυτό το Τμήμα!
Άβαταρ μέλους
marianne25

Re: ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ELISA NEVIANI » 08 Μαρ 2010, 11:25

marianne25 έγραψε:Έλεος πια!!! Παίζουν με την υπομονή μας??? 2 εβδομάδες που τελείωσε η εξεταστική και δεν έχουν βγάλει ακόμα τα αποτελέσματα!!! Άντε να πάρω το πτυχίο μου και δεν θέλω να ξανακούσω γι΄ αυτό το Τμήμα!

Ναι ειναι απαραδεκτο...εχω δωσει 29 του γεναρη πραγματολογια ειναι 8 του μαρτη και ακομα....!
Άβαταρ μέλους
ELISA NEVIANI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chvourna » 08 Μαρ 2010, 11:52

Καλημέρα παιδιά!Βγάζει και σε άλλον μη διαθέσιμη την Ιστορία Ε΄ενώ την έχει δηλώσει?
Άβαταρ μέλους
chvourna

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Γαλλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες