filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΙΣΠΑΝΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ισπανικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΙΣΠΑΝΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό la oveja carnivora » 12 Ιούλ 2007, 07:58

Καλημερα, να ενα ακομα νεο μελος της Ισπανικης. Ας ελπισουμε να βρουμε καποια ακρη στον κυβερνοχώρο με τα της σχολής, γιατί διαφορετικά είμαστε χαμένοι...Πολυ σημαντική η ανταλλαγή θεμάτων, απόψεων, υλικού, η ισχύς εν τη ενωσει, chavales!!!
Άβαταρ μέλους
la oveja carnivora

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cataplum » 12 Ιούλ 2007, 10:29

Χαιρετώ σε oveja! Καλή αρχή στο φόρουμ και, εντάξει, με τη βοήθεια όλων, κάτι γίνεται!
Άβαταρ μέλους
cataplum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 12 Ιούλ 2007, 20:40

καλως ηρθες λοιπον la oveja carnivora!!!!!!!!!!

Θελετε να αλλαξω το τιτλο του θεματος και να το κανω πχ..γενικες συζητησεις για το Ισπανικο??
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MDC » 18 Ιούλ 2007, 20:29

ααααα..καλως ηρθες!! κ καλως βρεθηκαμε κ σε αυτο το φορουμ..για να δουμε..
Άβαταρ μέλους
MDC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 20 Ιούλ 2007, 13:01

ο/η la oveja carnivora είπε το εξής: Σε συζητήσεις που είχαμε με παιδιά που έχουν ασχοληθεί με το βιβλίο του Cantarino "Civilizacion y cultura de Espana", που δίνεται για τα μαθήματα Ισπανικός Πολιτισμός Ι και ΙΙ, και ειδικά στα κεφάλαια από το 9 και μετά, που αναφέρονται στον 19ο και 20ο αιώνα, διαπιστώσαμε ότι η γραμμή του βιβλίου είναι εξώφθαλμα συντηρητική, έως αντιδραστική θα έλεγα. Για τον συγγραφέα όλα τα κακά της Ισπανίας οφείλονται στο ριζοσπαστισμό και τον αντικληρικαλισμό των φιλελευθέρων, οι οποίοι οδήγησαν τους καημένους τους μοναρχικούς και τους συντηρητικούς στο να αντιδράσουν. Ούτε λόγος για τη σκληρή φεουδαρχία, ειδικά του νότου, ούτε λόγος για την ασφυκτική καταπίεση της καθολικής εκκλησίας. Όσο για το Φράνκο, η σκληρή σαραντάχρονη δικτατορία αναφέρεται σε διάφορα σημεία στο βιβλίο απλά ως "el gobierno franquista" , λες και ήταν καμιά κυβέρνηση που εκλέχτηκε απ' το λαό, και όχι ένα πραξικόπημα ενάντια σε μια νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση.
Πιστεύω ότι το βιβλίο είναι πολύ προβληματικό και πρέπει επειγόντως ν' αλλάξει, γιατί κάποιος που έρχεται σε πρώτη επαφή με την ισπανική ιστορία θα διαμορφώσει εντελώς διαστρεβλωμένη άποψη.
Μ' ενδιαφέρει πολύ ν' ακούσω την άποψή σας, companheros!
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό veroniki » 20 Ιούλ 2007, 18:45

και το βιβλίο είναι συντηρητικό και σαφώς αυτός που το διδάσκει και που ενώ τόσα χρόνια ο ίδιος δεν κατάφερε να μάθει ελληνικά,τουλάχιστον όταν εγώ ήμουν στο πρώτο έτος απαιτούσε μέσα σε ένα εξάμηνο να έχουμε μάθει μέχρικαι τον 20ο αιώνα κεφάλαιο κάπου 12 ή 13 αν θυμάμαι καλά.Μετά δίναμε εξετάσεις τόσοι άνθρωποι από το δικό μας και προηγούμενο έτος και παίρναγαν 2 ή 3 με 5 ή 6.Και αφού έβαζε κάτι απίθανες λεπτόμέρειες ή κάτι γενικότητες άντε να βρεις άκρη.
Αυτό όμως που συνέβαινε τότε ήταν ότι κανένας δεν προσπάθησε να βρει μια λύση,κανένας δεν παραπονέθηκε ή διαμαρτυρήθηκε.Νομίζω ότι η πιο αξιόλογη προσπάθεια είναι αυτή που γίνεται τώρα μέσα από αυτό το φόρουμ χωρίς ζήλιες και αντιζηλίες όπως ευχαριστώ την parasol για τις σημειώσεις που μου έστειλε και όσους προσπαθούν να βοηθήσουν.Στο δικό μου τμήμα ήταν μια καλή προσπάθεια !!! κάποιοι να μαθαίνουν πρώτοι τα αποτελέσματα και να έχουν μια καλή πρόσβαση στους καθηγητές όταν κατάφερναν να παίρνουν 9 και 10 σε απίθανες περιπτώσεις.
Υπάρχουν όμως και άλλα πολλά προβλήματα που καλό θα ήταν να συζητηθούν και να γίνουν προσπάθειες να λυθούν και που έχουν σχέση και με τη γραμματεία και με τη διδασκαλία και με μαθήματα και το περιεχόμενό τους και με καθηγητές που αυτά που διδάσκουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που μετά βάζουν ως ύλη εξέτασης.
Άβαταρ μέλους
veroniki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό parasol » 20 Ιούλ 2007, 21:26

Το πίο ψυχροπολεμικό κλίμα το χει το βιβλίο σε ένα σημείο που εξηγεί οτι ο φρανκισμός ήταν το αποτέλεσμα της μόδας που ξεκίνησε ο λένιν με τα δικτατορικά καθεστώτα. Ε τον Λένιν αντέγραψε ο Χίτλερ κ ο Μουσολινι.... ε κ ο κακόμοιρος ο Φράνκο ακολούθησε τη μόδα της εποχης.... Το διάβαζα και ντρεπόμουν το βιβλίο. Αναρωτιέμαι τι θα απαντούσε ο κανταρινο ο ίδιος στο ποιά ήταν τα αίτια του εμφυλιου... το οτι δεν σπάσαν το αυγό του φιδιού φαντάζομαι και αφήνανε τα κομουνιστικά καθάρματα να αλωνίζουν τη χώρα :P Το αναρχικό κίνημα δέ... είναι σχεδόν ανύπαρκτο... Περίεργο πάντως είναι οτι ο Βαργκας μάλλον έχει μαρξιστική τοποθέτηση πάνω στην ιστορία...όσο τουλάχιστον τον παρακολούθησα αυτό το συμπέρασμα έβγαλα (το μαρξιστική το λέω με την έννοια του μαρξισμου ως επιστημονικού εργαλείου και όχι σαν ιδεολογική τοποθετηση κτλπ).
Άβαταρ μέλους
parasol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό veroniki » 21 Ιούλ 2007, 20:46

Εμείς είχαμε τον Κρίδα οπότε μη γίνει κάποια παρεξήγηση,αυτόν εννοούσα.
Άβαταρ μέλους
veroniki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό butterfly » 14 Οκτ 2007, 00:04

Δημοσίευση απο Red

Hola!Έχω απελπιστεί με αυτή την Σχολή,όλα τα μαθήματα που δίνουμε αργούν πολύ να βγάλουν τους βαθμούς! Μάλιστα απ'οτι άκουσα στισ 22/10 αρχίζουμε τα μαθήματα και δεν έχει βγεί ακόμα το πρόγραμμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
butterfly
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angenik » 16 Οκτ 2007, 11:27

Buenos dias!!οχι μονο αργουνε τα αποτελεσματα να βγουν,αλλα και τους βαθμους οι καθηγητες δεν τους περνανε!!Λοιπον,εδωσα εισαγωγη στην πεζογραφια,το μαθημα το εχω περασει,το ειδα σημερα γιατι ζητησα απο την καθηγητρια να μου δειξει το γραπτο μου,και ο βαθμος δεν εχει περαστει ουτε στα επισημα χαρτια!!ΕΛΕΟΣ!!!!τωρα πρεπει να το ξανα δηλωσω για να περαστει τον φεβρουαριο,το θεμα ειναι οτι το μαθημα θα το παρει αλλη καθηγητρια,θα δεχτει να μου βαλει εναν βαθμο ουσιαστικα ανυπαρκτο?τι λετε εσεις παιδια?
Άβαταρ μέλους
angenik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό silentbob » 16 Οκτ 2007, 15:28

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.Φαντάσου όμως να είναι το τελευταίο σου μάθημα, να είναι ζυγού εξαμήνου και να πρέπει να περιμένεις τον Ιούνιο για να πάρεις πυχίο.Αυτές οι απροσεξίες μπορούν να στοιχίσουν και θα πρέπει να μας απασχολήσει που τώρα τελευταία επαναλαμβάνονται συχνά.Μπορεί δηλαδή να σου χαλάσει ο προγραμματισμός μιας χρονιάς επειδή κάποιος βαριόταν να ελέγξει τη λίστα με τα αποτελέσματα.
Jusque ici tout va bien
Άβαταρ μέλους
silentbob
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nora » 16 Οκτ 2007, 20:44

Αν είναι ζυγού εξαμήνου και είσαι επί πτυχίω δεν περιμένεις τον άλλο Ιούνιο. Το δίνεις Ιανουάριο.
Άβαταρ μέλους
nora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria-Irini » 17 Οκτ 2007, 12:12

συγνώμη αλλά μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
έχω δώσει πορτογαλλικά,ο βαθμός μου υπάρχει αλλά η γραμματεία ως συνήθως υποτιθεται δε βλέπει τη δήλωση που έχει γίνει!!!
και αυτό συμβαίνει στα εφτά απο τα οχτώ μαθήματα που δώσαμε...!!
πως θα φίνει να μου το περάσουν??!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maria-Irini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Red » 18 Οκτ 2007, 08:22

Δυστυχώς έχουνε γίνει πολλά τέτοια,δηλώνουμε μαθήματα και στο τέλος δεν μπορούμε να τα δώσουμε ή τα έχουμε περάσει και δεν μας τα αναγνωρίζουν!Το ωραίο είναι ότι πήγα χθες στην γραμματεία και μου είπαν ότι δεν πρόκειται να κατεβάσουν το πρόγραμμα στο internet και αρχίζουμε την Δευτέρα στις 22/10!Δηλαδή όποιος μένει μακριά ή δουλεύει πρέπει να πηγαινοέρχεται επειδή έτσι θέλουν...Απίστευτο! :evil:
Άβαταρ μέλους
Red

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angenik » 18 Οκτ 2007, 14:15

Buenas tardes!δεν ειμαι επι πτυχιου ευτυχως!!αλλα δεν προκειται να το ξανα δωσω το μαθημα,ειναι αδικο να το ξανα διαβαζω επειδη μερικοι βαριουνται να κανουν σωστα τη δουλεια τους!!το θεμα ειναι οτι εμας ταλαιπωρουν,πρεπει να κανω δηλωση οτι το περασα και δεν ξερω τι αλλο θα μου πουν να κανω!!δεν ειναι ομως δυνατον να κανουμε αυτη τη δουλεια συνεχια!!ελεος!!
Άβαταρ μέλους
angenik

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria-Irini » 18 Οκτ 2007, 14:23

angenik έγραψε:Buenas tardes!δεν ειμαι επι πτυχιου ευτυχως!!αλλα δεν προκειται να το ξανα δωσω το μαθημα,ειναι αδικο να το ξανα διαβαζω επειδη μερικοι βαριουνται να κανουν σωστα τη δουλεια τους!!το θεμα ειναι οτι εμας ταλαιπωρουν,πρεπει να κανω δηλωση οτι το περασα και δεν ξερω τι αλλο θα μου πουν να κανω!!δεν ειναι ομως δυνατον να κανουμε αυτη τη δουλεια συνεχια!!ελεος!!
για ποιο μάθημα λες??πορτογαλικά?εγώ δεν ξέρω τι πρέπει να κανωωω
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 06 Νοέμ 2012, 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μετατροπη greeklish
Άβαταρ μέλους
Maria-Irini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 18 Οκτ 2007, 16:47

Maria-Irini με ελληνικους χαρακτηρες παρακαλω

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria-Irini » 18 Οκτ 2007, 17:18

συγγνωμη
Άβαταρ μέλους
Maria-Irini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cristin » 01 Απρ 2008, 14:21

Να κάνω΄μια ερώτηση???
Μάλλον προσφέρεται στο Ιστορικο αρχαιολογικό ένα μάθημα με κωδικο.
66ΙΣΠ008 . Υπαρχει καμια πληροφορία γι αυτό?

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
cristin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 10 Ιουν 2008, 14:17

Είμαι σίγουρη ότι οι φίλτατοι συντονιστές του φόρουμ θα μου κλειδώσουν το θέμα και θα το μεταφερουν αλλού, αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια.... Ρε παιδιά, μήπως έχει κανείς το τηλέφωνο της Στεργιοπούλου;; Στον κατάλογο του ΕΚΠΑ δεν υπάρχει. Μήπως θα μπορούσε να το ζητήσει κάποιος από τη γραμματεία; Είναι ΦΟΒΕΡΑ επείγον να μιλήσω μαζί της!! Θα με σώσετε... Ευχαριστώ σωτήρες μου!
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ισπανικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες